Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oltcitul meu prima mea masina
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Iulicuta daca tu pretinzi ca stii ce came am pe motor si ce carburator atunci nu ai creier deloc. Comentezi ca sa te afli in treaba. Frate, daca tu mergi ca pensionarii cu gpl si cu 1500 de ture in a cincea veziti de treaba ta si nu te mai lua aiurea de unii care chiar stiu cate ceva. Tu cu panarama ta de gpl logic ca pierzi putere unde altii debea simt distractia. Baga tu bani in 50 de ecrane lcd si logic ca o sa se miste masina ca fix un cazan. Nici macar nu mi-ai condus masina si comentezi aiurea. Gura ma! copii, copii, ntz,ntz,ntz!
Si totusi, foarte misto scaunele astea. eu nu pretind nimic,dar pe alt topic spui ca in afara de bloc motor romanesc ai totu de motor franta,si acolo spui ca e 1.3,daca ai axele de 1.1 mai sus de 6250 nu trage poti sa te pui tu in cap! nu merg la 1500 de ture ca nu-mi trage bine,merg la 2000-2500 sa am si presiune de ulei,si incarcare din partea alternatorului,asta pe gpl,pe benzina te astept oricand sa-ti scot impesiile din cap,si mai ales 7000-iiile alea de ture care zici ca le scoti din motoru de oltcit,o sa vezi cum la 5500 de ture te las in spate de nu te vezi,chiar si cu motoru asta de pe masina care bate ca dracu(de al meu vorbesc)
uite,al meu comparatie cu un motor de trs facut de la 0 aproape
http://img531.imageshack.us/my.php?image=dscf49818451781mc6.flv
in afara de el m-am mai dat si cu altii,care daca vor sa scrie pe aici sunt bineveniti
eu cu panarama mea de gpl?m-ai vazut pe mine ca ma dau mare smardoi ca merg pe gpl si intrec dacii?unde scrie aici ca masina mea se misca fix ca un cazan?ai dedus tu asta de unde?
esti doar un pusti teribil, alta data ciocu mic,eu nu te-am insultat! De ce-mi faci ma motoretul de ras? Aia e, daca nu-i place sa traga, nu-i place iulic Ai facut alt oltcit. Mama ce tare esti. Du-te ma cu circul de aici. Eu te insult? De fiecare data cand am luat in liniuta o masina nu m-am laudat nicidecum. Da tu, in care crapa fierea de ciuda vii si bagi mereu strambe, ca nu se poate, ca nu merge, etc. Pleaca ma cu circu asta. Nu o merge cazanu tau.
Iar eu nu m-am laudat, doar am zis ca am facut anumite masini in liniute. Daca sunt multe si tu nu ai fost in stare sa dai umilinta cata am dat eu, gura ma! Da-te tu cu oltcituri si lasa pe altii sa se dea cu masini mai puternice.
Accept provocarea. Sa dea Dumnezeu sa pot ajunge la intalnirea nationala. Daca nu ajung la intalnirea nationala, trebuie sa imi gasesc drum in bucuresti. Anyway, noi sa fim santosi si o sa dam si liniute.
Imi cer scuze lui Andutzu pentru multele offtopice. Promit ca asta e ultimul mesaj de cearta cu buricul pamantului.
P.S. Ba Iulicuta, eu am zis ca am schimbat peste 6500. Poate nu am schimbat bine, poate nu am simtit bine puterea. Dar care e problema ta? Pe ala cu 307 tot l-am luat. Eu tot am impresia ca exista firicele groase de ciuda. BA sa-i spui tatalui tau nu mie
cand o sa fiu invidios pe tine,sau masina ta,o sa o spun,pana una alta tu te-ai legat de gpl-u meu,de interiorul meu,si de monitoarele mele cu care ingreunez masina
te astept oricand sa dam o liniuta,doua trei cate vrei tu,asta daca o sa te lase ai tai,sau daca o sa ai bani de benzina Bre vam rugat sa nu va ma certati pe topicul meu,ca o sa iese un topic numai de certuri.Astazi ii schimabi uleiul,ii bagai elf cu aditiv si filtru de ulei de buzau,dar oricat de frumos mas comporta eu cu ea tot ma supara,se tot infunda carburatorul la ea.De unde o intra mizerie nus,pentru ca pe la gura de umplere nu intra ca este data cu o rola de scoci,filtrul mai mult de 500 de km nu are - elf = nasol...

mizerie....
ce filtru de benzina ai?
rezervorul de benzina e curat?
filtrul de aer? Eu am avut problema cu un furtun de benzina, cand trecea benzina prin el se rodea pe interior si imi infunda carburatorul. L-am schimbat si s-a rezolvat. Verifica si asta. Filtrul de benzina este din acela de buzau,filtrul de aer mai mult de 2 luni nu are,si furtunul de la tur este schimbat.De ce crezi ca este nasol elf? mie nu mi-a placut DELOC...
daca tot vrei ulei ieftin, un OMV e de mult mai bun decat elf (si e tot 16lei/litru)...sau...BP, la 90lei/bidon de 5litri
valib a scris:mie nu mi-a placut DELOC...
daca tot vrei ulei ieftin, un OMV e de mult mai bun decat elf (si e tot 16lei/litru)...sau...BP, la 90lei/bidon de 5litri
Ce nu ti-a placut face depuneri?Fii mai explicit te rog eu am avut elf competition(85 de lei 4 litri parca) si am fost multumit,cand l-am schimbat la 10mii nu era negru(poate are legatura ca merg pe gpl...asta nu stiu)
dar depuneri nu mi-a facut,ca am dat jos capacele de culbutori atunci sa-i reglez si aratau ok
desfa carcasa filtrului de aer si vezi ce-i cu separatorul de gaze din ea
eu am avut elf competition(85 de lei 4 litri parca) si am fost multumit,cand l-am schimbat la 10mii nu era negru(poate are legatura ca merg pe gpl...asta nu stiu)
dar depuneri nu mi-a facut,ca am dat jos capacele de culbutori atunci sa-i reglez si aratau ok
desfa carcasa filtrului de aer si vezi ce-i cu separatorul de gaze din ea
O sa ma uit ce e cu separatorul acela de gaze,cand o sa vina caldura o sa curat rezervorul din nou,o sa ii elimin toate cauzele sa vad ce are. Filtru de benzina de la roata din spate, mai exista? Daca da, vezi in ce stare. Nu cred ca mai exista,tin minte ca lam cautat odata si nu am dat de el. Astazi cam facui o prostie,statui mult intr-o intersectie,si prinsai o portita mica sa ma bag,si nus cum plm instictiv imi sari picioru dupa ambreaj si apasai accelaratia mai tare,plecai in scarturi cam aproape de 5000 cu motoru in rodaj,o avea ceva,motoru era cald,uleiu schimbat alarteri n-are nimic... MS ma mai linistisi putin elf + aditiv = maaare gresala Fa rost de bani si baga-i MACAR Mobil 10 W 40. Si schimbi automat si filtrul!
Elf se face pipi la peste 90 grade.
b28kft a scris:elf + aditiv = maaare gresala Fa rost de bani si baga-i MACAR Mobil 10 W 40. Si schimbi automat si filtrul!
Elf se face pipi la peste 90 grade.
Eu in renaultul clio lu taicamio numai elf am bagat, chiar am fost multumit de el,si numai eu stiu ce forja sia luat masinuta aia de la mine
Andutu TZH a scris:Eu in renaultul clio lu taicamio numai elf am bagat, chiar am fost multumit de el,si numai eu stiu ce forja sia luat masinuta aia de la mine

Clio = 4 cilindrii in linie / racit cu apa.
Oltcit = 4 cilindrii boxer / racit cu AER.
Nu incurcati borcanele. Nu cred sa fie chiar asa prost uleiul elf,a mai avut cineva probleme cu el?
Andutu TZH a scris:Nu cred sa fie chiar asa prost uleiul elf,a mai avut cineva probleme cu el?

Chiar am distrus un motor zilele trecute pe vreme de asta rece doar ...
Cristip1970 a scris:
Andutu TZH a scris:Nu cred sa fie chiar asa prost uleiul elf,a mai avut cineva probleme cu el?

Chiar am distrus un motor zilele trecute pe vreme de asta rece doar ...
Ai distrus motorul din cauza uleiului elf?Totusi mi se pare exagerat,azi imi coborai masina de fata,urmeaza sa o cobor de spate dar nu prea inteleg cum din prezentarea de pe site Cine poate sa ma ajute si pe mine,sa imi fac lumina la ceasuri si clima lumina albastra cu leduri,ca am de mult in plan http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=5328&highlight=iluminare+bord
Parca mai sunt niste topicuri legate de asta. O poza cu ea cum arata inainte si cum arata acum,Apropo e gata si interiorul,poze maine care-i diferenta?pare doar spalata
spoilerul ala nu poti sa-l repari cu niste fibra?
bibi a scris:care-i diferenta?pare doar spalata
spoilerul ala nu poti sa-l repari cu niste fibra?
E coborata,de mult ma tin sa repar spoilerul,dar intodeuna a aparut ceva mai important Poze cu noul interior,mai ramane bancheta de facut ceva cu ea,in rest este cam gata Imi cer scuze pentru absenta indelungata,in acest timp masina a mai suferit niste mici modificari dintre care cele mai importante sunt jantele ceasurile si telescoape modificate fata ca sa nu mai topaie.Urmeaza sa ii schimb aripile acum,dintre care una o am in masina cumparata noua si una aproape noua care o iau de la laure dar este os aripa[img][/img] Sper ca Andutzu nu se va supara am sa postez cate ceva in locul lui:
Asa am si facut cu flexul cu perie de sarma,rugina am mai curatato nu este ca acolo,au mai ramas unele puncte micute care chiar nu am mai avut cum sa le curat

Momentan doar aripile o sa le vopsesc,surprize surprize uite peste ce am dat,altu in locul meu cred ca o ducea de mult la remat da eu ala care pune suflet in masina,ca e prima mea masina uite ce patesc unde sper sa nu fie rugina
http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=881100&d=1239902423

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=883588&d=1240091074

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=895680&d=1240948661

Gata azi terminai cu gaura aceea,mai am sa dau cu grund si antifon in rest este totul curatat,ii facui si o surpriza la coaja,nu ca ar merita,ii luai alte scaune fata de citroen c2 versiunea accea de strada nu r2 nu stiu cum se numeste si cred ca au si incalzire.Stie cineva daca au,ca vad ca au o mufa jos si nu este de la centura

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=887938&d=1240415774

Imi cer scuze inca odata pentru linkuri. Andu a renuntat la TZH( a fost vandut la alt proprietar)
Masina a ajuns la Marian.
O sa vorbesc cu Marian si sper ca o sa continue el topicu. Atentie la toti vitezomani!!!!!
Uitati ce a patit masina!!
Deci e clar si naspa masina va aunge la remat sau piese:(
http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=video_zoom&idvideo=6552 si tie iti pare rau pentru ca?asta este Si da imi pare rau de masina si de om sa nu fie ceva grav,naspa:( . in caz ca citesti, iti pot oferii pe jante exact atat cu cat le-a luat si andutu Au ajuns la Gagi RSg jentile a mai ramas restu . salut, sunt nou pe aici. as avea nevoie de un pic de ajutor.
am un spoiler de fibra, tunat, de dacie, am decupat in mijloc ca sa imi potriveasca latimea, insa e prea in afara.
ma ajuta cineva cu vreun sfat? am auzit ca potrivesc frumos alea de supernova. Frate topicul acesta este inchis.
Masina a fost lovita apoi dezmembrata. daca se poate scrie pe el e deschis
si ca sa raspundem totusi omului,daca tot nu se potriveste,mai taie din el pana pica bine
merg cele de nova,nu stiu daca la supernova sunt identice nova si supernova sunt indentice la caroserie,difera unele mici repere,unele nove pe spate aveau 2 stopuri de ceata in bara si unele forma diferita a haionului.
dar barile fata sunt la fel.
Black project a scris:Frate topicul acesta este inchis.
Masina a fost lovita apoi dezmembrata.

''Frate'', esti avocat?
Masina din cate stiu eu se afla in aceeasi stare ca atunci cand a lovit-o...numai ca are niste ''carpe'' aruncate pe ea a dezmembrat masina
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum