Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Multa apa

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cu ploile astea am descoperit ca-mi ploua rau in masina.In fata pe masca aceea in care sunt prinse difuzoarele.Si in spate rau de tot pe la chederul gemurilor laterale.Ce fac?Cum rezolv cu chederele acelea?
BoogY a scris:...Si in spate rau de tot pe la chederul gemurilor laterale.Ce fac?Cum rezolv cu chederele acelea?

cu chederele....
solutia optima: chedere noi
solutie mai romaneasca: dai jos geamurile, si pui silicon la greu pe rama geamului, dupa care pui geamurile inapoi, si surplusul de silicon il stergi cu o carpa.

Vezi ca e posibil sa fie gaurita tabla pe acolo...si de aceea iti intra apa.
Verifica intai. Am sa vad ce fac cu chederele.Sper sa nu fie nici o gaurica pe acolo dar culmea este ca singurele pucte de rugina sunt tocmai prin zona aia.Mersi mult pt ajutor Poti sa pui silicon si fara sa dai geamurile jos, dar trebuie sa pui si intre geam si cheder si intre cheder si tabla. Eu am folosit silicon transparent de geamuri si pistol din ala de aplicat si nu mai am nicio problema cu apa in interior. Veyi sa iei numai silicon de calitate si nu din ala din piata ca e de doi lei, eu m-am tapit odata. Chiar ma gandeam la solutia asta cred ca mai bine dau chederele jos o sa gasesc ceva ruginica pe acolo si daca tot fac operatiunea asta sa curat si rugina aia.Mersi de ajutor! Distractie placuta Pregateste-ti insa deruginolul, grundul, fibra si vopseaua in culoarea masinii, ca o sa ai surprize sa iasa pana in partea vizibila rugina. Cel putin la mine la parbriz in partea de sus asa a fost, am ajuns pe la antena cu vopsitul. Sunt pregatite toate insa nu gasesc vopsea Este albastru electric de la Policolor si nu se mai gaseste O sa mai caut sper sa am noroc. Alta problema la GR 81 SYL. Apa la greu, 3 cm nivel pe la locul din dreapta.
Nu se vede nimic de la cheder, totul e uscat. Am turnat apa si se scurge pe la putzele de cauciuc fara probleme. Pe unde naiba poate sa intre in halul asta? Asa era si la mine. Stii pe unde intra Printre geam si cheder si nu printre cheder si tabla. A trebuit sa bag silicon la greu intre geam si cheder.
EEK! a scris:... Apa la greu...

Nu cumva sunt gauri in caroserie sub baterie sau in zona aerotermei ?
Apa mai poate intra si pe la chederele de la usi, zona prin care ajunge pe podea fiind in partea de jos a chederului, acolo unde este pus ornamentul de plastic. Si mie imi intra prin chederul de la usa stanga sofer !

N-am ce sa-i fac, asta e.. pana nu schimb chederul... M-am uitat si eu la el la masina. Nimic, doar mocheta fleasca - intre timp daduse apa afara. doar jos era ud, restul nimic... 1. Scoateti mastile de plastic (imbracamintea) ale portierelor si cu folie de plastic si silicon, astupati toate gaurile in afara de cele in care intra bradutii de prindere.

2. Demontati buzunarele de plastic aflate sub geamurile custode si etansati cu silicon imbinarea dintre aripa spate si contraaripa. Verificati cu o sticla cu apa varsata pe geamul custode, locul pe unde poate patrunde apa.
Laurentiu a scris:... geamurile custode ...
Aaaaa... asta e ceva pe la muzeu, custode, nu???
EEK! a scris:
Laurentiu a scris:... geamurile custode ...
e ceva pe la muzeu, custode, nu???
Dupa cite stiu, geamurile custode, sint geamurile laterale ( "triunghiulare" ) de pe aripile spate. Daca ma insel, imi cer scuze . Așa e Laurențiu, geamul ăla spate se numește custode. Deci cand te ia politia in custodie ce inseamna???
EEK! a scris:...cand te ia politia in custodie ce inseamna???
Ca, te scoti de la intretinere .......... pe timpul cercetarilor . Plus potol si tzoale colectia "zeghea de primavara-vara" moka (de fapt nu chiar moka, ci putin contra cost, circa trei batai zilnice ) Bre motane..imi omori topicul.. .Apa inca mai am in masina in special dreapta fata si spate.Problema:chederele..muuult silicon si nervi de otel .O mai las asa...e mai grea are stabilitate mai buna Plus ca daca o mai lasi asa poti in scurt timp organiza partide de pescuit in interior (aoleu sa nu vada Gabii inovatia ca-ti cumpara masina ca sa poata sa conduca si sa pescuiasca in acelasi timp ). Treaba cu bagatul siliconului in chedere e o solutie destul de rapida, mie mi-a luat o jumatate de zi pentru toate geamurile, plus demontat/montat mochetele si scaunele. He he ...maine ma duc la pescuit cu mecanicul meu .Nu prea am timp sa dau mocheta jos sa sterg pe acolo jegu...Mai ales ca vroiam sa o vand...m-am razgandit:P Asa ca o sa fac operatiunea asta...dar sa vad cine ma ajuta...Opr. ai bre chef si de masina mea?..Eu singur nu ma descurc Te ajut eu, daca astepti pana pe 16 oct si o aduci in Buc
Daca o faci pana atunci, te sustin cu puterea mintii Da pai astept sa vii Caline tu lucrezi la a mea eu la a ta ,merge? Am pus azi silicon la geamurile spate,sper sa nu mai am probleme,tot azi am descoperit ca sub mocheta se afla izopren pus de nenea proprietaru'.Asa ca nu-mi mai fac probleme ca rugineste ca nu are cum sa ajunga apa acolo,nasol e ca se impute mocheta aia ,si o sa puta ca si cum as umbla cu caini uzi in masina Am si eu o problema cu lacurile de acumulare din masina. Deosebirea este ca, pe ornamentele de plastic sin spatele banchetei(stanga si dreapta pe care se pune "capacul" portbagajului) am observat un praf(ca acela care ramane pe masina dupa o ploaie)+ ca erau si "urme" pe unde se vede clar ca a curs apa. Am desfacut masca de plastic de deasupra(aceea cu fantele de aerisire) si spre uimirea mea si acolo se vedeau urme de "nisip".
Parerea mea e ca nu are cum sa ajunga acolo apa de la geamul din spate, dar de unde
waterresistro a scris:...pe ornamentele de plastic sin spatele banchetei(stanga si dreapta pe care se pune "capacul" portbagajului) am observat un praf(ca acela care ramane pe masina dupa o ploaie)+ ca erau si "urme" pe unde se vede clar ca a curs apa.
Chederul nu se lipeste de haion. Demontezi chederul haionului ( nu a lunetei ) si cu un ciocan de lemn sau cauciuc, ridici buza metalica de fixare a chederului. Montezi chederul si-l ungi cu putina vaselina pe toata lungimea lui. Inchizi haionul si-l redeschizi urmarind daca "urma" de vaselina se regaseste pe acesta. In zonele in care "urma" se intrerupe, mai trebuie intervenit in ridicarea buzei de fixare a chederului. Chederul l-am montat iar ieri, ca la colturile de sus era tras si era spatiu intre tabla si el daca ma intelegi... dar ma intrebam , oare pe la gaurica pe unde intra firele de la hayon in caroserie nu poate intra apa? adica... invelisul de cauciuc al firelor are in capat un fel de dopulet dar... mi se pare destul de lejer....
waterresistro a scris:... invelisul de cauciuc al firelor are in capat un fel de dopulet dar... mi se pare destul de lejer....
Se poate remedia cu silicon . Ok, am inlaturat "cauza". Firele electrice dintre cheder si hayon "conduceau" toata apa care se scurgea de pe masina pe fire, in masina. Acum am scos firele de acolo dar inca mai sta presat chederul si e spatiu acolo. In seara asta am gasit ghiata acolo dar pana la jumate din grosimea chederului, nu cred ca a intrat pe acolo. Cu toate astea, ornamentele de plastic(din portbagaj) fiind date jos am vazut ca praful(care nu l-am sters ) era umed atat inspre coltul portbagajului(asta ar veni sub ornamentul acela lung de pe colt, care vine de la stopuri pana sub bancheta, mai exact pe partea de deasupra,a coltului, unde se prind suruburile acestuia si aproximativ 20cm de acolo in sus) cat si pe tabla(de deasupra rotii) care se vede prin "fereastra" aceea patrata(fiind dat jos plasticul de acolo).
Ceea ce am vazut eu, repet, era umed, nu erau efectiv stropi de apa si pe la geamul lateral nu cred ca putea ajunge, pentru ca eu am un burete sub ornamentul din dreptul geamului, care era uscat....
Ma mai gandesc la o posibilitate..... sa fi stropit roata, dar gauri de rugina nu cred ca am iar dupa ce am mers, m-am uitat si nu se vedea nimic, doar nu se uda la 2 zile dupa ce am mers cu ea + ca si daca ar stropi roata, pe partea din portbagaj chiar nu ar avea cum sa ajunga apa, doar prin.... voodoooo

O sa incerc sa ridic rama chederului, poate totusi de acolo e problema...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum