Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

roti infranate

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salut. am si eu o problema cu franele . deci franele astea tin, dar rotile sunt ff infranate(le invart cu levierul) cum le deblochez? infranate sunt si cele de spate si cele de fata. (cred ca din cauza aceasta nu imi mai intra in viteza , ca am mers cu ea asa, si am stricat discul sau planetarele) deci ma puteti ajuta? deci trebuie sa te ajuti singur, sa dai jos etrierii si sa cureti pistonasele iar daca problema persista, sa inlocuiesti pompa de frina am vazut ca pedala de frana nu se duce pana la capat,( maxim jumatatea cursei pedalei)deci asta ne da impresia ca franele tin. deci eu ma gandeam ca poate sunt prea stranse si sa le slabesc. asta pot face ?????? este undeva un surub pentru reglarea franei? Da! Umbla la surubelul ala......din pantaloni poate e prea strans,mai da-i drumu (in vro vecina) ,glumesc nu te supara!Ti-a spus dragosh cam ce sa-i faci.Si iti mai spun si eu ceva mai usurec dar nu le deblochezi 100%,dai rotile spate jos si bagi surubelnita intre placutele de frana si faci o parghie sa le cracanezi sa nu mai apese pe disc,pe urma calci frana sa apese pe disc ,cumperi un spray de curatat discul de frana si dai ep pistonasele care imping plcutele pe disc ,pe urma cu o carpa (tifon am folosit eu) freci pistonasele(NU surubelul de mai sus) ,pe urma iar le bagi inauntru cu surubelnita,iar faci pedala sa iasa si tot asa pana stralucesc .Spor la treaba da e bine sa dai rotile jos si sa fortezi pistonasele dar sa desfaci si aerisitoarele dupa ai completezi cu lichid de frana si aerisesti. acum am venit de afara. am desfacut toate rotile, si am pus masina pe butuci. cand invarteam de roti, se invatreau atunci cand bafam un levier intre prezoane si suceam de el. rotile se invarteau, (toate ) la fel de greu. dupa acea m-am pus cu ciocanul pe sabotii aceea care strang discurile de frana, si si-au dat drumul. perfect., toate mergeau perfect. ma urc in masina, si apas frana.........imi venea sa imi dau cu ciocanul in cap. rotile se infranasera toate la fel din nou. dece raman sabotii blocati??ca mereu cand apas pe pedala de frana, se infraneaza rotile si fara ciocan nu mai fac treaba. poate fii lichidul de frana uzat? si sa nu mai traga sabotii inapoi?. discurile de frana lucesc . deci............ce trebuie sa ii fac? multumesc Desfa toti etrierii, scoate pistonasele, scoate garniturile cu mare grija (daca gasesti sa le inlocuiesti cu unele noi e IDEAL) fara sa le ciupesti DELOC, curata pistonasele bine, curata interiorul etrierilor foarte bine, curata garniturile pe care le-ai scos... monteaza tot si apoi aeriseste! Vei scapa de probleme, consumul masinii va scadea cu cel putin 50%, etc...

PS: N-ar strica sa schimbi lichidul "uzat" eu zic sa nu se mai oboseasca nimeni sa-i raspunda, poate doar la misto cine are chef o sa le curat azi, multumesc
Desfa toti etrierii, scoate pistonasele, scoate garniturile cu mare grija (daca gasesti sa le inlocuiesti cu unele noi e IDEAL) fara sa le ciupesti DELOC, curata pistonasele bine, curata interiorul etrierilor foarte bine, curata garniturile pe care le-ai scos...
La pistonase nu ai prea ce curata. Doar sa le stergi cu o cirpa fina.
Cel mai important in deblocarea frinelor este curatarea locasurilor (canalelelor) in care se aseaza garniturile. ok, multumesc, acum ma duc sa vad ce rezolv..............multumes Nu cumva tija de la pedala de frana iti calca stamb pe pistonas? Te bagi sub bord, eventual cu o lanterna si o sa vezi o tija care ar trebui sa calce fix pe mijlocul pistonasului de la pompa de frana. aia calca bine ca m-am uitat , si tot nu am reusit sa le repar, dar am vaz ca nu mai are lichid de frana, si o sa ii cumpar azi( am miscat de rezervorul acela cu lichid , si a curs tot , si trebuie sa il schimb.) dar poate fii si in cauza asta? ca nu are lichid?
ca pedala se apasa la maxim. dar franele "ingeata".oricum ii schimb lichidul si sa vad ce rezolv.............. multumesc Cum adica ai miscat de rezervorul de lichid si a curs tot?
deceneu32 a scris:Cum adica ai miscat de rezervorul de lichid si a curs tot?
Cred ca l-a saltat si i-au iesit "picioarele" din garnituri. A tras de el in sus? Cine l-a invatat?A pierdut tot lichidul! nu neaparat tras in sus. Eu am patin la multe masini sa misc vasul, apoi sa curga pe la garnituri... Chiar si Cazanu' mi-a facut o gluma d-asta Deh, voia saracu' garnituri noi da' nu stia cum sa spuna treaba e ca nu am vrut sa il misc , ad dat roata de rezerva jos, si am miscat de el(nu am observat) si cand am vazz ca imi curge lichid in cap(eram sub masina) am zis ca s-a spart, dar era scos din garnituri, si acum trebuie sa ii schimb tot uleiul. asta cum se face? trebuiesc curatate toate tevele de la frane?de lichidul vechi?
multumesc bai baiatule tu esti asa paralel cu toate ? mai gandeste si tu ca e gratis . Ai face bine sa te duci la cineva priceput sa-ti faca trebele estia. Totusi e sistemul de franare.... nu prea tine legat cu sarma.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum