Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Franeaza neregulat (usor trepideaza) la apasare constanta

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Revin cu o problema legat de frane. Deci, cand se apasa frana se simte cum masina franeaza neregulat (adica da cam in nas, trepideaza) si de asemenea se simte si in pedala de frana ca si cum ceva ar impinge-o in sus. M-am uitat pe la discurile de frana si pe spate pe dreapta era cam ruginit (nu chiar ruginit, asa mai rugos) , zgariat. L-am curatat cat de cat cu un smirghel insa tot asa face, parca mai putin dar tot face.
Ce ar putea fi? Eu ma gandesc ca sunt ceva discuri de frana ovalizate insa am zis sa va cer sfatul inainte de a umbla la ea (mecanicul de fapt, eu fiind acuma la Arad, masina la Radauti). Discurile mele de pe fata le-am luat la strung pentru ca facea la fel si se mai auzea si un huruit cand puneam frana, in special de pe fata.

Acum si-au refacut luciul si fac mai putin, in rest nu cred ca e o problema.

Asigura-te ca ai totusi toate clemele si arcurile care tin placutele sa nu aibe joc in etrieri, in rest numai bine . Pai nu-i chiar asa bine...
Am verificat ochimetric, placutele de frana, arcurile, discurile... Doar ala de care ziceam era mai paradit. In rest toate stralucesc... Dupa vreo 10 km de mers a inceput sa ploua fff tare si s-a facut balta pe strada ,dintr-o data cand franam imi trepida frana chiar si masina parca.Oare s-au udat discurile(alea mari din compartiment motor?!) ? poate aveti rulmentii sparti
CristiCiju a scris:M-am uitat pe la discurile de frana si pe spate pe dreapta era cam ruginit...
Un disc ruginit, indica nefunctionarea etrierului. Se pare ca s-a rezolvat. Era un pivot superior dus; da' dus ca avea roata un joc... ma mir ca mai tinea. ala de sus boncane,da tine..cu ala de jos e problema. ce legatura are pivotu cu frana? la mine se simtea in mod diferit cand am avut pivotu superior dreapta dus,la accelerare tragea masina stanga,la franare (chiar si de motor doar) se ducea usor spre dreapta masina... ce conteaza? important e ca s-a rezolvat problema! Trebuie sa aiba legatura daca odata schimbat pivotul nu mai face cum facea inainte. Oricum, cu masina suspendata, roata dreapta fata avea joc stanga dreapta de 2-3 cm. am mai patit si eu ca pe ploaie...sa se comporte putin mai altfel frana..chiar sa haraie putin la o frana mai brusca....cred ca e de la faptul ca apa ajunge pe discurile de frana..! Dar e doar o banuiala...altceva ce ar putea fi? apa cu mizerie
Nucleu a scris:am mai patit si eu ca pe ploaie...sa se comporte putin mai altfel frana..chiar sa haraie putin la o frana mai brusca....
Daca hiriiala ar fi fost la o frinare usoara, intelegeam dar la o frina brusca .......... cam greu. Pe ploaie, cind discurile sau placutele sint ude, alunecarea e mult mai usoara si frina nu "prinde".

Hiriiala cred ca e de la semiblocarea pistonaselor din etriere, placute frina uzate, joc mare a placutelor in etrier (nemontarea sau montarea gresita a "arcurilor" ce tin presate placutele). Fratilor am si eu un oltcit si mi-ar trebui si mie o conducta din dreapta spate dintre etrier si furtunu ala flexibil.are cineva idee de unde pot face rost?sau are cineva de vanzare? Se gasesc, am cumparat eu acum vreo 3 saptamani. www.acsa.ro

Vorbesti cu ei si cred ca trimit si prin posta.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum