Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

model "aripa" spate
Pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ce am vazut pe strada si mi s-a parut dragut:

nu e rau deloc.
dar unde mai este spiritul citroen cu aripa aia decupata?? Pupa, tu-l știi pe ăla de la punctul de transformare de la valea ialomiței care are roate late? Cred că în cazul ăluia e vorba de contur de aripă față montat pe decupaj spate.
Când mă voi apuca de tinichigerie o să decupez și eu tot cam așa. Sper să scap de ruginirea din zona aripii spate care mă seacă. tu zici razvane de oltcitul ala argintiu, nu?? zici ca e mini-jeep. arata destul de interesant masineta. Da bre, ăla gri. E chiar marfă. Așa mi-aș face și io aripile spate. hai sa il pozam si sa il punem pe undeva pe aici. sa vaza si lumea despre ce vorbim. Da bre, merită pozat. Să nu uit. sa puneti poze poate poate ne mai dati idei
pupa a scris:nu e rau deloc.
dar unde mai este spiritul citroen cu aripa aia decupata??

Gusturile nu se discuta,dar in privintza spiritului sunt de acord cu tine.Asa ar trebuii sa arate masina lui Gabii,dupa ce va fi gata(si roatele montate) da adrian, ai dreptate. gusturile nu se discuta, dar nu e pacat sa omoram aceasta "semnatura" a citroenului doar pt. a schimba look-ul masinii?? zic si eu acum, na... Am vazut si eu oltcitul ala gri. Avea spoilerele si pragurile albe. Arcele aripii din spate paraca erau puse putin mai in jos decit la roata din fata. Pe cand aveam Oltcit, ma batea gandul sa modific aripa spate folosind decupaje din aripa spate de VW Polo modelul vechi sau de Fiat Regata.
Astfel as fi pastrat aspectul caracteristic dar as fi facut loc pentru roti mai late.
contur de aripă față montat pe decupaj spate.

si al meu si al lui stefan tot asa o sa fie... adica contur de aripa fata decupat + sudat pe aripa spate!
Mi-am vazut masina, e totul deja decupat+sudat acolo. Din pacate mai dureaza cu capota, si baietii nu vopsesc masina pana nu am si capota gata!

Numai bine! Am gasit si poze.

VW Polo

Fiat Regata No fun!!! Dupa mine chiar tare ar fi o aripa obturata cu un "capac" de fibra/tabla/etc. Stil CX. Dar aveti dreptate, gusturile nu se discuta.
eugenro2001 a scris:Pe cand aveam Oltcit, ma batea gandul sa modific aripa spate folosind decupaje din aripa spate de VW Polo modelul vechi sau de Fiat Regata.
Astfel as fi pastrat aspectul caracteristic dar as fi facut loc pentru roti mai late.

..sau Opel Kadett,ultima generație. fratemiu are la masina decupat din aripa fata si prinse cu nituri, dat cu chit peste. dar a parut o problema... a inceput sa rugineasca, chitul a crapat... cum as putea sa prind decupaje din aripa fata fara riscul de a rugini... ca as vrea sa vopsesc masina. in locul chitului normal se pune unul de fibra de sticla? Salutari acesta fiind primul meu post.. dar va promit ca vor urma multe altele... Sunt un mare fan oltcit.. o solutie ar fi aplicarea prin sudare(dupa ce se decupeaza aripa..) Sprancenele de pe spate de Solenza.. da super bine.. dar iti trebuie un meserias (tinichigiu bun) mie mi-a iesit super bine.. o sa pun ceva poze dar momentan am camera la amanet foarte frumos facuta lucrarea din poza primului post! superb da... imi da niste ganduri dar numai cand or ruginii aripile pana atunci nu fac nimika sunt destul de nou pe acest forum si eu unul as fi mult mai castigat daca s-ar putea comenta constructiv acest topic,ca si multe alte topicuri..nu sa le renegam doar pt simplul fapt ca nu sunt pe placul unuia sau altuia dintre useri.
va multumesc mult! Eu personal am luat 4 aripi de Opel kadett E,Ultimul model de Kadett si din aripa draptea fata pun segment stanga pate,si invers.Iar in fata inlocuiesc pragul aripi tot cu kadett.Sudez cu co2 si izolez interiorul bine. La masina mea orcum nu rugina o sa distruga aripile pune si tu niste poze sa inteleaga tot omul... www.oltcit.3x.ro astept pareri.. nu despre masina.. care momentan este o epava.. ci despre aripile de pe spate.. ami exact aripi de solenza nu-i cine stie ce splendoare...dar imi place faptul ca pozele sunt din viitor...mai exact 31.07.2088 ///sa stii ca mai bine lasi masina asa cum e decat sa faci asa...
parerea mea... asta e masina mea decupata in spate

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danmasca1/album?.dir=bf90re2&.src=ph

mie asa imi place si nu tin la aspectul traditional citroen oltcit etc
cvapailty a scris:nu tin la aspectul traditional citroen oltcit etc

Nici firma nu mai tine (a se vedea modelele recente), asa ca nu e nici o problema, nu?
cvapailty a scris:http://pg.photos.yahoo.com/ph/danmasca1/album?.dir=bf90re2&.src=ph
Cred ca e a 6-a oara cand vad link-ul asta pe forum
cvapailty a scris:asta e masina mea decupata in spate

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danmasca1/album?.dir=bf90re2&.src=ph

mie asa imi place si nu tin la aspectul traditional citroen oltcit etc

Reusite ceasurile, poate primele ceasuri modificate care-mi plac intr-adevar, singura obiectie este ca eu as fi facut invers lungimea dungilor de la vitezometru, adica astfel incat sa pice dunga lunga si alba la 50 km/h, nu de alta da' aia-i limita de viteza in localitate; in felul asta ar fi picat si cealalta dunga alba la 90 km/h care-i limita de viteza in afara localitatilor. da ai dreptate in chestia asta doar ca m-am gandit dupa ce le-am facut si nu am mai sacait omu` (un prieten ) ca sa mii le modifice
asa ca le-am lasat asa . Oricum mie imi comvine si imi plac.

M-am obisniut ff usor cu ele desi la inceput mii se pareau cam incomode.
dar daca bine ma gandesc politia nu se ia de noi daca nu depasesti 60 km/h asa ca nu e mare problema
AdyAero a scris:
cvapailty a scris:http://pg.photos.yahoo.com/ph/danmasca1/album?.dir=bf90re2&.src=ph
Cred ca e a 6-a oara cand vad link-ul asta pe forum

intr-adevar, devine deja sacaitor! am inteles ca ti-ai facut masina, dar topicul tau iti este de ajuns. nu mai polua forumul, cvpailty!!! ok am inteles, dar am ploat forumul cu acel link numai unde am vrut sa arat ce am facut si eu in legatura cu subiectul, nu l-am pus asa aiurea, dar daca deranjeaza asa de tare si nu este loc imi cer scuze. Putei sa faci asa:
Vedeam doar poza care ne intereseaza si gata. unde ati facut decuparile la spate si cat a costat? Fara vopsit....Arata bine, bravo Parerea mea:

1. se cumpara de la dezmembrari 2 buc. aripi fata Oltcit (st. & dr.);
2. se decupeaza numai arcadele de pe aceste aripi;
3. se calculeaza (impreuna cu tinichigiul), coordonatele decupajului;
4. se trece la decupat;
5. se sudeaza bucatile prelevate de pe vechile aripi, in locurile ramase momentan libere;
6. se deruleaza intregul proces ce tine de tinichigerie in partea inlocuita (chit,spritz chit,slefuit,iar spritz chit, vopsit)
7. plata
8. masina mai frumoasa
Gheko a scris:8. masina mai frumoasa

e o chestie de gusturi, mie unu' imi place asa cum e... multumesc pt. sfaturi. Acum as dori sa-mi recomandati un meserias in Bucuresti, eventual cineva care a mai facut asa ceva eu am facut exact cum a explicat Gheko doar ca toata operatiunea am facut-o eu in afara de vopsit unde a intervenit un prieten

nu e mare filozofie doar ca daca nu ai praguri si un spoiler spate care sa continue raza de semicerc arata nasol pentru ca din semicercul aripii spate nici nu poti sa faci asa un semicerc bun plus ca nu te poti urca prea sus cu taietura.

un sfat pentru cine incearca aceasta operatiune.
dupa ce aveti semicercurile taiate si aripa decupata dupa cum se cere, prindeti-le cu pop-nituri ca se fixeaza foarte bine si apoi mergeti la sudat cu ele, ca daca nu s-ar putea sa aveti surpriza sa se miste in timpul sudarii si sa se traga intr-o parte si va arata urat. asta e parerea mea, voi faceti cum vreti Voi va chinuiti sa le taiati si altii se chinuie sa aiba si ei:
V-am mai spus eu ca altii se chinuie sa aiba ca noi:
ce dragutz...trabi parerea mea e ca mai bine dau umflate ...parca decupate nu mai arata a oltcit (parerea mea)
Ja_Rule a scris:parerea mea e ca mai bine dau umflate ...parca decupate nu mai arata a oltcit (parerea mea)

nici mie nu imi place.. sa vad la un oltcit.. aripile spate taiate... mai bine umflate... da mult mai bine cine vrea aripi decupate pe spate sa-si cumpere dacie cine vrea oltcit clasic sa si-l pastreze , cine vrea cu aripi decupate sa si le decupeze ca doar e proprietate personala si putem lasa daciile deoparte Asa e domne' . Luati-va Dacia si gata tuning-ul Io-s curios de unde deschide portiera ăla cu rechinul Combi ăla...
kat_drive a scris:Asa e domne' . Luati-va Dacia si gata tuning-ul

Frate ce-ai "taiat-o" p-asta... astazi l-am vazut in oras....cred k e cea mai buna varianta pt aripa....incerc sa-l contactez sa vad cum a facut-o

http://img205.imageshack.us/my.php?image=octombrie06000mb4.jpg
http://img215.imageshack.us/my.php?image=octombrie06001xt2.jpg
http://img205.imageshack.us/my.php?image=octombrie06002pk9.jpg

Mie unul mi-a placut A umflat aripile din spate cu cricul.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum