Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Probleme regulament
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Asa cum adevarata fatza a unei natzii se vede in momentul in care exista un moment de lipsa a autoritatii (a se vedea ce s-a intamplat in New Orleans dupa uraganul Katrina), si calitatea unui forum se vede in lipsa unei moderari.
Din pacate nici un forum nu poate fi democratic, ci mai degraba o monarhie. Ce fel de monarhie, constitutionala sau absoluta, e decizia adminului.
Din pacate, eu unul sunt nitel dezamagit de situatie. As fi zis "asta este", dar la ultimul gratar de la Cheia, la o discutie in care am zis "asta este" in cadrul unei discutii, domnul Dan Popa mi-a zis o chestie care mi-a cam schimbat putin optica. Asa ca ar fi de zis "asta este acum, ce se poate face pe viitor ca sa fie mai bine?". Chiar sunt curios. Si nu astept raspuns de la o singura persoana, ci de la fiecare.
Din pacate lipsa de autoritate nu duce la nimic bun nicaieri. Deci, ce e de facut? pana una alta poate mai rup si altii tacerea...
cristi_s a scris: Deci, ce e de facut?

Imi asum o parte din respomsabilitate.
Nu voi incerca sa ma disculp dar din pacate, timpul imi este potrivnic (sint o parte dintre voi care-mi cunosc problemele). Nu pot citi in intregime si in timp util forumul sa vad ce se intimpla in fiecare topic de aceea va propun si va rog ca, in momentul in care depistati ceva injurii, jigniri de orice fel sau mesaje cu tenta la adresa unei persoane (indiferent care este ea), sa-mi trimiteti un MP cu linkul mesajului si eventual o mica explicatie asa cum il intelegeti voi. si din cauza oligofrenilor de pe acest forum si a lipsei de disciplina eu nu mai scriu ,pupa nu mai scrie ,opr nu mai scrie ,era odata razvan dunare nu mai scrie ......................si sa ma scuze cei pe care i-am omis......am cerut odata drept de moderator pe probleme tehnice nici pana azi nu am primit raspuns ,daca unul care este mecanic de ceva ani de zile care are un oltcit ok nu are acest drept care este pe acest forum de ani de zile, pana mea..............sa faca dezastru pe forum unul care habar nu are ,sa dea sfaturi aiurea...........are o mizerie de oltcit care ne face de rusine ,sa scrie domniile lor despre aceasta masina si sa faca ce vor cu acest forum bun,si mama mea ce vina are ca unii nu stiu a-si tine gura,si totusi dupa ce ca am tacut si inghitit in sec asteptand masurile care se promit in privat,se sterg niste mesaje si se asteapta ca lucrurile sa revina la normal pentru ca peste o perioada sa se repete???Ce fel de administrare e asta?
trebuie ca si in cazul lui zolti,al lui grigoras si mara ion sa facem plecaciuni ca personajele de genu sa dispara de pe aici?
probabil unii or sa-mi spuna(sau macar sa se gandeasca) "cine te tine aici,poti pleca"
eh uite ca nu vreau sa plec,imi place acest forum,dar cand vad atata ipocizie din partea administratorului
noi facem forumul,nu tu
noi suntem aici zi de zi,nu tu
noi ne batem capul sa rezolvam problemele unora,nu tu
si atunci cum este posibil sa apara persoane care doar arunca rahat in noi,si noi sa inghitim? iulica ....................pana mea Cea mai mare problema ca nu e nimic nou. In principiu cele punctate de voi mai sus, sunt cunoscute adminului de ani de zile. Au mai fost discutii de genu asta atat publice, cat si private. Rapsunsurile au fost mereu aceleasi. Facem, dregem, aveti rabdare, preferam principii democratice etc. Teorii aparent corecte de altfel. Nu contest. Insa, cursul forumului a ramas mereu acelasi. Catre vale, cu curaj. Cei civilizati au inteles ideea si nu s-au mai legat de porcaitori(cica sa nu fie scandal...)... asa s-a cerut, ca problemele sa fie rezolvate civilizat. Uite asa porcaielile s-au inmultit incet incet fara prea multa rezistenta nici din partea utilizatorilor.

Ar fi foarte multe de discutat... fiecare cu parerea lui. Parerile difera mai mult sau mai putin. Tocmai de asta e o problema complicata. Cat despre moderatori, nu au ce sa-si asume responsabilitati. Au si ei vietile lor, fac cat pot, cat le permite timpul, cu asta basta. Nu au drepturi organizatorice/administrative ca sa rezolve probleme fundamentale/cronice. Sunt oameni de nota 10 cu steluta, tot respectul din partea mea. Cred ca au fost alesi corect, mai bine nu cred ca se putea. Oare sunt prea putini din cauza timpului disponibil pentru forum? probabil. Asa pare. Partea cu "trimiteti-mi linkuri cu porcaieli" mi se pare cat se poate de ok INSA intr-o "societate" cu probleme minore. Pe forumul nostru, daca ai de porcait, o poti face liiiinistit cu gandul ca mesajul ajunge garantat la majoritatea userilor activi... pana se iau masuri. Chiar daca se iau masuri administrative (ban) extrem de rar, stii ca poti "gresi" fara numar, fara numar ca in afara de cateva zile de pauza nu patesti nimic. Asa ca, un cretin... ce motiv are sa nu porcaiasca?

In legatura cu democratia pe forum(ca tot asta se vrea)... cred ca avem probleme grave de definitie. Adica definitia democratiei.

Intreaba Cristi mai sus ce e de facut. Daca ne-am da cu totii cu parerea, s-ar ajunge la un mare ghiveci. Dar, hai sa analizam momentele de glorie a forumului. Ce cred eu ca a contribuit la calitatea atmosferei. Mie mi s-a parut ca exista un nucleu foarte bine inchegat, compus din oameni inteligenti, civilizati cam in jurul administratiei foarte active in viata de zi cu zi a forumului. Ei... acest nucleu civilizat si placut, conducea oarecum directia discutiilor si atmosfera placuta, chiar foarte placuta. Practic cretinii erau nevoiti sa se autoizoleze, de regula fara interventii majore. Exista o ierarhie naturala, un lucru foarte sanator de altfel. Dintr-un moment dat, acest nucleu a inceput sa se destrame... din diverse motive. Pe de o parte inactivitatea administratorului... in jurul caruia era inchegat acest nucleu si au cam ramas "descoperiti", unii stiu de exemplu prin ce a trecut razvan, amintit si de Lascu, mai sus. Altii... au plecat poate din alte motive... cum ar fi Duke, care nu sunt convins ca a avut motive directe sa dispara. Adevarul il stie doar el. In fine... important e ca forumul e la vale... intr-o stare deja nu prea placuta si e pacat. Este rezultatul pasiunii noastre si ar trebui sa avem grija de el.

In fine... intru prea mult in detalii. Ce ma enerveaza Hofu' cand scrie mai mult si mai bine decat mine. Este usor sa arati cu degetul si sa te bati in piept. Atat admin cat si moderator pentru un forum, trebuie sa fie un om calculat si impartial. Nu s-a dat drept de moderator la prea multa lume, pentru ca dupa parerea mea, in momentul in care s-a luat acea decizie, probabil era potrivita pentru momentul respectiv. Fiecare dintre cei care conduc acest forum, mai mult sau mai putin ( si ma refer in primul rand la drepturile pe care le are ) au viata lor personala cu problele lor ... este absurd sa acuzam oamenii ca nu isi fac treaba pentru ca au probleme acasa sau la servici. Aici nu ma refer la Laur ... este vorba de toti care au drepturi administrative pe forum.

In ultima perioada, din pacate situatia s-a mai schimbat, mai ales cu oamenii noi de pe forum. Atat oamenii noi cat si o parte din oamenii vechi sunt din ce in ce mai temperamentali si "flame-ul" se aprinde foarte usor. Au patruns si in randul nostru indivizi cu diferite orientari, dar fiecare are dreptul la o sansa.

Atata timp cat regulile s-ar aplica pentru fiecare user ( indiferent de vechime sau functie ) lucrurile ar merge ca unse ... sa isi stie fiecare care ii este locul.

Sugestia mea este sa se ofere drept de ban temporar si moderatorilor si sa se mai puna macar inca 2 moderatori.
Laurentiu ... ziceai ca nu ai timp sa citesti tot .. nu e nici o problema din punctul asta de vedere. Poate ar fi mai simplu sa existe cateva sectiuni cu cel putin 2 moderatori pe sectiunea respectiva.
Fiecare isi stie cat are plapuma si cum sa o modereze. Si asa se poate vedea si calitatea modererii pentru fiecare sectiune, pentru fiecare om are "stilul" lui.
cristi_s a scris:Ce ma enerveaza Hofu' cand scrie mai mult si mai bine decat mine.

Se intampla asta, cand ma enerveaza cristi_s cand iar scrie mai mult si mai bine ca mine

Dreamer a scris:Sugestia mea este sa se ofere drept de ban temporar si moderatorilor si sa se mai puna macar inca 2 moderatori...... sa existe cateva sectiuni cu cel putin 2 moderatori pe sectiunea respectiva.

Mie mi se par sugestii bune de luat in calcul pai sa le dea drepturi,sa puna mai multi moderatori,eventual sa nu dea ban dar sa limiteze dreptul la a scrie,ca unu care continua sa injure,degeaba e pedepsit peste 5 ani cand intra adminul pe forum iulica ban 3 zile cine sa-l dea lascone?nu vezi ca adminul nu intra iar moderatorii sunt aproape de forma?un fel de bataie de joc...sa vrei sa faci ceva si sa nu poti,si asta de ce?din cauza incapatanarii unui om?nu are incredere in moderatori ca sunt cerebrali sa dea un ban? iulica ban 6 zile pt ca faci scandal
iulicuta2000 a scris: ...moderatorii sunt aproape de forma?
Ce-am putut, am facut. L-am pus pe Zalex sa-si reediteze mesajele iar pe cele ce constituiau un flame le-am sters. stiu ca nu voi aveti vina,dar aveti o mica vina,avand in vedere ca stiti cat de rar intra adminul pe aici ati putea cere drept de ban,si taia si spanzura dupa cum va dicteaza ratiunea si morala...asa ce facem?noi ne rugam de voi sa luati masuri si voi va uitati la noi ca nu puteti,fiindca nu aveti acest drept...ce moderare e asta?
iulicuta2000 a scris: noi ne rugam de voi sa luati masuri si voi va uitati la noi ca nu puteti...
Am trimis adminului un mesaj sa citeasca acest topic readus in discutie de tine. fara suparare laurentiu,dar era nevoie sa trimiti adminului acestui forum un mesaj special?dansul a uitat de noi sau cum?daca nu are timp,sa te lase pe tine sau pe opr-u sau pe cine o mai fi moderator cu mai multe drepturi,voi va faceti treaba el nu
iulicuta2000 a scris:...era nevoie sa trimiti adminului acestui forum un mesaj special?
Fac ce-mi sta in putinta pt ca forumul sa ajunga pe linia de plutire.
Iulica, nu putem judeca un om fara sa stim anumite lucruri; fiecare are problemele lui; ca si le destainuie sau nu cuiva, asta e decizia celui in cauza. cand simti ca esti depasit de situatie incerci sa te adaptezi,lasi pe altii care au timp mai mult... Am urmarit ce se scrie aici pe topic, nu era nevoie de nici un mesaj special, dar nu am considerat ca este cazul sa intervin.

Iulicuta, nu sunt depasit de situatie, prefer sa las discutiile mai libere, cred ca ai reusit sa intelegi asta. Ai avut un conflict cu Zalex. Stiu ca nu-l suporti, ai mai avut flame-uri cu el in trecut si te-ai enervat si atunci. Imi ceri sa iau masuri mai drastice. Din ce am citit consider ca banul pe care l-a primit de 7 zile, este suficient. Nu am sa-l exclud de pe forum, il apreciez pe Zalex, are o atitudine constructiva, se implica, da sfaturi pertinente. Faptul ca nu va suportati reciproc, e alta poveste.
Ban si alte restrictii pe termen lung se incaseaza gradual atunci cand limbajul si atitudinea nu sunt conforme cu regulamentul sau cu normele mele. Orice ban este un avertisment. Discut daca e cazul si cu cei care incalca normele, iar daca nu sunt respectate cerintele mele, se ajunge la excludere de pe forum.
Este cazul lui Mara Ion, a lui Grigoras, etc... care nu au binevoit sa respecte ceea ce le-am cerut. Imi pare rau sa-ti spun, dar nu "plecaciunile" tale au fost cauza pentru care au fost exclusi de pe forum, ci actiunile lor, faptul ca au recidivat si nu au tinut cont de ceea ce le-am spus. Si poti sa ma crezi ca am folosit din plin diplomatia. Sunt echidistant si nu vorbesc ca persoana implicata intr-un conflict.

Moderatorii nu vor avea drepturi de a da ban. Vor putea insa sa stearga mesaje, sa editeze, sa atraga atentia, iar daca nu vor fi ascultati, am sa tin cont de asta in stabilirea masurilor administrative. Daca apare o situatie speciala, pot fi contactat printr-un telefon, nu e o problema.
Apoi, nu am sa pun niciodata moderatori persoane care se "isterizeaza" rapid, care sunt impulsive, care se lasa prada sentimentelor si care au un grad suficient de mare de impartialitate atunci cand sunt implicate.
Chiar si in normele interne de moderare, am specificat ca nu apreciez faptul ca un moderator sa faca uz de dreptul lui intr-o situatie in care discuta contradictoriu cu un alt membru al forumului.
In opinia mea un moderator nu ar trebui ca sa ajunga in astfel de situatii.

Faptul ca Bogdan se pricepe la motoare, nu e un argument ca eu sa il pun moderator pe forumul Motor. Faptul ca Zephirus, care si acum e in interdictie pe forum de mai mult de 2 saptamani, doreste sa fie moderator, nu e un argument suficient pentru mine.

Ceea ce conteaza la un moderator este atitudinea lui fata membrii forumului, fata de cei care gresesc. Apreciez asadar faptul ca Laurentiu, in loc sa editeze sau sa stearga mesajele lu Zalex, i-a cerut sa si le revizuiasca singur. Eu spun ca e mult mai educativ, si in aceste conditii, pot si cei care au atitudine constructiva pe forum sa ceara acelasi lucru, ori pe privat, ori in public. Constat insa o oarecare neimplicare tipica, care mai demult nu era.

De 4 luni de zile, Cristi_s este moderator pe cateva forumuri. Daca e de acord, si considera ca e ok, am sa extind dreptul de moderare la toata sectiunea Oltcit.
Faptul ca nu scrie in dreptul moderatorului "moderator", este din cauza ca nu s-a ajuns la un consens intern asupra acestui aspect.
Daca Cristi accepta sa isi extinda sectiunile, as fi bucuros, pentru ca realmente este o persoana deosebita, echilibrata, concilianta, pozitiva si nu intra in conflict cu alti membri.
Nu mai e cazul sa spun ca cerintele moderatorilor sunt imperative si trebuie urmate. Iar lipsa de respect fata de ei, se pedepseste destul de grav.

Conflicte vor mai exista pe forum. Unii le cauta cu lumanarea prin felul lor de a discuta pe forum, altii nu stiu sa se abtina si primesc sanctiuni. Cei implicati sa nu se astepte sa iau masurile administrative, dupa stresul si nemultumirea ca parte implicata in conflict.
Din punctul meu de vedere e ok, cred ca pot sa fac fata. Nu ma deranjeaza daca scrie ca sunt moderator, nu ma deranjeaza nici daca nu scrie, mi-e indiferent. Asa ca, decizia apartine adminului.
Ce mi-as dori eu - si sigur nu se va intampla - este ca toate discutiile sa fie ca la forumul de raliuri, unde a fost cred, o singura problema de cand exista forumul ala, si eu sa somez cu brio. Sigur nu se va intampla, asta e viata.
In rest, navigare placuta tuturor. Si cat mai putine probleme. lasand la o parte divergentele intre mine si zalex,nu mi se pare normal ca atunci cand exista moderare pe forum,si tu crezi ca este buna ca un mesaj in care se aduce vorba de mama mea sa stea acolo cat a stat,probabil ca daca taceam acel mesaj ramanea acolo mult si bine,doar pentru ca tu ne recomanzi sa inghitim in sec
cat crezi ca dureaza ,dupa ce revine, pana cand o sa injure iar(pe mine sau altcineva) cand o sa fie o discutie contradictorie si n-o sa stie sa iasa din ea???s-a intamplat de prea multe ori in cazul lui acest lucru,ca sa mai fiu "om" si sa las de la mine,nu de alta dar pe mama mea o injura nu pe a ta!cum ar fi sa te injur si eu,si sa zaboveasca mesajul o zi pe un forum ?
si tu ceri sa toleram astfel de oameni,pentru ca ti se pare ca au o sclipire de moment?ca sa ce?sa scrie doua vorbe si cand e contrazis sa inceapa ca un disperat sa injure si sa se lege de alte chestii decat subiectul discutiei?...nu asa se procedeaza

am inteles,you're the boss si doar tu dai ban,dar da-l la timp,nu ne pacali ca ai urmarit topicul pana acum si doar acum ai vrut sa intervii,nu suntem copii sa mai credem in povesti cu zane

daca e asa educativ sa editam mesaje,hai sa ne apucam toti sa facem bascalie si apoi sa stergem mesajele...ca de,se trece cu vederea asa

cu parere de rau iti spun,o sa pierzi in curand forumul,probabil ti-l tii arhivat pe undeva,sau o sa intre din cand in cand un zo cu chef de scandal...asa cum marea majoritate de pe aici a renuntat la oltcit,o sa renunte si la forum...

p.s. si eu constat o neimplicare tipica din partea ta,care mai de mult era...
nu stiu ce viziune ai tu cu forumul asta,dar clar traiesti in lumea ta,noi astia prosti ne scoatem peri albi,pe tine te doare la basca,spui de transparenta in administrare dar nu se stie cine e moderator prea bine,cred ca e visul tau umed forumul asta,pentru ca altfel nu-mi explic situatia de fata in care noi intrebam ceva si tu repeti aceleasi lucruri dar niciodata nu dai raspunsul la intrebari
crzi ca le stii pe toate?prize calculate de aer,eleroane facute de fibrocom,calculate de tine desigur?o gramada de chestii despre turbo dar taci cand vine vorba de dat unele raspunsuri?esti secretos din fire sau ai vreun complex in a discuta si cu oameni care aparent nu au habar cu ce se mananca diferite chestii tehnice?poate ca esti citit mai mult ca altii,dar asta nu te face mai destept Mama, ce s-a aprins iulicuta. Te cred si eu ca s-a aprins, daca are dreptate!
cristi_s a scris:Mama, ce s-a aprins iulicuta.

Te miri? Io nu! Nu ma mir, constatam doar. Na ma, daca ai dat raspuns de 3 cuvinte, raspund si eu la fel. Iulicuta, tu nu esti capabil sa judeci decat din perspectiva ta.
Incearca sa pricepi ca eu nu am vazut ce ti-a scris Zalex si nu stiam ca te-a injurat. Pe cand am intrat eu, cu o intarziere de o zi, mesajele erau editate. Si cum nimeni nu mi-a spus nimic despre ce a fost, am gasit o alta stare de spirit in topic, si cu toate astea i-am dat ban de o saptamana pentru anumite nuante pe care le-am gasit.
Mi-ai trimis pe privat un link catre acel topic, si in stilul tau caracteristic o amenintare ca daca nu iau masuri, parasesti forumul. Stii ca nu tin amenintarile astea.

Conflicte ca cel pe care l-ai avut cu Zalex se intampla chiar rar, si imi ceri sa dau ban in aceeasi zi. Daca intru pe forum in acea zi da... pot sa-l dau. Daca nu, iau masurile administrative ziua urmatoare.
Puteai foarte bine sa trimiti un SMS lui Laurentiu, lui Daniel.Opr in clipa in care ai vazut ca esti jignit pe forum, si se luau masurile cuvenite.

Constat apoi ca treci la atac personal. Asta e comportamentul tau? Ar trebui sa ma mir, sau nu ar trebui sa ma mir? Asa faci si cu ceilalti membri cu care intri in conflict?
Ca sa-ti raspund. Sistemul Turbo in acceptiunea mea nu a fost prezentat pe site, pentru ca nu l-am terminat, si am fost destul de explicit ca nu recomand nimanui sa ramana pe carburator CIC5. Din moment ce nu am avut carburator de R5Turbo II, ce informatii vroiai sa prezint?
Nu am umblat dupa acel carburator pentru ca am vrut sa imi pun injectia. Desi o am de la Duke defoarte mult timp, cap coada, cu tot ce trebuie, inclusiv cu ce am mai facut eu... nu am montat nimic pe masina. Din lipsa de timp. Sper ca nu ai de gand sa ma acuzi pentru asta. Apoi am raspuns tuturor care mi-au pus intrebari legat de sistem, si nu am ascuns nimic.

Daca o terminam cum as fi vrut eu, stai linistit ca ar fi avut o pagina eleganta pe forum.
Foarte putini de pe forum au remarcat paginile care le-am scris despre GPL pe site. Extrem de documentate, extrem de interactive, practic nu stiu cate site-uri pot fi atat de prietenoase la nivel informational, si asta de asa natura incat sa nu se piarda sirul ideilor. Ti se pare ca am ascuns ceva? Am prezentat solutii si idei originale. Am recomandat ce mi s-a parut mie mai bun, nu neaparat ce sistem aveam la acel moment. Sigur ca nu realizezi cata munca a fost in spatele acestor pagini, si la nivel de conceptie, de informatie, si de realizare.
Nu am asteptat felicitari de la nimeni, si acestea au fost doar cateva... Pana la urma, in perioada in care a aparut sectiunea... era cat se poate de actualitate tema GPL.

Ca tu esti atat de orbit de supozitiile tale, si nu ai bunul simt sa te exprimi cum se cuvine, sau nu obisnuiesti sa vorbesti cu respectul cuvenit, nu e problema mea. Cand ai depasit limitele, ai primit si tu ban.

Admit ca pentru a preintampina situatiile conflictuale in care intri, e nevoie de un moderator care sa vegheze cu atentie pe forum.
Lasand gluma ce are o doza buna de adevar, ma bucur ca Cristi a acceptat sa devina moderator.

Pentru cei care nu stiu inca... Moderatori sunt:
Laurentiu, Daniel.Opr, Titus si acum pe tot forumul si Cristi. A mai fost si Razvan, dar din nu stiu ce considerente nu a mai gasit timp sa intre deloc pe forum cu anii, desi Chris intra in acea perioada.

Pentru anumite forumuri specifice, s-ar putea sa mai propun un moderator, si in functie de evolutie si necesitati, asa cum le vad eu, poate deveni moderator pe intreaga sectiunea Oltcit.

Sper ca te-ai linistit. Nu vad ce problema asa mare este, si nu inteleg de ce nu poti discuta fara sa ataci atat de agresiv. Te-ai coborat pana la nivelul de a face atacuri la persoana, si exprimari pentru care ar trebui sa iei ban.
nu e vina mea ca mesajele lui zalex au fost editate,aici de vina sunt moderatorii!
poate nu am numarul lui laurentiu,sau al lui opr,sau putea fi oricinealtcineva in locul meu,care sa nu-i cunoasca personal...

nu fac asa cu ceilalti membri,cu tine e ceva special
sunt cateva chestii la tine care ma fac sa nu te agreez,marea majoritate sunt mai sus scrise
ar mai fi cateva dar spun doar de filmuletele de la nationalele la care ai participat,pe care am dori sa le avem si noi,sa ne mandrim cu ele,cu ajutorul nostru le-ai facut,tare ne-am bucura sa le vedem,si cand spun asta ma refer la 99%dintre membrii activi la intanliri,dar care nu au curaj sa spuna

stiu ca sunt dintr-o bucata,dar cat am putut mi-am pastrat calmul,acum n-am ce face,trebuie sa dau pe afara;sunt constient de ce am scris si nu ma astept sa faci un caz special si sa nu-mi dai ban

p.s. imi dau singur ban pe o perioada nelimitata,momentan mi-e scarba de atmosfera de aici,3 stau cu capul sus restul tac molcom... Ideea cu filmele de la nationale e ca majoritatea s-au resemnat, desi tare frumos ar fi fost sa putem sa le vedem Am incercat sa nu iau masuri la cald, am recitit ce ai scris, imi pare rau, trebuie sa suporti consecintele, si pe viitor fa bine te rog si vorbeste cu respect, chiar daca nu suporti din nu stiu ce motive pe unul sau altul dintre interlocutori.
Primesti asadar interdictie pe forum, iar faptul ca ulterior vei intra sau nu singur in "interdictie nelimitata" e decizia ta. Lui Zalex i-am crescut interdictia la 1 luna de zile.
Nu stiu din cate bucati esti, dar asa o persoana dificila mai rar. Chiar si cei care au interdictie definitiva aici pe forum, imi sunt intr-un fel simpatici.

Ok.
Referitor la film, sa nu crezi ca il pastrez ca pe un mare trofeu si nu vreau sa il dau. A fost o intalnire amicala si am filmat, am facut poze, ca la multe alte evenimente la care am participat.

Chiar imi pare foarte rau ca nu am apucat sa fac filmul. Nu vreau sa caut scuze, am sa incerc sa-mi fac timp si sa ma ocup de el.
Filmul cu prima intalnire nationala l-am dat la cei participanti de ceva ani. Asadar nu promit nici un termen, sper sa aiba si acest film aceeasi soarta pozitiva.
Toate bune...
Bla, Bla Bla,!!!!! Ca de obicei! totul ramane in pom! Filme, ca sunt vreo 2 nationale filmate. Nu ne trebuie un singur film, editat, ne trebuie materialul brut, ni-l aranjam noi daca e. Dar numa sa le avem odata Cu tot respectul, dar trebuie sa lamurim cateva chestiuni.

Filmarile le-am facut in nume personal si nu au nici o legatura cu faptul ca administrez site-ul sau forumul, si nu am fost fotograful sau operatorul desemnat sa surprind momentele intalnirii.
Nu. Filmarile si pozele au fost facute si organizate ca amintiri personale, si din aceasta cauza am pe ele discutii si chestiuni personale intercalate cu filmari de la intalnire sau filmari ale masinutelor.
Mi-am spus ca asa e bine, se pot edita filmarile si scoate afara ce nu are ce cauta, cu pozele e mai simplu, desigur. Caseta incepe cu mai multe zile inainte de intalnire, cuprinde drumul, alte filmari, opriri, discutii... si cadre personale, apoi filmari cu masinutele, si alte momente, care repet... nu am de gand sa le dau pentru a fi prelucrate, editate, decupate de altii.

In plus, nu sunt foarte multe minute filmate strict cu intalnirea, si cei cativa solicitanti care vor integral casetele, sa stea linistiti ca nu am sa le scot afara masinutele.

Apoi, selectia - filmul am sa-l fac pentru ca vreau eu, nu pentru ca mi se cere atat de delicat cu "Bla, Bla Bla,!!!!! Ca de obicei! totul ramane in pom!" sau pe un ton mai normal, dar "Nu ne trebuie un singur film, editat, ne trebuie materialul brut, ni-l aranjam noi daca e."

Da, recunosc, mi-am propus cu mult inainte sa-l fac, si imi pare rau ca nu am apucat inca. Pe de alta parte mi se pare foarte corect ca doriti acele amintiri. Stiu ca suntem off-topic, dar la Padis cand s-a facut poza de grup ai zis o facem cu aparatul meu (Nikon D40 daca nu ma insel) si o pun eu pe forum. Si eu avem tot un D40 dar am zis nu mai e nevoie ca este deja una... cat de greu poate fi sa uploadezi 1 poza din 2007 in coace ? Iwa, pozele de grup de care vorbesti sunt pozele facute noaptea. Si pentru ca nu ati stat nemiscati toti, asa cum am cerut, nu au iesit! Unii au iesit, altii ba! Am trecut pe blitz si am tras cateva cadre generale, apoi focul de tabara.

Esti primul care intreaba de poze... Asa ca iata-le:

http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4854.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4855.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4856.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4857.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4858.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4859.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4860.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4861.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4862.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4864.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4865.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4866.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4868.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4869.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4870.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4871.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4873.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4874.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4875.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4878.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4880.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4892.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4899.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4900.JPG
http://forum.oltcit.ro/pics/Padis-2008/DSC_4903.JPG

Practic sunt doar doua poze de grup, si nu am binevoit sa ne asezam altfel. Le-am facut asa cum eram pozitionati in teren. Am incercat ceva mai deosebit si acum la rece admit ca puteam sa adopt o alta strategie tehnica.
Insa, orice urma de blitz, ar fi luminat iarba din fata si ar fi stricat cadrul. Apoi distanta a fost destul de mare, si blitzul nu aducea mari beneficii. Cu un prime de 35mm si un ISO 800 ar fi iesit f.bine. .. Mama mama ce momenteeee io nu tin minte sa ne fi facut poze chiar daca cel putin odata ma uit drept in obiectiv oare dece? Ce "frumooooosh" suntem cu totii Misto imagini Conditiile scuza "calitatea". Nu stiu dece iti faci probleme

Stiu ca suntem offtopic... da impreuna cu adminu avem voie nu? Multumim de poze Mare placere mi-a facut sa le revad.Ce misto arata Oltcitul meu atunci.
Mii de multumiri.
L.E.
Domnule Administrator,ca tot mi-am adus aminte,primirea facuta la Padis. o mai tineti minte?V-a placut?In cazul in care v-a facut placere am sa mai repet experienta.Ceva voi inventa eu.
Inca o data multumiri pentru pozele postate.Frumoase amintiri. Da, Mig-ul tau a fost cu totul special. Uite, am prins in tura asta a 2-a de poze, si interiorul. Din cate retin, tu ai deschis seria de modificari radicale tip "butoane si butonase", utile sau inutile, de care nimeni nu stie la ce sunt bune. : ))
Dane... pe cand sa spun ca nu imi amintesc, au inceput sa apara imagini de prin ceva coltisoare ale memoriei...

Bun. Tura a 2-a de poze.
Eu spun ca sunt instantanee simpatice, de data asta in alte conditii tehnice bune. Lumina e totul in fotografie.

MIG-ul a stiut intotdeauna sa iasa in evidenta, prin nelipsitele stegulete, care il prind atat de bine!

Buna dimineata Laurentiu! Un pic de aer proaspat, si apoi la drum...

Oltcit cu "calculator la bord"....

O masinuta care frapeaza prin constructie, si care nu sta printr-un garaj.
Nu.. e folosita cu succes de doctorul din tara vecina in perindarile zilnice offroad.

Bravo! Mi-ai placut pentru ca esti o adevarata artista!
Ar trebui sa invete si "oamenii mari" de la tine sa se bucure si sa iubeasca natura.

Peisajul a fost si e realmente deosebit. Totul e sa stii sa iesi din inertie, si sa te opresti locului ca sa prinzi clipa intr-o poza ce va ramane peste timp.
Drum complicat, incalcit, lung... predispus la peripetii, si fara GPS, e atat de usor sa te pierzi. Ceea ce am si patit. Am fost convins ca am retinut drumul si nu mai e nevoie sa pornesc GPS-ul, dar cum aici drumurile sunt la fel, am reusit sa o iau in alta parte.
Cu intarziere, dar tin sa-i multumesc public lui Gabii, pentru ca s-a interesat, a venit in recunoastere atata drum, si a facut tot ce i-a stat in putinta sa fie totul cat mai bine! (Sper ca nu am incurcat cu intalnirea de la Lacul Vidra : D ... Nu, nu m-am incurcat) de ce are iulica doar 2 sapt ban ? merita macar 1 luna

ps frumoase poze .............pacat ca in fiecare an mai dispare cate un oltcitist
bogdanlascu a scris:dispare cate un oltcitist

Si eu am probleme cu "artimetica" ... da nici chiar asa Bre Lascone, oricum, pana ii da drumu, se face luna si ceva

Daca pana ieri erau 4 topice deschise din greseala de cristi_s la sectiunea "masina mea" dupa ce "cineva" a anuntat ca ele exista,acum au disparut dar nimeni nu s-a uitat putin mai jos ca mai sunt doua tot din greseala ale lui micu...
si cand iulica spune ca moderatorii nu-si fac treaba,i se da peste nas ca este mic si prost si nu stie nimic...
p.s. topicurile deschise de cristi faceau pe 14 februarie cred 1 an,cele deschise de micu fac 2 ani...
7thRaven a scris:
Daca pana ieri erau 4 topice deschise din greseala de cristi_s la sectiunea "masina mea"

Buei, sincer, eu nu tin minte sa fi fost acolo pana ieri. Adica nu le-am vazut. Si nici erori la postare nu am avut cand am postat prima oara mesajul ala. Am impresia ca din cand in cand apar, din cauze neelucidate, mesaje la vechea locatie. Ca un fel de restore Dau si eu cu presupusul, ca nu ma pricep foarte tare. Sau suntsuficient de chior Le-am mutat si pe celelalte, care erau duble.

bogdanlascu a scris:pacat ca in fiecare an mai dispare cate un oltcitist

Asa de naspa suna asta. Pe bune. Adica suna a altceva. Eu nu stiu sa fi disparut pana acum decat doi oltcitisti. 14 ore and still counting Sa inteleg ca te referi la prelungirile meciului cu iulicuta.. nu? ceva de genu
1 si 20 de ore
Administrator a scris:Da, Mig-ul tau a fost cu totul special.
Dane... pe cand sa spun ca nu imi amintesc, au inceput sa apara imagini de prin ceva coltisoare ale memorie

Da,ca sa spun si eu acuma.A fost special.Din pacate a trebuit sa renunt la el.In ce priveste primirea cauta ca in mod sigur vei gasi undeva inregistrarea cu momentul "discursului" de primire.Stiu sigur ca ai facut o inregistrare.Eu o am in memoria mea de............elefant.
Oricum multumiri pt poze.Sunt amintiri frumoase pt vremea la care ne vom lauda:ce tineri si frumosi si destepti erati,mai ales voi si ce ne-am uritit si prostit la batrinete,mai ale eu. gata,cateva poze si v-a inchis gura la toti?

aaaaaa,am uitat v-a dat loc de joaca,sunteti toti moderatori acum...v-a aruncat os de joaca si v-a potolit,misto tactica...

acesta a fost Forumul pasionatilor de oltcit.... filmeleeeeee
ne vedem noi la nationala....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum