Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

cum trec masina pe numele meu?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salut, am un oltcit de cateva lui, si acum vreau sa il trec pe numele meu, ma puteti ajuta cu informati referitoare la cum decurge operatiunea? unde trebuie sa merg, ce acte imi trebuie, etc. Putin mai jos, aici, la Diverse gasesti topicul "Pasii si costurile radierii si inmatricularii unei masini". Ai mult de alergat, multi bani de dat. Mult succes. Am trecut prin asta la inceputul lunii ianuarie. mersi
o sa caut topicul Daca nu ai facut acte de vanzare-cumparare in momentul cumpararii, este OK. Il poti face acum. Te pot arde cei de la Finantele de sector pentru nedeclararea la ei a masinii in momentul cumpararii. Cel mai bine este ca, in momentul cumpararii sa fiti hotarati asupra momentului inscrierii masinii pentru a evita problemele. In 2003, cand am cumparat masina, am facut actele de vanzare-cumparare imediat, iar inmatricularea peste circa 2 luni. Un berbec de la Finante a vrut sa ma taxeze pentru intarziere. Am scapat cu o mica spaga de amenda. Trebuie avuta grija la aceste momente. Si eu am facut acte vanzare-cumparare anul trecut si nici acum n-am dus dosarul la politie. Imi mai trebuie identificarea de la RAR. Insa eu am declarat-o la primarie pentru plata impozitului. Acum imi fac probleme daca mai sunt valabile taxele care le-am platit anul trecut pentru inmatriculare...
p.s. cum s-a prins "berbecul de la finante"...???
Gabone a scris:Si eu am facut acte vanzare-cumparare anul trecut si nici acum n-am dus dosarul la politie. Imi mai trebuie identificarea de la RAR. Insa eu am declarat-o la primarie pentru plata impozitului. Acum imi fac probleme daca mai sunt valabile taxele care le-am platit anul trecut pentru inmatriculare...
p.s. cum s-a prins "berbecul de la finante"...???

Va trebui sa platesti o diferenta la taxe de imatriculare, intre timp s-au scumpit.
"Bebecul de la finante" se prinde dupa data contractului de vanzare/cumparare.
GSA-ul meu este cumparat de trei ani, platesc impozitul la el dar inca nu l-am imatriculat pe numele meu pt ca inca e in lucru. Pai si care este problema "berbecului" daca platesti impozitul si la la capitolul asta este in regula...Mama lor de fomisti! Problema lui este cand se face contractul de vanzare/cumparare, vechiul proprietar o radiaza si deci nu mai plateste impozit iar noul proprietar se prezinta la circa finaciara dupa un an, doi.
Daca vechiul nu o radiaza plateste in continuare impozitul deoarece scoaterea de la plata se face dupa ce se depune certificatul de radiere.
Deci in cazul in care contractul a fost facut cu 2 ani in urma dar radierea s-a facut azi, financiarul nu are nici o problema pt ca impozitul este platit.
Daca contractul si fisa de imatriculare este stampilata ca "nu are datorii si poate fi instrainat" dar sunt vechi, cand se merge la Politie vor cere sa faci o alta fisa de imatriculare care sa fie stampilata la financiar. Pe certificatul meu de inmatriculare facut atunci cand am cumparat-o este scos dupa fostul proprietar si apoi l-am declarat si am platit impozit de cand am luat-o si pe anul asta. Eu cred ca nu are ce sa-mi faca daca eu am impozitul platit la zi... In cazul asta nu vei avea probleme, duci chitanta cu impozitul platit la zi si gata. Berbecul a vazut data de 14.03.2003, in contract, eu am mers prin mai la Finante. Mi-a zis catrebuia declarata imediat la finante. Chiar daca fostul proprietar al masinii a platit impozitul pe anul in curs, tot esti obligat sa o declari imediat dupa intocmirea contractului de vanzare-cumparare. Mi-a aratat "berbecul" legea, era specificat si cuantumul amenzii. Cred ca i-am dat vreo 500.000 lei pentru a-mi face actele fara a ma amenda. A inceput cu abureli, ca eu lucrez cu legi, etc. Stia unde lucrez, ma cunostea. Trebuie avuta mare grija, poti intampina dificultati.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum