Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

11 R - PH 10 KFR
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
De vre-o luna sunt posesor de Oltcit. Mai precis 11 R din 1991, cu 94600 km parcursi, multiple probleme, o portiera ruginita si cutie de viteze frantuzeasca. O masina buna per total. Cand am procurat-o huruia groaznic, directia era mizerabila, volanul se misca precum unul de camion stand pe loc, toba cu o gaura uriasa in zona unde coteste intermediara spre finala, portiera dreapta ruginita in partea inferioara si sub chedere, zgomot de la culbutori sau axe cu came, burduf la planetara rupt.
Am rezolvat cateva din probleme. Altele(precum toba, care in final s-a rupt, mai precis aseara) sunt in curs de facere.
Sunt multumit in mare parte de masina. Ma conduce unde am nevoie, atrage privirile oamenilor prin culoare si zgomot. Si, pentru mia de lei pe care am dat-o pentru a o avea, zic eu ca e o afacere buna.

Am reusit performantele:
-90 Km/h cu treapta a 2-a la 6000 rot/min;
-130 Km/h viteza maxima atinsa, in conditiile in care volanul se smucea in toate directiile.

Acum urmeaza ceva poze cu bolidul:
bine ai venit printre noi, si felicitari pentru masina

spor la treaba welcome Arata foarte bine masina
Eu zic sa nu ii faci modificari la exterior,sa-l menti asa stock,ca mai frumos nu se poate imi place cum luceste.L-ai vopsit ,sau ai dat cu ceva pentru lustruire,al meu are aceeasi culoare dar e mat.
bytzu1 a scris:imi place cum luceste.L-ai vopsit ,sau ai dat cu ceva pentru lustruire,al meu are aceeasi culoare dar e mat.

A fost vopsit in urma cu un an si a iesit binisor...nu stiu ce i-a facut respectivul, pentru ca atunci nu era inca a mea.

Razwan a scris:Arata foarte bine masina
Eu zic sa nu ii faci modificari la exterior,sa-l menti asa stock,ca mai frumos nu se poate

Nici nu ma gandeam sa ii modific exteriorul. Vreau doar sa o mai las putin de fata, pt ca e cam instabila. Si sa ii pun niste praguri discrete. Felicitari ptr masina,am vazut-o prin Ploiesti arata ff bine batranica.
90 Km/h cu treapta a 2-a la 6000 rot/min
Aici mai baga o fisa cu un GPS si o sa vezi ca 90km se transforma in ceva mai micut:)
Bafta si ai grija de trotineta!!!! Era ceva mai sus de 90, de-aia am spus 90. Fie, era 80 cu treapta a 2-a.
Merci de urare. O sa am. faina rablutza ta imi place culoarea si mai ales ca in poze arata foarte bine
poate ne intanlim odata prin oras eu de obicei salut toate oltcitaniile care le vad in trafic Salut,

O problema aparuta prin spate - bratul suspensiei spate dreapta are un joc sus-jos.. Pare-mi-se ca si in stanga are aceeasi problema. Stie cineva ce si cum? O sugestie, o idee. Mi-ar fi de mare ajutor.

Merci.

+ ceva modificari: Schimbat sonda de benzina(nu imi arata cand intram pe rezerva), schimbat cablu vitezometru si facut rost de o sigla oltcit cromata pentru a mea masina. cred ca ti s-au tocit bucsile de la bratele puntii spate,se gasesc noi dar sunt cam problematic de schimbat... Ajutor!

Am gasit pe eBay un set de jante dragute - large t Din cate stiu eu, se potrivesc la gauri. Daca incap sau nu pe spate, depinde si de offsetul (ET ul) jantei si de pneurile folosite. Daca au fost folosite la raliu (dupa cum vad sunt cu slickuri de raliu pe ele ), s-ar putea insa sa ai ceva surprize si sa nu fie foarte drepte. Se prea poate, dar zice ca-s in stare buna. Asta o sa vad in caz ca le iau. Salut!
Daca sunt de 104 samba, rally sau oricare se potrivesc! Si cele de Visa si inca careva, vezi ca sunt scrise pe topoicul "Super jante in 3 prezoane"...
Bafta! Intre timp, pana iau jante, merg cu masina prin padure, la raliu.

Maine imi expira ITP-ul si inca n-am vb cu nimeni pt a-l reface. Cine a facut ITP recent imi poate spune daca a spaguit "inginerii"? Si cam cat se cere pt asta? din 100...150ron, maxim 200ron...ai rezolvat problema

ideea e ca totusi, pentru siguranta ta, masina sa fie ok;) Pai e ok. Doar am facut raliu prin padure(pe bune, sunt un maniac ).

Si acum un up. Schimbat intermediara + etansat = zgomot redus in habitaclu(ceva nemaipomenit la masina mea) + ceva putere in plus. Cea veche era sfasiata de rugina.
Achizitionat cap de planetara. Maine urmeaza montarea pe masina. D-abia astept sa scap de huruieli si troscaneli. Up.

Gata, a luat si ITP, fara spagi si alte mizerii, acum vreo saptamana si ceva. Acum pot sa circul legal.

I-am luat un set de gume Barum Briliantis, i-am reparat o pozitie si i-am aranjat interiorul putin. Dar, dupa toate astea, aseara a inceput sa huruie la franare pe stanga/spate. Si nu reusesc sa imi dau seama de la ce e. O sa desfac mai tarziu putin roata sa vad care-i spilu. Daca cineva are vreo idee, e binevenit s-o expuna aici. Mersi frumos. Felicitari pentru masinuta. Pur si simplu superba. Daca ii lasi garda la sol o sa arate si mai frumos. (nu mai mult de un dinte pe fata ca ramai fara suspensie) Dar daca o lasi mai jos nu o sa mai poti face rali prin padure...
Felicitari si pentru skill-ul de fotograf! P mai mult ca sigur placutele de frana....am patit si eu asa...de fapt la mine pana nu demult asta a fost semnul ca trebuie sa schimb placutele de frana asa am si tocit amaratul ala de disc de frana care acum trebuie schimbat...
poate ne intanlim vreodata prin ploiesti la un cicorico sa mai povestim una alta Mai degraba pe platou la academie, ca ma mut in bucuresti. Incepe facultatea si imi iau si vehicolul dupa mine, ca sa ies la plimbare seara cu el. Asta seara am rezolvat problemele cu frana pe spate. Am avut marea surpriza sa constat ca spatele frana cu niste bucati de tabla, nu cu placute de frana. Nu mai era nimic pe ele. Asa ca le-am schimbat cu o unele noi de la un prieten oltcitar/forumist si s-a rezolvat problema.

In weekend cred ca voi fi nevoit sa aflu cum se schimba bucsile la puntea spate fiindca are un joc puternic (cred ca este Super Mario sau nu stiu ce).

O usa dreapta, in stare buna, are cineva? A mea e foarte ruginita in partea de jos si pe la balamale.
andivoicila a scris:Gata, a luat si ITP, fara spagi si alte mizerii...

andivoicila a scris:Am avut marea surpriza sa constat ca spatele frana cu niste bucati de tabla

Cum ai reusit performanta asta (cea de a lua ITPul)
Laurentiu a scris:(cea de a lua ITPul)

Da shoferu' a luat ORL-u? Surprinzator, a franat foarte eficient la ITP... Dupa vreo 2 zile dupa ce mi-au dat itp-ul a inceput sa huruie. Presupun ca v-ati dat seama ca nu m-as fi dus cu masina huruind la ITP Arata foarte bine Oltcitul tau .Ceva noutati? Da, are bucsi de poliamida la volan Mersi pt up, Corbule. )

Merge bine volanul cu bucsile astea, doar ca dimineata e cam intepenit.. Probabil o sa se mai toceasca cu timpul... sper.

E mai subtire axul de volan de Dacie? Pt ca urmeaza sa montez pe masina ceva dragut ce am gasit in garaj la tara. Bafta cu masinutza si numa bine cu tot ce faci!
Asteptam poze si vesti noi! Mersi. Momentan nu e timp pentru masina.
Mai am 3 examene si dupa ma apuc de masina. Am schitat o idee a ceea ce vreau sa fac cu masina. O sa o postez dupa ce se termina finala cupei.

LE: Gata cupa.

[img=http://img191.imageshack.us/img191/3951/dsc0193c.th.jpg]
Asta e ceea ce vreau sa fac cu masina.

Acum, in ordinea urmatoare, se vor face pe cat posibil:

- motor 1300 in loc de 1100 distrus
- cutie 5 tr eventual fr. in loc de 4 tr fr. care agatã(sau agata) in a 2-a
- rulmenti, pivoti, capete de bara de schimbat
- punte spate fiindca are joc
- pragul dreapta, fiindca e gaurit serios(a fost lovit si n-a fost reparat)
- portiera dreapta - a tras cineva cu pistolul in ea e foarte gaurita
- 1 dinte la suspensie, fata spate - aici am nevoie de niste explicatii fiindca habar n-am cum se face

Astept pareri din partea voastra. ma tu vrei sa ai geamurile zgariate in halul ala
vezi ca exista tutorial de corborat masina
dupa ce termini cu examenele apuca-te de treaba Eh, mersi. O sa caut.

Poate o sa iti mai cer niste pareri/ajutor daca ai timp si chef. Asta cand ma apuc serios de treaba. tu strange banii de piese faci ce poti,unde nu mai stii intreaba
cand o sa ajungi la partea cu coboratul masinii te asist de pe scaun Vrei sa-i scurtezi plafonul si sa-i pui frana pe fata la roata?
Foarte bine facuta schita, chiar daca trebuia putin mai lung plafonul in spate.
Si ideea cu negru sus si jos si albastru la mijloc, mi se pare foarte tare. Dar cu hayonul ce faci?
Bucsile, le-ai , da. Asa e.

Nu le-am slefuit, fiindca nu m-am gandit, dar o sa le dau jos si o sa le iau putin pe interior. M-am uitat p-aici pe forum si am vazut ca asta e solutia.

Haionul..nu stiu ce o sa ii fac. Probabil ca o sa fac spatiul dintre stopuri, cu tot cu stopuri negre.. sau il las asa Nu stiu sigur. Dupa ce slefuiesti bucsile,sa dai umpic si cu niste seu de oaie pe axul volanului.Nu vei regreta . Seu de oaie?! De unde naiba sa iau?! )

Chiar vorbesti serios? Am dat cu putin ulei pe ax... Da vorbea serios!
Vorbesti la o stana ceva in apropiere:D Nu cred ca gasesc.. :-s Apropiere de Ploiesti stana.. sa vad.. poate exista Sau vii la nationala si le tratam acolo si ne tratam si noi Intreba si pe alti daca nu ma crezi,chiar e bun la directie.Nu ai neamuri la tara?
Black project razi ca ... am eu seu de oaie Am vazut aseara la OPR-ul lui Daniel jantele alea Amil in 3 prezoane si m-am pus pe cautat prin Franta. Am gasit 2 anunturi, insumand 9 jante si 80-100 euro. Problema este ca nu vor c imi spui pe privat zona de unde pot fi ridicate si intreb un amic care face curse regulat romania frata sa vedem daca e pe aproape(cred ca si un 20-30km abatere din drum n-o fi asa tragic...) numa ca nu stiu in ce masura are loc de 9 jante,dar o sa-l intreb
poate ne combinam sa le facem juma juma?tu 5 eu 4? Update pentru masina mea.

Astazi m-am apucat impreuna cu un prieten de schimbat cate ceva la masina. Am reusit sa desfacem in mare parte tot ce era de desfacut in compartimentul motor, urmeaza o mica curatire si apoi se va face loc pentru un motor de 1299 cmc si o cutie frantuzeasca cu 5 trepte. Am oprit activitatea din cauza ploii.. Nenorocita. Sper ca maine sa fie mai frumos ca sa putem continua. De asemenea am schimbat fuzete+planetare, tija schimbatorului, un releu de temporizare la stergatorul spate(degeaba fiindca functiona si celalalt perfect-defectiunea era in alta parte...), pompita pentru stropit luneta si alte mici chestiute. O sa urmeze, in curand, sper, o ajustare la suspensie si eventual o portiera+aripa dreapta, fiindca cele de pe masina sunt cam mancate de rugina.
Maine o sa revin cu update la ce se mai mestereste. spor la treaba...! Ieri noapte pe la 12 jumate am terminat de instalat cutia si motorul.. multa chinuiala, multi nervi, suruburi rupte. Ce sa-i faci cand nu le desface nimeni in 18 ani.. Am ramas cu 3 suruburi din 4 la caseta de directie. A trebuit sa tai colierele alea care prind galeriile de la motor de tunuri fiindca erau ruginite ca dracu si nu au vrut sa iasa cu nimic.. decat cu flexul

Mai multe in cursul zilei de azi. Momentan restul masinii este bucati in portbagaj. atunci cand nu merge,e bine sa bagi si niste "zei" in vocabular
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum