Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

CX 25 GTi
Pagina 1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Ca sa raspund unor intrebari, curiozitati si alte cele am sa detaliez un pic noua achizitie:
Poze la: http://cx.iwanet.ro/?p=5

Barcuta este un CX 25 GTi Serie 2, cu cateva modificari:
- estetic:
- plafonul a fost inlocuit cu unul fara trapa
- momentan are 1 oglinda de serie 2 si una de serie 1, maine rezolvam asta... cred ca e cam mult de munca, si cam frig afara
- volanul este de serie 1, arata mult mai bine
- mici picatele galbene pe unde e zgariata vopseaua
- leduri la consola centrala
- tehnic:
- pe admisie au fost introduse niste spire metalice, pentru a turbiona amestecul, se pare ca chiar au efect...
- lipsa freon in instalatia de climatizare, momentan nu doare
- necesita unsul macaralelor de la geamuri, caci imbatranesti pana se ridica
- am montat azi instalatie de xenon si am descoperit ca nu merg farurile de ceata, maine cautam panoul de sigurante....

Stuff 2 do:
- vopsit, maine ma duc sa ma interesez. Va fi o combinatie de rosu metalizat, cu plafonul, spoilerele, pragurile negre.
- cumparat gume noi, spre norocul meu sunt r14/195/70 deci nu ar trebui sa fie foarte scumpe.
- montat o nuca la timonerie, caci are schimbatorul un joc fanatic
- schimbat un furtun de LHM, caci lacrimeaza pe acolo...
- montat dulapul de subwoofer in portbagaj, dar pentru asta tre sa gasesc o gaura in spatele bordului pentru cablurile de alimentare, deci probabil o sa mai dureze.
- montat contact pe buton, caci are contactul in cea mai idioata si putin accesibila pozitie.
- montat leduri la restul bordului

iar pe viitor:
- montat sistemul de ABS
- asamblat si montat motorul de serie Turbo 2

restul mai vedem pe parcurs... acum merge demential...
am venit pe A1 cu destul de mult peste limita legala, fara nici un fel de probleme... chiar l-am enervat pe unu cu o octavia ca nu reusea sa treaca de mine .

p.s. Cine are rau de mare nu trebuie sa se urce in masina asta...

restul pe parcurs ce mai imi aduc aminte... Superb!
Felicitari pt bijuterie!
Am o curioizitate: masina asta are frana, directia, suspensi pe lhm?? Felicitari. Dupa masina asta imi curgeau mie balele cand eram copil, si nic macar nu stiam ca exista turbo 2. Cu motorul ala le dai fum la masini cu pretentii. Chiar si cu asta de 136 de cai pui probleme la multe masini.
O intrebare am si eu: pe curbe se tine la fel cum arata? Adica precum un vapor? @Dumitru Cristian: La masina asta daca ti se aprinde becul de la hidraulica (o chestie mare cu STOP) tragi pe dreapta si chemi platforma nu de alta dar nu mai ai nici suspensii, nici frane, nici directie. Bine daca se intampla ceva in mers ai destul timp sa te opresti in conditii normale, fie ca se rupe chiar teava principala, fie cel mai nesemnificativ furtunas...

@Giully4u: La motorul pe care il are acum este interesant ca accelereaza liniar, de la 0 la 180km/h (nu am incercat mai mult, dar se ducea ), si in acelas timp are forta fie ca este la 1300 rpm fie ca este la 6000 rpm (undeva la 7000 iti taie automat benzina, sentiment foarte nasol ). Iar de curbe se comporta foarte misto... chiar daca uneori ai impresia ca urmeaza sa te rastorni masina nu derapeaza deloc... Oricum are o tinuta de drum impecabila. Felicitari pentru achizitie. Sa ai parte de ea cat mai multi km fara probleme. Te asteptam prin Brasov sa vedem jucaria Chiar ma gandeam sa facem o intalnire duminica viitoare la brasov poate mai vin si altii de prin imprejurimi.... Stangem gasca si mergem la o ciorba pe undeva iwa, cu masina asta poti sa bagi la spitalul de nebuni toti mecanicii pe care ai ciuda. Cum? Foarte simplu: pune-i sa parcheze masina cu rotile bracate. Felicitari IWA.Frumoasa achizitie.Sa o porti sanatos cit mai multi kilometri fara probleme.
Vrei cumva si un nume de botez?Chiar am mintea odihnita. Numele o sa il dea Ioana, care ocupa acum bancheta din spate. Asta daca nu fuge cu Vladut cand ma intalensc cu Dreamer. Il trimite H-ul si pe Andrei si le organizam un party in We Nu ar fi rau.... numai sa nu faca prostii ca ii castrez pe amandoi Ba sa stii ca Andrei are numai prostii in cap. Bre, sunt mortale scaunele alea... Fotolii direct!
Masina e simpatica, dar aseara, n-am apucat sa vad in cate culori e vopsita
iwa a scris:Nu ar fi rau.... numai sa nu faca prostii ca ii castrez pe amandoi

Iar Vladut e "bagabond"... nu stiu de unde a invatat atatea tampenii! Vai de capu' meu!!! iwa, unde ai gasit-o frate?!???? Bijuterie in toata regula!! N-ai idee cat te invidiez, imi doresc una de cand eram copil. S-o rulezi sanatos fara incidente!!!
DanH a scris:Vrei cumva si un nume de botez?
SHTUTZ

Felicitari, IWA ! Am ceva piese pentru suspensia hidraulica.Te intereseaza ceva??
DAU MOCCA!!!!
Sfere de presiune, amortizoare, regulator presiune ,etc... Brava ...IWA...

Sa o conduci sanatos.... si sa ai grija de ea ... e o masina super din cate stiu eu IWA Ioana se va combina cu Vladut al lui Dreamer ca apio sa il lase cu ochii in soare si sa se combine cu Andrei al meu.Asta o va face dupa ce va afla de la mine numele masinii tale.Acesta este:STUTZ.Exact asa cum se scrie. hmmmm...
nu prea ai nimerito` de data asta dane Ba am nimeri-to.
S-a hotarit in Marele Consiliu al Batrinilor.
O cheama:STUTZ. In
pupa a scris:In Suna bine si cu S in loc de prima constatare... 450 km -> 50,6 l benzina OMV carera 100 ... aprox 190 ron

Traseul a fost:
Craiova -> Bucuresti (230 km)
Bucuresti & imprejurimi (restul...)

Nu pot spune ca am mers normal sau legal deci se cam justifica consumul 11.1L cam mare consumul
pupa a scris: Suna bine si cu S ...
Suna bine cind e spus de un ............... pelitic . sau de o peltica E peltica?Poarta ochelari de vedere?
Zii repede ca vreau sa stiu!!!!!! Iwa este incredibil de frumoasa masinuta! O racheta stilata, design clasic si garda la sol mica, un vis! Sa o stapanesti sanatos si sa dai umilinta in trafic. Mult succes in continuare cu modificarile!
Dreamer a scris:11.1L cam mare consumul

mie nu mi se pare mare..la cei 140cp si la talpa lui iwa.. e chiar bun... Garda la sol e reglabila 4 trepte de la low rider (cred ca vreo 7 centimetri), la caruta (cred ca vreo 30).

Pe treapta de sus daca mergi cu mai mult de 40 km la ora si mai mult de cateva sute de metri ti se face bordu pom de craciun sa te opresti... asta daca pana atunci nu dai cu capu de toate alea
in rest am inceput sa cred ca au asfaltat astia bucurestiul cat timp nu am mai condus eu 11.1 ptr 2.0L este f bine,altii cu 1.6 au consumul asta daca alearga.Iwa,asta cred ca e cea mai buna masina pe care ai avut-o ai grija sa nu-i curmi existenta asa cum au patit suratele
BoogY a scris:11.1 ptr 2.0L este f bine,altii cu 1.6 au consumul asta daca alearga.Iwa,asta cred ca e cea mai buna masina pe care ai avut-o ai grija sa nu-i curmi existenta asa cum au patit suratele

de fapt 2,5 litri! Corect,ma gadeam la alt motor... Prima intalnire cu zapada pe anul asta:

http://cx.iwanet.ro/?p=29

Totul a culminat cu intalnirea de duminica ... o bucata de club oltcit (Drinker), o bucata de club citroen (Eu), si un posesor de oltcit (Cristi_s) Misto..........vaporul.
GATE ARE NUME!!!!!!!!!!!!!!!!
VAPORUL.

Vreau Ai vrea tu.Cata-ti singur si vei gasi. Lasa zef ca si asa mi-a facut Ioana capu calendar ca a trebuit sa stea pe bancheta din spate.... Aha,deci nu e imaginara.E cit se poate de reala. cea din poza nu este Ioana
cea din poza este Ema...

oi fi eu nebun dar nu plec la munte doar cu o prietena imaginara... Ce bine,deci Ioana ramine in continuare imaginara? Da? Ia detaliaz domnu... bag de seama ca iti cam place
vezi ca ai uitat niste bucati din abs la mine... vedem noi cum pui mana pe ele.
dj01fad a scris:
vezi ca ai uitat niste bucati din abs la mine... vedem noi cum pui mana pe ele.

Pai e usor,posta sau un curier.Si gata se rezolva.
iwa a scris:cea din poza nu este Ioana
cea din poza este Ema...

oi fi eu nebun dar nu plec la munte doar cu o prietena imaginara...

Vedeti ca iwa va pacaleste. Cea din poza e Ioana. Dovada: nici eu nici Dreamer nu am vazut pe nimeni la iwa in masina cand ne-am intalnit. Deci Ioana devenise din nou invizibila pentru restul muritorilor. Dreamere, ai vazut ca iwa nu ne-a lasat sa ne urcam pe scaunul din dreapta, desi aparent nu era nimic acolo? In schimb bancheta din spate era full de haine. De unde crezi ca proveneau toate hainele alea?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3  Următoare
Pagina 1 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum