Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

incuietoare hayon

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Se poate schimba mansonul de cauciuc de la incuietoarea hayonului cu pastrarea incuietoarei(cea in care se baga cheia)?Cum? da, se poate schimba : se scoate cilindrul broastei din cel vechi si se muta in cel nou si schimbi cauciucul exterior si elimini si uzura din acea parte cilindrica interioara care face ca sa stea intr-o parte manerul.

Eu am facut-o pt ca se impunea pt confortul meu : cand sta corect manerul haionului ( nu intr-o parte ) poti descuia haionul cu o mana , altfel iti trebuie 2 maini , pt ca trebuie sa rasucesti manerul in pozitia corecta si abia apoi poti sa-l descui.... si pe mine faza asta ma turba !

Ai nevoie doar de multa rabdare ca sa scoti o teava subtire care joaca rol de pin de blocare si care-ti permite sa scoti broasca afara din corpul manerului. Eu am dat la greu cu WD40 ca s-o conving sa se destepeneasca , pt ca-i subtire , rugineste si zici ca de-acolo e : nu iese nici moarta afara.... Da,dar acel manson de cauciuc costa la magfazin la ACSA vreo 50 de lei. am nevoie de un sfat tot legat de subiectul incuietori.
vreau sa mut incuietorile de pe o masina pe alta. toate se deschid cu aceeasi cheie, si usile si haionul.
acum la haion e problema.. cum e mai simplu: sa dau jos (schimb) incuietoarea (butuc) cu tot cu manerul de cauciuc, sau doar yala (incuietoarea)
la incuietorile de la usi.. se scoate tija aia din parghia de la yala?! si porma scot agrafa aia?! cum se procedeaza.. la usi scoti tija din incuietoare,nu desfaci siguranta aia de pe butuc!
iar pe spate la haion e mai simplu sa iei butucul cu totu,are o piulita de plastic care se desface si iese cu totu,e mai simplu si rapid asa oaa .. ce bine-ar fi (sa fie asa de simplu), ma pun pe treaba.. mersi de sfat, urati-mi bafta! chiar e simplu,ai sa vezi
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum