Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Produse etansare semi-cartere (bloc motor)

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Gama Loctite: 518, 510, 574 (astea citite/gasite pe forum).
Din gama loctite, produsele incep de la 140ron in sus.

mai stie cineva alta marca de produse, alte produse de etansare, in mediu anaerob, cu precizie de maxim 5 microni, pe o plaja de temperatura pana in 150grade (aprox)?

P.s: intreb...pentru a centraliza putin 'datele'
P.p.s: fara silicon rosu, fara silicon negru...alea au alta destinatie Scumpe! Salut,

Am fost c-un prieten c-un Subaru Legacy nou-noutz la prima revizie (10 000 km).Avea o mica "gazare" ca o ceatza de ulei extrem de fina de maxim un centimetru la unul dintre capacele de chiulasa(culbutori).Au schimbat garnitura dand pe data jos capacul si au etansat cu Loctite 574,desigilat in fata noastra.Eu am ingaimat ceva de siliconul rosu.
Au ras si au zis ca ei nu folosesc asa ceva in reprezentanta si ca asta-i cel mai ieftin etansant acceptat de Subaru.
Deh,alt nivel.....

Paste fericit!
valib a scris:
mai stie cineva alta marca de produse, alte produse de etansare, in mediu anaerob, cu precizie de maxim 5 microni, pe o plaja de temperatura pana in 150grade (aprox)?

Vali, e "lagare cu precizie pana la 0,5 milimetri" , adica 5 zecimi, nu 5 microni, ca aia e infernal de mic. CRC - made in Belgium - 65ron
Tub rosu de 50ml, se prezinta sub forma de gel galbui
Pentru asamblari metalice, flanse, asamblari filetate

Se gaseste la Elit: http://www.elit.ro/uvod/catalog_crc.pdf

Despre proprietatile lui chimice si fizice: http://www.ambersil.com/wwwcrc/msds/pdf/RIGID_SEAL-BB17690-3.PDF Cel mai ieftin: vopsea! D-aia de garduri .S-a folosit zeci de ani fara probleme.
b28kft a scris:Cel mai ieftin: vopsea! D-aia de garduri .S-a folosit zeci de ani fara probleme.

dar aia nu se mai fabrica deoarece nu este ecologica ... avea in ea un lac care de fapt era intaritorul ce rezista la temperaturi mari .
Nu bagati vopsea ca intra in reactie cu uleiul din baie . Deci din gama Loctite care ar fi "Za best"?
As putea face rost de cateva tubulete la niste preturi mai accesibile...
Din ce am cautat prin forum am vazut ca 574 ar fi cel mai laudat si cica chiar asta s-ar fi folosit in fabrica.. am vazut pe site la ei ca rezista doar la 150°C. Daca doamne fereste sare de temperatura asta compromite totata etanseizarea carterului?
648 ar mai fi ceva interesant... Parca Sensey zicea de asta, sau Robertino. Important e ca el sa isi faca reactia in mediu anaerob.Nu cred ca va trece de 120 grade.Pesta temperatura asta si uleiul isi pierde calitatile lubrefiante. Daca sare temperatura de 150 de grade, numa la etansare n-o sa-ti stea capul! Traian Canta,in lucrarea sa,scrie la pagina 77,ca semicarterele se etanseaza ,,cu o solutie speciala(Loctite Formentach)''.
Asta care este?Sau ce echivalent are astazi in gama de produse Loctite? Loctite 574. Sau Loctite 518. Sau orice produs anaerob de etansare, pentru etansari de precizie pana la 0,5mm, intre piese de fonta sau aluminiu, care sa reziste la temperaturi intre -50 si +200°C. Pei in cazul asta 574 si 518 rezista pana la 150°C, 648 rezista pana la 175°C...
http://www.henkel.be/cps/rde/xchg/henkel_bef/hs.xsl/4047_BEF_HTML.htm?countryCode=bef&BU=industrial&parentredDotUID=productfinder&redDotUID=1000000L3UD

Deci 648 sau 574? 574. Cred ca 648 e mai scump si nu se justifica, plus ca nu cred ca are chiar acelasi rol. Pot sa iau 648-ul la o diferenta minuscula, de 30 de lei... 1 euro...
Dar daca zici ca nu e sigur ca e bun pentru asa ceva... mergem pe 574 eu am folosit pentru semicartere tot LOCTITE,nu mai stiu care e codul dar era pentru utilizare in mediu anaerobic,de culoare verde deschis.dupa intarire devine rigid nu elastic.stiti cumva codul? Eu am folosit 574... pot sa spun ca e super ...
Pot sa spun ca se comporta exact ca solutia de fabrica... si arata exact la fel. deci 574 e cea verde. merci 574 e portocalie din cate stiu eu. 518 e rosu ca zmeura. Aia verde nu stiu care este. Deci asta-i zeama, da?

Vad ca are ceva cantitate, ajunge si pentru o cutie de viteze?
Si asta se aplica asa cum spunea Sensey, adica cu scobitoarea?

Da Dane, se foloseste Loctite 574 (sau echivalent- cauta in catalog la dealer autorizat).
Atentie la modul de aplicare! Nu se pune in exces! Cel mai corect este sa-l pui in puncte fine si dese, cu varful tubului gaurit cu un ac de siringa;
daca nu ai un tub (nu ai ce face cu unul intreg, mai e si foarte scump), atunci foloseste o siringa, fara ac, sau o scobitoare.
Se poate aplica si sub forma unui cordon fin dublu (unul pe exteriorul gaurilor celalalt pe interiorul zonei de etansare, conturand gaurile de surub.
Atentie! se aplica si pe zonele interioare ale circuitului de ungere!
Atentie la zona cuzinetilor sa nu patrunda in lagare ca ti le fu...!
Pacat ca nu esti mai aproape, ca ti l-as face eu!
Mult succes!
La cit e acolo iti mai si ramine destul sa mai ai pt macar un motor. Dumitru Cristian , de unde ai luat Loctite-ul si la ce bani , pt ca tre' sa-mi iau si eu in curand : saptamana asta sau cealalta cel tarziu ! Exact,de unde l-ai cumparat?Si cat a costat? Scorpion l-am luat de pe internet, din Anglia cu 7 lire smacolina si 2,50 lire transportul.
Dumitru Cristian a scris:Scorpion l-am luat de pe internet, din Anglia ...

Nu e bun! Ala e pentru masini cu volan pe dreapta! PTR.SCORPION:www.aspad.ro,au catalog cu preturi.Mergi cu metroul pana la Stefan cel mare,iei de acolo tramv. 5,cobori dupa pasarela(pod) ,o iei la dreapta pe strada Biharia si la un moment dat faci la drepta pe strada Zeletin si ajungi la Aspad,unde iti alegi ce vrei.5920 Gasket Silicone Copper am folosit la cv si este excelent. Eu la a mea am folosit LOCTITE 518.
[IMG=http://img100.imageshack.us/img100/8251/fotografie0710.jpg][/IMG]
[IMG=http://img840.imageshack.us/img840/6672/fotografie0711.jpg][/IMG]
[IMG=http://img822.imageshack.us/img822/8062/fotografie0712.jpg][/IMG]
Nu e bun! Ala e pentru masini cu volan pe dreapta!

Eu la a mea am folosit LOCTITE 518.

Foarte bun si ala. Alternativa la 574. N-am gasit 574.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum