Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Imi arunca pedala de frana

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
De astazi am observat , atunci cand franez simt cum vibreaza pedala asemenea unui ABS, seamana cu un 8 in discu de franam lucru care este imposibil, care ar putea fi problema ? - placute de frana uzate neuniform / distruse de tot
- discuri de frana cu șanțuri/uzuri neuniforme
- discuri de frana ovalizate peste limita

daca a aparut din senin, fara forja mare la frane, eu zic sa cauti pe la placutele de frana mai intai, dupa care sa verifici daca suruburile discurilor de frana sunt stranse bine, dupa aia daca etrierii sunt fixati bine
Ciochy a scris:...seamana cu un 8 in discu de franam lucru care este imposibil...
Putin mai clar, se poate ai trecut recent printr-o balta dupa ce ai mers cu masina suficient de mult incat sa ai discurile fierbinti? poate ai avut discurile incinse si astfel unul a luat-o razna. La 8-uri ma referam ca acelea de la bicicleta cand numai intr-un loc mi-ar impinge placutza razultand aruncarea pedalei.
Chestia asta am observato cand am plecat cu masina, discurile nu erau ude nici incinse ...
Ciochy a scris:...numai intr-un loc mi-ar impinge placutza razultand aruncarea pedalei....discurile nu erau ude nici incinse ...
Fa o aerisire a frinei si daca nu se rezolva, inlocuieste discurile. sa vezi ce misto era cand aveam cam toate suruburile de sustinere rupte la cutia de viteze. intr-un tarziu gaseam viteze (chiar daca aprindeam radioul cand bagam a 3-a) si mai revenea schimbatorul pe pozitie doar cand franam.
scuze de "off topic" incercam sa spun doar ca ... pozitia discurilor de frana pe față e data si de cutie. Am si eu o problema, imi vibreaza masina cand franez .Am schimbat in primavara discurile spate cu unele noi, dar nu am scapat de problema. Discurile de frana fata sunt cele originale si au peste 160.000 de km Astea sa fie problema? Poate sunt ovalizate si d'aia iti trepideaza O alta problema ar putea fi sa nu cumva sa ai ceva unsoare pe discuri sau chiar pe placute, si sa nu prinda cum trebuie... Nu e de la unsoare ca franeaza foarte bine, doar ca vibreaza masina cand franez Sunt ovalizate. Schimba-le si rezolvi problema
George Hermenean a scris:Discurile de frana fata sunt cele originale si au peste 160.000 de km Astea sa fie problema?

mai mult ca sigur ... de la discurile de spate nu prea se simt trepidatii..dar de la cele de fata se simt al dracu George treci pe la mine in Sacele , mam intors din Spania , trebuie sa verificam discurile si jocu la repartitor
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum