Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Repere caroserie...diferente constructive

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
a mai intalnit cineva, ca spre exemplu, aripile fata, desi impecabile...sa nu potriveasca pe masina la fix?
sau...aripa de pe o parte sa fie mai 'umflata' decat cealalta, desi ambele sunt impecabile, sau noi?

intreb asta...pentru ca eu am intalnit ambele cazuri...si pana acum n-am intampinat asemenea probleme Eu am patit cu aripi spate, luate de noi, sa fie mai umflate decat cele vechi. Ca rezultat, jantele au incaput, fara sa mai umflu, doar am taiat buza. Nu,n-am intalnit.Toate reperele de caroserie de Oltcit vin fest.La Dacie se mai intampla tragedii,la cele de Conex. Faceau unii din Iasi aripi de Oltcit. M-am lovit si eu de ele, sunt facute cu... "spatele". Tot aia faceau si esapamente, teava care iese din toba primara trebuia indoita, altfel finala iesea in afara caroseriei. Se pare ca Vali a nimerit un reper de Iasi. Am sa scriu aici sa nu deschid alt topic!
Ma-m lovit de o problema si eu
Am luat masina ....bla..bla..bla si azi am schimbat capota.
intre aripa dreapta si capota este o distanta unde iti bagi dejetul destul de mare.
Aceeasi chestie era si cu capota cealalata.
A fost schimbata aripa fata si eu credca de aceea este distanta aceea desi nu sunt sigur de asta!
Va intreb si sunt curios daca voi putea rezolva problema asta.
Cand voi primi,cumpara aripa cea noua si o voi monta sa vedem aripa asta e de vina sau altceva.
Help! e posibil sa fi fost masina busita binisor si sa nu mai pupe aripa bine, din cauza asta sa ramana si capota mai offset vezi balamaua capotei...partea prinsa pe langa baterie...poate de acolo e dereglata chestia

in rest...aripa se poate monta intr-o singura pozitie...
iar daca nu ai urme de lovituri pe contra-aripa slabe sanse sa fi fost lovita Da a fost busita zic eu caci are ca si o forma de ou e inpinsa inauntru.
Balamalele ar fi bine.
Se poate rezolva ?!
Caci o contraaripa fara serie nu cred ca gasesc si una cu serie nu am de gand sa pun.
Daca cu sfaturi voastre nu iese nimic,oricum mai voi consulta cu un tinichigiu:). pai masori inaltimea contra-aripii care crezi ca e buna.....in mai multe puncte
dupa aia la contra-aripa cu buba faci aceleasi masuratori...bagi cricul sub ea sa o ridici, ciocane, sau un tinichigiu adevarat cu scule adevarate... poate sa fie aripa de alta natie,sau pur si simplu n-a fost reglata bine pozitia ei(gaurile sunt ovale pe contraaripa tocmai sa permita acest lucru)

acum,pe o parte intra in deget,dar pe partea cealalta cum e?ca poate nu e reglata bine pozitia capotei in balamale... pe partea cu contraaripa distanta mare si dincolo la fix.
Daca e din reglaju capotei cum sa o reglez dai spre dreapta!???
Black project a scris:pe partea cu contraaripa distanta mare si dincolo la fix.
Daca e din reglaju capotei cum sa o reglez dai spre dreapta!???

contraaripi ai pe ambele parti,deci pe care parte e luft(distanta) mare?
slabesti suruburile de prindere ale capotei si te joci cu dansa,la fel slabesti si suruburile care tin "cuiul" care se agata de incuietoarea capotei PE dreapta e distanta.
Deci slabesc surubele de la capota 2-2 si trag de capota cum vreau in pozita in care o vreau?!? da,si e de ajuns un simplu semn de intrebare
poti la fel slabi suruburile aripii sa o mai asezi si pe dansa in pozitie... Am desfacut surubele capotei am tras de ea si am strans sutubele si nimic deci nu merge.
Aripa am inpinso mai pe inerior dar tot e distanta.
Zicetimi cum fac sa trag capota mai la dreapta! impinge mai tare in balamale,ca sunt din fier si se indoaie putin cat sa-ti deplaseze capota,si regleaza pozitia ei si din broasca+cuiul de inchidere Am inpins si capota sa mai miscat.
Am inpins si aripa dar ca sa fie bine si sa stea ca si dincolo ,dar totusi la o diferenta mica o sa trebuiasca sa fac alte gauri de prindere.
Pana nu voi primi aripa cea buna nu voi face gauri nimic!
Sa nu uit mam uitat tot si se pare ca doar aripa a fost pocnita nu si contraaripa.
Deci am scapa. Revin cu intrebare!
Cum dau jos usa ?
Sub aripile fata am gasit 2surube jos si sus le desfac pe alea si dau jos usa sau acolo la balama am sus si jos ca 2 bete de fier nustiu cum se zice.
LE scot alea doua si e jos usa sau surubele?
Si cum dau jos geamul fata si schimb macaraua? usa o poti da jos doar din boltzuri (cele 2 betze de care zici tu). Boltul de sus se bate de jos in sus, iar boltul de jos, de sus in jos.
Balamalele, pe langa suruburile alea de care mentionezi tu, sunt si sudate de caroserie. Deci nu le pot da jos cu tot cu usa.

geamul il dai jos simplu....
desfaci suruburile care tin macaraua, dupa care impingi de suruburile de la macara sa intre in interiorul usii. Dupa aia tragi de macara fatza-spate, pana iese de pe sina (de pe usa), respectiv misti de geam intr-o parte (ca sa iasa de pe ambele 'role' ale macaralei. Ca sa scoti toata macaraua, trebuie sa o mai scoti de pe o rola care trece printr-un suport fixat pe usa. valib, tind sa te completez , aripa se monteaza intr-o singura pozitie - ai spus tu. ai dreptate, dar depinde si cum o reglezi fata de capota; astfel iti ramane spatiu mare intre aripa si capota, cam cat un deget, sau deloc = capota sa calce pe aripa. Am patit-o eu.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum