Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

CUTREMURUL !!!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Dragi coforumisti,mai trecuram de inca un cutremur.
Cum ati reactionat Trebuie sa recunosc ca m-am speriat un pic.Deja am inceput sa ma calmez si sa uit. Eu initial am crezut ca am ameteli... Prea tare nu s-a manifestat,cel putin asa am simtit eu.Stau la parter. Eu eram "on the road". Nu am simtit nimic.
Victor01 a scris:Eu initial am crezut ca am ameteli...

Nu cumva a fost provocat de "bikameru'" tau? D-ra ce zice, s-a simtit bine? Matizu' e ok? Toate bune? Taxa auto? Io zic sa mai stai linistit, ca ne speriem!!! Chiar atunci vorbeam la telefon , in balcon , la etajul 7 ( in Bucuresti ) cu un prieten coforumist , si ma prapadeam de ras , zicand ca pic fix cu balconul peste masina mea , macar n-o stric pe-a altuia !!!
Eu reactionez normal in situatii de genul asta , azi ma prapadeam de ras !
Traiesti cat trebuie sa traiesti , mori cand e timpul tau sa mori , restul sunt abureli religioase sau sectare ! Totul este sa ai coloana si sa mori demn , nu cu pampersii plini !
Azi chiar m-am distrat pe seama dementei cu cutremurul... si-a spectacolului de la TV ce-a urmat....
scorpion a scris:... si-a spectacolului de la TV ce-a urmat....

Inca nu s-a terminat )

Printre intrebarile puse s-au numarat:

- Unde erati in timpul cutremurului?
- Cu cine erati in timpul cutremurului?
- V-ati speriat de cutremur?

Au ajuns la al 10 invitat... L-am sunat pe fratele meu din VN " DE ce- ai trimis ma cutremurul la Bucuresti ? Nu ti-am zis sa-l tii acolo !! ....Daca voi nu mai veniti pe la noi ....de . In VN a fost mai puternic . Are careva reluarea ?Dormeam. E pe toate televiziunile. Breaking News cica am aflat de la Laurentiu ,aici n-a miscat nimic . Ieri dimineata, la NationalFM rideau de un bulgar care prezicea cutremure la OTV/ul lor (gen Hincu a' nostru) si care a fost arestat dupa o prezicere in care au dormit unii in masini si corturi 2 nopti (pe la inceputul lui aprilie). Sint curios ce spun autoritatile si cum creste cota de piata la OTV

La modul serios, bine ca nu a fost mai rau
talash a scris:
Victor01 a scris:Eu initial am crezut ca am ameteli...

Nu cumva a fost provocat de "bikameru'" tau? D-ra ce zice, s-a simtit bine? Matizu' e ok? Toate bune? Taxa auto? Io zic sa mai stai linistit, ca ne speriem!!!

Aaaaaaaaaaaaahahahahahhahahahahahahhahahahahahah!!!!!!!!!!!!!!!!!!

talash, cu prima ocazie dau o bere Am ras de ma doare burta frate
Victor, iubita imaginara s-a speriat? la mine s-a simtit tare la etajul 6 in bucale la etajul 7 s-a cam simtit...am avut timp si de o conversatie: "a fost curtemur", " inca e !" ( si al treilea care abia venea in sufragerie ) " mi se pare mie sau e cutremur?" a fost haios usor scarry, dar ok Eu faceam off-road cu bicicleta. A fost primul cutremur mai serios pe care l-am simtit, am fost panicat o secunda pana mi-am dat seama ce se intampla si pe urma mi-am vazut in continuare de GTA IV cand a fost cutremurul asta ????
Dracool a scris:cand a fost cutremurul asta ????

ieri la ora 20:25 cam asa Seismul a avut 5.3 grade pe scara Richter si s-a produs la ora 20:18:48, potrivit U.S. Geological Survey Earthquake Hazards Program.
Dracool a scris:cand a fost cutremurul asta ????

Asta e ce-a fost:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5632805-update-cutremur-5-3-grade-romania-resimtit-republica-moldova-bulgaria-cititor-hotnews-cainii-simtit-primii-seismul.htm

UPDATE Cutremur de 5.1 grade in Romania, resimtit si in Republica Moldova si Bulgaria. Cititor HotNews: Cainii au simtit primii seismul
de Departamentul Stiri HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2009, 20:21 Actualitate | Esențial

Informatii despre cutremur
Foto: Institutul Geologic al SUA Un cutremur cu magnitudinea de 5,1 grade pe scara Richter (sursa: Institutul pentru Fizica Pamantului) a avut loc sambata seara in jurul orei 20.20 in Vrancea, fiind resimtit la Bucuresti si in diferite regiuni din Romania, dar si in Republica Moldova si Bulgaria. Liniile telefonice mobile si fixe au cazut in mai multe zone din tara, insa si-au revenit la aproximativ o ora de la seism. Nu s-au semnalat victime sau pagube materiale, iar Institutul pentru Fizica Pamantului sustine ca "probabilitatea producerii unor replici care sa fie simtite este extrem de mica".

Ce-o fi, vom mai vedea:
http://fortealenaturii.scienceline.ro/UN_CUTREMUR_DEVASTATOR_AMENINTA_ROMANIAA_5005_649_1.html

Amintiri:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cutremurul_din_1940
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cutremurul_din_1977 Eram in masina cand a fost cutremurul ... nu am simtit nimic, e clar ce amortizoare am ) OTV-u zice ca acum dupa ora 22 vine altu',Doamne fereste!Dar eu totusi ma imbrac frumos Nu am simtit nimic! Eram cu izopren cu berea in mana eu eram in tren , drept urmare nu am simtit nimic A fost cutremur ? ) Eu ma uitam la Manchester United-Tottenham pe net,stau la etajul 1 si chiar m-am speriat oleaca. Eu eram inDelta Dunarii un pic afumat ! am simtit ceva da am crezut ca-i de la betie! A mai fost unu :
http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=indepth&id=s6485;INFO

Eu l-am simitit bine la unirii, la etajul 1 Paci nu tremura nimic .
Black project a scris:Paci nu tremura nimic .

S-a simtit doar in dobrogea/muntenia....tocmai la balamuc unde stai tu acolo normal ca n-ai simtit nimic Cam asa ceva.. A avut epicentrul undeva in mare..
La Ploiesti nu prea s-a simtit.. sau nu l-am simtit eu. Cine stie?! langa Obor in Bucuresti a fost simtit. N-am simtit nimic, cladirea in care lucrez trebuia sa fie parcare supraetajata asa ca e destul de solida. Bineinteles au urmate telefoanele de rigoare toti intreband daca am simtit cutremurul... in militari nu s-a simtit nimic Eu stau in Slobozia la etajul 7 . Dormeam cu spume , cand ma trezesc io ca se misca salteaua cu mine ... Ma,ce dracu (in gandu meu) ?
Vine mama si spune : stai linistit , a fost cutremur ! (inca mai era)
Cum domne ' sa stai linistit in asemea situatie ?
Trebuia sa fac si eu ca in reclama aia : Ce mami , a fost cutremur ???
Bine ca am scapat toti sanatosi . pai si io zic ca nu e bine sa stai linistit in astfel de situatii....pe mine ma prins la birou cand mancam...era sa nici nu-mi dau seama ca e cutremur, am zis ca batzaie careva de masa, apoi cand am realizat deja se terminase.
dar ce credeti ca mi-am vazut mai departe linistit de mancare?
nici vorba am inceput sa tip cat ma tineau plamanii , apoi am sarit rasturnand masa si ciorbele pe cei din jur, am inceput sa alerg descreierat prin birou si in final am sarit prin geam cum vazusem in filme.
din pacate tomberonu' de gunoi sau copertina pe care vezi mereu in filme ca pica lumea lipsea ...si de la etajul 3 chiar doare Maidanezule, ai vazut prea multe filme... Mda... E bine c-a fost cutremur, v-ati mai distrat putin:)
Si cica de data asta n-a fost provocat de bikamerul lui Victor, pt ca, jenata de lipsa performantelor, gagica cu salariu de 1000 euroi a luat un cutter, i l-a taiat si i l-a dat la ratze Ete ca a mai fost inca unul!

Magnitude 4.7
Date-Time

Sunday, May 01, 2011 at 02:24:16 UTC
Sunday, May 01, 2011 at 05:24:16 AM at epicenter
Time of Earthquake in other Time Zones

Location 45.638°N, 26.396°E
Depth 141.5 km (87.9 miles)
Region ROMANIA
Distances 63 km (39 miles) E of Brasov, Romania
64 km (39 miles) NNW of Buzau, Romania
130 km (80 miles) W of Galati, Romania
136 km (84 miles) N of BUCHAREST, Romania
Location Uncertainty horizontal /- 14.6 km (9.1 miles); depth /- 9.4 km (5.8 miles)
Parameters NST=125, Nph=144, Dmin=39 km, Rmss=1.09 sec, Gp= 32°,
M-type=body wave magnitude (Mb), Version=7
Source

USGS NEIC (WDCS-D)

Event ID usc000331 Nu stiam eu de ce a inceput sa tremure vitrina incet,dar sigur....nu scapam! am vazut subiectul ... si am citit de la inceput ...fara sa ma uit la data ...si toata lumea era treaza ...se dadea cu bicicleta cu masina ...altii vb la telefon pe balcon ... si am zis ce de lume activa noaptea ...apoi am vazut data si m-am linistit ... eu pe asta l-am simtit ...dar in partea de final ...cica a fost si un soi de huruit depresiv asa ...dar eu cum nu prea aud ...nu m-a depresivizat ... si atat de pe faza au fost televiziunile ...ca prima stire despre cutremur a venit instantaneu dupa o juma de ora ...la stirile de la ora 6 ... care de care sa bateau in grade mai multe ... si el saracu a fost un sergent ajutant ce aspira la plutonier ... pana una alta mie mi-a placut ...ceea ce nu pot sa zic de doamna mea ...care ...dupa acest moment nu a mai dormit ...a dat drumul la televizor ...comenta cu mine ...ce daca eu dormeam ! un pic de zgudu zgudu pe la 8.15 . cam de 4 grade zic eu Te cred pe cuvânt că tu ești acolo în miezul problemei.
Eu, cu atâta isterie prin media, m-am imunizat.
A fost cutremur!?!
Bine! Următorul! L-am simtit si eu, eram in pat. Simtit pe dracu ... cainii latra ... treaba merge ... astia ziceau ca a fost de 4.7
bleah , un fleac din astea sa tot fie
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum