Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 7-a Întîlnire Națională - Lacul Siriu [20 - 26 iulie 2009]
Pagina 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Deschid acest subiect cu strângere de inimă, având în vedere ce a pățit inițiatorul celei din acest an.

Propun ca următoarea Națională să aibă loc, conform tradiției, ca perioadă, în ultima săptămână întreagă din iulie, adică 20-26 iulie 2009, iar ca locație, conform aceleiași tradiții, circular pe suprafața țării, anul 2009 - în zona Vrancea.

Ca locație exactă, urmează a se stabili, ar fi câteva, trebuie ca să le calculăm; încă de pe acum, îmi asum această sarcină și răspundere, împreună cu tonim să găsim un loc care să aibă de toate: să fie la munte, pe pârâu/râu, loc de campare (camping, mașină, cort, cabană), obiective de vizitat, etc.

Ar fi câteva locații care oferă cam de toate. M-am gândit în principiu la una din zona Vrancea care să fie cam echidistantă de Munții vrancei, vulcanii noroioși din Buzău și podgoriile Odobești. Plus încă câteva obiective din zonă de deal (au tot fost numai la munte).

Discuțiile s-au deschis! dealuri sunt mai bine de jumate din muntii vrancei , ca nu prea depasesc 8-900 m altitudine
daca vreti si cabana ar fi lepsa , dar preturile sunt high-end , soveja , si ar mai fi
ar mai fi locatii , dat rupte de lume , nu semnal ,nu oameni nimic
cu vulcanii noroiosi e alta poveste ,fac parte din buzau si pana la ei sunt 100 km Altu care pune topicu total aiurea! de ce nu le faceti bre la cluburi? din cauza de drepturi
doar admin are dreptul de a initia un topic la cluburi
uita-te in josul paginii in dreapta
BANDITU a scris:Altu care pune topicu total aiurea! de ce nu le faceti bre la cluburi?

Exact .... nu le-am pus aiurea, doar ca nu stim sa facem un topic, doar ca nu se poate face si atunci asteptam sa le mute administratorul. Lepsa: scump, doamna, scump... In plus, e un adevarat santier de vile, viloace, supervile, castele si palate.
Soveja: este un sat la drum national. In continuarea lui este "statiunea" Soveja. Din pacate, stabilimentele zonei sunt semiabandonate, adica NU bere, NU papa, NU nani, NU lemne, NU....NU....

Muntii Vrancei i-am traversat de curand pe traseul Focsani - Tg. Secuiesc, un drum de cosmar cu peisaje de vis. Nu va aventurati daca tineti la conserve. pe ojdula mergem noi mereu si stiu cum e drumul
stocul se poate face in focsani pentru zilele care se sta pe munte , maiales ca pana in decembrie se deschide si carefour
ca locatie de vis ar fi caldarile zabalei dar ar trebi sa merg in prospectare de drum
mai multe detalii privind locatiile ar fi aici
http://www.addfoculviu.ro/ @ Zeph, nu ar fi mai bine ca topicul sa se intituleze "Locatie pt a 7-a Intilnire Nationala"
Nu s-a stabilit nimic concret pina acum cam in ce zona a tarii va avea loc urmatoarea intilnire.
Sa lasam lumea sa propuna dupa care sa stabilim exact locatia. boon
atunci considera ca eu am propus vrancea si hasul borsec
alte propuneri ? in gorj.. zona manastirii tismana Sustin Borsecul. Daca este campingul asa cum am auzit inca de anul trecut, nu ne mai trebuie nimic.
Hasule, hai cu pozili!

Zefirelli, te rog io, editeaza titlul topicului si pune cifra 7 ca cifrele romane ma enerveaza la culme!

Banditule, intelege odata ca topicuri pe sectiunea cluburi poate face numai administratorul.

Perioada este clara, da? 20-26 iulie 2009! Ca io trebuie sa stiu de acum! perioada cred ca asta ramane, dar as vrea o locatie cat mai rupta de lume , sa nu stam in gura tuturor , iar la borsec vin destui cu fite Modificat titlul.
Până acum suntem doi pentru o locație; celelalte, doi pentru Borsec, în rest, doar câte unul
Prefer circularea locațiilor, anul trecut a fost Zugreni, cam tot în nord, ca și Borsec.
Borsecul l-aș lăsa pentru 2010. Propun o locatie prin Tara Fagarasului ! Balea-Lac?!?
MadWolf a scris:Balea-Lac?!?

Nu prea ai unde să campezi, mă referi la corturi. Sunt și câteva cabane, prețuri cam piperate, dar nu uita, acolo vine foarte multă lume. Pozele de la Borsec in curind.Poate chiar maine fac o incursiune pina la Borsec atit pt linistirea sufletului meu neastimparat cit si pt poze mai multe.
Ceva poze de la Borsec: pensiunea unde am inoptat

http://www.transilvania-travel.ro/panzio_reszlet.php?id=56

Intrarea in camping

Ce pot sa va mai spun e ca pensiunea la care am stat cu Laurentiu,Areta si Zephirelli avea apa calda,incalzire,o camera avea baia in interior,acolo a stat Laurentiu cu Areta,iar la cealalta camera avea baia separate,in baie exista cada cu hidromasaj
.Nu imi venea a crede asa ceva,de altfel era apartament,mai avea frigider mic in living in care erau bauturi(de care nu am consumat ca le aveam pe ale nostre ).
Pacat ca alte vile erau in parasire,se plimbau fantomele prin ele.Oameni primitori iar la urma au mers pe incredere si nu au mai verificat daca am consumat ceva bauturi.
Alte poze de la Borsec pe care le-am facut acolo:

Cyclops a scris:in gorj.. zona manastirii tismana

E o idee buna. Eu de 5 ani fac Pastele acolo. Iar Valea Sohodolului e superba.
DanH a scris:Poate chiar maine fac o incursiune pina la Borsec atit pt linistirea sufletului meu neastimparat ...
Asa repede Dane Te-ai indragostit de Irina si Erika eu cum am mai spus stiu o cabana a ocolului silvic la caldari cu de toate : apa curenta , frigider ,baie cu dus si circa 8 camere total de peste 30 de locuri de cazare in varf de munte , la circa 15 km de sat, mai ceva ca la padis
cu ocazia asta vedeti si cum se rezolva problema curentului in varf de munte
[se deviaza cursul apei si se pune in functiune o microhidrocentrala}sau a apei { se capteaza un izvor in vaf de munte si se dirijeaza pe tevi pana la cabana }
si mai are avantajul ca este ingradita toata ,deci se pot baga masinile in curte si tot acolo se poate si campa pentru cei ce vin cu corturile.
de civilizatie avem parte 360 de zile pe an , putem ca in restul de timp sa ne rupem de ea In cazul in care maine nu ma duc pina la Borsec in mod sigur poimaine voi pleca incolo pe la 7 diminata ca in cam 2 ore sa fiu acolo si sa vizitez citeva locuri de care imi mai amintesc (Doamne mai am memorie) si sa fac mai multe poze pe care sa le pun aici impreuna cu alte detalii de rigoare. Bun Borsec....imi place ideea.... In plus, pui gura la tzutzuroi dimineata cand arde instalatia! Haha, nici bine nu s-a incheiat Nationala curenta si deja v-ati lansat la polemici....
Probabil ca sa compenseze locatia din acest an, cand se apropia perioada si tot nu mai gaseam una Mai bine cautam solutii din timp, decat sa ramanem fara
Zephirus a scris:Până acum suntem doi pentru o locație; celelalte, doi pentru Borsec, în rest, doar câte unul
Prefer circularea locațiilor, anul trecut a fost Zugreni, cam tot în nord, ca și Borsec.
Borsecul l-aș lăsa pentru 2010.
Cu DanH sintem 3. Cu a_mic 4
MadWolf a scris:Balea-Lac?!?
Din cite stiu io, acolo se cam moare de frig in cort...
tonim a scris:eu cum am mai spus [b]stiu o cabana a ocolului silvic la caldari cu de toate
Daca ai drum acolo, baga niste poze, intreaba de niste preturi...
tonim a scris:de civilizatie avem parte 360 de zile pe an , putem ca in restul de timp sa ne rupem de ea
Eu zic ca e mai bine sa ne rupem de NEcivilizatie E bine sa ai apa, buda si un frigider mare... just
acum cat suntem infierbantati de la nationala ce abia a trecut
dane vezi ca nu ai citat tot
mai jos am scris ca exista apa curenta , frigider si buda.
marele dezavantaj e ca nu e semnal la telefon [deocamdata]
in schimb se poate inchiria toata cabana si nu costa foarte mult Mi-ar place si la Balea si la Borsec dar la Balea trebuie luat in consideratie temperatura scazuta tot timpul anului. http://www.mustangcamping.ro/ROM/index.htm Propunere: Valea Cernei

http://www.funromtour.ro/galerie_foto_20_zona_Herculane_-_Valea_Cernei_-_Portile_de_Fier/Herculane_-_Valea_Cernei_-_Portile_de_Fier.htm
http://valea-cernei-pensiune.ro/fotografii-valea-cernei.php
http://www.carpati-valea-cernei.com/42445.html

Despre locatii, personal nu stiu nimic. Poate cei de prin zona ne pot ajuta cu ceva informatii.
tonim a scris:dane vezi ca nu ai citat tot
mai jos am scris ca exista apa curenta , frigider si buda.
Am vazut ca ai scris, eu m-am referit strict la fraza citata, cu civilizatia. Daca nu s-a inteles, asta e
tonim a scris:marele dezavantaj e ca nu e semnal la telefon [deocamdata]
in schimb se poate inchiria toata cabana si nu costa foarte mult
Mie unul nici nu-mi trebuie semnal la telefon. La Zugreni de exemplu nu am avut semnal decit pe malu apei tinind telefonu in sus. Oricum l-am inchis pentru ca eu am marele noroc sa fiu sunat de tot felul de persoane insistente EXACT atunci cind ma simt si eu bine... Valea Cernei aproape de parcul national Retezat e mirifica zona am fost . cand am zis civilizatie m-am referit strict la vile si alte persoane in zona
e aproape pustiu pe o raza de 15 km Toni, eu nu prea le am cu biologia, asa ca pe unde vine locatia? pe valea zabalei la vreo 850 m altitudine, dar asta e mai putin important.daca o facem acolo cred ca va trebui sa facem rezervare din toamna asta, asa de solicitata e cabana.
vin in zona numai oaspeti de peste hotare, de aia de cara valize cu bani la vanatoare de ursi si mistreti , ca la vreo 15 km e fosta crescatorie de ursi a lui ceausescu.
stiu de la padurarul de acolo ca vin seici si tot felul de barosani care dau cu miile de euro ca sa impuste un exemplar.
si cabana de care vorbesc e singura amenajata pentru ai adaposti cat mai aproape de locul de vanatoare, deci astia de la ocolul silvic s-au straduit sa le asigure toate conditiile
http://www.addfoculviu.ro/
http://www.addfoculviu.ro/trasee-montane-2.php
Banditule, intelege odata ca topicuri pe sectiunea cluburi poate face numai administratorul.

Hooooo ! gata am inteles mi-am dat seama de aseara dar in timp ce vroiam sa rectific mi-a picat netu!

Pe acolo am cantonat in prima noapte.
Campingul nostru se situează în inima satului Câmpul Cetății, aproximativ la 50 km de municipiul Târgu Mureș
Locatia este in apropiere de Sovata iar drumul (soseaua), SUB ORICE CRITICA.
Daca vrei sa vezi jante strimbe, capace de roti sarite si soferi injurind, mergi acolo. Mai buni au fost cei 23 km de urcus pe drum forestier spre Padis decit acel drum "asfaltat". si e rusinos de aproape de locatia de anul asta aproape de cine?
tonim a scris:... aproape de locatia de anul asta
La Campul Cetati e cam varza drumul dar se poate merge, au pastrav bun in rest zona nu e chiar cine stie ce.

Eu nu as zice ca e foarte aproape de locatia de anul asta, distanta e totusi de vreo 300 km poate si mai mult.

Eu sunt deacord cu Borsecul.
Ne trebuie un loc bun cu ceva utilitati dar totusi sa nu fie plin de lume, darrrrrrrrrr foarte importat ( lucru invatat anul acesta ) ne trebuie drumuri cat de cat bune. Desi in Romania daca vrei ce am enumerat mai sus 90% sanse ca drumul de acces sa fie varza. Din pacate nu mai pot pleca maine la Borsec ci abia poimaine,din cauza de curatenie in casa(ordin de la mama ) si in plus ceva probleme personale.Asa ca poimaine dinineta pe la 7 sper sa decolez spre Borsec sa fac mai multe poze. Asa se zice acum ? Poze ?!!!!
Bine, bine dar cauta si mai la "poalele muntelui" ceva locuri caci poate tragem anul viitor p'acolo ! Hmmmm...pentru cort la Balea ai nevoie de cojones... E un frig de te ustura operatia. Salutare!

Eu am ajuns la o concluzie..
Stabiliti un loc de intalnire- care sa fie ok pt marea majoritate a celor care intr-adevar VIN la intalniri. Nu stabiliti un loc de intalnire aproape de nustiu-ce localitati doar ca cei de acolo sa poata veni! NU! Asta e o gresala!
De ex acum locatia a fost in vestul tarii.. Normal, ma asteptam sa vina mai multi aradeni, timisoreni, bihoreni, clujeni.. Si tocmai cei din aceste judete au cam lipsit la apel. Au venit, da doar cativa. Refuz s acred ca in timisoara e un singur oltcit.. sau ca prin Arad nu mai e nimeni cu oltcit cu nr de arad..
Vaceti intalnirea unde vreti voi in tara asta, din punctul meu de vedere ar trebui nitica dictatura. Adica cei care au fost la minim 5 intalniri pana acum- aceia sa fie SINGURII cu drept de veto! N-are rost sa tinem cont de voturile celor care si-asa nu vin la intalniri.
Cine are chef si placere s avina la astfel de intalniri- pai ala tot o sa vina chiar daca trebe sa strabata o tara intreaga. Cine nu are chef - ala nu vine nici daca intalnire e la 10 km de casa lui.
Pt intalnirea de la anu - eu unu nu imi mai dau cu parerea. Pt ca am cam sughitat destul anul asta ..

Asa ca unde ziceti voi- acolo voi veni daca voi fi sanatos si masina ok. eu propun sa fie minim 3 pragul de intanliri participate
si da,mi se pare buna ideea asta,nu de alta dar de anu trecut cand s-a stabilit locatia au aparut unii care tineau mortis sa fie intanlirea intr-un loc,ei neintelegand faptul ca zona in care se tinea intanlirea era deja aleasa cu vreo doi ani inainte...
Gabii a scris:Pt intalnirea de la anu - eu unu nu imi mai dau cu parerea. Pt ca am cam sughitat destul anul asta ..
Gabii, stai linistit. Dupa cite imi amintesc, PROPUNEREA a fost a mea (era si logic si normal ca acesta intilnire sa fie facuta in vest) iar decizia, a mai multora. Tu nu ai facut decit sa vezi si sa stringi informatiile despre locul de campare.
Gabii a scris:
Pt intalnirea de la anu - eu unu nu imi mai dau cu parerea. Pt ca am cam sughitat destul anul asta ..

Haide bre .. ca si sughitat si de bine .... .... cel putin de la mine!

Este foarte buna ideea, ca locul de intalnire sa se stabileasca de catre cei care vin. Pragul minim pt vot sa fie de minim 3 intalniri!
Se face un topic separat, cu accesul de postare limitat si gata. Scapam de zaci de pareri si fitile aprinse degeaba, de la oameni care nici nu intentioneaza sa vina, dar dau cu parerea, numai ca sa incurce. propun si eu ceva?

vulcanii noroiosi - muntii buzaului...e foarte frumos pe acolo si multi oameni se duc sa viziteze zona.. Hopa! Înseamnă că eu rămân pe dinafară, ... am doar două întâlniri
Nu-i problemă, mandatez pe Laurențiu

Danutz Bratosin a scris:propun si eu ceva?

vulcanii noroiosi - muntii buzaului...e foarte frumos pe acolo si multi oameni se duc sa viziteze zona..

eu a scris:Ar fi câteva locații care oferă cam de toate. M-am gândit în principiu la una din zona Vrancea care să fie cam echidistantă de Munții vrancei, vulcanii noroioși din Buzău și podgoriile Odobești. Plus încă câteva obiective din zonă de deal (au tot fost numai la munte).
Danutz Bratosin a scris:propun si eu ceva?

vulcanii noroiosi - muntii buzaului...e foarte frumos pe acolo si multi oameni se duc sa viziteze zona..

Este frumos de vizitat, dar nu si de stat o saptamana pe acolo. Trebuie zona care sa nu ne rupa cu temperaturile ridicate, e totusi vara, daca vrei caldura stai in oras sau te duci la mare.
Noi mergem la munte, in zone retrase, tocmai ca sa ne ferim de cocalari
Cititi va rog topicurile anterioare de la nationale, acolo este explicat totul. Ma dispera ca trebuie sa ma repet pentru fiecare!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Următoare
Pagina 1 din 29
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum