Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Rk total frane

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salutari, desi inca nu am mers cine stie ce cu olteanul meu sa vad cum se prezinta instalatia de franare m-am hotarat sa ii fac o rk ca sa nu ma trezesc cu surprize neplacute din partea lui cand sunt pe la xxx km de casa asa ca, ce trebuie sa cumpar pt a face un rk la toata instalatia de franare, respectiv pompa si toti etrieri... , ar fi bine sa imi zica cineva exact piesele necesare cat si pretul acestora, si daca nu cer prea mult niste sfaturi pentru realizare. Multumesc, iar daca imi ziceti ca sa m-ai postat, da sa scris, dar nu chiar la fel de clar ca sa inteleg si eu. Multumesc Ideal ar fi sa schimbi toate garniturile.
Ce se mai gaseste:
- set garnituri etrier fata....vreo 20lei/set (2 seturi iti trebuie)
- garnitura dintre semi-etriere....1leu/buc (4buc necesar)
- garnituri pompa frana....20lei/set (1 set necesar)
- aerisitor etrier....6lei/buc (3buc necesar)
- bidonas (vas) lichid frana...2lei/buc (1buc necesar, si la 2 lei...chiar merita schimbat)
- garnitura capac bidonas(vas) lichid frana
- eventual...si sonda aia care indica nivelul lichidului de frana
- furtune frana...la puntea spate (sau si pe fata, daca ai RM)....2buc pe spate, respectiv inca 2 buc pe fata pentru RM/RT...habar n-am cat costa

Ti-ar mai trebui, dar nu se mai gasesc de noi la magazin:
- set garnituri etrier spate...20lei/set(2seturi necesar)
- garnitura de pe conducta de frana...vreo 9buc parca

Ar fi bine sa gasesti si un repartitor(limitator) de frana functional, sau sa ti-l deblochezi pe al tau (90% sigur e blocat)

1 litru alcool tehnic
1 litru lichid frana
1 furtun perfuzie (20cm lungime, cu bucata de cauciuc, care o infigi pe aerisitor)

2 buc platbande...pe post de 'izolator semi-etrier' (sa nu curga lichidul de frana la gaura care face legatura intre semi-etriere, atunci cand scoti pistonasul etrierului, cu ajutorul pompei de frana)

Daca astepti cateva zile...sper sa iti pot descrie de la A la Z(cu tot cu poze) cum se face (desi, parca am mai descris exact cum am facut, cand am reconditionat franele la ZZZ) Pentru ca si eu trebuie sa fac o operatie asemanatoare (vreau numai numai o spalare/curatare a instalatiei/etrierilor) am o intrebare privind garniturile: pot fi adaptate garnituri de alte masini lntre semietrieri? Dar garniturile de etansare a conductelor de frina pe etrier?
Aerisitoarele etrier sunt identice cu cele de dacie (pas filet, lungime etc)?
Pe spate am gasit garnituri noi etrieri de oltcit. etrieri noi, se mai gasesc daca da poate sa imi zica cineva un pret, sincer m-am gandit si mi s-ar parea mai usor sa ii schimb cu totul decat sa ma apuc de mesterit... se gasesc noi, aveau la ACSA, la depozitul central in craiova
preturi nu stiu...dar daca dai un telefon, sigur afli:) (www.acsa.ro, si cauti numarul de la depozitul central) Sunt etrieri la ACSA in Craiova,insa incompleti,numai corpurile de aluminiu.Fara pistonase,garnituri,aerisitoare.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum