Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Frantuzoaica din 1983
Pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
M-am apucat de reparat la un Oltcit Club din 1983.A fost primul Oltcit din orasul Orsova si in urma cu cativa ani a intrat in posesia fratelui meu.Motorul e foarte bun,piesele sunt INTEGRAL frantuzesti.Ii lipseste numai carburatorul si bobina de inductie care sunt romanesti.Are probleme insa la tablarie.Nu chiar grave,parerea mea.Masina va arata exact cum a iesit pe poarta fabricii de la mine din Craiova:fara spoielere,fara neoane,fara cauciucuri late,fara scaune de la alte masini,fara bord imbracat etc.Voi prezenta si imagini dar nici pana acum nu am invatat sa folosesc imageshak-ul.Poate ma mai ajuta cineva.In final vreau sa ma ajutati cu doua scaune pe maro(cognac),precum si cu o plansa de bord superioara necrapata,tot pe maro.Va multumesc. Pot spune ca de rugina nu duce lipsa deloc! Nu nu!

Mai sunt cateva dar vin in cateva minute... Multumesc pentru imagini.Am uitat sa mentionez ca pozele sunt facute cu un telefon mobil si din aceasta cauza imi cer scuze pentru rezolutia lor slaba.Persoana din imagine esta Nea Costel,tinichigiul.El imi face masina.Maine voi prezenta imagini cu stadiul lucrarilor.Astept impresii,sugestii,sfaturi. Dacă vrei un interior MARO, adică: imitația de pe placajul-cupolă, ornamente de sub geamurile spate, ornamente superioare portieră, fețe interioare portieră, buzunare inferioare portieră, și ce mai era, să-mi zici.

Scaune pe maro nuam, am pe bej, dar... sunt pe mașina mea

Spor la treabă! cristiane tata pune linkurile in mai multe randuri ca iese un carnat luuung inestetic
spor la treaba cu masina....e de munca bine ai venit printre noi si bafta in continuare Multumesc pentru urari dar eram printre voi din 1986 cu celalalt Oltcit(DJ-50-ABC).Astazi ne-am apucat de lucru:am schimbat grila de la parbriz,am pus mai multe petice pe la semiaripi fata,am refacut aripile spate,am reparat un lonjeron si pragul stang etc.Maine vom reface traversa planseului din spate si vom petici pragul din dreapta.E mult de munca,foarte mult.Nu ma asteptam.Il rog inca odata pe Cristi sa-mi posteze si mie imaginile de astazi. ABC...culoare rosie? parca aveam poze cu asa ceva... Iulicuta la ce te referi? La mine apar cat incap pe un rand fara se "deformeze" pagina si continua cu randuri in jos..

Deceneu, azi nu mi-ai trimis nimic! Se refera la faptul ca numeri 4 link-uri (= poze), apoi dai "Enter", mai numeri inca 4, mai dai inca odata "Enter" si tot asa. Ma rog, chestie de gusturi - eu pun doar cate 3 pe rand. Si mie imi apare pagina aiurea. Asa ca fa-ti te rog pomana... la mine apar pozele pe un singur rand si e enervant sa derulez pagina si stanga dreapta Si la mine la fel.

Oricum bafta la reparatii, ai cam mult de munca...
iulicuta2000 a scris:la mine apar pozele pe un singur rand ...

S-a rezolvat ...... pt moment Multa bafta la restaurat...(+timp si rabdare...)! Dane can imi termini de facut mashina?Astept!!!!![/b] Dane vezi ca mai am poze cu Frantuzoaica.Dar tot cu mobilul sunt facute "Dictatorule",tu nu esti cumva proprietarul?Adica frate-meu?Adica Cezar?Mai ai putintica rabdare!Ieri si alaltaieri Nea Costel a lucrat la un Logan breack sa-i indrepte usile din spate si sa i le vopseasca.Astazi a sudat toata ziua tobele(coloana de evacuare) la un BMW de la Cernatesti(aia cu magazinul de langa moara).A mai matuit vopseaua si a facut ultimele retusari inainte de vopsire.Maine ii monteaza usile si aripile pe fata.Spre sfarsitul saptamanii e gata.In final ii rog pe unul dintre colegii nostri sa-mi mai posteze si mie niste poze cu etapele lucrarii ca eu nu sunt in stare. Impresionanta schimbarea desi nu stim ce se afla sub antifon

Daca am omis vreo poza sa-mi spui! Sub stratul de antifon se afla o tabla curatita de mine cu o perie rotativa pusa in flex.Tabla a fost bine curatita si degresata,dupa care am pistolat un strat de grund de POLICOLOR, de culoare gri.Pe partea interioara am aplicat un strat de grund ROST, de culoare rosie,mai ieftin.Imi pare rau ca nu i-am facut poze preliminarii podelei inainte de a o antifona.N-am avut telefonul la mine.Masina a fost corodata la partile superioare dar la podea a fost foarte buna.Multumesc pentru aprecieri si pentru postarea imaginilor. moaaa faina lucrare de tinichigerie
sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea Multumesc foarte mult insa nu este a mea,e a ''Dictatorului"! De-abia astept sa o vad De motor te-ai apucat sa-l cureti? Mai ai putina rabdare! Care ati furat motorul si cutia??!!
Ce frumos se lucreaza! Bravo!!

Motorul si cutia le-am dat jos pentru usurinta operatiunilor de vopsire de sub capota si pentru a le proteja de gazare.Aripile spate si usa dreapta au fost vandalizate de niste tigani,vecini binevoitori ai ''Dictatorului" din Orsova.As vrea sa le zic ceva acum de Antonescu si Transnistria dar ma acuza administratorul de instigari rasiste,asa ca mai bine tac.Cum sa nu ai cedari nervoase,cum sa nu-ti vina sa le zici,vorba lui Basescu''tigani imputiti",cand te trezesti dimineata si iti vezi masina lovita pe toate partile de puradeii tiganilor ,peste noapte?A fost sesizata politia dar aceasta a zis ca nu poate sa le faca nimic ca ...''sunt minori''.Dar ce,in tara asta au disparut scolile de corectie?Din aceasta cauza aripile si usa pe dreapta au trebuit indreptate cu ciocanul,levierele si polizate.Ulterior le-am aplicat un strat de chit fibra,ulterior chit de retus.La final vom aplica chit de pori,de la Basicra.Usa pe dreapta am inlocuit-o cu alta de la dezmembrari caci cea originala era prea corodata. Desi am 14 ani , am ramas precum vitelul la poarta 9 . Pe bune . E unul dintre cele mai frumoase topicuri pe care leam citit . Tinichigeria in special a fost partea atractiva , deoarece nu am mai vazut pe cineva care sa reconditioneze o podea , si acele urme de rugina . Vb tatei : lucrul original ramane intodeauna frumos ! Foaarteee tareeee ! Va multumesc pentru aprecieri!Va multumesc foarte mult si ma bucur ca mai exista oameni care apreciaza valoarea si nu plasticele,scartaiturile si neoanele!Imi pare bine ca mai exista oameni carora le place clasicul,nu poleiala euro 1,2,3 si nu stiu cat.Munca continua:in seara asta i-am aplicat un strat de spritz-kit.Maine il slefuim si ii aplicam vopseaua:Alb Casablanca.II rog pe colegii mei sa-mi mai posteze inca odata imagini!

frumos... sa vedem ce iese acum sunt tare curios Gata,am terminat cu vopsitul.Ii rog pe baieti sa mai posteze si mie cateva imagini.Culoarea este Alb Boreal,pe baza de Duralchid.Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor dar sunt facute cu un telefon mobil.Promit sa revin cu altele facute cu un aparat profesional.
Deceneu mai am poze cu Frantuzoaica. Deceneu te-ai apucat sa inchegi masina? Apropo carburatorul e facut? Dictatorule,astazi am citit posturile tale.Nu,nu m-am apucat sa-ti ansamblez masina.Dupa nunta!Daca mai ai poze cu ARD-ul,baga-le pe forum.Presupun ca sunt mai reusite decat ale mele.In final te rog sa pui si niste poze cu actuala ta coaja,ca sa mai rada si baietii de pe forum. Deceneu bag de seama ca iti este necaz ca EU am doua OLTCITURI si tu unu. Ca sa parafrazam o melodie preferata de tine "Dusmanii imi poarta pica......." Deceneu nu mai raspunzi?
Ba da!M-am apucat sa-i spal garnisajele si ornamentele de plastic cu apa calda si detergent(pur si dero).Plasticele pe care ti le-a dat tipul ala din Orsova sunt inutilizabile.Sunt gazate,pline de vopsea alba,inclusiv buzunarele de pe usi.Am incercat sa le curat cu diluant.Nu se ia fiindca e vopseaua veche.Raman tot cele pe care le ai tu.Trebuie sa-i lipesc paslele din spatele bordului si din compartimentul motor,asa ca mi-am cumparat 2 kile de prenadez.Mai trebuie sa cumpar si din targ cateva repere ca ale tale sunt defecte sau lipsesc:cablaj haion stanga-dreapta(ale tale sunt rupte),cablaj motor(l-am pus la PCE),presuri spate stanga-dreapta,pompa spalare luneta,burete pentru aeroterma,banda burete tot pentru aeroterma,caseta sigurante.Mi-a promis Berti ca-mi da un scaun bun.De asemenea,imi trebuie crosele din capetele barelor de protectie pe care ,cred,ca le iau din magazin daca nu le gasesc in targ si gatul de umplere al rezervorului.Ieri si astazi n-am lucrat nimic.Ii rog pe baieti sa-mi mai posteze si mie cateva imagini.Le multumesc! Voila les photos avec le frantuzoaica, sau in fine interiorul:

Merci beaucoup!Maine trimit bordul si turometrele.Vad ca esti pasionat de tot ceea ce este frantuzesc.Uite,iti recomand ceva:intra pe www daciaclub.ro,pe forumul Dacia 1300''Frantuzoaica'',la pagina 230.Vei vedea acolo o masina INTEGRAL frantuzeasca.Imaginile sunt postate de un prieten de pe forumul respectiv,Motreanu Sorin.Este Dacia mea din 1970.Cand am cumparat-o ii lipseau multe dintre reperele ei frantuzesti.Am cautat mult si inca mai caut piese Made in France pentru Dacie din perioada 1969-1973. Merci!!!! de motor sau cutie nimic nimic??!!! Nimic!Momentan am sistat totul. BAAAAAA!!!! cand imi termini mashina??????!!!!! lasa naiba piesele si termina-mi mashina. Ce ba,n-ai masina?Am incercat zilele aste dar nu m-a lasat ploaia.Sa vina vacanta. Faina treaba! Spor la lucru si felicitari pt munca si mentalitate! Multumim!Tu nu cumva ai cont si pe DaciaClub? Saptamana asta am fost in vacanta si m-am ocupat de echiparea masinii Dictatorului.Ieri toata ziua am lucrat la inchiderea centralizata si alarma:rematisata,papuci electrici cu izolatori.Au lucrat-o foarte urat electricienii care au montat-o prima oara.Astept de la frate-meu un modul nou pentru alarma ca cel vechi s-a ars in perioada cand aveam gauri in bord si ploaua in masina.Am verificat centralizata:merge!Lucrarea merge greu,greu:doua zile mi-a luat numai sa refac izolatiile si paslele bituminoase din spatele bordului si sa le lipesc.Am bagat doua sticle de prenadez.Plus benzile de burete care etanseaza aeratoarele laterale si centrale.De dimineata fusei prin targ ca sa-l mai bag un pic pe Dictator la cheltuiala.Cumparai urmatoarele:1.clapeta usa nichelata stanga-20 lei(avea una neagra,inlocuita de fostul proprietar) 2.Carcasa coniac si ceas electronic JAEGER-10 lei(cea de pe masina e fisurata la gaurile de prindere) 3.lampa plafoniera-bonus la clapeta(cea de pe masina nu-si tine sticla) 4.Antretoaza carburator-5 lei.Il rog pe Cristi sa imi mai puna si mie imagini si sa ma invete si pe mine cum se foloseste acel imageshake dar asa,ca pentru prosti.Cunostintele mele sunt precare in materie de calculator. Yoy ce interior meserie iese

Ce ai facut la instalatia electrica acolo in fata, la tablou de arata asa impecabila?

Ca sa pui poze faci asa:
1. Te duci pe http://imageshack.us/
2. Dai "Browse"
3. Alegi poza de unde o ai
4. Dai "Ok"
5. Dai "start upload"
6. Iti apare poza mica si ceva casute de unde poti copia linkul, dai click la "Thumbnail for forums (1)", decat 1 click, dupa care copy la ce a selectat, si paste aici.
Daca mai ai nevoie trimite la mine si le pun eu! Masina a stat afara,a plouat pe ea si nu se vede cat de fumoasa este nuanta Albului Boreal.Nici aparatul foto nu e performant,nu surprinde toate detaliile,rezolutie proasta.Pentru Cristi:multumesc ca iti place.O sa incerc si eu sa postez data viitoare poze. Pentru Dictatorul:iti place,bre?Te astept mai repede cu alarma ca sa-i inchid bordul.Astazi trecui pe Canal si vazui unde stau tiganii aia.Vai de capul lor!Saraci,au un gard de uluci putrezite si caruta in curte.Si zece caini:nu ma dadui jos din masina. Felicitari pentru munca depusa!
Iti urmaresc topicul demult fiindca imi place ce faci!!Spor la treaba!

Respect!!!!!! Multumesc pentru aprecieri.Voi reveni cu noi detalii. Sper ca pana vineri sa te rezolv cu alarma. Arata Tutto bene
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum