Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Instalatia electrica...
Pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut,sunt nou pe forum si cred ca postez bine aici... m-au lasat luminile pe spate (stop pe frana,pozitie,semnalizari,stopurile pe mansalier sunt anulate cred) pana acum nu am avut probleme cu triplele. Cand le-am desfacut eu sa le repar ma-m speriat ce era acolo (erau fire trase de la o tripla la alta,fara mufa) Am luat 3 amenzi pe tema asta!!! ca si in topicul celalalt spune de unde esti si sigur te va ajuta cineva .
varutzu a scris:Salut,sunt nou pe forum si cred ca postez bine aici... m-au lasat luminile pe spate (stop pe frana,pozitie,semnalizari,stopurile pe mansalier sunt anulate cred) pana acum nu am avut probleme cu triplele. Cand le-am desfacut eu sa le repar ma-m speriat ce era acolo (erau fire trase de la o tripla la alta,fara mufa) Am luat 3 amenzi pe tema asta!!!

Ori schimbi instalatia electrica de la podul pedalier pana la triple ori refaci instalatia si ai scapat de probleme! Sunt din Targu-Neamt...nu cred ca e cineva de aici care sa ma ajute.. Nu are ce ajutor sa-ti dea!Ca sa o schimbi trebuie sa scoti banchetele ,scaunul sofer(4 suruburi cap imbus) si sub mocheta se afla instalatia(parca sub scaunul sofer este mufa)!
Daca nu ai instalatie poti cumpara una de la Dan Alexandru din Bucuresti! Degeaba schimb instalatia daca nu am curent pe fire...sau posibil sa fie 'topita' instalatia. Cred ca cel mai bine este sa o duc la un electrician. Vezi ca undeva sub plansa inferioara de bord(aia de plastic) e o mufa mare alba,dreptungiulara.Sa nu fie aia iesita.O urmaresti si vezi ca din ea ies mai multe fire care duc pe sub covorasul de la sofer,pe sub scaunul soferului spre spate.
varutzu a scris:Degeaba schimb instalatia daca nu am curent pe fire...sau posibil sa fie 'topita' instalatia. Cred ca cel mai bine este sa o duc la un electrician.

Atunci verifica daca la mufa de sub scaun vine curent!Daca da schimbi instalatia de sub scaun pana la triple! la cate oltcituri fara lumini pe spate am vazut,nici unu nu avea fire topite in instalatie sau mufa aia de sub scaunul soferului iesita

cele mai multe nu au masa(ca rugineste tabla pana nu mai trece curentu prin ea,placuta care tine becurile nu face contact in mufa,mufa cu contacte facute praf si tot asa... Ca sa nu mai deschid alt topic scriu aici.

Vreau sa-mi pun luneta cu dezaburire la oltcit si nu stiu de unde sa trag fire. el din fabrica a venit fara optiunea asta si stiu ca e destul de utila...intreabarea e: daca pun luneta cu dezaburire, de unde trag firele pt ea? din compartimentul motor de la tabloul de sigurante prin intermediul unui releu de protectie si un buton . Si trebuie sa am pe un fir + si pe alt fir - da? ceva detalii despre acel releu..? teoretic inviziunea mea e simplu ,eu stiu cum se face dar nu stiu daca ma exprim pe intelesul tuturor dar am sa incerc o descriere :in prima faza tragi un fir prin haion de la borna lunetei ,de regula in partea stanga a masinii ,prin coltul de sus treci cu el in aripa pana in spatele triplei dupa careparalel cu restul instalatiei pana sub bord . acum o luam inves:poti lua un fir de la sigurante cele de sus care au amperajul mare sau te legi de la +[plus] din spatele brichetei ,si pui releul intre cele doua fire pe pozitia normal descchis . actionarea releului se face de la un +[plus] din contact [eu as lua de la soc] prin intermediul unui buton .
iti trebuie releu cu 5 pini care au si schema pe ele

team bagat in ceata ? mai simplu nu stiu ,scuze . Putin...da
Nu-mi fac probleme de fire...le trag eu pe unde le trag, treaba e cu releu ala si cu +, de unde il iau. consuma mult dracia aia de luneta? trebuie amperaj ceva mai mare?

ps: releu din ala gasesc la oltcit-urile care au deja dezaburire nu? cel mai sigur mod sa vezi cat consuma e sa o alimentezi cu doua fire de la bateria masinii si sa pui un ampermetru in serie cu unu din cele doua fire,si vezi consumul,in functie de ala pui siguranta pe masura;releu merge oricare releu de proiectoare(adica la fel cum e si ala de pe oltcit) da consuma ,este o rezistenta ,cam cat bricheta de aia e preferabil sa iei + de la bricheta ca nu le folosesti impreuna . releul e bun si ala dar se gasesc de cumparat ,,releu de protectie cu 5 pini''se foloseste la tuti consumaturii mari ;faruri,proiectoare etc si e cam universal . Si releu original pe unde e situat? mi-ar fii mai usor sa-l iau pe ala original...si iau + de la bricheta ca sa nu ma mai complic cu alte fire.

ps: presupun ca tre' sa fie cat de cat groase nu? releul original e situat in spatela bordului pe suportii volanului ,iar grosimea sa fie cam cat alea de la primele sigurante de sus . Si conteaza cum vin firele puse pe luneta? adica unde vine + si unde -?
- pot sa-l iau de pe caroserie da? ca sa nu mai trag fir si pt ala...

inca ceva: am niste fire care vin in spatele bordului unde am 2 butoane lipsa...stie cineva pt ce-s alea? sau sunt chiar pentru dezaburire? minusul il iei de pe caroserie, de langa luneta mai exact. Trebuie sa ai (sa gasesti) o bucata metalica, care e lipita de 'liniile' de dezaburire, si se prinde cu un surub mic chiar langa luneta.

si iti trebuie un plus, care vine din buton din bord(sau de la releu, ma depaseste, ca nu stiu exact cum trebuie sa vina), si vine pe cealalta parte a lunetei.
Danutz Bratosin a scris:am niste fire care vin in spatele bordului unde am 2 butoane lipsa...stie cineva pt ce-s alea? sau sunt chiar pentru dezaburire?
si de unde vrei sa stim care butoane iti lipsesc? Pai nu stiu nici eu sigur, probabil erau optionale. e vorba de 2 butoane, cele dintre avarie si aeroterma. la mine locasurile alea 2 sunt puse butoane false. 1 din ele probabil era dezaburirea...celalalt nu stiu. si am niste fire in spate acolo care n-am habar ce fac:| poate ma ajutati voi ala e butonul,posibil sa ai tot cablajul pana in spate la luneta daca ai si cablaj la butoane Pai de asta zic...poate am firele trase si nu stiu eu. totusi...n-am vazut nici un fir tras prin spate pe acolo...

unde ar trebui sa caut prin spate dupa ele? maine o sa masor le masor si pe cele din spatele bordului sa vad ce-mi vine pe ele...daca vine ceva cauta in partea stanga langa chederul lunetei trebuia sa iasa un fir di rama haionului cam la mijloc si in partea dreapta un surub sau macar gaura . sau in spatele triplei de pe stanga trebuie sa fie un fir foarte gros albastru,daca ai ala e si restul instalatiei pentru dezaburire
barutzu a scris:cauta in partea stanga langa chederul lunetei trebuia sa iasa un fir di rama haionului cam la mijloc si in partea dreapta un surub sau macar gaura .

nu iese nici un fir...
iulicuta o sa ma uit maine si in spatele triplei...sper sa nu fiu nevoit sa trag fire Salut. Nici eu nu am avut dezaburire iar cand am vrut sa-mi montez am vazut ca am deja instaletia electrica facuta din fabrica. Era inclusiv virul acela din haion. Masina era un oltcit 11R din 1988. Si unde anume venea firul acela mai exact? Danute,conexiunea pentru dezaburirea lunetei se afla in spatele triplei din stanga.Acolo vei gasi un fir gros albastru care vine din instalatia ellectrica propriu-zisa si se conecteaza cu un alt fir negru-maro ce duce spre hayon.
Acesta face parte din cablajul hayonului stanga,alcatuit din trei fire:
-fir dezaburire
-fir lumini plac inmatriculare
-fir masa hayon
Tu ai fir pentru dezaburire dar e scapat in kesonul hayonului,din partea stanga.Baga o sarma,ceva,si scoate-l afara!Firul de deazburire are ca terminal un papuc cu izolator negru.
In alta ordine de idei,tabloul de bord trebuie sa cuprinda aceste butoane,de la stanga la dreapta:
1.contactor nivel lichid frana
2.contactor spalator luneta
3.comutator stergator lunet
4.comutator lumini avarie
5.obturator sau comutator lumini ceata fata(pus de mine )
6.comutator DEGIVRARE luneta
7.comutator ventilator climatizare
Succes!
Mult'am deceneu! azi ma duc in cautare de fire Ti-am pus poza si cu butoanele.
Firul dezaburirii lunetei il scoti printr-un orificiu mic,oval,protejat de un cauciuc,aflat pe partea stanga a hayonului,langa kederul lunetei.Daca te chioresti bine pe acest orificiu,vei remarca in kesonul lunetei trei fire de culoare neagra(romanesti) sau maro(frantuzesti):unul dintre ele este pentru dezaburire.Care este dintre ele?Cel mai scurt,cu papuc negru!!!
Baga si tu o sarma tare dupa ele,o agrafa etc! Eu in locul butoanelor 5 si 6 puse de tine, am 2 butoane false. si nu stiam din fabrica ce instiintare aveau. dar firele pentru ele sunt trase in spatele bordului. sper sa-l am si pe cel de la degrivare la luneta merci mult! cobor sa vad ce si cum
Danutz Bratosin a scris:Eu in locul butoanelor 5 si 6 puse de tine, am 2 butoane false. si nu stiam din fabrica ce instiintare aveau. dar firele pentru ele sunt trase in spatele bordului. sper sa-l am si pe cel de la degrivare la luneta merci mult! cobor sa vad ce si cum

Asa a avut si al meu. Si avea toate firele, inclusiv releu.
Danutz Bratosin a scris:Eu in locul butoanelor 5 si 6 puse de tine, am 2 butoane false. si nu stiam din fabrica ce instiintare aveau. dar firele pentru ele sunt trase in spatele bordului. sper sa-l am si pe cel de la degrivare la luneta merci mult! cobor sa vad ce si cum

Tu cum le numeri?Dela stanga la dreapta sau de la dreapta la stanga?
Daca le numeri de la stanga la dreapta,butonul 5 este fals(obturator) din fabrica.In locul lui am pus un buton de proiectoare,de Dacie,cu bord CN.E mai mult de ornament ca proiectoare nu am!
Al saselea buton este pentru degivrare luneta.
Daca tu spui ca din fabrica,butoanele cinci si sase sunt false,sigur nu ai pentru degivrare luneta.Trebuie sa-ti iei unul.

Ai identificat firele?Te-a lasat ploaia? Da, de la stanga la dreapta. stiam ca unul dintre butoane era pentru degrivare, celalalt nu stiu ce si cum e cu el.

din pacate nu, n-am reusit sa ma uit...maine sper sa nu mai ploua si sa fiu si eu ceva mai liber Care dintre ele?Al saselea?Ala este un OBTURATOR(buton fals).Asa vine din fabrica.Producatorul iti ofera posibilitatea de a-ti monta ceva suplimentar in locul acestuia. sa-l ia batzu de buton,daca lipseste degivrarea sunt doua locuri libere unde se poate pune butonul de degivrare daca se instaleaza ulterior Da bre da, acolo unde e liber eu am crezut ca pe langa cel de degrivare mai era o optiune dar se pare ca nu e asa. va tin la curent cu ce am rezolvat...maine sper sa nu mai ploua sa-i dau si eu de cap cu firele alea ca si asa nu-mi merge becu de ceata la stopu din stanga Am coborat azi si am dibuit firul n-a mai fost nevoie sa dau stopu jos...am vazut pe la jumatatea hayonului un ''butonel'' pus de forma asa, l-am scos, m-am chinuit vreo 5 minute sa scot firul si l-am scos. e unu galbejit asa si destul de gros in partea cealalta n-am gasit nici un surubel da vad eu de unde trag un minus (presupun ca trebuie sa fie la fel de gros nu?)

inca ceva...se poate scoate luneta fara sa belesc chederu? e destul de bun si n-as vrea sa-l distrug.. evident ca se poate scoate cu chederul intreg

pe partea cealalta a haionului,daca nu e data gaura,o sa trebuiasca sa dai tu o gaura si sa bagi un autofiletant O sa dau o gaura dar, face masa calumea? stiu ca atunci cand mi-am montat alarma mi-am luat masa la unu dintre motorase de pe usa si nu facea contact calumea din cauza balamalei...la hayon o face? cum sa iei masa la motorase de pe usa?motorasele de inchidere lucreaza prin inversare de tensiune,si deci nu ai cum sa iei masa de pe caroserie,decat in cazul in care doar inchizi sau doar deschizi din telecomanda Pai doar inchid si deschid. deci...n-are nimic daca iau masa de pa hayon? La hayon "-" e legat de caroserie printr-un fir, pt ca la hayon spre deosebire de usi mai ai si alti consumatori (iluminare numar, stergator) n-ai inteles doar inchid,sau doar deschid,cu un fir pe masa nu se misca in ambele sensuri!
ma,eu nu va inteleg pe unii,trebuie sa se spuna de 10 ori acelasi lucru ca sa il faceti?
daca din fabrica minusul lunetei se ia printr-un amarat de surub cu care se prinde lamela de contact a lunetei...ce alta dovada vrei ca sa fii sigur ca acolo trebuie pus?

asa-i,dar firul ala e deja tras pentru stergator si lumini,deci haionul are masa si pentru dezaburire,trebuie doar legat papucul de la luneta pe rama haionului... Atunci de pe hayon o sa iau mult'am de sfaturi...sa fac rost de luneta ca am si montat-o Scuze Iulica, asta am vrut si eu sa spun dar nu prea m-am exprimat bine . Acum sper ca s-a inteles. Alta intrebare acu
Daca minusul e in manunchiu ala de 3 fire care vin la stergator, atunci alea 3 cum vin mufate? la mine s-au rupt si n-am mai stiu sa le pun la loc...toate 3 au aceeasi culoare sunt doua groase si unul subtire
cel subtire de la pozitii
unu din cele doua groase e minusul
celalat gros este pentru dezaburitor
ca sa verifici,cel mai bine iei aparatul de masura si vezi care din cele doua groase da la masa,in mod normal firul de dezaburire nu trebuie sa dea la masa...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum