Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

contraaripa dreapta

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Contraaripa mea de pe dreapta fata e facuta praf -are ditamia gauroiul si din cauza asta mi-a ruginit si pragul.Toata apa se duce in prag! Cum sa procedez ca sa o inlocuiesc?? Tre sa ma duc la RAR sau unde???Stie cineva vre-un tinichigiu in Bucuresti care poate sa imi schimbe o contraaripa si un prag??? Ai mare grija ce schimbi pe acolo,ma refer la contra-aripa caci pe ea e stantata seria caroseriei. Cel mai sigur intrebi la RAR. Acum cativa ani era asa - partea de sus, cea cu seria, se putea schimba in regie proprie pt ca nu face parte din structura de rezistenta. Dupa ce o schimbai, dadeai o declaratie la notar precum ca ai facut operatia respectiva si apoi cu vechea contraaripa mergeai la RAR sa repansoneze seria.
Daca trebuie schimbata partea de jos, se poate doar intr-un service autorizat.
Cel mai bine este sa intrebi pt ca mai mult ca sigur ca s-au mai schimbat regulile de atunci. La Craiova, trebuie sa te duci la RAR cu contraaripa veche (bucata cu seria macar) ca sa ti-o repoansoneze pe cea noua. Salutare,

Eu cand am fost cu masina la RAR sa fac identificarea in vederea cumpararii era cineva cu un Jeep mai vechi caruia ii ruginise contraaripa cu seria de la caroserie.Aia i-au scanat cu o lampa partea ruginita si pe urma a plecat. Se intampla prin 2002.

O seara buna,

FPY Eu am scris din proprie experienta. Oltcitul pe care l-am avut a avut exact aceasta problema - a trebuit sa ii schimb contraaripa dreapta, partea de sus. Si la mine e praf partea de "jos" (adica in spatele rotii e ditamai gaura) Partea de sus (cu seria e ok). Din ce am vazut aici (eugenro2001 a scris "Acum cativa ani era asa - partea de sus, cea cu seria, se putea schimba in regie proprie pt ca nu face parte din structura de rezistenta." ) contra-aripa e format din 2 parti ?!? Si se pot inlocui separat? Nu as dori sa schimb si partea de sus ca arata ok si in plus ma scuteste de RAR si alte chestii (mai ales ca masina e pe numele matusii mele care e plecata in America de vreo 2 ani). Sau macar taiata pe din 2 si sudata partea cu seria, curatat, vopsit, etc ?
Toate aceste operatiuni facute de un tinichigiu evident.

Mersi Atita timp cit nu intervii la partea cu seria si vei lucra cu atentie fara sa afectezi partea cu seria nu e nici o problema. Se gaseste partea de jos noua de cumparat?? Sau de unde se poate face rost? De la dezmembrari, se poate confectiona???A schimbat cineva? Nu cred ca vei gasi asa ceva.Un tinichigiu bun stie ce are de facut.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum