Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

difuzoare ovale?! Yes or NO?!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
As dori sa aflu si de la voi, care va pricepeti la sisteme audio, care ar fi avantajele/ dezavantajele unor astfel de difuzoare ovale, in special cele legate de calitatea sunetului ma intereseaza.., si eventual unde ar fi indicat sa se monteze pe masinile noastre.. eu deocamdata merg pe un montaj in placa din spate. difuzoarele astea ovale is bune doar daca ai dacie, asculti manele si nu iti incap niste difuzoare normale , opteaza pentru niste difuzoare rotunde, cu o cursa a membranei cat mai mare, nu neaparat mari Avantaje: -is mult mai ieftine la aceasi putere fata de cele rotunde la 13 cm sau 16 cm.
- faptul ca sunt ovale face sa poata emita atat inalte cat si joase sau asa ceva pt ca e echilvalent cu doua difuzoare rotunde unul avand diametrul egal cu latimea celui oval si celalalt avand diametrul egal cu lungimea celui oval (e o explicatie primita de la un profesor)
Dezavantaje: - ocupa un loc mai mare Pt o calitate cat mai buna, facand abstractie de pret, foloseste difuzoare rotunde pt medii, tweeter si un woofer pt bas. Daca folosesti doar 2 cai in masina e cu dus si intors; avand in vedere ca membrana tre' sa aiba o amplitudine destul de mare (deoarece nu iti permite spatiul sa folosesti un diametru mare si o amplitudine mica) sunetul de frecventa medie o sa aiba oarecare neclaritati! Asa ca daca iti permiti... foloseste 3 cai! A! Dif-urile de medii sa aiba membrana de cauciuc cat mai moale, nu din cea tip acordeon! cel mai mult m-au impresionat cum suna difuzoarele alea ovale de pe radiourille romanesti , de 6 wati. suna de nu-i adevarat , sunet asa de clar am mai auzit doar la clarion Difuzoarele ovale au aceasta forma doar pentru ca sunt masini care au fost echipate cu asa mceva, si in caz ca crapa sa ai la schimb. Nu ofera alt sunet decat cele rotunde...asta e un mit, calitatea este data de firma care le produce, indiferent de forma. Exista si boxe cu membrana patrata...pentru design, facute de firme neauzite de om, dar care au o calitate a sunetului nemaipomenita, DECI NU CONTEAZA FORMA.

Boxele de comert (aici ma refer la sony, panasonic...domotec si alte balarii) dau o calitate josnica a sunetului, pe 100 de cai, cu 50000 de Watti care nu sunt nici macar reali...pe 8 ohmi...

Habar nu aveti ca sunetul de calitate inalta se da de amplificatoare PE LAMPI, nu cu tranzistoare/condensatoare ci cu LAMPI. Da, in acest secol inca se mai folosesc....desi costa mii de $$ bre georgel deschizi o alta discutie...omu a intrebat daca ovare..pardon ovale sau rotunde,eu merg pe cele rotunde,fiecare difuzor cu gama sa de frecente(unu de bas,unu de medii si unu sau doua pentru inalte) asta daca vrei intr'adevar calitate,daca vrei doar sa ai doua boxe care ocupa spatiu putin,se aud cat de cat,cumpara doua boxe ovale dar nu din carfour,sunt destule magazine online de unde poti cumpara si mai ales de unde poti alege dintr-o multitudine de firme producatoare si modele
iar daca vrei sa faci un lucru calumea fa-ti o alta placa in spate,cea de oltean e prea subtire si o sa vibreze odata cu boxele anuland o mare parte din bass Eu sunt foarte dezamagit de niste boxe panasonic, care , desi au costat mai mult decat niste prastii de boxe LG, se aud mult mai prost. Poate si din cauza amplasarii, nu stiu...

Desi au raza de frevcventa mai mare ca cele LG, si au si mai multi watti, se aud mult mai prost si "crapa" mult mai repede, sunet praf, casetofon tot Panasonic. Boxele sunt ovale .
NeaGeorgel a scris:
(...)
Habar nu aveti ca sunetul de calitate inalta se da de amplificatoare PE LAMPI,
(...)

Da' de ce faci afirmatii nefondate?
De unde stii ce cunostinte au ceilalti colegi de forum? Nu-i frumos ce faci!

PS Oricum nu avea legatura cu tema topicului! Lasa omu' sa-si rezolve nedumerirea! nea georgele,ai dreptate
pe de alta parte degeaba ai aplificatoare beton daca nu ai sunet de intrare de calitate SI MAI ALES DIFUZOARE Nu o luati in nume de rau, nu am vrut sa ofensez pe nimeni cu afirmatiile mele, nu o luati mot a mot....

Daca am facut pe cineva sa se simta prost, imi cer scuze... nu ai jignit pe nimeni , dar aici era vorba de difuzoare Iaca eu CHIAR am de gând să ofensez pe cineva:

Dacă în titlul topicului, scriai: DA sau NU, te durea în cur acuma
NeaGeorgel a scris:Eu sunt foarte dezamagit de niste boxe panasonic, care , desi au costat mai mult decat niste prastii de boxe LG, se aud mult mai prost. Poate si din cauza amplasarii, nu stiu...

panasonic, sony, pioneer....astea deja sunt foarte asemanatoare cu prastiile de Domotec. Comparativ cu ce folosesc audiofilii....panasonic = inexistent Am avut o experienta placuta cu niste casti panasonic, care daca nu ramaneau fara bureti mai erau si acum folosite. M-au tinut 4 ani. Desi au fost luate de la reprezentanta, nu existau pe siteul oficial, deci teapa, totusi aveau un bas de iti sareau de pe urechi si erau extrem de comode....

Boxe panasonic am luat doar pentru ca am casetofon la fel. Chiar daca sunt ovale sunt prastie, si se pare ca aceasta firma a inceput sa faca chilipiruri, la fel ca multe altele...

Deci boxe ovale= prastie... cred ca pana la urma indiferent de firma Eu am niste DLS-uri ovale pe spate, si nu pot sa spun ca e praf sunetul. Au o claritate foarte buna. Si nu au 1001 wati
Zephirus a scris:Iaca eu CHIAR am de gând să ofensez pe cineva:

Dacă în titlul topicului, scriai: DA sau NU, te durea în cur acuma

) limbaj de forum=)) daca ziceam eu "ban 1 luna" se pare ca exista favorizati.... daca difuzoarele alea ovale au in specificatii o banda mai larga de frecvente pe care le acopera,atunci sa fii sigur ca nu le acopera la fel de bine ca 3 perechi de difuzoare(bass medii inalte) facute sa acopere fiecare banda lui de frecventa;din ce am observat un difuzor care e facut sa redea o plaja mica de frecvente e mai bun decat un difuzor de banda larga care acopera si acea bucata de banda de frecventa

ca un apropo' offtopic amplificatoarele pe lampi se folosesc pentru inalta fidelitate datorita zgomotului de fond aproape inexistent,singurul mare dezavantaj ar fi dimensiunile amplificatorului,consumul de curent si traful mare care il alimenteaza

in concluzie
DA,ovale dar sa nu ai pretentii foarte mari de la ele
DA,rotunde dar sa fie pe perechi(bass medii inalte) cu filtrele aferente!
NU ovale zgomotec din piata
NU ovale cele mai scumpe care le gasesti(s-ar putea sa nu fii satisfacut de ele)
DA ovale si/rotunde daca nu vrei sa-ti dea bass mult si ai subwoofer care sa acopere aceasta zona de frecvente
NeaGeorgel a scris:

Deci boxe ovale= prastie... cred ca pana la urma indiferent de firma

Chiar nu stiu de unde le scoti. Eu am doua magnaturi pe spate pe care am dat 130 lei acuma 1 an care merg foarte frumos si amplificate si neamplificate, pe cand acuma 1 an doua difuzoare sony pe 13 cm de 35 W rms erau 80 lei. Eu le am aplificate pe masina si se aude foarte bine, le folosesc mai mult pt medii/inalte deoarece am woofer dar le-am incercat si fara filtrajul din amplificator si tot se auzea bine. Eu am distorsiuni la volum mai mare pentru ca difuzoarele sunt puse pe placa din spate si nu au nici o cutie, astfel curentii mari de aer produsi de woofer imping si membrana difuzoarelor ovale si de aici distorsiuni. Pe cand un vecin a dat 200 lei acuma 2 saptamani pe 2 blaupunkt (nu stiu daca asa se scrie) care nici nu le poti compara cu magnaturile mele, deci sorry. Eu am asteptat de la ele prea mult, insa mi-au oferit prea putin. Sa imi spuneti si mie unde a-ti vazut BOXE cu difuzoare ovale?

Multumesc. http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/DLS/Coaxiale/Classic_269/ http://www.reaudio.ro/recoax/RE5FR.jpg Si Magnat e o firma destul de apreciata in domeniu! este,este
pana la urma fiecare cu urechea lui,cu pretentiile lui acustice,cu fondurile de bani disponibile... Am zis boxe bre, nu difuzoare, adica cutie+difuzor.

EX: http://www.avstore.ro/boxe/epos/

Deci si prin urmare, difuzoarele ovale nu se prea folosesc la sisteme hi-fi, ci mai degraba la televizoare .

Asa ca noi punem pe masina boxe de televizoare pe masina se folosesc astea ovale din lipsa de spatiu
ford spre exemplu are pe multe modele in usile fata difuzoare ovale 9x16 cred si se aude al naibi de bine,nu conteaza numa difuzorul,conteaza si incinta ;in boxele de HiFi nu se folosesc pentru ca acolo ai destul spatiu sa poti monta difuzor rotund
ideea de baza e ca pe masina in afara de calitatea boxelor(fie ele ovale sau rotunde) conteaza mult unde le amplasezi,cu ce "dai in ele" ,cat de bine e antifonata masina.ce alte difuzoare mai ai pe masina,cat de bine sunt legate in faza,si inca alte chestii.... eu lucrez de trei ani intro firma de multimedia auto si si montez de vreo 4 ani
am facut masini si masini de la dacii imputite pana la porsche chayene si multe altele dar eu personal pe olticania mea am optat pe spate pt difuzoare ovale
de ce?au o gama de frecvente mult mai larga si dizloca o cantitate de aer mai mare
eu am alpine totul
ca cd a 9848rb dif fata sps 170a spate sps 690a iar ca subwoofer am un alpine r cu 2 bobine a cate 2 ohmi si vreau sa zic ca nu am mers pt putere ci pentru claritate eu am 2 magnaturi ovale pe spate....si la rasnita mea (sony 4x45) zic eu ca se aud foarte bine S-au schimbat multe in domeniul electronicelor pentru masina. Cele mai calitative Electronice Audio Auto cred tot la Sony le gasesti. Sony e prastie ... sincer de mult nu mai e ce a fost ... cel putin in comertul din ro ... e o firma si atata tot ... 50% din pretul produselor platesti firma ... iar produsele sunt comerciale la preturi mici intr-adevar dar nu poti compara calitatea lor cu alte firme in domeniu al caror pret e de multe ori dublu si asta se vede
lancer a scris:
Sony e prastie ... sincer de mult nu mai e ce a fost ... cel putin in comertul din ro ...

Eu unul "invart" de aproape 1 an pe Oltcit un Sony , momentan doar cu 2 boxe no name pe fata si ma declar mai mult decat multumit.
Intr-adevar, probabil ca unele variante, in general cele mai ieftine poate sunt ceva mai slabe calitativ, dar cel putin al meu are o calitate a sunetului f buna, si destul de multe "gadgeturi". Pe viitor vor urma si pe spate 2 ovale, cred ca cel mai probabil Mac Audio sau Magnat(care e mai bun??), si sunt curios cum o sa se auda atunci... sincer eu am un pioneer (de vreo 4 ani)... 2 boxe blaupunkt pe fata ... pe spate 2 boxe sony xplode ... si mai e si un tun de bass SAL de vreo 85 RMS fara amplificare fara nimic si sincer in cativa ani se cunoaste ... boxele pe spate sony au inceput sa baraie ... in schimb tunul si blaupunkt-urile nu au nici pe dracu iar pionerul inca merge bine ..nu sare nu nimic ... singura belea e ca scoate cd-ul mai greu ...dar asta e boala modelului asta ... (am mai avut unul inaintea astuia tot la fel doar ca avea o singura culoare la afisaj si asta are mai multe in rest identic aceleasi caracteristici si functii ... si ala m-a tinut 2 ani pana mi l-au furat ... si tot asa incepuse sa faca ca si asta referitor la cd) ia incercati voi boxele MNC.... mai ales seria devil x ...l e gasiti in dedeman ...si pentru cati bani dai pe ele .... sunt super ok

am un set de 13 si 16/9 ...pe civic si la un volum de 85-90 % se aud fara distorsiuni

Ale mele 2 seturi sunt pe 3 cai ... Eu le am pe-alea originale,romanesti,de fabrica,4 W,4 ohmi..... Cum se aude un radio mp3 cu puterea de 4x25W?Se aude decent? Nu le are nimeni cu astea?
E difrenta mare de sunet intre un 4x25W si 4x50W? vezi ca puterea reala a tuturor cd playerelor astora e 4x25...niciun model nu are 4x50.....garantat iti zic asta.

o statie care scoate 4x50 rms trebuie sa aiba un volum muuuult mai mare... Aha,intreb ca am gasit la Domo doua radiori cu slot usb la preturi mici(unul e 90 de lei si altul 110lei) si la cel cu 110 lei scrie ca are puterea de 4x25W, iar la cele mai scumpe scrie ca au 4x50W si nu stiam cu sta treaba. nu mane....4x50 deobicei o trec ei ca putere maxima..peak power-ul...care oricum o sa fie de genul 2-3 secunde fiind vorba doar de un "ac de tensiune"...cum si difuzoarele sunt facute sa reziste la 250 de w max power (timp de 3 secunde suporta 250 W dupa care s-au ars instant) cand ele au defapt 30-40-50 de w sa zicem.

fa o comparatie cu o statie care scoate real 4x50 de w (de masina ma refer)...

uita-te ce placa de circuite are respectiva statie, cate piese are, volumul ei etc etc...si fa o comparatie. la pretul ala fi sigur ca 4X25 e peak powerul ...adica cum zicea si mihai puterea maxima adica la jumate fata de cele 4X50 ... dar o poti jongla si iesi mai bine la pret/calitate vezi cat te costa si o statie de amplificare si poti sa iesi la performante mai bune cu acel 4X25 + statie decat cu 4X50 fara statie si cam la acelasi pret ..parerea mea ..

dar in audio nu prea poti scoate calitate din pret mic ... de fapt singurele raportari pret/calitate cam vin de la sony (pret mic / calitate acceptabila)..dar niciodata nu o sa poti compara un sony cu un Alpine, Clarion, Blaupunkt sau Pioneer ... in principiu sunetul se face pe formula cat dai atata face
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum