Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

CJ 93 UAC
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In curand motoru. multa bafta si asteptam vesti proapete!!!
succes pe mai departe!
app combinatia aia de culori cred ca e cea mai buna alegere. In fata pe unde este prinsa protectia de la elice?
Stiu ca este acolo unde e elicea sunt surube altele mai sunt?
Unul din ele l-am desfacut dar la celalalt nu reusesc sa ajung.
Trebuie sa dau jos si elicea ca sa dau jos tablele alea? ce table?
ce protectie? daca te referi la protectia curelelor de distributie,pentru a o da jos trebuie sa dai mai intai elicea.
se da jos in 2 moduri:cu o cheie tubulara de 41 jumatate sau mai greu,desfacand cele 6 suryburi ce tin paletii fixati pe fulia de metal su dupa marge si cu o fixa,doar ca acele suruburi sunt foarte greu de desfacut-cursa pentru cheie este foarte mica si aceasta se introduce prin locasul alternatorului.
sper ca ai inteles ceva... Pffffffff nici nu stiu ce sa zic.
Uni ziceau ca nu tre sa dau jos elicea. trebuie neaparat pentru ca sub fulia aia sunt 3 suruburi pe care daca nu le desfaci nu ai cum sa dai acea protectie jos si inca un motiv in plus:nu iese pentu ca acea gaura din tabla este mult prea mica pentru a putea sa o scoti prin fulie

poate intelegi mai multe din poza asta:
http://img269.imageshack.us/my.php?image=57512002.png ca sa desfaci doar elicea de pe fulie poti sa desfaci cele 6 suruburi..mia greu(vorba cuiva..munca de chinez batran..merge sa bagi mana prin gaura unde vine fulia alternatorului) da tot trebuie sa desfaci fulia cu o tubulara..si in cazul in care e bine stransa te vei chinui daca ai tubulara pentru rac,se foloseste una bucata teava de 1...2metri lungime,surubelnita infipta intre dintii volantei si proptita in carcasa cutiei de viteze(sau intr-un prezon cand motorul este dat jos) si spor la apasat Sa ai grija sa nu bati in teava, vei distruge ambielajul si cuzinetii! Te urci pe ea, te atarni, vezi tu... Un lucru e sigur nu o sa am timp sa ma plictisec o sa am ceva de lucru pana il dau jos.
Cand am timp ma apuc dau jos si tot ce trebe.
Bafta la toti si mersi de sfaturi. Demontat azi carburatorul,alternator,delcou cu fise,pompa de benzina si alte chesti pe acolo.
Cheie nu am gasit pana la urma sa dau jos elicea,dar o sa caut si sper ca voi gasi . - este in magazin tubulara de 42...costa vreo 25lei?!
- iti poti face la un sudor...si nu cred ca te costa mai mult de 20lei (de o teava, sudeaza un hexagon din tabla de 3-4mm, hexagon care sa aibe 42mm diametru)
- sau la un strungar, iti faci una profi...dar probabil te duce peste 50lei.... O sa caut sincer nu am prea avut timp. Totul se amana pe o perioada nedeterminata.
Nustiu sincer cand o sa am timp de ea sa lucru.
Asta e.
Bafta tuturor si o sa revin cand va aparea ceva. Multa sanatate si succes! Restul o sa fie bine! Bafta! Mersi Zalex si tie la fel.
Ai dreptate sanatate sa avem.
In momentul de fata stau foarte prost din ambele sensuri si cu finantele si cu sanatatea dar se rezolv. Lipsa de bani continua .
Dar totusi!!:--------------------------------------------------------------------------------

Azi am demontat tobele de pe masina.
Motivul a fost pentru ca Y-grecu este spart.
Restul evacuari este ok.
In rest nimic nou pe la MIG din lipsa de bani,finante dar sper ca in curand lucruile vor fii mai bine.
O sa pun niste poze dupa ce va face baita! Am nevoie de ajutor cu un virtual.
http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=844403&d=1237827025
http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=892331&d=1240754123 acestea ar fii pozele.
Si virtualul ar trebui sa arate cam asa: adica haionu shaved: http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=415688&d=1198938747

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=268862&d=1179187157
Multumesc anticipat! wow...poze cu rabla mea cand era tanara si frumoasa, inainte sa ma apuce ideile de tuning Ma Vali era o idee dupa care sami faca batetii virtualu.
Tot fain era si este si acuma dar necesita o cosmetizare. Chiar nimeni nu se pricepe la virtualiuri?????????????????
Haidetzi fratilor!!HELP Da tu nu ai putina imaginatie, personalitate in ceea ce faci ?? vroiam si eu sa vad cum arata.
Haionul il voi face clean cand ajung la partea cu tinichigeria:D REvin cu noutati!!!
Am batatu acum ceva timp drumul Bucurestiului pentru a intra in posesia une bari fata de fibra de sticla si a unu bord superior care au fost donatie de la Ja_rule.
Ii multumesc lui foarte mult ca sia facut timp pentru mine sa imi dea bara.
Bara a avut cateva bube am finisat bubele si am chituit unde a fost nevoie.
In momentul de fata chitul de usuca si in curand o sa fie finisat si pe urma bara vopsita neagra!
Am dat jos rezervorul si am scos din el 6litri de benzina.
Rezervorul in curand va intra la curatat.
Laurmitima si pe mine cu ceva.
la rezervor unde bagi benzina am 3 lurtune unul gros cel de la umplere .unul mai subtire care vine la rezervor si inca unu foarte subtire care nustiu unde vine si al 4lea vine la pompa sau acolo la instalatie.
Deci furtunul cel subtire de langa furtunele de umplere unde vine? Nu este cumva cel de aerisire ? Care se prinde imbinat de unul mai gros ? Si acela ramane liber neconectat ?
Ca tata asa zicea. da,are deasupra rezervorului pe traversa caroseriei un colier de plastic in care intra,si asa ramane Am inteles mersi mult!
Primi masinuta azi o capota albastra:D. Nu am mai scris pe topic cam de mult timp.
Masina a primit o usa buna pe dreapta.
Eu si varumeo neam apucat sa grunduim si sa reparam la compartimentul motor.
El singur fara stirea mea a facut o surptiza a curata usa sofer si reparato.
A mai curata la masina ce a fost nevoie si a aplicat grund.
Vreau sai multumesc lui caci nu mai am nevoie de schimb usa sofer .
Poze am,dar sunt cam putin .
O sa fac maine sa poimaine si alte poze.
Azi daca tot a fost duminica am zis ca fac un cadou lui MIG:).
mai trebui e sa schimb macarau geamului de la sofer.
Sa-mi cumpar o fata de usa si aripi pe fata.
Dupa aceea sper ca voi rezolva cu motorul si voi chema un sudor sa analizeze masina si sami faca un pret pentru ce am de reparat la ea.
Va urez bafta tuturor si sa auzim numai de bine.
Tineti fruntea sus orice ar fi !Le multumesc baietilor de pe celalalta forum si voia pentru sustinere.
Va multumesc si de ajutorul acordat.
As vrea sa stiu ce e aceea din prima poza.(lam primit cu masina ).
? http://img85.imageshack.us/i/ceva1.png/
Usa dreapta http://img97.imageshack.us/i/091309162228.jpg/
Cadoul de azi http://img56.imageshack.us/gal.php?g=volt.png
Rotile curatate bine si vopsite : http://img401.imageshack.us/gal.php?g=091309171923.jpg cat de mare e acel ceva ?
http://img85.imageshack.us/img85/4930/ceva1.png Cat ceasurile de dacie. Stie cineva ce e acela din prima poza? fa-i poze din mai multe unghiuri,pare a avea si o conducta legata la el? 2fire acel ceva se pare ca e o sonda de extractie petroliera,firele sunt pt a alimenta electromotorul?is curios,unde ai loc sa o montezi? chestia aia este un cuntact limitator ,desfal si ai sa gasesti inauntru un contact dublu normal inchis /deschis dar emontat in acea cutie pentru protectie . Pregatim materialele de vopsit
Azi am fost la cumparaturi.
Lac Klar 2litri
Intaritor Klar
Diluant Klar
Kit Body
Kit Fibreplast+intaritor
Set tablite de chituire.
Preturile mai mici ca la magazin asta multumita vopsitorului meu.
Ma declar multumit de preturi,dar in acelasi timp falit momentan.
Al dracu mai de mult de lucru la masina.
Urmeaza schimbat aripi stg-drpt,usa stanga,haion(al meu este bun dar asta vreau sal modific).
Curatat,grunduit,antifonat toata masina sub.
Multi bani si multa munca va urma. Salut Alex!Ti-am vazut si eu masina.Felicitari pentru achizitie!Ai de lucru!!!
Ce culoare vrei sa aplici?Tot cea pe care o ai?Actuala nuanta de vopsea cum e trecuta in acte?Si vrei s-o vopsesti cu numai 2 cutii?
Tine-ne la curent cu stadiul lucrarilor.Pune si tu fotografii mai mari,nu de-alea inguste!!

P.S.:Sa nu mi-o iei in nume de rau dar nu mai posta pe 4tuning. Te desconsideri.Ala e un forum unde fiecare isi ''tuneaza'' masina cocalarind-o cum poate.E un fel de ''haifaiv'' auto! Deceneu mersi de sfaturi.
culoare in talon este gri.
Culoare actuala gri cenusiu.
Culoarea aplicata care va fi silver diamant.
Vopsitorul a zis ca din 2cutii nediluate ajunge.
Momentan nu am cu ce descarca poze din pacate.
Azi am luat un filtru de aer aproape noi,ceas plafon,cleme ornament cu 10lei toate+ spritzchit 40lei+masca cu sigla citroen de pe axel 5lei:)
O sa va tin la curent. Si cand te apuci de munca?S-o dezechipezi COMPLET. Pai inafara de volan,scaun,mocheta fata,motor si cutie.haion,capota este dezechipata .
Azi am lucrat la aripile spate.
Pe stanga am curatat & chituit si pe dreapta m-am chinuit sa repar carpeala altuia si am reusit sami trag una si pe dejet .
De lucru lucrez aproape zilnic cand nu am de invatat la scoala . Las-o naiba de scoala,tu fa-ti masina!In ce clasa esti? a 9a .
Va las ma duc la masina,ne auzim deseara. Dupa parerea mea scoala e mult mai importanta decat masina.Masini poti face oricand dar scoala... si oricum viitorul sta in scoala nu in masina

A, da, cand iti bagi masina la vopsit? nu iti ajung 2 cutii, mai ales ca tu vrei sa o vopsesti mai deschisa, deci va fi la fel ca la schimbarea de culoare, trebuie vopsit peste tot. si 2 cutii nu iti ajung, poate daca iti da doar o mana, dar dintr-o mana nu va acoperi complet si posibil sa ramana cu pete.

decat sa te zgarcesti la inca 2 cutii, mai bine nu o mai vopsesti. eu zic ca este mai sigur sa ai 4 cutii, mai bine iti ramane decat sa nu ajunga. si eventual mai ai pentru un retus, un prag, o atentie .

vrei sa vopsesti si interiorul si compartimetul motor

apropo, vopseaua metalizata este mult mai pretentioasa decat cea normala. si nu trebuia sa te grabesti cu sprit chitul.
1. poate sa expire, verifica data de pe cutie. daca expira, cand il amesteci cu diluant se face cocoloase, mai popular, se branzeste.

2. Este posibil sa nu fie compatibil cu vopseaua si dupa ce dai stratul de vopsea, "va fierbe" adica se va crapa spritz chitul si va iesi prin vopsea.
Este foarte important sa citesti bine pe cutii inainte si sa nu fii asa sigur pe sfaturile vopsitorului, trebuie sa faci si tu o mica cercetare inainte.

Toate materialele trebuie sa fie compatibile intre ele, de la chit,diluant,spritz chit, vopsea, lac. Sunt niste mici reguli si trebuie sa fii atent ce cumperi. si daca o antifonezi sa nu diluezi antifonul cu benzina, sau sa speli podeaua masinii cu benzina. Vopsitorul a zis ca ajung 2 cutii nediluate.
Nu vopsesc masina doar la exterior.
Spritzchit vopsitorul a recomandat Body cica ala Klar nu e bun ca a lucrat cu el.
Restul om trai si om vedea.
Cu smirghelt de cat sa matuiesc caroserie in locurile unde nu dau cu spritzchit? eu zic ca nu o sa ajunga vopseaua, doar daca , iti da doar o mana de vopsea.

spritz chitul o fi el de la Body, dar esti sigur ca va fi compatibil cu vopseaua ? la fel si lacul.

iar de smirgheluit, depinde de vopsea. de exemplu la vopseaua lucioasa, poti folosi 4OO, la cea metalizata, cu 4OO or sa ramana zgarieturi.

de matuit , incepi sa matuiesti dupa ce se da spritz chitul. si mai bine ar fi sa dai toata masina in spritz chit. poti incepe de la 4OO , 6OO , 1OOO.

sa stii ca produsul finit conteaza foarte mult de pregatirea caroseriei . cam 9O % conteaza pregatirea caroseriei. Silver diamantul e lucioasa sau metalizata.
Razvane tre sa vi sambata sa facem niste poze.
Vopsitorul a zis ca spritzchitul e compatibil,lacul este Klar. doua cutii am avut si eu de vopsea si a iesit bine
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum