Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 7-a
Pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 27, 28, 29  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
mie unul imi este indiferent unde se face cea de la anul
vin 1000% chiar de se face la satu mare
din punctul meu de vedere am propus o locatie superba , la munte si FARA cocalari de aia zic mai usor cu borsecul, ca parca vad ca o sa misune tot felul de specimene prin zona
daca mai stiti careva locatii de genul asta nu va sfiiti sa dati cu parerea , dar sa fie cat mai retrase de genul padis .
in vrancea mai e un avantaj : se poate cumpara " de la teava" un vin adevarat si in zona sunt stane de oi de unde se poate aproviziona cu cas si alte bunatati proaspete
gabii stai linistit ca nu cred ca te-a blagoslovit nimeni . poate doar cei ce nu le plac la munte . da aia au lipsit de la intalnire Nu stiu ce tot aveti cu intalnirile la munte dar fie...
Ranca - 1700m altitudine, se poate urca pe jos sau cu masina la 2000-2100. Cine vrea off-road are la dispozitie celebra Transalpina.
Drum asfaltat (si intretinut), pensiuni garla, locuri de cort...dar daca se stica vremea, Padisul e mic copil. Acolo esti in nori. Dar daca e vreme buna, stai de vorba cu Dumnezeu.
bastus a scris:Nu stiu ce tot aveti cu intalnirile la munte dar fie...

aer conditionat 100% natural Hopa,scandal.Pentru ce?Eu chiar nu inteleg.Da nu inteleg deloc.Zona a fost aleasa chiar foarte bine.Are cineva vre-o vina ca a plouat?Asta e.Cu vremea la munte nu te pui.Acuma e cald,senin si in juma de ora de uda ploaia pina la piele.Si mai si bate vintul.Nu inteleg ce vina ar avea Laurentiu sau Gabii.Recunoscca si eu am cam injurat,dar nu pe cei care au propus zona nici pe cei care au cules informatii de pe acolo.Am injurat ca atunci cind GPS-ul mi-a spus sa fac dreapta eu nu am vrut ca era noapte si m-am gindit:ce membrul meu,unde naiba imi spune asta sa ma duc?Poate cad in prapastie.In cazul in care ajungeam mai pe ziua era mai bine.Abia a doua zi am admirat un pic peisajul si mi-am zis:ba daca ar fi senin si soare ar fi splendid aicea.Din pacate la 1300 metri altitudine alta e treaba.Nu e ca la 800.Nu am ce sa regret.Am stat in ploaie,am mers descult prin apa si balti cum nu am mai mers de cind .............nici nu mai tin minte(vorba aia cred ca ori imbatrinesc ori timpesc) am calcat cu buna stiinta in rahat de vaca(pacat ca nu era proaspat),am schimbat motor la 1300 m altitudine,am invatat ce si cum e cu narghileaua,m-a batut vintul printr-o anumita parte a corpului,in timp ce iarba mi-o mingaia molcom si imi curgea apa in cap din brazi.Am sat in fum.Ce nu e misto?Toata ziua intre betoane cu internet si televizor cu aer conditionat si milte altele,cu nervii de la serviciu si cu alte belele nedorite pe cap create de altii.
Si acuma asa cum am promis(trebuia sa plec maine nu azi,adica 31.07.2008 la Borsec)am ajuns totusi pe acolo.Peripetii tot am avut.Dupa cam 80 km de Iasi nu mai incarca alternatorul.S-a procedat la inlocuirea releului la marginea drumului cu unul de Dacia,tot electronic.Normal legat gresit si cred ca l-am ars.Gasit totusi schema de montaj si montat al-2-lea relau,bun ca aveam 2 la mine.De fapt defectiunea era de la puntea mica.Nu stiu cum naiba s-a dezlipit.Ma rog,asta e.Se rezolva maine-piomaine,saptamina asta pina in Paste in mod sigur.Deci plecat din Iasi pe vreme frumoasa.Ajuns la Borsec pe ploaie.Luat o harta locala(pe care nu stiu unde naiba am pus-o.O gasesc eu in masina)Facut ceva poze pe care am sa le pun mai jos.Facut traseu de cam 30 minute pina la Pestera de Gheata.Nu am vizitat-o pt ca nu era in plan.Nu eram echipat cu cele necesare.Tot din cauza ploii nu m-am mai dus la Grota Ursilor.Pensiuni sunt in zona.Vile noi sau din cele vechi retrocedate si unele renovate altele in constructie sau in curs de renovare.Din pacate am nimerit si la inceputul pregatirilor de Ziua Borsecului.Ce m-a intristat a fost faptul ca totul se organiza intr-o rezervatie boatnica,pt asta chiar meritam sa fim napastuiti de Dumnezeu.Nici un pic de respect.Totusi statiunea e curata si linistita.
Acum pozele facute pe drumul dus intors:

Aha, poate pana la anu pe timpu asta se hotaraste locatia Acuma pozele pe care le-am promis,putine din pacate din cauza vremii si a unei defectiuni care m-au tinut pe loc 1 ora pt rezolvare.
[img]http://img362.image[URL=http://img186.imageshack.us/my.php?image=imgp1192ae6.jpg]shack.us/img362/9715/imgp1188jb4.th.jpg[/img][/URL]

Am plecat din Iasi pe timp frumos,acolo cind am ajuns ploua marunt,totusi am facut ceva poze,am mers pina la urma pina la Pestera de Gheata,nu am vizitat-o ca nu eram echipati cit de cit,lanterne,haine groase si bocanci.Am vrut sa mai mergem pina la Grota Ursilor,din pacate tot ploaia ne-a impidicat.Asa ca la pas prin Borsec.Se pregateau de Zilele Borsecului.Mai treit e ca totul se facea pe o rezervatie botanica.Si ne mai miram de multe.In fine,la cazare sunt atit vile voi cit si unele retrocedata care functioneaza,din cele vechi unele sunt renovate unele in curs de renovare.Putine.Restul...........se plimba ffantomele prin ele.Pe drum spre Iasi am luat si niste afine.Am luat si o harta a statiunii,nu stiu unde naiba am pus-o.Cred ca e in masina.
Acuma,mai lasati-o moale cu cearta.Bun,Laurentiu a facut o propunere,Gabii s-a interesat in zona.Ei si?Cei cu asta?Raspund cumva ei 2 si de starea vremii?A plouat.Ei si?La Obirsie nu a plouat?S-a suparat cineva?Eu nu tin minte.Si nici nu am comentat ca mai si cacat pe mine de frig.Da a fost misto.Da nu mai bine ne intilnim la Brgadiru,cum zicea Lascu?Sau poate ar fi mai interesant linga o gropa de gunoi a unui oras mare.Atunci propun Bucurestiul.Avem si cu ce ne ocupa timpul.Cautam in gunoaie.Ar fi interesant.Nu?De era ceva de comentat trebuia facut inainte nu dupa.
Hai ca de data asta m-am enervat si mai tare.Gata ce m-am plictisit. hai ca se facura doua pagini deja...si voi inca nu va-ti convins de un singur lucru: in padis,circa 60% din timp,ploua.daca jos e frumos,sus ploua..daca jos e frig,sus e si mai frig..logic nu? Adriane,eu nu m-am plis de ploaie.O singura data m-am rugat sa nu ploua.Atunci cind am schimbat motorul lui IWA.Si dupa aia nu m-a mai interesat.Oricum am inceput sa beau si mai conta. sa mai zica cineva ca nu e bagat in seama...uite aici dovada...daca 2-3-4 s-au plins de ploaie,restul grupului a plecat urechea si a venit cu contra-argumente...compensatorii.

fain la borsec. am 490km pina acolo. Frumos o fi,nu zic nu.In schinb nu e obligatoriu sa se si tina acolo.Totul a inceput de la citeva poze puse de mine si Laurentiu si de la ce am povestit eu si Laurentiu de conditiile de acolo.Restul ...............hotarasc altii. Dar la munte adevarat, la Bilea lac nu e bine sa fie anul viitor?
DanH a scris:Frumos o fi,nu zic nu.In schinb nu e obligatoriu sa se si tina acolo.Totul a inceput de la citeva poze puse de mine si Laurentiu si de la ce am povestit eu si Laurentiu de conditiile de acolo.Restul ...............hotarasc altii.

inca nu e nici o graba.asteptam mutarea topicului si alte propuneri,apoi un poll si pe urma vedem ce si cum. Da Adriane aici ai dreptate.Rabdare si narghilea si tutun pentru narghilea sa fie.Ca restul se rezolva. sa nu cada in uitare ca e pacat . parca vad ca ne trezim iar ca anul asta sa cautam locatii pe ultima suta de metri .
srazvi a scris:...la Bilea lac nu e bine sa fie anul viitor?

Am fost eu ieri la Balea. In conditiile in care ieri a fost o zi foarte calduroasa, la ora 13.00, la Balea erau ... 13.00 grade celsius. De zona Covasna ce parere aveti? Am fost azi in zona Sugas Bai si mi-a placut. Liniste (cata liniste poate fi la o etapa de coasta ), curatenie, peisaj faine, apa, balta amenajata pentru pescuit (cu spatiu individual acoperit pentru fiecare post de pescuit, asa ceva n-am vazut nicaieri ), etc. Ar ramane de vazut posibilitati de cazare, ca nu am ajuns pana in statiune. Aaaha da, BA DA, Bai da' proasta parere aveti despre zona aia. Aflati ca nu e deloc asa. Orice ai intreba sau cere, ti se va da. Azi am intrebat de vreo 3 ori pe unde sa o luam si oamenii au fost politicosi si amabili (faza dura e ca primul intrebat ne-a vorbit in dulcele grai moldovenesc). Nu neg ca exista si "uscaturi" in padurea lor, dar las ca nici cu mareata noastra "natie" romana nu mi-e rusine.
Asa ca, think about it. In cel mai rau caz, va face Hofy aprovizionarea.
P.S: am observat de foooaaaaarte multe ori ca majoritatea celor care au prejudecati legate de minoritatea maghiara nu au tangente decat accidental cu zonele respective. De ce oare Sal langa Covasna orasul la c,c,a. 10 km exista o zona ca in povesti din pacate am fost in urma cu mult timp si nustiu daca nu sa canstruit si acolo ca pestetot
ps acum am coborat din parang a fost bestial .
barutzu a scris:Sal langa Covasna orasul la c,c,a. 10 km exista o zona ca in povesti din pacate am fost in urma cu mult timp si nustiu daca nu sa canstruit si acolo ca pestetot.

Probabil te referi la zona Comandau, care este intr-adevar deosebita. Nu, nu s-a construit asa de vertiginos pe acolo, e o zona cam peste mana. Oricum nici acolo nu strica o documentare. bai cu stutzu....

Eu m-am apucat sa imi pregatesc motorul de rezerva pentru la anul ca sa fiu pregatit...

Prin urmare putem merge si pe luna ... un singur lucru va rog:

Sa mergem intr-o zona cat mai izolata, cu cat mai putin semnal la gsmu` si cu cat mai putini cocalari / manelisti, ce asculta muzica tare... asta inseamna ca am votul tau ?
cristi_s a scris:...Probabil te referi la zona Comandau ...Oricum nici acolo nu strica o documentare.

Probabil ca vrei sa fie intalnirea mai aproape de casa, nu ? Si in cazul in care nem todom romano atunci onia sitvoroc si ghiufo.
Basca ca zilele trecute cind am fost la Borsec am stat de vorba cu niste localnici care sunt maghiari si mi-au vorbit foarte frumos in limba romana,cei drept cu accent maghiar dar foarte frumos,cind am luat ceva de mincare tot asa am fost servit foarte frumos.
cristi2307 a scris:
cristi_s a scris:...Probabil te referi la zona Comandau ...Oricum nici acolo nu strica o documentare.

Probabil ca vrei sa fie intalnirea mai aproape de casa, nu ?

Eu? Neah, cat mai departe sa fie. Ajung chiar si in 3 bujii oriunde. Garantat. De aia eu as fi propus Baia Mare sau Sfantu Gheorghe (ala din Delta, nu ala la o azvarlitura de bat de chibrit de Brasov )
valib a scris:BA DA,

ce ba da?din cate stiu matale nu ai vrut sa participi la nationala eu propun sa nu ai drept de vot din cate vad io, topicul se numeste PROPUNERI PENTRU NATIONALA.

una e sa propui
alta e sa votezi
alta e sa participi

ma crezi ca nu's curios cine are si cine nu, drept de vot? nu va mai certati si veniti cu propuneri aaaaaaaaaaaaaaaaaa
Zephirus a scris:Aaaha da, Poze de la Tismana:
casa in care stam de Paste

pe Sohodol "la Nari" oameni buni eu vad ca faceti eforturi,dar o poza frumoasa cu o cladire sau cu doua pietre si o apa curgatoare nu inseamna ca acolo putem intinde corturile,asa-i?trebuie poze in care sa se vada unde facem tabara,daca avem loc de tabara...
ca un fapt divers anul asta am avut mare noroc cu dealul pe care am intins corturile pentru ca am fost destul de multi
anul trecut spre exemplu la zugreni daca eram toti astia de anu asta,nu aveam loc pe platoul de langa bistrita intr'adevar sunt chestii frumoase de vazut pe acolo(si merita vizitate daca tot ajungem prin zona) dar sa nu facem din ele punctu de atractie,punctu de atractie ramane tot INTALIREA NATIONALA,si de asta as prefera sa fie facuta in pustietate sa fim noi cu ai nostri si cam atat Asta e si ideea de nationala ... sa fim doar noi si masinile noastre. De aceea s-a ales mereu un loc izolat.
Daca cineva vrea sa isi faca concediul pe undeva, nu are decat sa mearga, dar asta nu inseamna ca trebuie sa bata lumea la cap, ca vrea sa tina nationala acolo!

Nu plec dintre termopane, ca sa merg 500km si ma ajung tot intre termopane! Fratilor, nu va mai aprindeti asa. Daca se vine cu propuneri si se pun poze, nu inseamna ca "se bate lumea la cap". Fiecare propunere e binevenita in faza asta.
Alta locatie: Sambata de Sus (furata de la Club Citroen). La sambata sunt cam multi cocalari din pacate....

O sa vin si cu poze de acolo dupa intalnriea celor de la citronel La Samnata o sa merg si eu ... o sa revenim cu detalii. NU sunt incantat deloc de locatie, avand in vedere, cantitate "fara numar" de turisti aflati in zona acolo tre sa imi iau subwooferul cu mine, si mp3-ul cu mult hard

sa rupem cortul in doua
iwa a scris:acolo tre sa imi iau subwooferul cu mine, si mp3-ul cu mult hard

sa rupem cortul in doua

Si generatorul ... sa punem in jurul cortului un gard electric Aoleu Iulica tare aprig mai esti de la o vreme. Pai nu m-a interesat un amplasament pentru o tabara pana acum. Dar promit ca o sa ma interesez la toamna cand o sa mergem sa culegem via sau la anul de Paste. asa mai vii de acasa
stiu ca sunt iritant la fazele astea,dar nu se intelege odata pentru totdeauna ca obiectiele turistice sunt pe locul doi!alea se pot vizita tot timpul anului,intanlirea nationala e una singura
cristi_s a scris:Sfantu Gheorghe (ala din Delta, nu ala la o azvarlitura de bat de chibrit de Brasov )
Sau orice loc in Delta unde merge tinuta o intilnire si sa fie mai pustiu, asa.
Stiu eu in Sulaina un loc foarte bun, dar din pacate trebuie lasate masinile in Tulcea. Asa ca Sulaina cam pica...
Io asa ma gindeam: Borsec sau Delta, eventual linga malu marii sau pe malul unui lac.
In delta putem sa-l dam pe Joy la lipoveni, sa-l invete sa bea!
DanSlotea a scris:
In delta putem sa-l dam pe Joy la lipoveni, sa-l invete sa bea!

Hai dom-la ca in cazul in care il dati la lipoveni pt asta o sa se creada dupa aia capitan de vas.Si mai stii pe unde va dori sa navigheze. Ii umflam o camera de tractor si-i dam drumu la vale pe girla. Acu vreo 2 luni avea cam 5 km/h viteza la Sulaina.
Cu o lanterna drept lumina de pozitie si cu un Y de evacuare in care sa sufle/buciume ca sirena de vapor eu zic ca e aranjat!

E frumos in delta... Bre da ce aveti cu mine, cu ce v-am gresit , oricum nu prea imi place apa prea adanca, deci nu prea ma prindeti pe nustiu ce canale .

Oricum la anu' nu ma mai vedeti cu palinca & co . in 2 saptamani ma duc in prospectare la caldari sa vad daca e accesibil drumul.
ar fi belea sa fie cat de cat drumul bun .
locatia bate la cur padisul Te-as ruga sa fii amabil sa identifici ceva piste de aterizare,oricit de scurte. sunt cateva marcate cu H intr-un cerc
initial am crezut ca parcari special pentru tine
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 27, 28, 29  Următoare
Pagina 2 din 29
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum