Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

GJ-04-HMA
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pe 11 martie Oltcitul meu a decedat, m-am rasturnat cu el. Saptamana asta sa speram ca reusesc sa-l duc la Remat.
Din pacate cam asa arata masina.
valeu , ce-ai patit ? cu ai reusit isprava asta ?
esti bine ? Nu pot sa cred, dupa atata munca
Esti bine , sanatos?
Macar daca il duci la REMAT, lasa jantele alea unui pasionat ca amintire din cat ai muncit la masinuta. Nu am avut nicio zgarietura, am iesit singur din masina. A fost foarte dubioasa treaba cu accidentul, dar ma bucur ca sunt eu interg...eu am trecut pe galben si de aici incep semnele de intrebare, cel care m-a lovit ar fi trebuit sa plece de la semafor. Ma rog,asta care m-a lovit a avut pe unu cu el in masina, pe mine m-au dus la spital, si si-au cam facut de cap cu militienii, pana la urma tot in capul meu s-au spart toate. Eu cred ca asta a tercut si el inainte cu vreo 2 secunde in forta pe langa semafor si m-a prins chiar in intersectie, pentru ca imi vine greu sa cred ca poti pleca de la semafor asa de tare incat sa rostorni o alta masina, pe langa asta pe cealalta banda a mai fost o masina care nu s-a miscat de la semafor cand m-a pocnit asta.

Cu jantele alta durere, una s-a spart, a trecut fuzeta prin ea. De dat nu le dau, pentru ca vreau sa-mi iau alt Oltcit si le pastrez pentru mine, sper sa mai gasesc una sau 2. Am mai recuperat cate ceva de pe masina. Bine ca ai scapat teafar. tabla se indreapta si nesimtitul plateste, daca spui ca ai trecut pe rosu n-are ce sa zica el, singura faza naspa e ca dauna totala pe care ti-o vei lua nu va valora nimic in comparatie cu investitia in masina.

Bine ca ai scapat teafar, restu se rezolva Pentru un semafor fortat puteai sa joci table cu Sf. Petru. Pot sa jur ca ai purtat centura, am dreptate?
Scroogie a scris:Pe 11 martie Oltcitul meu a decedat, m-am rasturnat cu el. Saptamana asta sa speram ca reusesc sa-l duc la Remat.
Din pacate cam asa arata masina.

M-ai imbolnavit..........era frumoasa masina.

P.S Daca vrei oltcit bun stiu eu unul TRS 94 vopseaua orighinala.Masina merge belea!Omul vrea sa-si ia alta caruta noua.Ma suni si vorbim.
Toate cele bune! Pfoaaa, bine ca ai scapat usor. Sanatatea e mai importanta decat toate, fiarele se repara/inlocuiesc. Ai dreptate tody, aveam centura de siguranta pusa. Oricum masina sifonata pe toate partile, doar hayonul e neatins, nu are rost sa ma apuc s-o repar. S-a strambat si stalpul din dreapta unde am primit lovitura.
Ma bucur ca am scapat eu intreg...

Iti spun ca ai avut mare noroc cu centura, din chestii de'astea iesi cu capul pe geam si ti'l stoarce stalpul.

http://img215.imageshack.us/img215/1445/bmwq.jpg

Se intampla in octombrie 2006, n'am avut mai nimic desi la impact am iesit pe geamul din dreapta.

Lasa ca faci tu alta. Cheers Dupa toata povestea cu accidentul, Oltcitul albastru a ajuns la remat, iar eu am zis sa nu ma opresc aici si mi-am cumparat altul: Oltena Club 12 TRS, fabricat pe la jumatea lui '94, putin peste 100.000 km, vopsea originala, nu pare a fi lovit de rugina cu exceptia a 2 pete de pe capota. Masina e in plin proces de imbunatatire.

Si o mica caracterizare pt. masina:
-motorul pare in toate mintele, nu scoate zgomote ciudate si nici fum si trage foarte bine;
-i-am pus bujiile de pe cel albastru NGK Iridium;
-aprindere Ducellier, o bobina uscata de BMW si fise global;
-carburator Solex din pacate de 1.129;
-alternator reconditionat, care pana acum pare sa incarce cum trebuie.

Weekend-ul asta vreau sa ii schimb bratele inferioare cu tot cu palier si rulmentii cu ace, pivotii, capetele de bara iar dupa sa ii fac directia. Daca am timp schimb uleiul si filtrele. Felicitari pentru masina!!! Arata impecabil!!! Istoria nu se termina aici.... Felicitari Foate bine ca ai gasit ceva bun de care sa te bucuri in continuare .
Sa conduci mai sigur si atent ! Am rezolvat cu bratele inferioare, pivotii si bucsile de la rotule...am aerisit si franele. Mai am s-o curat in interior si sa o spal. Am facut rost de un set de jante Michelin, cred ca sunt de Visa pe care le-am incaltat cu cauciucurile de pe cel albastru. Am schimbat si grila dintre faruri, am pus una neagra si 2 faruri frantuzesti.

Azi m-am ocupat tapiterie pe care am curatat-o si a iesit foarte bine. Tot azi am spalat si suflat un carburatorul de TRS cu care a venit masina, pana acum imi place cum merge.

am vazut prin topicurile tale ca ai facut niste bucsi pentru volan.....cum se fac / sau daca potzi sa imi faci si mie(le platesc)..ca cele de cauciuc sunt ..prafffff........ Am mai facut si eu cate ceva pe la masina:
-am inlocuit pompa de benzina cu una sofabex luata de la remat de pe un gsa,
-am schimbat si un cap de planetara, in sfarsit nu se mai aude nimic cand virez sau cand plec tare de pe loc,
-am reusit sa repar si stergatorul de pe spate, acum cu ploile astea e foarte util,
-am vopsit jantele.

Mie mi-au placut jantele astea cum ai si tu dar numai una am facut rost . Intre timp le-am aranjat pe cele ale masinii .
Se vad altfel astea gaurite . Arata foarte bine . Si mie imi plac foarte mult jantele astea, mai ales ca multi imi spun ca sunt jante de Dacia si ca am RM. In ideea ca mai scap si eu de caldura din masina schimbai astazi geamurile de pe spate cu unele ionizate.
Am reusi in sfarsit sa scot cat de cat la lumina vopseaua masinii. Dupa aproape o zi de frecat cu carpa rezultatul este mai mult decat multumitor.

Felicitari pt rosiutza, sa te bucuri de ea. A iesit foarte bine, zici ca e nou . Buei ce diferenta... foarte tare! Bravo! Acum arata bine, sa vedem si cat tine minunea. Am avut ceva timp, si m-am ocupat putin de masina:
-am dat jos motorul ca sa schimb kitul de ambreiaj,
-am reglat culbutorii cu motorul pe jos, mult mai comod decat cu el pe masina,
-am schimbat toate simeringurile, desi nu era nevoie sa le inlocuiesc pe toate, am considerat ca e mai bine asa, sa nu apara neplaceri pe viitor,
-am inlocuit pinioanele de la pompa de ulei,
-am dat jos radiatorul de ulei si l-am curatat,
-am montat un carburator weber, care momentan imi da ceva batai de cap, dar sa speram ca se rezolva.

Am rezolvatat problemele cu carburatorul, dupa ce am inlocuit ciocul de papagal. Intre timp am achizitionat si un set de jante Amil, dar sunt de 6j si nu prea as vrea sa tai buza aripii din spate, eventual daca e vreun doritor le dau la schimb pe unele mai inguste, dar acelasi model. Scroogie,am citit si eu acum despre masinile tale.
Mi-a placut tare mult Oltcitul celalalt cum l-ai vopsit in nuanta aia de albastru si cum l-ai intretinut.Nici verdele metalizat nu era urat.Pacat pentru ceea ce s-a intamplat.Ai recuperat ceva de pe el?Bine ca ai scapat teafar.
Arata foarte bine si asta rosu.Sa-l stapanesti sanatos.Intotdeauna mi-au placut masinile nemodificate.Cu ce i-ai lustruit vopseaua?Polish?
Tapiteria s-a pastrat foarte bine.Ar fi bine s-o protejezi cu niste huse,chiar daca sunt cam inestetice.
In postul de mai sus vorbeai ceva de niste jante.Ai gasit?Te pot ajuta cu una de Visa,cu orificii.
Imagini mai noi? De pe cel albastru nu am recuperat mare lucru, carburatorul, delcoul, aprinderea si bobina, jantele, bujiile si fisele, chestii marunte din interior.

Pe asta rosu l-am polisat cu pasta pt polisat de Sonax, am luat-o de la Real a fost in jur de 20 de ron. In ceea ce priveste tapiteria am pus huse de ceva vreme dar s-au rupt si trebuie sa iau altele.
Jante de Visa cu orificii am 4 pe care in primavara cred ca o sa le scot la vanzare, am facut rost de 4 jante Amil de aliaj. Astazi am vazut in Craiova,zona Pelendava,un Oltcit cu numere de Gorj,exact ca al tau,rosu si cu bandouri laterale.In plus avea jante de aliaj.Nu i-am retinut numarul exact.Tu ai fost? Da eu eram.
Scroogie a scris:Da eu eram.

Daca stiam,opream...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum