Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 4-a Intalnire Nationala - Obarsia Lotrul, 24-30 iulie 2006
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 17, 18, 19  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
iulicuta2000 a scris:intrebare pentru bucuresteni sau ploiesteni :
se pleaca organizat?sau fiecare pe unde apuca?as prefera sa plec in grup...sa fie cardu mare pe drum ,si sa merg cu cineva care stie cat de cat drumu pana acolo...nu de alta dar in zona aia nu am ajuns pana acum.

Ar fi de preferat ca cei din orasele mari sa se organizeze si sa plece impreuna spre destinatie. Sper sa sa intample asa si cu cei din Moldova, sa ne intalnim uneva pe traseu sau sa treaca prin Bacau sa ne ia si pe noi
Gabii, daca ajungi prin partea noastra de Moldova, sper ca nu ne ocolesti
geani29 a scris:
iulicuta2000 a scris:se pleaca organizat?

cei din Moldova ... sa treaca prin Bacau sa ne ia si pe noi
Cam asta era si planul Pai stiam eu ceva, dar asteptam o confirmare Am si eu o mica dilema cu Transalpina! Unde va fi tabara de baza. Localitate / Cabana / Pensiune! De asa ceva am nevoie.. macar localitatea ca sa stiu cum ma organizez cu cazarea ca sunt o leaca mai pretentios, mai ales daca e de stat 4-5 zile.
Cyclops a scris:Am si eu o mica dilema cu Transalpina! Unde va fi tabara de baza. Localitate / Cabana / Pensiune!
Ce am gasit pe net la o cautare sumara: "Tot in aceasta zona [Lacul Vidra] se afla statiunea Vidra, la numai 25 de km.Aceasta dispune de 5 vile insumand 100 locuri.Vidra este situata pe malul lacului cu acelasi nume.La cabana Obarsia Lotrului se ajungede la Vidra mergand de-a lungul Lotrului 17 km.Ea dispune de locuri pentru cazare confortabile.S-au amenajat 10 casute cu o capacitate de 20 locuri." http://pensiuneaciobanelu.xhost.ro/repere.htm laurentiu suna bine serviciile din pensiunea asta,daca ar mai multe asa,si sa fim doritori destui cred ca le ocupam vilele pentru o saptamana asa
Laurentiu a scris:Aceasta dispune de 5 vile insumand 100 locuri.Vidra este situata pe malul lacului cu acelasi nume.La cabana Obarsia Lotrului se ajungede la Vidra mergand de-a lungul Lotrului 17 km.Ea dispune de locuri pentru cazare confortabile.S-au amenajat 10 casute cu o capacitate de 20 locuri." http://pensiuneaciobanelu.xhost.ro/repere.htm

Macar de ne-am aduna atatia. Chiar si asa, ar aparea alta problema: Avem unde parca noi cateva zeci de Olteni? nu stiu cum e acolo dar sigur e mult codru...ti-e frica de urs daca masina nu e in parcare special amenajata?sigur e loc acolo
Avem unde parca noi cateva zeci de Olteni?

Pai Lacul Vidra e destul de mare

Ursii - greu sa mai gasim, ca au cam taiait padurile.
Gabii a scris:Pai Lacul Vidra e destul de mare

Gabii, musca-ti limba ca-i mai dai vreunuia ideea sa faca si amfibie din Oltcit, ca vad ca se poarta Eu nu pot sa-l las pe lac ca-mi intra apa pe la geamurile laterale din spate. Si totusi.. cunoaste cineva in amanunt zona.. sau se poate interesa in prealabil de posibilitatile de cazare... Vreau sa stiu din timp pt ce ma pregatesc
Gabii a scris:

Baieti, asteptati nitel, se pare ca voi face un drum... da prin mai, ca sa se poata pescui la pastrav. Sper ca voi ajunge pe Transalpina pt un week-end, voi veni in mod sigur cu informatii precise cu privire la locuri.

Nu am fost inca... Am intelesc ca e zapada acum pe acolo. Am avut o tentativa da a trebuit sa aleg varianta mai rapida cand m-am intors de la bucale (asa ca am luat-o pe Valea Oltului).
Momentan sunt foarte ocupat... posibil ca doar prin iunie sa fac o incursiune, eventual cu Dominatoru.
Ideea e ca efectiv nu am timp in week-enduri.. am mult de lucru la curte, chestii care nu suporta amanare. Si oricat as trage, parca tot mai mult e de lucru. Cine are noroc ,are! Bai fratilor (care veniti pe deva),drumul pina la petrosani e varza,e in constructie...ce mai e varza! Nu va doresc la niciunul dintre voi sa va prinda noaptea pe drum...nu sunt marcaje,indicatoare nici atit...cu exceptia celor de drum in lucru Sor repara ele de la sine
. Pana la urma se poate cu cazare la cort? E camping, ceva, sau macar padure, un rau... Stiu ca e cam tarziu dar poate ca va atrage mai mult aceasta locatie. E superb acolo !
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=4016 Este o zona foarte frumoasa si merita se se faca o tura de recucoastere pe acolo. De acord daca e asa misto cum laudati voi zona. Scrieti si voi mai multi impresiile. Mai bine intr-un loc unde stii SIGUR ca e marfa. Numai sa nu apara manelari...
spooky a scris:De acord daca e asa misto cum laudati voi zona. Scrieti si voi mai multi impresiile. Mai bine intr-un loc unde stii SIGUR ca e marfa. Numai sa nu apara manelari...

kosson a scris:Stiu ca e cam tarziu dar poate ca va atrage mai mult aceasta locatie. E superb acolo !
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=4016

O fi superb, da's manelisti multi pe metru patrat!
Si... remember... ce fac cei din Arad? Mai bat vreo 200 de km in plus? Nu prea cred! Salut! Nu am mai intrat pe la voi de mai bine de 1 an,sorry,nu am mai prea fost pe meleagurile mioritice... Cunosc bine zona Obarsia Lotrului,pitoreasca,plina de melteni pe weekend,defrisata,dar are potential.Drumul spre petrosani e in lucru,dar e practicabil (am fost acum 1 sapt),de la petrosani intri pe forestier cam 25-30 km,dar e foarte bun.Pentru detalii : c0j0nez@yahoo.com , Ymsg id: C0j0nez Wow, Edi, tocmai ma intrebam retoric pe unde esti

Pot sa-ti spun "Bine ai venit din nou " ? Da,m-am intors (viu) .Voi? Vin sa va vad la intalnire,oriunde s-ar tine! Salut Edy!

Se pare ca facem o intalnire pe cinste!
Asica sper sa vina cat mai multi dintre cei care au fost la prima intalnire!

P.S. Mai ai bre boxele alea belea? Bai, am gasit solutia: ne facem manelari temporari si o sa ne placa muzica .
spooky a scris:Bai, am gasit solutia: ne facem manelari temporari si o sa ne placa muzica .

Zat !!! Si totusi.. unde va fi tabara de baza?????? Se apropie perioada si prevad ca nu va merge nimeni.. sau se vor forma bisericutze din cauza lipsei de organizare!!!
Cyclops a scris:Si totusi.. unde va fi tabara de baza??????
Pe malul (coada) lacului VIDRA nu ar fi bine Edi, stii vreo zona mai retrasa unde sa punem tabara? In principiu, lumea vrea si spatiu de cort, si vreo cladire (sau casute ca la Lacul Rosu)... de fapt, stii tu....

Ai idee daca avem semnal la mobile pe-acolo?
off-topic: mai ai Opelul?

Laur, noi tot o sa ajungem pe-acolo in recunoastere, insa nu garantez perioada.... si vad ca Ciclop incepe sa se impacienteze... Cred ca in 1-2 saptamani o sa ma duc pe acolo. Daca mai vrea cineva sa vina, mai am 2 locuri disponibile.
bastus a scris:Cred ca in 1-2 saptamani o sa ma duc pe acolo. Daca mai vrea cineva sa vina, mai am 2 locuri disponibile.

1-2 saptamani, zici? Pai vorbim mai multe pe messenger, ok? Lacul Vidra & stuff e vizibil cu google earth la rezolutie destul de buna; vad si o chestie inalta ca un turn cu 10 etaje, hotel cumva?
De belea serpentinele alea... Uite ce scrie un nene care a fost recent pe acolo:

"Am fost cu masina dinspre V. Oltului, pe la Voineasa, Vidra, pana la
Obarsia lotrului. Drum foarte bun, doar intre vidra si obarsie nu
are deloc marcaje rutiere. In rest, starea carosabilului este foarte
buna pana la obarsie. De aici, vreo 6-7 km, pana in Pasul Groapa
Seaca, drumul este neasfaltat, are caracter de drum forestier, gropi
si pietre. Insa se poate parcurge cu orice tip de masina. Eu am fost
cu un Cielo. Pe ruta Brezoi - voineasa - Obarsia Lotrului -
Petrosani, doar cei cativa km de la obarsie pana in pasul Groapa
Seaca sunt mai greoi, in rest drumul e foarte bun, asfaltat.
Cazare la Obarsia lotrului:
-250.000 lei la casute, care au 2 paturi, deci 125.000 lei/persoana.
-200.000 lei/persoana in cabana. Camerele construite langa receptie
arata foarte bine. Baie si dusuri cu apa calda, comune, la
dispozitia tuturor turistilor cazati acolo.
Zonele de langa cabana sunt intesate cu "Camparea interzisa,
amenda...")
Cazare la Groapa Seaca:
-250.000 lei/persoana. Nu stiu conditiile, insa banuiesc ca sunt mai
buna ca la Obarsie.
Din Petrosani, pe Defileul Jiului, am ajuns la Ranca. De acolo, am
urcat sa vad pana unde se poate urca... si am reusit sa trec cu
masina de vf Papusa. Insa am dat de 2 ogasuri care odata au rupt si
drumul... insa acum nu mai conteaza starea drumului, caci acolo
zapada are in medie 1 m, in partea dreapta a drumului chiar peste 1
metru, fiind in panta, dupa cum a curs. La 50 m de aceasta portiune
cu zapada, imposibil de trecut pt orice autovehicul, in afara de
buldozer, mai este o portiune identica, cu zapada. Apoi, pana in
Pasul Urdele (drum parcurs cu piciorul) culmea ironiei, drumul este
mult mai bun decat cel de la Ranca pana la prima portiune de zapada.
Si tot la fel se continua si spre Obarsie. M-am intalnit pe acolo cu
un "nene" care lua date pt o noua Harta a Paringului, Varga se
numea, in varsta, din Cluj. Dumnealui, precum si un localnic din
Novaci (luat la autostop la coborare), au confirmat ca drumul pana
la Obarsie din pas este practicabil, insa trebuie rabdare (se merge
mai mult cu viteza I) si o masina de incredere, sa nu te lase vreo
piesa de baza la ea. In prezent, dinspre Ranca spre Pasul Urdele
drumul e blocat in 2 locuri, insa dinspre Obarsia Lotrului, din
auzite, drumul e practicabil. Insa nu garantez informatiile, n-am
vazut cu ochii mei. Din pasul Urdele drumul pare bun, atat cat se
vede cu ochii. Nu-i stiu insa starea spre Obarsie, cand trece prin
padure, unde poate fi rupt de ape si pot fi copaci cazuti. La
intrare pe drum dinspre Obarsia Lotrului e o pancarda "Drum inchis
circulatiei publice". Insa, sus in pas si pe toata distanta vizibila
cu ochiul, sunt urmele certe ale unui buldozer care a reparat,
probabil vara trecuta, drumul. Urme de cauciucuri erau destule,
vizibile, insa nu garantez ca sunt recente sau au supravietuit
iernii.
Cu o masina lunga, in locul unde drumul se blocheaza, venind dinspre
Ranca,drumul e ingust si pt o masina lunga e foarte greu de intors.
Un Cielo l-am intors cu emotii, din 8 miscari. Pe stanga, sensul de
urcare, e o prapastie apreciabila.
Sper ca aceste informatii sa fie utile.

Numai bine tuturor

Claudiu Craciun

PS: "Transeele" de pe drum au fost acoperite de buldozer.

PPS: Vara (sau, ma rog, cand acele 2 "pete" de zapada dispar) se
poate urca cu masina pana pe vf Papusa. Este drum, si inca bun. Dar
trebuie o masina rezistenta la urcus sustinut (nu neapara de teren),
in treapta I"
Suna bine ce a scris nenea ala da cit % o fi adevarat ? L-am luat de pe lista de discutii alpinet, eu zic ca e adevarat 100%.
Daca e vremea buna, peste 2 saptamani la ora asta sunt la lac.
Nenea mai are o povestire frumoasa: http://www.carpati.org/jurnal/a_doua_intalnire_cu_parangul_cu_camionul_pe_la_obarsia_lotrului_primavara_2001/78/ Cam asa stau lucrurile acum cu traseul ! Sunt vesti bune !
http://alpinet.org/main/liste/index_ro_t_a-re-info-obirsia-lotrului-acum-6-ore-mam-intors-de-acolo_id_30663.html

Acesta este mesajul original postat pe 2 iunie:

„Intradevar, vara trecuta a lucrat buldozerul la acest drum. Acum 6
ore m-am intors de pe traseul mentionat.
Am fost cu masina dinspre V. Oltului, pe la Voineasa, Vidra, pana la
Obarsia lotrului. Drum foarte bun, doar intre vidra si obarsie nu
are deloc marcaje rutiere. In rest, starea carosabilului este foarte
buna pana la obarsie. De aici, vreo 6-7 km, pana in Pasul Groapa
Seaca, drumul este neasfaltat, are caracter de drum forestier, gropi
si pietre. Insa se poate parcurge cu orice tip de masina. Eu am fost
cu un Cielo. Pe ruta Brezoi - voineasa - Obarsia Lotrului -
Petrosani, doar cei cativa km de la obarsie pana in pasul Groapa
Seaca sunt mai greoi, in rest drumul e foarte bun, asfaltat.
Cazare la Obarsia lotrului:
-250.000 lei la casute, care au 2 paturi, deci 125.000 lei/persoana.
-200.000 lei/persoana in cabana. Camerele construite langa receptie
arata foarte bine. Baie si dusuri cu apa calda, comune, la
dispozitia tuturor turistilor cazati acolo.
Zonele de langa cabana sunt intesate cu "Camparea interzisa,
amenda...")
Cazare la Groapa Seaca:
-250.000 lei/persoana. Nu stiu conditiile, insa banuiesc ca sunt mai
buna ca la Obarsie.
Din Petrosani, pe Defileul Jiului, am ajuns la Ranca. De acolo, am
urcat sa vad pana unde se poate urca... si am reusit sa trec cu
masina de vf Papusa. Insa am dat de 2 ogasuri care odata au rupt si
drumul... insa acum nu mai conteaza starea drumului, caci acolo
zapada are in medie 1 m, in partea dreapta a drumului chiar peste 1
metru, fiind in panta, dupa cum a curs. La 50 m de aceasta portiune
cu zapada, imposibil de trecut pt orice autovehicul, in afara de
buldozer, mai este o portiune identica, cu zapada. Apoi, pana in
Pasul Urdele (drum parcurs cu piciorul) culmea ironiei, drumul este
mult mai bun decat cel de la Ranca pana la prima portiune de zapada.
Si tot la fel se continua si spre Obarsie. M-am intalnit pe acolo cu
un "nene" care lua date pt o noua Harta a Paringului, Varga se
numea, in varsta, din Cluj. Dumnealui, precum si un localnic din
Novaci (luat la autostop la coborare), au confirmat ca drumul pana
la Obarsie din pas este practicabil, insa trebuie rabdare (se merge
mai mult cu viteza I) si o masina de incredere, sa nu te lase vreo
piesa de baza la ea. In prezent, dinspre Ranca spre Pasul Urdele
drumul e blocat in 2 locuri, insa dinspre Obarsia Lotrului, din
auzite, drumul e practicabil. Insa nu garantez informatiile, n-am
vazut cu ochii mei. Din pasul Urdele drumul pare bun, atat cat se
vede cu ochii. Nu-i stiu insa starea spre Obarsie, cand trece prin
padure, unde poate fi rupt de ape si pot fi copaci cazuti. La
intrare pe drum dinspre Obarsia Lotrului e o pancarda "Drum inchis
circulatiei publice". Insa, sus in pas si pe toata distanta vizibila
cu ochiul, sunt urmele certe ale unui buldozer care a reparat,
probabil vara trecuta, drumul. Urme de cauciucuri erau destule,
vizibile, insa nu garantez ca sunt recente sau au supravietuit
iernii.
Cu o masina lunga, in locul unde drumul se blocheaza, venind dinspre
Ranca, drumul e ingust si pt o masina lunga e foarte greu de intors.
Un Cielo l-am intors cu emotii, din 8 miscari. Pe stanga, sensul de
urcare, e o prapastie apreciabila.
Sper ca aceste informatii sa fie utile.

Numai bine tuturor

Claudiu Craciun

PS: "Transeele" de pe drum au fost acoperite de buldozer.

PPS: Vara (sau, ma rog, cand acele 2 "pete" de zapada dispar) se
poate urca cu masina pana pe vf Papusa. Este drum, si inca bun. Dar
trebuie o masina rezistenta la urcus sustinut (nu neapara de teren),
in treapta I” Nu stiu la intalnirile de pana acum, dar anul asta sunt destul de sigur ca va avea si Timisoara reprezentanti. Am fost la Obarsia Lotrului... Am intrat un pic si pe Transalpina (spre Novaci), dar n-am mai mers mult de la primul pod si a trebuit sa ne intoarcem. Cu Oltcitul cred ca am fi mers un pic mai departe...
- drumul dinspre Valea Oltului spre Obarsie e bun, asfaltat.
- dinspre Petrosani e o zona de vreo 5 km in care nu mai e asfalt, in rest e practicabil cu orice tip de masina.
- dinspre Sebes am auzit ca e practicabil drumul, insa n-am incercat, iar
- dinspre Novaci, dupa cum am spus mai sus, acum nu se putea trece. Un paznic de-acolo spunea ca in iulie-august se topeste si zapada troienita si se va putea merge si cu masina...

In Obarsie sunt doua posibilitati de cazare: Pensiunea Bradul (pe care o puteti vedea aici http://www.forconcid.ro/pensiune.htm) si casute de lemn (cu doua sau cinci paturi).

In zona de casute este loc suficient si pentru corturi:

Campingul are acces la rau pe 3 din cele 4 laturi.
WC-urile sunt turcesti... o sa puna Bastus poza.
Chiuvetele:

Semnal Vodafone ioc, insa este semnal Orange. N-am avut Zapp sau Cosmo sa verificam si cu astea.

Rezervarile trebuiesc facute din timp si pentru casute, si pentru pensiune!

Pentru Gabii: pensiunea are doua bazine cu pastravi... si raul este la doi pasi, in caz ca iti vin idei.

Astept intrebari!

@later edit: apropo de ce zicea tipul de pe Alpinet: la Groapa Seaca cred ca sunt conditii mai proaste, pentru ca n-au curent electric decat pe generator Zona casute e ok, seamana cu Lacu Rosu.
Cat costa casuta de lemn?
Cum e timpul acolo de obicei in perioada aia? Mie sincer nu mi se par ok casutele.. si nu atat casutzele cat conditiile de igienizare. Fara suparare acuma, am fost si la cort.. si am stat si in camping, dar de la o vreme am ajuns sa apreciez altfel confortul. Ma rog... si pensiunea e exorbitant de scumpa la capitolul camere cu baie.

Dar om trai si om vedea...
Citez:
Cazare:
Etaj I:
3 camere cu cate 2 paturi baie proprie (cu cabina de dus), sifonier, noptiere (1.000.000 lei/pers.);
apa calda si caldura non-stop;
hol spatios cu fotolii si masuta.

Mansarda:
3 camere cu cate 2 paturi, sifonier, noptiere
(800.000 lei / camera / noapte);
1 camera cu 4 paturi, sifonier, noptiere
(1.200.000 lei / camera / noapte);
2 bai pe holul mansardei;
apa calda si caldura non-stop;
hol spatios cu fotolii si masuta.

huuh, are dreptate Cyclopul... Bre, grupurile sanitare nu au cum sa fie pe masura celor din Neptun, si daca nu ma pot caca in natura sincer, nu cred ca am ce cauta acolo.
Daca locul de cazare e iar ca la Plaiu Foii iar nu am ce cauta acolo.
Adica casutele alea sint aproape de vila aia unde o sa stea unii? Eu stau la cort pur si simplu ca vin sa stam impreuna noi astia vechi, ca pe munte nu dau 2 bani. Oricum munte adevarat inseamna cort, drumetie, nu badminton in fata vilei cu aer conditionat . Cort cort, insa daca ploua si trebuie sa ma cac la grupuri sanitare unde pasesti pe unde apuci, scuze, munte sux. De aia e cool la mare, ca ai ori natura ori camping confortabil. Si decat sa dau 1 mil pe noapte sa stau in camera si sa dorm... no way, mai ieftin e acasa . Motane, Pensiunea aia e relativ aproape de casute (5' de mers cu piciorul).... parca vad ce de "drumetii" o sa faci tu cu Nivea
Cat priveste partea cu natura, este padure in spatele casutelor

Gabii, de-abia acum am reusit sa ii prind la telefon (mai au si un alt numar: 0740 023 809) - camera cu baie proprie este 100 RON. Mai precis: 50 RON/persoana.

Preturile la casute:
- casute 25 ron/casuta/noapte
- camera 5 paturi (in cabana) 20 ron/pat/noapte (au 2 camere de 5 paturi)
- camera de 2 paturi 25 ron/pat/noapte (2 camere)
Nr de tel pentru rezervare casuta il scriu maine, pentru ca l-am uitat acasa
Rezervarea si-o face fiecare, in functie de preferinte Sa nu lasati pe saptamana de dinainte de intalnire!

Update: dinspre Novaci, in iulie si august drumul e foarte greu, doar cei ce au cojones sa se bage.

Timpul cred ca e de genul "cum ne-o fi norocul". Sincera sa fiu, special am ales perioada asta din an, pentru ca stiu ca e cea mai buna de mers la munte... Motanu are dreptate.. dar doar pe jumatate. Intr-adevar noi ne strangem pt a ne bucura de compania celorlalti, cu care altfel nu avem shansa de a ne vedea des. Si da.. muntele nu inseamna beatmington pe aleea din fatza vilei. Partea cu costurile de cazare e subiectiva.. e in functie de buzunarul omului, tarifele de la pensiune sunt maricele pt buzunarul multora. De venit oricum vin, dar o sa ma gandesc bine inainte la cat imi permit sa stau Pentru rezervare casute: Cabana Obarsia Lotrului: 0744700180 – MIU MARIANA Chestia buna, singura de altfel, la casuta de lemn, fata de cort, este ca nu trebuie sa stai in fund sa te imbraci, de aia trag eu sa-mi iau un cort barosan de tot .
Am vazul la mare cort iglu mai inalt decat un Logan, de fapt era mai mare la Loganul cu totul. Ceva poze, la adresa binecunoscuta: http://ipswitch.pitesti.rdsnet.ro/iunie/
Revin mai tarziu cu detalii.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 17, 18, 19  Următoare
Pagina 6 din 19
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum