Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

VREAU SA VOPSESC OLTEANUL

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In primul rand Hristos a inviat!! si sa aveti sanatate si multa bafta in viata.
Acum asa vrea sa ma ajutati cu ceva sfaturi. As dori ca in decurs de 1 luna-doua sa mi vposesc olteanul. De are 13 ani si m-a slujit pana acum super bine. Ideea este ca eu stau in Bucuresti dar sunt din Tg Jiu si aici in Bucuresti nu cunosc pe nimeni de incredere la care sa duc sa-l vopsesc. As vrea sa dau tot jos de pe el (fara motor si CV) si sa-l fac ca la carte adica antifonat, vopsit etc) De asemenea vreau sa -l si tapitez in interior. Va rog daca stiti pe cineva sa mi-l recomandati si cam la cat m-ar duce manopera. Mentionez ca rugina nu are decat in aripi pe care le voi schimba cu totul, in rest la o prima vedere nu prea se mai vede nimic.
Va multumesc si astept parerile voastre.
bobyta a scris:...Mentionez ca rugina nu are decat in aripi pe care le voi schimba cu totul, in rest la o prima vedere nu prea se mai vede nimic.

Ceea ce vezi la masina montata...e doar 1/3 din ceea ce e in realitate. Marea parte a ruginii se ascunde la chederele geamurilor, la imbinarile aripii cu caroseria, in interioru aripilor, in colturi.

Daca aripa nu e coapta in interior, in partea care sta pe caroserie, in punctele de prindere....atunci nu prea are rost sa o schimbi...un petic bine pus...isi va face treaba. Degeaba cumperi una noua...ca si pe aia o apuca rugina.....

Nu stiu cum is preturile pe acolo...astea depind si de meserias...si de calitatea muncii.
Cauta pe cineva...pe care il recomanda mai multa lume....ca fiind meserias de meserias...nu asculta doar sfatului unuia(poate e neam cu el)
La noi manopera incepe de la 3mil..pana la 5mil...pentru vopsire...depinde si de masina + vreo 6-7mil materiale destul de acceptabile ca pret....dar daca te tine...vopsesti cel putin cu duralchid...si mai pui vreo 3mil
Antifonat manopera 2-2,5mil....+vreo 2mil materiale....
Montat/demontat totul...in afara de motor si CV....1,8-2mil
Cand montezi lucrurile inapoi....ai grija sa bagi ulei in toate imbinarile....am explicat la sectiunea vopsire...unde exact....
asta ca sa nu iti rugineasca asa repede....

Ideal ar fi sa nu cauti un novice in meserie....ca iti face praf masina...

Daca doresti sfaturi...da'mi mesaj...ca ajut cu ce pot:) Multumesc pt sfaturi.Ideea este ca demontarea/montarea tuturor pasticaraielor, a scaunelor, etc as vrea sa o fac eu.Cel mai greu mi se pare ca este cu bordul pt ca asa vrea sa-l dau jos si pe ala si nu prea stiu de unde sa incep si cum se face treaba asta. La ce trebuie sa am grija cand dau bordul jos? Este o operatie complicata? sincer vreau sa mi le demontez/montez eu si din motive financiare dar si din cauza faptuli ca vreau sa mi le fac eu asa cum trebuie si sa mi bag ulei dupa ce o vopsesc peste tot. Nu vreau sa o duc la vopsitor si sa o iau dupa ce termina cu toate alea montate pe ea si dupa 1 an sa mi iasa din nou rugina prin ea. Ce antifon imi recomandati? Ce parere aveti de vopseaua de la policolor? Se merita?
In speranta ca nu v-am plictisit prea mult astept raspunsurile voastre. nu prea are rost sa dai jos bordul, daca nu ai probleme cu el....
se poate acoperi foarte bine....si n'ai treaba cu el..
merge policolor...la banii respectivi, doar sa cumperi ceva lac de calitate...nu lacul care se ofera de la policolor....
dar daca vrei vopsea de calitate...mai bine mai pune in jur de 3mil...si cumperi duralchid+lacul aferent...e mult mai bun ca policoloru...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum