Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cum se schimba placutele la frana de mana?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Asadar, cum se schimba placutele la frana de mana? Se emonteaza etrierii de pe cutie,se extrag placutele si se remonteaza etrieri la loc. Da, si daca sunt cam blocate suruburile(folosita cheie hexagonala), nici cu degripant nu vrea. imposibil sa fie blocate, pentru ca...sunt insurubate in aluminiu
tubulara de 17, cu antrenor (sau cheie cu clicket adevarata) Am folosit cheie hexagonala de 17, nimic trebuie sa-mi rup mana ca sa-l clintesc! Incearca,incearca!Ai grija sa nu-ti rupi mainile! Ok am sa incerc! De unde esti? folosesti inelara aia si bagi pe ea o teava ca sa ai mai multa forta Masina nu e a mea, e a unui prieten care nu mai are frana de mana. Bucuresti. O sa mai incerc mie imi era frica sa nu stric ceva. vezi ca
dupa ce desfaci etrierii teoretic ar trebui sa schimbi si garniturica dintre semietrieri,garniturica pe care o iei de la magazin Da stiu, ca am curatat franele spate:D
valib a scris:imposibil sa fie blocate, pentru ca...sunt insurubate in aluminiu
tubulara de 17, cu antrenor (sau cheie cu clicket adevarata)

Fals Vali! Face depunede de oxid de aluminiu in jurul surubului si se gripeaza de nu-ti vine sa crezi!

frycoszu_15 , te pot ajuta sa schimbi porcariile fara sa demontezi etrierele. demontant parghiile alea pe care stau cablurile nu?e mai greu cu ala de pe interior(intre etrier si cutie) mult mai simplu e sa dai jos etrierii Am mana mica, imi incape la fix. Pt mine e mai simplu asa.
iulicuta2000 a scris:dupa ce desfaci etrierii teoretic ar trebui sa schimbi si garniturica dintre semietrieri...
Nu neaparat DACA, in locul axului ce tin placutele pt frina de serviciu, inainte de desprinderea etrierilor de pe CV, se pune un surub lung de 5 mm si se stringe bine cu piulita. e vreo 3ron o garnitura din aia... Am rezolvat-o avea pistonasele ovalizate le-am scos la compresor (la 6 atm). Masina e a lui fiba. Multumim pt sfaturi
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum