Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

RK motor

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor, Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am si eu un harb de dacie si vreau sa-i repar motorul, asa de capul meu, n-am mai facut niciodata asa ceva, la mecanica ma mai pricep, ce ziceti... ma ajuta cineva , orice sfat e binevenit. Multumesc ! daca stie cineva cum se regleaza tachetii la dacia 1310 ? Cu tachetii nu e de joaca... lasa pe cineva care se pricepe ... joc la rece pte evacuare 20
joc la rece pentru admisie 15 Daca zici ca te pricepi cat decat la mecanica nu ai de ce sa nu poti sa-l repari tu. Asta-i parerea mea. Am si eu o Dacia Sport din 1990 si nu imi merge deloc rotund motorul...ce as putea sa-i fac? ai pute incepe prin schimbarea bujiilor,platinei,capacului delco,condensator,fișee bujii (de urziceni-negre),curățarea/reglarea carburatorului,reglarea tacheților Hai k nu am mai intrat de mult k am fost plecat.......
Am reusit pana la urma sa-l fac sa mearga rotund am urmat sfatul tau, dar acum s-a ivit o alta problema....de cand am cumparat masina...are o mica trepidatie la plecare de pe loc..eu cred k are nivelul mic la carburator..
Poate sa ma ajute cineva...
Ms mult adrian salut
ai putea incerca sa vezi daca nu-ti trage aer fals pe undeva din traseul admisiei (mie imi tragea la dracie pe la garnitura dintre galerie si chiuloasa si am schimbat multe pana sa-mi dau seama) Mareste un pic avansul si modifica nivelul plutitorului din carburator.
Claudiu_dht a scris:...are o mica trepidatie la plecare de pe loc..eu cred ***k*** are nivelul mic la carburator..

Detaliaza putin trepidatia. Da si putin in nas la plecarea de pe loc Daca numai trepideaza, posibil sa fie de la discul de ambreiaj de la arcurile amortizoare de torsiune (arculetele dispuse pe diametru). Poate sa fie de la multe acea trepidatie ... pana nu ne explica in ce fel se manifesta ... putem sa dam mult si bine cu parerea
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor, Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Poți crea un topic nou în acest forum
Poți răspunde la mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum