Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

cine ma ajuta si pe mine:(?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
o problema de ceva timp cu franele...care raman ff putin blocate...inainte aveam cu tija care nu statea la locul ei...acum...cred ca trebuiesc curatate pistonansele...(defapt am unele noi)si aerisit sistemul de franare...dar cine stie un loc(service)?sau o persoana...?si cam cat m-ar costa?? Iti dau un sfat....curata singur!Este o treaba EXTREM de simpla!Inainte de a face acest lucru ai nevoie de garnituri NOi si (daca este cazul) pistonase noi TEFLONATE!
bibi a scris:Este o treaba EXTREM de simpla!

Mai ales daca are pistonasele blocate sau semi blocate si nu are unelte. Iti blestemi zilele, apoi le dai foc EXTREM de simplu. Macar prima data sa aiba un supraveghetor, cu niste scule calumea la indemana.

Daca totul merge conform planului da... e simplu. Hofy mie mi s-a parut extrem de usor (prima data cand am facut asa ceva) si am avut 1 pistonas blocat (nu a iesit nici la 20 bari), i-am pus conducta la masina, blocat iesira cu menghina, placuta de frana, bucata serioasa de cauciuc. Am avut o teava blocata in acelasi semietrier , scoasa cu menghina si patentul. Ce-i drept am avut scule. Am refolosit absolut tot, nu am pus nimic nou (decat lichid).
brokerolt sti cum se face operatiunea?
brokerolt a scris:o problema de ceva timp cu franele...care raman ff putin blocate...inainte aveam cu tija care nu statea la locul ei...acum...cred ca trebuiesc curatate pistonansele...(defapt am unele noi)si aerisit sistemul de franare...dar cine stie un loc(service)?sau o persoana...?si cam cat m-ar costa??

Astazi a venit cineva cu aceiasi problema ! avem un set de etrieri fata pregatiti (curatati+garnituri noi , NIPA) pentru spate la fel , pentru programari 0722412716 .
Dumitru Cristian a scris:Hofy mie mi s-a parut extrem de usor (nu a iesit nici la 20 bari), blocat iesira cu menghina, bucata serioasa de cauciuc. scoasa cu menghina si patentul. Ce-i drept am avut scule.

Poi ce spuneam? Omu crezi ca se intereseaza de service sau ajutor chiar si pe bani degeaba?

Ce ai facut tu e extrem de usor pentru un masochist eventual... chiar nimeni nu se baga???cei din bucuresti...
brokerolt a scris:chiar nimeni nu se baga???cei din bucuresti...

Ti-am zis bre sa ma suni si sa aduci cazanu', io ce sa-ti fac? Prin telepatie nu pot face mecanica
bibi a scris:Iti dau un sfat....curata singur!Este o treaba EXTREM de simpla!Inainte de a face acest lucru ai nevoie de garnituri NOi si (daca este cazul) pistonase noi TEFLONATE!

Interesant bre:D Am fost ieri si m-am apucat de masina:)
Sa-ncepem:
1. pompa de frana are pistonul 2 (pt circuit spate) blocat + curge pe la garnitura de etansare. Masina pleaca cu rotile din spate TARASH!
2. Pistoanele pe spate dreapta sunt atat de blocate, ca abia am demontat etrierul de pe punte.
3. Pe fata, doar un piston se misca cat de cat liber, restu' zici ca-s sudati.
4. Omu' are conditiile perfecte pt executia lucrarilor de mecanica: scule pauza, cunostinte minime... Deci e simplu, nu?
Am demontat etrierele si le-am schimbat cu unele reconditionate, azi le montam. Multumiri lui Geo0066 !!!! este o operatiune foarte simpla pe care am focut-o toti, cel putin o data...
daca n-ai curaj n-o sa inveti niciodata

bafta
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum