Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Raketa
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Din totdeauna la oltcit asa am pus difuzoarele in buzunare . Are loc de vibratii si zdranganeala iar ce se vede lipit este parte fixa . Te duce in eroare in poza . Doar sa pun material fonic in spate trebuie . In locul din aripile din spate de la portbagaj este altceva programat caci nu era rea ideea .
Ma gandeam chiar sa fac buzunarul o boxa efectiv dar mai sunt si alte lucruri de pus pe acolo . Fii-mea este cea care foloseste interioarele buzunarelor.
Nu sunt cine stie ce performante acele difuzoare cu toate ca sunt 3 intr-unul . Are filtraj prost .
La capitolul audio nu am banuti cu toate ca sunt pretentios cu urechea stanga arata bine buzunarul asta e terminat si pacat ca este de 1100 . Dar urmeaza si cel de 1300 sa fie gata asamblat . Asta e deocamdata corpul
Iar in timpul curatarii cam asa arata
Bine ca m-a tinut periuta de dinti si nu s-a bucatzalit .
Schimbare de culoare la luminile manerului de deschidere interior si totodata tipurile de leduri . Nu spuneai ca folosesti leduri albastre? Am ledurile albastre montate de randul trecut in partea de bord . Rosii am vrut sa pun aici ca erau verzi cu albastre combinate . Acum se vrde altfel rosu difuz pe albastru . O sa vezi Iulius pe intuneric ce fain se vede .
Abia am terminat de "impletit" tijele la actuatoarele de la usi

Adica cam asa arata . Gata si carbul de 1.3 Arata super bine dupa curatare . Parca ar fi fost demontat prima data de mine . Cine stie ? Poate eu l-am demontat prima data . vad ca mai ai o poza pe imageshak cu, carburatorul. are 2 tevi in spate. de ce? am vazut asta la un carburator de nova, numai ca ala avea pe capac surub ca la 1100 de aer, dar era diferit. si mi-a zis ala de la carbotest ca e pentru recircularea gazelor neasrse, pentru aia e a doua teava
eu la al meu de 1100 nu am 2 tevi in spate la talpa

Carburatorul de TRS si cele de Nova au cele doua tevi, intr-una din ele vine furtunul de la capula de dezinecare, iar cealalta e astupata cu un furtun. Carburatorul tau probabil este de 1129 si are doar o teava peste care vine bagat furtunul de la capsula de dezincare. In teava care ramane astupata de dop se puneau furtunul care comanda economizorul cu care a fost conceput axel-ul 12 trs original,dar pe care romanasii l-au pierdut pe drum. si exista pe undeva acel economizor? Greu sa gasesti de cumparat. Sunt extrem de rare la noi

@Cristi, trebuie sa vad live schema. si aduc si carbul ala al meu sa facem suport de pixuri cu el Da Iulius . Si pictat autentic si udat desigur ca la mine se gaseste f fain

Cam asa este si la semnalizare dar numai trei au fost suficiente. Poze definitivate mai peste cateva zile caci am pus tripla pe dreapta si mai este de aranjat pe stanga . Se vad fain noaptea Si acum am avut timp sa fac poze noaptea .

Si cele de la deschiderea usii .
Cam asa arata spoilerul de spate vopsit . Este unul de Fiat adaptat la fix pt oltcit pe aceeasi armatura .
Si asta e o rezerva gizas ca tunata rau e bara aia spate
forma e ok din poze,eu unul as fi astupat gaurile din ea Ce culoare e masina? Cumva bleu magnetic sau bleu in talon? In talon este trecut Gri , dar este Gri metalizat dupa ce a fost vopsita . Albastrul este la interior facut de mine . La exterior va fi albastru cateva componente ca pragurile , pe la spoilere , pe la oglinzi , pe la roti . O combinatie ce imi place mie .
Combinatia Gri - Albastru . Ce kitch iese cand n-ai ce face...
7thRaven a scris: Ce kitch iese cand n-ai ce face...

O sa iasa caci sunt si masini noi care sunt asa aranjate . Cred ca si cineva de pe aici are pe la avatar ceva combinat gri argintiu cu albastru .
Oricum este facut de mine
Imi lipsesc bandourile care vor fi Gri inchis dungate cu albastru precum este la spoiler si jenti .
Imaginatie daca este se poate . Nu ramas blocat pe un tipic de plansa sau panou colorat este suficient un singur emoticon .
A naibii ghidusie dar la toti care ajung pe langa masina comenteaza ca le placeeeee .
De-al naibii o parchez si stau mai la distanta de masina si trecatori cunoscatori de ''pictura auto " ( nu conteaza varsta ) se dau la comentat inspre bine ... Am eu niste bandouri late, de TRS, pt aripile spate. Pe celelalte le-am dat. Daca te intereseaza...cred ca pot sa mai fac rost si de restul bandourilor.
Ps: Nu ii lua pe toti in seama bre. Lume multa, oameni putini..ce sa'i faci..oameni rai Pai 90% din tara asta sunt cocalari, asa se explica comentariile pozitive.
Sincer, mie nu imi place deloc. Poti sa te superi pe mine, dar tiganie mai mare ca bara din spate nu am vazut demult. Luminitele alea rosii peste tot ma duc cu gandul la ceva, dar nu legat de masini.
Spor la kitschuiala.

L.E: daaa, fix de ce negru sunt in cerul gurii imi dau cu parerea.

Cam asa este terminata si cea de fata si asa arata dupa ploaie caci este suspendata in copac . Curios caci la lumina vopseaua are alta nuanta iar la umbra este mai inchisa . Plasa este otel galvanizat si chiar de torsionez spoilerul nu ramane stramba .

Va multumesc pt pareri . Am interzis cuiva sa scrie aici ? NU .
Eu va respect parerile voastre care le scrieti . La fel si pt ale mele solicit respect . Stiti de ce ? Pt ca traim in aceeasi societate . Nu exista respect de la cineva pt mine se stie ca nici eu nu voi avea . Ce ecuatie simpla de Viata ...
Daca sunt asa multi cocalari inseamna ca ei sunt majoritatea si cam pt ei se fac toate legile traiului in societate si comunitatile existente . Ceilalti se dau deoparte caci sunt minoritari .
Imi reamintesc ca este doar un pachet de tabla masina . Nu este organism uman .
Altfel oare de ce se rade de cei care nu mai sunt intregi fizic ???

Da , Cristi_S chiar sa stii ca te-ai gandit bine la ce duc luminitele alea rosii . Sunt tipul ala de om care "flocaiesc" dame mai ales ca nu am obligatii de fidelitate caci pot sa-mi cresc singurul copil ( fata ) fara sa amestec treburile sexuale , aventuriere , servici si alte cateva , si sa-l educ ca sa nu fie "pitzipoanca" , fara sa fiu casatorit . Bara aia fata e mai ok, dar eu ziceam de aia spate, cu toate decupaturile alea... ''pictura auto" mai bine te lasi de arta.
Dar asta e doar parerea mea.
Daca vecinilor le place... lasa asa. Decupaturile ?! Mda , nu va contrazic . Deocamdata raman asa caci am altele de terminat . Chiar voi tine cont la forma decupaturilor caci se vor modifica .
Bandourile raman in discutie si le vreau . Chiar daca aranjez numa pe spate sunt sigur ca vopsea se gaseste si pt celelalte cand le voi avea .
Pt prinderea bandourilor laterale mari m-as gandi la o varianta sina culisanta . prinde bandourile cu banda dublu adeziva, nituri, si apoi daca vezi ca nu s-au etansat cum trebuie, pune pe buza de sus a bandourilor, super glue. nu o sa se mai dezlipeasca de acolo. apoi vopseste fiecare nit cu negru La sistemul care ma gandesc mi-ar conveni ca as putea sa le dau jos usor si apoi air sa le pun . Edy este bine cum zici tu dar definitiv sa ramana prinse . pai nit-uri le dai jos, le gauresti si pui altele in loc. nu mai pui super glue, doar banda dublu adeziva
edy99 a scris:pai nit-uri le dai jos, le gauresti si pui altele in loc. nu mai pui super glue, doar banda dublu adeziva

Banda de aia tip arici ? Nu, ceva de genul: http://www.viamond.ro/product_info.php?cPath=23_65&products_id=10407

Sau asa: http://www.viamond.ro/product_info.php?cPath=23_65&products_id=10405 Interesant Cristi dar daca demontez este necesar sa curat de pe tabla ce ramane din adezivul de pe banda ? Intreb caci nu am folosit niciodata tip de banda dubla adeziva .
Iar ce a ramas dupa ce am dat bandurile jos alea inguste m-a zapacit la curatare incat m-am lasat pagubas . a doua e mai buna vad, ca zice ca e rezistenta la umiditate Dupa mine, trebuie o banda un pic mai groasa decat cea de tip "scotch", ca sa compenseze lufturile inerente dintre bandouri si tabla. Plus ca amortizeaza vibratiile si nu se va dezlipi la prima groapa. Trebuie neaparat dublata cu niste nituri, altfel nu cred sa tina.
Cristi, de curatat se curata foarte usor, nu trebuie cine stie ce solutie. Acum poate ma ajuta cineva sa zica cum sa curat de la bandourile vechi ale masinii , astea inguste caci vreau sa le dau jos neaparat si le-am lasat din cauza ca ramanea material pe tabla din adezivul ei original .
Fara polizor unghiular si piatra adeziva ca stiu ca se curata de tot asa cu tot cu vopsea ) cu benzina Sa curat cu benzina si sa ramana vopseaua ? N-am reusit asta cu benzina , cu diluant , cu tiner , cu alcool etilic ...
Se matuieste spre exfoliere vopseaua la mine .
cristi_s a scris:Pai 90% din tara asta sunt cocalari, asa se explica comentariile pozitive.
Sincer, mie nu imi place deloc. Poti sa te superi pe mine, dar tiganie mai mare ca bara din spate nu am vazut demult. Luminitele alea rosii peste tot ma duc cu gandul la ceva, dar nu legat de masini.
Spor la kitschuiala.

Ceva de genu vroiam sa ii zic si eu...
edy99 a scris:prinde bandourile cu banda dublu adeziva, nituri, si apoi daca vezi ca nu s-au etansat cum trebuie, pune pe buza de sus a bandourilor, super glue. nu o sa se mai dezlipeasca de acolo. apoi vopseste fiecare nit cu negru
Tabla lucreaza la temperatura, se dialta vara pe caldura si se contracta iarna la frig. Sueprglue-ul nu prea afce asta deci mai devreme sau mai tarziu se va termina cu divort intre tabla si superglue, iar dupa partaj superglue-ul poate ramane cu o parte din vopseaua sau lacul tablei
Acc3l3ratoR a scris:
cristi_s a scris:Pai 90% din tara asta sunt cocalari, asa se explica comentariile pozitive.
Spor la kitschuiala.

Si ce ai castigat ca cetatean roman ? Dar ca Om care traieste in Europa ? Dar ca individ care traieste pe aceasta planeta ? Sa continui definitiv ca membru al acestui site ... Scrie te rog asa un raspuns care sa iasa in evidenta persoana ta . Fara mistouri ... Bai, eu nu pot decat sa fiu de acord cu 7thraven si Cristi_s. Per total a iesit o mare tiganie in picatele, cu beculete bling-bling si 3 catralioane de culori fancy.
Degeaba te ataci, Cristip, dar mi-a placut intotdeauna sa cred ca forumul asta exista fix pentru a nu o lua pe drumul asta kitchos. Dar se pare ca m-am inselat...
cristi_s a scris: tiganie mai mare ca bara din spate nu am vazut demult.
Spor la kitschuiala.

zici tu?

uite aici alt exemplar
va luptati cu morile de vant,cand omului ii intra ceva in cap nu se mai schimba acele fixuri toata viata
probabil ca acum 20 de ani ar fi facut senzatie in sensul bun,acum face senzatie ca un kitch...sorcova morcova ia tiganu roscova.... pana la urma omul face ce vrea cu masina lui. nici mie nu imi plac multe lucruri la alte masini, nu mi-au placut unele chestii ce a trebuit sa le fac la a mea, dar m-am obisnuit cu ele, si acum mi se par ok. chiar nu putem sa traim intr-un grup, club sau ceva de genul asta fara sa fim nevoiti sa ne certam, sa ne luam la bataie, la mistouri si mai stiu eu ce?

mie sincer de multe persoane nu imi place pe acest site, dar cred ca am ajuns la un nivel de cultura, si de dezvoltare, incat sa nu mai fim ca oamenii din neanderthal sa dam cu bata in cap la altul daca nu ne convine. bineinteles, fiecare are pareri proprii, pentru ca, gusturile nu se discuta. dar cate o data, trebuie sa iti ti parerile pentru tine, iar chestia asta tine de nivelul de educatie la care a ajuns fiecare. noi romanii traim din mistouri, si din a fi carcotasi, nu putem sa fim oameni.

si in strainatate, cand un roman se descurca mai bine, un altul trebuie sa ii bage bete in roate ca sa pice in nas. astia suntem noi romanii. suntem aici o comunitate, si noi ne jignim unul pe celalalt. atunci te mai miri de ce oltcit-ul e considerat o masina proasta, tocmai de persoane care nu stiu cu ce se mananca un oltcit. pentru ca noi judecam dupa conceptia noastra de romani. mai avem mult sa invatam pana cand ajungem la un grad de cultura civilizat.

bineinteles, trebuie sa spui lucrurilor pe nume, daca ai ceva personal cu cineva, care face si drege, si prin ceea ce face iti afecteaza tie viata intr-un fel sau altul.
dar cand e vorba de o conversatie banala, chiar trebuie sa calcam lucrurile in picioare oridecate ori avem ocazia? Da Edy, fiecare are dreptul la parerea lui. Daaar, tu nu prea iti ai locul in discutia asta. Nu e masina ta si niciun mesaj nu ti-a fost adresat. Lasa-ne pe noi astia mici si prosti sa ne dam cu parerea. Poate reusim sa deschidem ochii omului. Sa nu uitam, daca gusturile nu s-ar discuta, atunci de ce mai exista "estetica"(care pana la urma e o stiinta)? Pupa te-ai inselat amarnic . Forumul asta nu este facut special pt tine si amicii tai . Esti singura persoana care-ti interzic sa scrii pe topicuri deschise de mine . Clar ? Pt tine n-am nici un respect legat de oltcit . Daca vad ceva postat de tine sa sti ca te-am evitat destul .
Evita orice topic al meu ca eu fac asta de mult timp .
Rog moderatorii sa tina cont de doleanta mea .
Cristip1970 a scris:Esti singura persoana care-ti interzic sa scrii pe topicuri deschise de mine . Clar ?

Stai usor Cristi, ca nu suntem pe tarla aici. Nu sunt vreun orasean de-al tau, sau vecin/coleg de munca/prieten. Vorbeste pe un ton civilizat, ca inca nu ne tragem de sireturi.

Nu trebuie sa ai niciun respect pentru mine, doamne-fereste. Respectul incepe cu propria persoana(+masina, in cazul asta) si se cam termina acolo.
De altfel, te rog sa imi arati unde am spus ca forumul este facut special pentru mine si/sau amicii mei. Nu e vina mea ca masina asta arata ca un pom de craciun si ca pe tine te deranjeaza adevarul.
In acelasi timp, nu cred ca esti in postura de a-mi interzice sa scriu pe vreun topic. Da un mesaj catre administrator pentru treaba asta, ca el e big chief pe aici si probabil se rezolva.

P.S. Mai pune si tu mana pe cate o carte din cand in cand... face bine la "exprimare"
Cristip1970 a scris:
Acc3l3ratoR a scris:
Spor la kitschuiala.

Si ce ai castigat ca cetatean roman ? Dar ca Om care traieste in Europa ? Dar ca individ care traieste pe aceasta planeta ? Sa continui definitiv ca membru al acestui site ... Scrie te rog asa un raspuns care sa iasa in evidenta persoana ta . Fara mistouri ...

Strici masina .. pacat de ea .. E doar parerea mea. E cocalarie ce faci tu acolo...

Care mistouri ....nu vezi ca te dai mare ca stii si ca dregi ...si la tine la masina ... nu mai zic...
Ca sa nu mai zic minic de masina ta si de tine , repet: Gusturile nu se discuta (dar... )

PS: Mesajele mele sa stii ca nu vor contine niciodata texte ofensatoare la adresa nimanui... Taman ca nu iti permit sa te tragi de sireturi cu mine , Pupa . Sa-ti fie clar ca Om sau membru aici .
Nu-ti convine ce ti-am scris ? Mergi in alta parte cum am scris mai sus destul de clar si atat . Am teminat conversatia cu tine aici . Si nu e tarla . E locul , topicul meu al masinii mele si numai un administrator are dreptul sa mi-l stearga sau sa-l blocheze . Poate exista ignore si pe forumul asta ca doar este site .
Incepand de ieri elimin membrii care ma deranjeaza prin aroganta lor de pe acest topic cu vorbe scrise deocamdata caci asa este civilizat .
Pur si simplu respecti hotararea mea cel care esti citat de mine ca sa nu mai scrii .
Cine se ataca ca nu este acceptat n-are decat sa dea ochi cu mine personal sa bem bere amestec in procente impartiale cu vin rosu apoi gargarisit cu cafea ... Pe bune
Inca n-am injurat pe nimeni si nu l-am porcait pe aici . Evit cat de mult posibil sa fiu si in alta realitate ca la mine pe tarla ...
Masina mea este a mea ...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 4 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum