Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

SE VIREAZA GREU

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salut, am probleme cu directia se vireaza extrem de greu cauciucurile pe fata sunt de 165 cu 65 / 13 dar nu cred ca ar fi problema din cauciucuri , caseta am desfacut am uns-o cu ulei si vasilina si i-am mai dat si doua gauri in partea de sus ptr. gresare dar se vireaza tot la fel joc nu am la directie , volanul nu scartaie sii nu este in bucsi gripat credeti ca ar trebui sa umblu la ghidajul acelea de la caseta sa-l mai slabesc , stiu ca este acolo un ghidaj de este conic si calca pe axul cu dinti din interiorul casetei Mai intai trebuia sa cauti un pic folosind functia de cautare a forumuli.Dar...........din moment ce zici ca ai gresat caseta de directie,nu ai joc la sistemul de directie,atunci fa urmatoarea proba:suapenda masina complet de fata astfel incit rotile sa nu mai fie pe sol si misca de volan stinga-dreapta.Daca tot merge greu atunci problema in mod sigur e din bucsile de la volan.Se inlocuiesc si se ung cu seu de oaie.Asta daca ai asa ceva la indemina.Tot o data cu schimbarea bucselor si ungerea cu seu de oaie sa degrsezi inainye de montare la loc a volanului si axul volanului. DAR DESPRE GHIDAJUL ACELA STII CEVA , ca eu cred ca in momentul cand am desfacut caseta am umblat si acolo , oricum eu am cautat ,ca acel ghidaj de calca pe axul acel cu caneluri sa calce cat mai putin. la acel reglaj nu se umbla,dar daca totusi ai umblat trebuie sa gasesti reglajul cel mai bun adica intre a avea joc in volan si a merge greu volanul
trebuie sa gasesti reglajul cel mai bun

ok Nikki, daca vrei si sfatul meu, scrie aici si ti-l dau, din varii motive eu abtinandu-ma sa vb de capu' meu, cel putin o perioada. In mare ar fi cam ce-a zis Laurentiu, doar explicata fiind mai detaliata... . orice sfat este bun numai sa iese treaba cum trebuie si sa se vireze mai usor , inca ceva cum stii ca este o caseta de directie uzata , ca fara capetele de bara prinse ia se vireaza usor , sa am probleme cu coloana de directie adica cu axul; acela cu furci cu caseta montata in pozitie de lucru dar cu capurile de bara libere, se invarte usor? Si daca le cuplezi merge greu? Dar rotile-s umflate bine? Ca daca-i din caseta n-ar trebui sa conteze daca rotile sunt cuplate la ea sau nu, ar merge greu oricum...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum