Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

M-a oprit ARR-ul, mi-a luat talonul ... cam pe nedrept ...
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Oltcitul euro 4?
M-ai spart. Asta insemna 120 g/km Co2,la motorul de 1299cmc. Sa arati si noua biletul de la analizorul de gaze sa ne minunam....

Pai inseamna ca oltcitul bate pe multi constructori care au facut eforturi mari sa scoata masini cu E4.Ce ECU?Ce doua sonde lambda?Ce catalizatori performanti?Ce injectie secventiala? ......Invatati de la noi romanii:OLTCIT cu motor cu carburator,...domne' are opel nu oltcit
nici n-a spus ca mers cu oltcitul Da.Am gresit. Si eu si omul ,ca n-a precizat cu ce limuzina a fost la RAR.In mesajul meu vorbeam de oltcit/oltcitul meu.
Doamne ...la ce m-am gandit! eeee,se mai intampla
totusi,treaba cu inca o foaie de noxe nu tine,trebuie sa fie masina fizic atunci cand se iau noxele,pentru ca pe foaia de test apar parca datele de identificare ale masinii,si ora la care se face "inspectia" Da, ma, si testerul de gaze nici nu are posibilitatea setarii orei, datei, zilei si anului. Hai sa fim seriosi, ce, aia de la RAR nu "e" si ei oameni si nu tre' sa mananca si gura lor ceva? Pacat ca n-am luat biletelul de la statia ITP unde mi-am reglat noxele la Cazan, au iesit in standardul Euro 3.
nu "e" si ei oameni si nu tre' sa mananca si gura lor ceva?
Bine zis!
robertino a scris:... Eu am facut acum 5-7 zile ITP-ul la oltcit la RAR 01( cu ceva relatii) si pot sa-ti demonstrez/spun ca aici nu trece nimic care nu iese la gaze.Am vazut o solenza cu 16.000 km la bord ,care nu a trecut la gaze. Si totusi e euro 3!...

robertino a scris:...In mesajul meu vorbeam de oltcit/oltcitul meu...

Imi pare rau daca nu am inteles eu bine dar, din postul tau eu am inteles ca nici o masina nu trece, nu neaparat Oltcit-ul. Scuze.

iulicuta2000 a scris:are opel nu oltcit
nici n-a spus ca mers cu oltcitul

Asa este Iulica, nu am spus cu ce masina. Dar trebuie, te rog, sa imi dai voie sa te corectez. Am Opel dar am si Oltcit !!

Numai bine tuturor.
Azi si aseara baietii de la RAR erau in padure la iesirea din Potigrafu cum se merge spre Bucuresti am trecut cu doi morcovi infipiti in fund,dar cred ca au iesit la "cantarit" Programul RAR se termina la ora 16.00.Si la sediu si pe teren.
Cu ceilalti poterasi nu-i bai! cred eu ca au ceva "misiuni" date oficial si pentru noaptea!aseara cand am plecat spre bucuresti iar erau in Potigrafu Nu mai sunt bani, trebuie amenzi si pe DN 1 trec multe camioane. Iar Potigrafu nu prea ai pe unde sa il ocolesti. Plus ca daca o iei prin Buftea - Mogosoaia, stau si la Crevedia baietii. Se poate merge pe DN1 A pana la Lucianca si se face stanga pe 101B - drumul e acceptabil - se merge prin Niculesti, Peris (e si o cale ferata cu bariera), si se iese pe DN1 la Tancabesti.

Oricum vara asta au stat mai mereu la Potigrafu - dar in general am vazut ca opresc camioane.

Eu m-am tot "fofilat" pe langa ei - ca nu am incotro trebuie sa ma duc la serviciu - o singura data eram singur pe drum in August (cu furia mea rosie - Dacia din 87) ca Specialu e desfacut, mai era tot o Daciana cu mine - si aia tot de prin '80 - dar cred ca "agentu" a fost retinut cu treaba ca nu ne-a oprit.

Altfel , nu ma mai avantez singur - in general stau in spatele unui camion si cand ma apropii de ei - bag treapta a 5-a si depasec in tromba camionul.

Am mai vazut cam de 2 ori pe saptamana ARR vara asta in Bucuresti ,pe la parcul Bazilescu (eu nu eram cu masina mea) pe Bucurestii noi. Opreau tot ce inseamna Dacia veche, Oltcit, Skoda , Lada - pusi pe fapte mari cocalarii ...

De asemenea, tot in Bucuresti, dimineata la ora de varf, de 2 ori pe saptamana, mai stau pe soseaua Petricani cum se vine din Cartierul tei de la Lukoil si se merge spre Pipera - la casele vechi , pe dreapta.

Orice anunt pe unde mai stau astia - este binevenit ...

Numai bine, bre,ARR0ul nu are treaba cu noi astia mici,ci doar ii controleaza pe cei "grei"
in schimb se intampla sa stea RAR-u mobil(o dubita mica alba) insotiti de politie(arr-ul nu are politie dupa dansii) si opresc ce li se pare suspect,i-am vazut in pucheni pe dreapta in camp intre mosneni si puchenii mari,si in padure langa ARR In Iasi stau in padure dupa satul Poieni cum vii dinspre Vs, iar pe Barlad-Iasi ii mai gasesti la Crasna si la iesirea din Vaslui spre Iasi unde au ei sediu la Moara Grecilor Spre marea mea rusine ...dar asta face lipsa de bani ... problemele mari ale oltcitului meu sunt urmatoarele: o bieleta directie praf ... carburator de dacie pe oltcit ... cauciucuri fatza abia se mai vad striatiile ...iar toate cauciucurile sunt altele decat alea din talon ... si a mea paraie de zici ca e neetansata (si cred ca asa e ) ... becul de la ulei se aprinde dupa drum de peste 10-15 km ...
E... cu toate acestea am trecut pe langa masina ARR ...cu toata echipa lor in strada si nu m-au oprit ... sper sa mai am si pe viitor bafta asta
si daca imi lua talon ...la revedere ...cine stie cand imi mai faceam eu masina ... ARR nu are si nu o sa aiba niciodata treaba cu tine.
RAR-ul este cel cu problema si numai daca este insotit de politie. Altfel poti sa-i saluti din mers. Eu am trecut pe linga belea chiar la intrarea in Brasov cind mergeam spre Nationala. Erau ocupati cu vreo doua papucuri ca altfel cred ca lasam talonul si pe la Brasov. A doua oara, ca prima era sa-l las la Adjud... dar asta e alta poveste. M-a oprit pe mine RAR-ul langa Bucuresti ieri dupamasa in timp ce veneam de la o mica iesire cu toyota, mi-au cerut actele s-au uitat la ele ca la dumnezeu, s-au uitat la cauciucuri si au intrebat ce e cu ele si le-am zis ca sunt "standard" pentru toyota, m-a luat cu o faza de genul: "pentru cauciucul si toba aia pot sa iti iau talonul" eu am intrebat de ce nu o fac, el mi-a dat actele si mi-a facut semn sa plec... eu acum ce sa inteleg ?
Plumber a scris:ARR nu are si nu o sa aiba niciodata treaba cu tine.
RAR-ul este cel cu problema si numai daca este insotit de politie. Altfel poti sa-i saluti din mers.

ba da ,are...atunci cind iti solicita vigneta si mai nou asigurarea RCA. si nu aveam nici rovinieta ...si eram pe centura de vest a orasului ploiesti ...care din intamplare coincide cu dn1 plus ca oltcitul la momentul respectiv avea inauntru 7 mese din alea ovale de terasa, o bucata de folie destul de voluminoasa, cadita de baie a lu fimiu, o sacosa mare de gogosari, o boxa pe 3 cai de 200W, 3 baxuri de apa minerala, si un bidon de un deca de vin ...ca doar ma intorceam cu resturile de la botezul copilului ...dar oamenii baieti valabili ...cred ...
ph65edi a scris: si nu aveam nici rovinieta ...si eram pe centura de vest a orasului ploiesti ...care din intamplare coincide cu dn1 plus ca oltcitul la momentul respectiv avea inauntru 7 mese din alea ovale de terasa, o bucata de folie destul de voluminoasa, cadita de baie a lu fimiu, o sacosa mare de gogosari, o boxa pe 3 cai de 200W, 3 baxuri de apa minerala, si un bidon de un deca de vin ...ca doar ma intorceam cu resturile de la botezul copilului ...dar oamenii baieti valabili ...cred ...

Prin ce zona pe centura erau ?

Atentie - incepand de ieri a re-aparut RAR pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti.

Ei stau in general pe langa cei de la ARR (care opresc camioane).

Ieri pe 24 August - opreau si autoturisme la control. Sunt in general in padure dupa Potigrafu, sau la Tancabesti inainte de intersectia cu drumul spre Peris cum se merge la Bucuresti.

Eu , cu Daciana din 87 , am scapat .... Desi starea e OK ... zic eu, prefer sa ii evit .

Se zice ca nu mai au bani de salarii si au iesit la amenzi ... Si la Sibiu au inceput sa stea in intersectia de la Vestem (ramificatia spre Fagaras/Rm. Vilcea). In fata mea au oprit un Opel Corsa (model 2000 cred). Initial am crezut ca 'impuscase' un radar (masina politiei era cu fata spre Sibiu) dar pina am ocolit sensul giratoriu am vazut ca il dirijase spre masina RAR-ului. Azi ARR pe DN1 la Tancabesti, pe sensul de mers spre Bucuresti, langa intersectia cu DJ101 B spre Peris. Ce iti face rar-ul daca te prinde cu gpl pe Oltcit? Iti ia doar talonul sau iti ia si numerele? George Daca pui GPL si nu ai specificat pe talon tipul de conbustibil folosit pe linga talon iti ridica dreptu de circulatie ( placutele de inmatriculare) si trebue sa faci RARul la ei , si atunci sa vezi..... ca la malu surpat .
alexandruteutisan a scris:George Daca pui GPL si nu ai specificat pe talon tipul de conbustibil folosit pe linga talon iti ridica dreptu de circulatie ( placutele de inmatriculare) si trebue sa faci RARul la ei , si atunci sa vezi..... ca la malu surpat .

Si daca te duci pt. recuperare placute+talon cu masina pe roti banuiesc ca e infractiune nu? O sa-mi pun gpl, dar o sa-l ascund.Nu o sa se vada butelia daca deschizi portbagajul si o sa pun si un capac sau ceva peste vaporizator. George , Nu vad cum vei putea sa ascunzi intrarea de conbustibit gazus in carburator ,si in al doilea rand , ce faci cu diagrma de noxe , intru cat difera fata de cea de benzina cu mult , avand in vedere ca Oltcitu e noneuro . Iar in cea ce priveste circulatia cu talonu suspendat , in momentu in care tia ridicat numai talonu ,ti-a dat dreptu de circulatie specificat in dovada , iar daca tia luat si placutele nu ai voie sa circuli deloc , Daca te duci la RAR fara a avea drept de circulatie e ca si cum ai circula cu masina NE INMATRICULATA si e un pic penal . O poti duce numai pe platforma , sau sa soliciti de la politie prelungirea dovadei de circulatie. Atentie ca si masinile care sant remorcate ( stanga ) trebue sa detina acte valabile ( certificat de inmatriculare , ITP, si asigurare ) Daca vad echipajul din timp, il trec pe benzina Sper sa nu fie nevoie George , Nu mam referit ca se va vedea ca motoru funtioneaza cu benzina sau GPL , ci la faptu ca daca te opreste si solicita sa ridici capota de la motor , atunci e baiu . Mai bine cumperi o statie de radio-emisie cu antena mica ( ce se foloseste la camioane) , toata investitia te costa la vreo 450 ron , o folosesti pe canalu 22 si sti totu despre trafic , politie, arr, si altele si comunici cu caniomangii , ei sant la curent cu totu ce e in trafic in acel moment, comunici direct cu ei si poti intreba ce vrei sa sti . ACEA STATIE DACA E ECHILIBRATA poate bate la 5 Km , ai suficent timp pentru a evita controlu din trafic si poti afla si rute de ocolire . Nu inteleg de ce atatea probleme cu gpl-ul asta, am prieteni care au mers ani de zile cu dacii si alte masini pe gpl fara sa aibe vreun fel de omologare la ele (instalari facute in spatele blocului), la itp nu sta nimeni sa te frece la cap ca ai gpl si nu e omologat trebuie doar sa-l ungi putin pe om (oricum trebuie uns in cazul oltcitului) si in caz de filtru arr.... 2 variante, te opresti ramai fara talon amenda mare etc, sau intorci pe dubla continua si ii dai talpa, sau varianta 3, am vazut-o in filme mai mult, te opresti si o iei la fuga prin padure... Parerea mea pune-ti gpl si stai linistit, sunt multi ca tine, chiar si aici pe forum care au gpl pe oltean si nu a murit nimeni pana acum. Eu am avut,si nu am fost in situatii de intanliri de gradul 3 cu politia sau arr-ul...desi politia m-a oprit de cateva ori la controale sau amenzi de radar,vorbit la telefon etc..si n-au avut nici o treaba.
Daca oltcitul l-as mai tine ca masina de zi cu zi n-as ezita sa pun iar gpl pe el... din 91 de cand merg cu oltcitu ori m-a oprit politia sa admire masina ori sa-mi dea vreo amenda sau m-a oprit direct pt talon ,domnul lascu aveti anvelope mai mari decat in talon punct. o singura data in atatia ani,nu capota ridicata ............a si inca ceva pt geamuri fumurii m-a oprit odata ,inca odata si mi-a spus a treia oara iti iau talonul era pe drumul de zi cu zi
si inca ceva mai trebuie sa sti sa vorbesti si nu ma refer la relatii sau spaga Salutare.
M-a oprit politia ieri in Craiova si mi-a luat certificatul de inmatriculare pentru folia de pe stopuri ca l-am dat ca prostu.
Acum e beleaua, eu il pot recupera de la RAR daca nu sunt eu proprietarul in acte? Din cate stiu trebuie sa fie proprietarul din acte la RAR.
Sa-ti fie invatatura de minte sa nu mai umbli cu țigăni pe masina. Certificatu de inmatriculare se afla la institutia care la emis ,si se elibereaza posesorului de certificat sau persoanei inputernicita de acesta . In concluzie , tu nu poti redobandi certificatul numai in cazul in care deti imputernicire notariala de la propietar pentru al reprezenta in vaderea redobandiri certificatului , in schimb poti sa te prezinti la RAR cu masina pentru inspectie ,opti dovada ca sa eliminat deficenta , platesti amenda , si ei legatura cu propietare sa faci inputernicirea . Vorbeste cu propietaru sa-ti faca o imputernicire de al reprezenta in cea ce privesta autoturismul cu seria .... nr de inmatriculare...... a cest lucru trebuia sa-l faci de la dun inceput . Eu asa am procedat cand am vandut sau cumparat un autovehicol si nu am avut probleme de al chema pe fostul propietar la politie sau la RAR , am prezentat imputernicirea si a fost suficent , Ma invatat cineva de la evidenta auto ( politie ) deci am facut un mare cacat , nici nu stiu cine e proprietaru din acte asa ca mergem si fara certificat sau cautam proprietarul Hai ca certificatul sa dus , dar cartea de inmatriculare o ai , vezi acolo cine e propietaru si adresa lui , ia legatura cu el . Poate fi vanduta si la a 10 a mana la politie tot el figureaza . Nu circula fara certificat sau dovada , este echivalent cu faptu ca circuli cu o masina neinmatriculata si e fapta penala , ( puscarie ) Nu te juca !!!! ok, chiar nu stiam, multumesc ca m-ai informat
pe cartea de identitate a vehiculului meu nu scrie datele proprietarului si nici a celor anteriori fiindca este un duplicat dar am asigurarea facuta pe numele proprietarului cu tot cu cnp si sper sa dau de el Iar data viitoare sa stii ca poti sa scapi fara talon luat daca remediezi problema pe loc! adica dezlipeai folia pe loc si luai doar amenda... Daca n-ai semnat ceva care sa ateste faptul ca ti s-a luat certificatul de inmatriculare, il poti da distrus, pierdut sau furat; cu cartea de identitate a masinii iti poti face alt certificat. ilicuta2000, Aici ( ca si in multe ) cazuri ai dreptate , dar avand in vedere ca multi dintre cionducatori auto din Romania nu-si cunosc drepturile si obligatiile ce le revin in cazul in care sant opriti in trafic si de aici multe abuzuri facute de catre organele de control ( militeni ) . Laurentiu, Nu e adevarat ca daca refuzi sa semnezi PV , intrucat , militeni din politia Romana au abonati care semneaza PV cu motivatia ca ai refuzat sa semnezi . Acei martori falsi cand sant citati in instanta in vederea anulari PV nu sant de gasit ( nu se prezinta ) si PV ramane valabil intrucat instantele de judecata nu sant inpartiale sa faca dreptate , Asta o spun din ani pe care iam petrecut la volan ( 39) la numar . Pe timpul lui Ceausescu mai aveai sanse sa castigi in judecata , dar acum cu atata coruptie !!!!!!!!!!! cristii .. no offence ... dar tocmai in craiova bre??? astia sunt copii cuminti fata de aia din tg-jiu .. si tocmai astia te-au ars ... sincer probabil ar trebui sa ne spui si ce alte probleme ai avut cu masina ca doar pentru folie pe triple imi e cam greu sa cred ca au fost asa de drastici

.. in plus in craiova sunt o gramada de masini care ar trebui sanctionate pe linia asta ... cauciucuri neconforme, folii neomologate, unii au folii chiar si pe faruri nu numai pe triple .. cum de te-au gasit tocmai pe tine nu stiu ... Apropo , stiu ca nu pun intrbarea unde trebue dar nu vreau sa deschid o noua rubrica cam neadecvata . Caut un fost prieten , relativ ; care a lucrat acum 4-5 ani la receptia marfi de la magazinul BauMax din Craiova si avea Oltcit daca e prezent pe sait il rog sani raspunda !!
lancer a scris:cristii .. no offence ... dar tocmai in craiova bre??? astia sunt copii cuminti fata de aia din tg-jiu .. si tocmai astia te-au ars ... sincer probabil ar trebui sa ne spui si ce alte probleme ai avut cu masina ca doar pentru folie pe triple imi e cam greu sa cred ca au fost asa de drastici

.. in plus in craiova sunt o gramada de masini care ar trebui sanctionate pe linia asta ... cauciucuri neconforme, folii neomologate, unii au folii chiar si pe faruri nu numai pe triple .. cum de te-au gasit tocmai pe tine nu stiu ...

lancer, in primu rand am trecut si pe galben la semafor ( deh, ma grabeam ), in al doilea rand am mai multe pe masina, caucioace de 165, parasolar fumuriu la parbriz, gpl, volan cu ax sudat etc dar ei s-au uitat doar la folia de pe stopuri, nu s-au mai complicat cu altceva.
Pe calea bucuresti m-au oprit unde iasa ei la vanat, agentu Popa era, dar i-am dat certificatu ca sa nu se enerveze mai rau sa vada ca am si gaz pe ea.
Problema e ca eu nu stiu daca mai pot recupera certificatul ca nu sunt eu proprietarul si sincer sa fiu e mare pacat sa o dau la fier vechi ca nu merita. Salutare.
Am fost marti la RAR cu masina si cu stopuri originale, au vazut ca am remediat problema dar mai mult s-au uitat la serii ceva timp dupa care mi-a scris pe dovada de la politie bun tehnic rezolvat si am venit acasa.
Si cum nu se putea mai bine, eram pe un sens unic in Motru si am vazut ca pe principala a trecut un echipaj de politie care s-a uitat stramb la mine fiind cu oltcitul.
Le-am dat prioritate si m-am bagat si eu pe principala cu tot cu oprire la stop, cu centuri puse, cu lumini aprinse si cu semnalizare stanga fiindca faceam la stanga.
Am intrat pe principala si ii vad ca opresc pe dreapta la ceva distanta de mine iar eu de frica sa nu iau amenda pentru neprezentare de acte fiindca nu le aveam la mine, am semnalizat dreapta si am bagat in curtea unui magazin de constructii.
Cu mine in masina mai era un amic in dreapta si am oprit motoru, toate si am asteptat sa plece.
Canci , au venit langa mine in aceea curte pe proprietate privata si m-au intrebat daca am permis.
Erau intr-un volkswagen vento cum au ei si erau 4, 3 politisti si o politista.
Eu le-am spus ca nu am actele la mine ci acasa si sa ma caute prin statie moment in care a cautat prima oara prin statie sa vada daca am carnet si din pacate pentru ei, am avut carnet si din fericire pentru mine.
Dupaia crezand ca ii mint ca n-am actele la mine s-au bagat ca idiotii la mine in masina si mi-au vandalizat-o, adica au tras de parasolare, de mochetele de la podele, de torpedo in speranta de a gasii actele, dar nu le-au gasit fiindca erau acasa.
Buuun, dupaia s-au uitat in portbagaj si au vazut gazu , buun, 11 milioane pentru gaz si 4 pentru neprezentare de acte.
Adunate fac 11 puncte de penalizare la mentalitatea lor.
M-au pus sa semnez procesul verbal si nu l-am semnat fiindca ce au facut ei a fost o ilegalitate si l-au luat pe paznicul de la magazin ca martor sa semneze si a semnat de frica.
Acum, eu pot face contestatie sau pot castiga in vreun fel?
Va rog eu mult sa ma ajutati care stiu situatii similare fiindca nu prea stiu ce sa fac.
Multumesc! Cristi, Ma , de parca ai fi oltean , nu stiu cum faci dar tot de belele dai ,am spus de atatea ori si cu riscul de a ma repeta . Prin faptul ca refuzi a semna PV nu se rezolva nimic , pe procesul verbal de constatate a infractiuni este o rubrica in care contravenientu poate face o declaratie , daca nu contesti PV atinci agentul constatator va scrie * Recunosc fapta *si te pune sa semnezi si acolo , pe PV se dau doua semnaturi , acest lucru este foarte clar , Dar inainte de a scrie ; recunosc fapta , politistu te intreaba : ce ai de declarat :si tu atunci poti sai ceri sa mentioneze : nu recunosc fapta , si semnezi in acea rubrica , in cazul in care nu a mentionat si nu a scris cum ai declarat nu semnezi in acea rubrica dar semnezi jos ca ai luat la cunostinta de prezentul PV si iei ex. 2 ( copie de indigou ) conform cu originalu si pe baza acestei copii deschizi proces de contestare a PV la judecatoria in raza in care se afla agentul care a intocmit PV . Daca tu esti din Timisoara si ai primit amenda de la politia din Brasov , contestatia o depui la judecatoria Brasov in termen de 15 zile . Faptul ca nu ai avut actele la tine este echivalent cu refuzul de indentificare , si tia dat maximul ca te-ai pus in gura cu ei ( nu trebue sa-i inveti pe ei ce au de facut , ei sant super destepti si asta ia jicnit ) In cea ce priveste GPL daca o ai trecuta in certificatul de inmatriculare e foarte bine daca nu o ai trecuta e belea mare , instanta de judecata ( daca faci contestatie ) va anula certificatul de inmatriculare . Nu poti face nimic intrucat politia are un martor care a fost de fata si a vazut ca tu ai refuzat sa semnezi PV , martoru tau nu e valabil intrucat nu e mentionat in PV . Faptul ca au controlat in masina , au o circulara interna care le permite sa faca acest lucru sub motivul ca cauta lucruri de contrabanda . Citeste atent ce ti-am scris si vezi pe urma ce ai de partea ta si ce nu e bun pentru tine . Mai tine cont ca peste 75% dintre contestati sant pierdute Intrucat instantele de judecata tin parte statului . Stiu toate aceste lucruri intrucat am in familie un avocat , si cu toate acestea am pierdut un proces dupa 4 ani de judecata cu toate ca aveam dovedita fapta facuta de agentul constatator ( fals in PV ) Am platit amenda urmand sa deschid proces penal pentru fals asupra agentului constatator . De ce umbli fara acte la tine?
Au cam exagerat si politisti, dar si tu i-ai luat peste picior spunandu-le ce sa faca.Daca aveai actele la tine si era totul in regula cu siguranta nu te cauta prin portbagaj.Cei drept si tu te-ai purtat cam dubios.
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum