Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Doi olteni de la Gorj
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
sa o stapanesti sanatos ... si sa ai grija de ea ... cum stiu ca aveai ... cat despre cealata achizitie numai de bine ... poate cine stie o sa ne mai vedem cand o sa ajung prin tg ... Nu-i problema ,dai un semn si ne vedem.
Multumesc! imi poti spune te rog de unde ai cumparat chedere+ perii geam+garnituri usi noi?? Imi trebuie si nu gasesc nicaieri pe unde am cautat.
multumesc Le-am adunat in timp.
Acum nu mai sunt din pacate.
deceneu32 mi-a facut rost de cateva repere acum 2 ani parca
stonebone a scris:imi poti spune te rog de unde ai cumparat chedere+ perii geam+garnituri usi noi?? Imi trebuie si nu gasesc nicaieri pe unde am cautat.
multumesc

Se mai gasesc inca pe la ACSA chedere,perii si garnituri.Repet,INCA se mai gasesc. Robertino,spre marea mea rusine,tocmai acum ti-am citit si eu topicul.Oltcitul gri perla despre care zici ca l-ai vandut este acela cu GPL pe care l-am vazut si eu in benzinaria din Filiasi?
Felicitari!Chiar esti un pasionat.

Sa-l stapanesti sanatos in continuare.Te mai asteptam cu imagini noi si vreau sa mi-l prezinti si mie live pe asta alb.Succes in continuare! N-am prea scris demult pe aici.Nici nu prea am ce !
Masina in stare perfecta,i-am pus 4 anvelope noi,i-am spalat motorul si exteriorul,i-am facut itp-ul cu gazu' la maxim.
Am facut si un schimb de ulei 5W40 TopTec 4200
Anul asta am mers cu ea 1000 km.Vroiam sa o vand unui prieten care ma innebunise,dar m-am razgandit.
M-a oprit si un militian si in loc de acte,da o tura masinii si ma intreaba de unde o am ca pana acum nu a vazut-o prin oras.Eee am tinut-o ascunsa !
Iaca si vreo doua poze de actualitate.

Superba masina
Felicitari
Mai rar ca asta
robertino a scris:
M-a oprit si un militian si in loc de acte,da o tura masinii si ma intreaba de unde o am ca pana acum nu a vazut-o prin oras.Eee am tinut-o ascunsa !

hai hai ...da militianu ala in ce oras a trait pana acum .. ca din cate stiu mai mult o tineai ascunsa pe cea gri decat pe asta ...asta era masina care facea munca ... oricum arata impecabil si inainte ..acum dupa reconditionare ... ... in alta ordine de idei mai bine asa sa nu stie masina decat sa te opreasca pe oriunde doar ca sa te intrebe de sanatate ...ce mai faci ... mai alergi prin oras bla bla ... Multumesc cristii !
Omul era surprins cum arata masina,dupa cei 16 ani !
Posibil sa fi avut alta imagine despre oltcit.In plus era mai nou...aia vechi ma stiu !
Momentan nu mai sunt mai mult de 5-7 oltcituri la Tg jiu.Daca colindam orasul prin toate parcarile nu zarim niciunul !Noi proprietarii ne stim !
RGD(al meu),ALE,RYM(marcel ,ala de a dat-o masini tale in dos -aia visinie a casat-o ,s-a urcat cu ea pe un bmw),JAK,STN, si mai este unul visiniu si unul albastru ,dar nu-mi vine acum in minte numarul.In rest pauza.....
Aaa... si doua camionete TLX si KIS.
Cu alergatul m-am potolit !Sunt cateva restrictii de 30 pe bulevarde si acolo sta radarul tot timpul ! La mine in motru sunt 15, dar din toate, a lu' bunica-miu e cel mai frumos si cel mai ingrijit , si sunt mandru de asta
la care oltcit albastru te referi?
eu stiu ca sunt doua albastre in tg-jiu, unul cam parasit intr-o parcare cu numere de db, si altu tot albastru dar intr-o stare mai buna ala albastru cred ca stiu de care e vb ..are si ceva gaz pe el ...era al unui coleg de munca ...pe langa oltcit avea si vreo 2 calibre ... una la vanzare una voia sa o tina pentru el ...acuma nu mai stiu ce si cum am plecat de vreun an de acolo ... marcel cand am plecat inca o mai avea pe cea visinie ... ma intalneam cu el la peco in 9 mai cand bagam benzina ... te pomeni ca au casat si pustoaicele alea 2 oltcitul ...era unu visiniu nu ii mai tin minte numerele ..dar toata ziua erau pe oras ... mai stiu unul visiniu langa petrom, care acum o luna de zile avea un afis mare pe el si scria de vanzare, dar nu l-am mai vazut si arata belea masina,
club 11 rl era, dar cred ca tot la remat a sfarsit
alt oltcit ingrijit este langa gara, numarul sau de inmatriculare este gj 02 ayg, ala este club 12 trs oltcit si este de culoare argintie Arata foarte bine , printre cel mai frumoase Oltcituri pe care le-am vazut.
Mai pune poze cu bijuteria ! Mda... farmacie e compartimentu' motor. Poti sa pui mancare pe el si sa mananci linistit. Rar vezi asa curat in compartiment. Ma bucur ca va place.Incerc sa-l tin asa mereu !
O sa-i fac o sedinta foto,dar sa am timp !
Toate oltciturile care le stiati prin tg jiu au disparut in vara asta...pacat !
Lancer,Marcel are acum unul albastru cu care s-a suit frontal pe un papuc acum doi ani .Cu mari eforturi am reusit sa-l fac.Acum are are aripa de spate sparta,tot accident !
Oltcitul ala albastru este in cartier.Este '94 si arata foarte bine,vopseaua lui.
Cea rosie a luat un bmw frontal pe contrasens si s-a cam dus.(semiaripa,aripa,suspensia stg,far,armatura spoiler,etc..) .A carpit-o cu ceva piese sh,dar.... !
Cristii la motru mai sunt cateva oltcit-uri prin parcari,dar majoritatea lor sunt epave ! semiaripa daca e cea de pe stanga ar merge schimbata cu totul ... aia pe dreapta nu prea (prea multa bataie de cap cu seriile)...+ ca sunt patit cu ceva reparatii in tg-jiu ... dupa ce a dat ala cu bmw-ul peste mine ... la service nu au fost in stare decat sa schimbe elemente si atat dupa cateva luni de stat la ei ... lonjeronul a trebuit sa in indrept eu ulterior si sa il aduc cat de cat ... dar zau ca imi pare rau de marcel ... chiar asa din ghinion in ghinion ??? mai bine schimba masina sau orasul ... la mine nu stiu care a fost de vina dar fie intr-un ceas bun de cand am ajuns in craiova nu am mai busit-o deloc ... oricum la mine busiturile au fost mai mult pe fond de neadaptare viteza (de vreo 2 ori) din vina mea ... si in restul cazurilor s-au urcat altii pe mine sau eu pe ei din vina lor (cu toate ca daca stau sa analizez si conduceam mai preventiv cateva se puteau evita)

P.S.
imi place poza de la compartimentul motor mult si cu toate ca stiu ca incerci sa o ti cat mai originala ...totusi ai grija la racordurile de la benzina ) cateva coliere nu strica Care benzina bre ? Nici de miros in rezervor nu e....
Furtunele sunt de alea.....optimit! tu stii mai bine ...dar cine s-a ars cu supa sufla si in iaurt ...si cum am avut un caz prin '92 cu masina lu taicame-o din cauza furtunelor ....
robertino a scris:Ma bucur ca va place.Incerc sa-l tin asa mereu !
O sa-i fac o sedinta foto,dar sa am timp !
Toate oltciturile care le stiati prin tg jiu au disparut in vara asta...pacat !
Lancer,Marcel are acum unul albastru cu care s-a suit frontal pe un papuc acum doi ani .Cu mari eforturi am reusit sa-l fac.Acum are are aripa de spate sparta,tot accident !
Oltcitul ala albastru este in cartier.Este '94 si arata foarte bine,vopseaua lui.
Cea rosie a luat un bmw frontal pe contrasens si s-a cam dus.(semiaripa,aripa,suspensia stg,far,armatura spoiler,etc..) .A carpit-o cu ceva piese sh,dar.... !
Cristii la motru mai sunt cateva oltcit-uri prin parcari,dar majoritatea lor sunt epave !

epavele s-au dus toate, acum avem numai oltcit-uri bune deoarece langa motru este un sat numit plostina si acolo locuiesc niste tigani care au propriul lor fier vechi si le-au luat pe toate la fier cu suma de tot rahatu, adica 300 de roni
15 mai sunt in motru, le-am facut eu inventarul acum o saptamana Mama ei de tehnologie extraterestra.
Daca furtunele nu se schimba daca sunt inmabtranite pot pune zeci si sute de coliere,daca pui filtru de plastic in comp motor si freaca in bloc si se topeste cum sa nu iei foc!? Daca ai pierderi de tensiune si ajunge benzina acolo idem...
Robertiono m-as bucura sa vad Olteanul tau pe viu daca o sa am ocazia.
Sa auzim numai de bine si hibernare placuta. "Deci"......voi continua aici.
Azi o zi "mare".Am hotarat ca nu voi vinde oltcitul.Asa cum pot ma voi ocupa de el.Astazi a primit in "dar" o curatenie generala pe care am dus-o la bun sfarsit impreuna cu fetita mea, si am plantat o instalatie xenon.Din aia chinezeasca,sa vedem cat o tine.Intre noi fie vorba,la cat merg cu el probabil ma va tine foarte mult.I-am facut si cateva poze asa cat sa-l fac pe oltean de ras pe aici.

Acum probabil este loc si de mai bine,dar atat am reusit.Mai am cate ceva de pus la punct.O antena originala in stare noua cu garnitura intacta,sa pun capacul sub volan(am umblat la firele contactului) si mai vedem.Urmele de pe la fusta usii,pe la interior este ceara pe care am suflat-o fara zgarcenie. ma bucur ca te-ai razgandit si il pastrezi ... si din cate se pare are cine sa iti calce pe urme sa il intretina mai departe ... peste ceva ani se pare ca domnisorica ta o sa faca senzatie cu un oltcit de epoca ... Felicitari pt masina si pt starea in care ati adus-o! o singura remarca am insa de facut: am mai vazut si in alte poze cu masina dvs, si nu stiu daca e o iluzie optica sau e real. Masca dintre faruri nu-mi place de nicio culoare. Pare a fi gri, si arata ca si cum ar fi stat in soare ani buni. Nu da bine contrastul cu bara fata care e neagra... In rest, jos palaria! Asa este este gri si este al dracului de veche.Arata totusi bine.Dar este citroen,am adus-o personal de prin cehia.Imi place asa am si neagra.....stii treaba cu gusturile. :lol
P.S E bine cu persoana I.Oi fi eu mai mare la ani,dar tot tanar ma simt. am vazut vara asta in bacau un olcit de GJ care arata ca al tau (foarte ingrijit) aici la mine in Bacau...
erai tu cumva??? Strica mult materialul cu care sunt imbracate scaunele si banchetele scaunele si banchetele nu au niciun material pe ele, e tapiseria originala
asa am vazut pe multe oltcituri acuma nu stiu ori a fost vreun lot cu astfel de material marmorat ... ori s-au fabricat pe urma pe post de huse ... oricum ca si calitate a materialului din cate stiu e ca cea din tapiseria originala de oltcit si in plus au croiala originala ... asa ca oricum ar fi tot sunt net superioare altor huse care se gasesc in comert Fratilor ce sa fac? O strica aspectul materialul,acum nu pot sa jupoi scaunele.Tapiteria este originala de TRS.Altu' moare si asa n'are.
Asa a venit masina.Daca a rezistat 17 ani ,zic ca am intretinut-o bine. Bijuterie Sper ca intr-o zi sa ajung sa-l vad live De la ultima mea postare pe aici,am facut cu (p)olcitania vreo 2500 de kilometri.M-am ambitionat si l-am pus la treaba.se pare ca uitasem cat de bine merge si cat de bine ma simt in el.Zilnic il prajesc,i-am facut asigurare si vigneta.
GPL "rul(z)es"consuma undeva la 7% la drum intins mai putin ca loganul. 7% pe gpl?, wow
cum l-ai facut sa consume asa putin?
i-ai pus gaz numai pe prima camera? deci sa nu te aud ca mai vrei sa vinzi olteanul ... ma bucur ca, l-ai pus la treaba la faza cu loganul ma abtin ... e bine ca ai ajuns la una din concluziile mele la care multi au fost ... batman batman ca nu se poate ... daca ai reusit un consum mai mic pe gaz fi sigur ca o sa reusesti si pe benzina ... dar nu iarna si nu pe oras Hai bre lasa-ma cu benzina....ca iarna oltcitul consuma 20% .Pe GPL merge in alti parametrii se incalzeste motorul mi bine.
Nu l-am pus la treaba.Treaba e ca ma plimb cu el. bine ca il plimbi ... cat despre gpl ai dreptate ... dar referitor la benzina ..eu am zis nu iarna ..) ca stiu prea bine cat consuma oltcitul iarna ... mai ales la drumuri scurte si acolo e clar o diferenta enorma de consum Vine iarna bine imi pare..oare ?
Azi am dublat valoarea cazanului.I-am luat 4 anvelope noi 165/70/13 Viking Snow Tech II .Sa trecem iarna cu bine si sa nu luam amenda. putini mai sunt ca tine care baga bani mai multi in oltcit
bravo, ce pot sa spun, se vede ca tii la masina insa fa-o cat mai originala
robertino a scris:Vine iarna bine imi pare..oare ?
Azi am dublat valoarea cazanului.I-am luat 4 anvelope noi 165/70/13 Viking Snow Tech II .Sa trecem iarna cu bine si sa nu luam amenda.

Felicitari!
Kilometri cat mai multi cu ele!!! iti vazu-i azi masina, din mers, cum te duci spre tg-jiu parcata pe dreapta
ce pot sa spun, jos palaria, felicitari, arata foarte bine, mai putin stickerele alea de pe luneta cu focus sat Ce sa spun mai Cristii,masina a produs bani,nu am tinut-o chiar degeaba.Stiker-ele erau ..reclama.
La momentul de fata masinile nu mai sunt.
Ma leaga de ambele amintiri frumoase,foarte multe realizari.Oltcitul a insemnat enorm pentru mine.Cu masinile am tinuta casa,am facut bani,am facut casa.
Din pacate a sosit timpul sa ma despart de ultimul.
Topicul se poate inchide.Nu mai am ce scrie despre masina mea.

Multa sanatate tuturor prietenilor de pe forum
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum