Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Singur in .... biblioteca
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am recitit "Întâlnire în Atlanticul de Sud" de Douglas Reeman.
Am cumpărat-o de pe okazii.ro cu 5 lei. Mai este acolo "Derbedeii" de Nicuță Tănase dar o vinde scump(36 lei) că este prima ediție. Eu i-am oferit 20 de lei dar omu nu se lasă deocamdată, deși licitația i s-a repus în vânzare de vreo două ori.
Ați citi ceva de Nicuță Tănase? Cum vi s-a părut?
Eu am citit "Derbedeii" și "M-am făcut baiat mare" în copilărie. Îmi amintesc faptul că Nicuță Tănase are un umor deosebit. Am inceput sa iau la rand seria cartilor din editia "Adevarul".
Dupa "La Rascruce de Vanturi" (Emily Bronte) si "Gestapo" (Sven Hassel) acum citesc "Marile Sperante" (Charles Dickens)
Plumber a scris:
Ați citi ceva de Nicuță Tănase? Cum vi s-a părut?

Am citit "Muzicuta cu schimbator" si alte cateva nuvele. Scrie frumos (as vrea sa scriu excelent insa o sa zica lumea ca-s analfabet si citesc Nicuta Tanase in loc de Cioran), are ceva din genul lui Constantin Chirita, in plus e vorba despre perioada aceea pe care nu am prins-o, inaintea de Ceausescu, cand tara inca era puternic ruralizata, asta incluzand Bucurestiul. Cartile sint pentru copii (doar la suflet), citesti despre mahalalele Bucurestiului, despre coada la cinematograf si specula cu bilete, despre tramvaie ruginite si strazi laturalnice, despre noile santiere si camionagii care sterpeleau benzina, despre motociclete cu atas, masini de lapte, bariere care se coborau cu manivela, trenuri personale, cravata de pionier, tractoare si remorci. Păi dacă mi se pusese pata, am cumpărat "Derbedeii"(35 lei într-un volum din 1961 care mai cuprinde și "M-am făcut băiat mare", "Muzicuța cu schimbător" și "Acțiunea P1500"), și l-am recitit. m-a busit nostalgia anilor de liceu ...cand am citit zevaco, dumas si karl may ... acum citesc proceduri de sistem, instructiuni de lucru, sistemul managementului de calitate ...referate, note interne si alte hartii printate in firma.... Hanul Ancutei si Baltagul, in versiune .pdf. For whom the bell tolls. Nu, n-am gresit topicul, nu e vorba de melodia lui Metallica. Ci despre celebrul roman al lui Ernest Hemingway, pe care m-am apucat sa il recitesc. Perioada dinaintea celui de-al doilea razboi mondial, SPania, razboi civil, etc. In mod ciudat, inceputul a fost cam greu, prima pagina mi s-a parut greu de trecut. Eu sunt la slujba si citesc "Preludiul Fundatiei" de pe saitul pus de Lup Nu eu am pus site-ul, site-ul era pe-aici pe forum de mult timp, eu doar am avut neplacuta surpriza ca s-a schimbat userul si parola si le-am gasit pe cele noi. Eu, ca sa nu ma "stresez" prea mult cu televizorul si calculatorul (cica nu am voie) ascult carti (audiobooks), mai exact saga Amber de Roger Zelazny, foarte addictive (10 carti), iar la capitolul hard copy, astept vol III din "Cronicile Lumii Pamantene" de Licia Troisi, care inca nu a aparut prin librarii si citesc "Mormintele din Atuan" de Ursula "capa" Le Guin din seria Terramare, iar la capitolul carti documentare "Noua Ordine Alimentara" de prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, carte care chiar s-ar putea sa ma faca sa-mi schimb obiceiurile alimentare... Mi-a cășunat pe "almanahele" Anticipația.
Are cineva și îi prisosesc?
Am găsit pe net 1983, 1987, 1993 în format electronic dar nu îmi place să citesc la calculator.
Parcă spuneați voi că există o "măgărie" electronică pe care poți să o ții în mână și să stai răsturnat în canapea, cu ecran în care poți să încarci cărți și să le citești.
Cum se cheamă drăcia? Să știu ce caut. Exista iBook, insa costa o gramada.
Sub 2 mil insa gasesti un monitor LCD 15". Gasesti unul cat mai subtire, ii scoti piciorul si gata, inconvenientul ramanand ca ramane atasat la calculator.
EEK! a scris:Exista iBook

Nu e eBook? iBook cred ca e ceva "laptoc" Apple. eBook cred . sony reader
citestecartzi in format pdf, dar nu stiu daca numai tiparite sau si scanate. recomand "Padurea nebuna" de Zaharia Stancu,celor care fileaza romanele de razboi ,cat si "Jocul cu moartea" de acelasi autor(daca imi aduc aminte bine se cam leaga intre ele prin intermediul personajului principal,le citisem cam acum 6 ani) John Case - Codul genetic (The genesis code e titlul original). M-a cam tinut cu sufletul la gura, e foarte bine scrisa, desi are cateva minusuri enervante. Per ansamblu un "thriller", ca tot sunt la moda englezismele, foarte alert, destul de bine documentat si destuld e surprinzator. Eu o recomand, desi s-ar putea sa ma injurati dupa aia. Mi-am luat "almanahele" anticipatie.
Am inceput sa lecturez la ele. M-am apucat de un roman de Radu Tudoran. Nu, nu "Toate panzele sus!". Victorie inaripata ii zice si m-a surprins prin acuratetea detaliilor si ritmul foarte foarte captivant.
Hofy a scris:
EEK! a scris:Exista iBook

Nu e eBook? iBook cred ca e ceva "laptoc" Apple.

si mai simplu..... Iphone. Si sunt aplicatii cu carti garla.. de exemplu eu am toate cartile scrise de Dickens ..intr-o singura aplicatie. In ultima vreme am citit cateva carti de Jeremy Clarkson (pentru cine nu il stie, e cel de la Top Gear). De fapt, sunt colectii din editorialele lui din Sunday Times si review-uri auto, scurte, de 2-3 pagini fiecare, pline de umor, asa incat nu te pot plictisi. Le gasiti in golful piratilor. Care ai cartea Spartacus de imprumutat? Isaac Asimov - Soarele gol.
Am transformat Oltcit/ul in sala de lectura (la rind la 'rabla') Mai am putin din "Dacia Felix" de Ion Rusu Ciobanu.
Mi-a venit coletul cu Omul de aur de Jokai Mor si Tai Pan de James Clavell.
Am redescoperit ce bine se citeste la baie. ,,Pentru toata viata" - Marcus Clarke (supranumit ,,autorul unei singure carti" ; scriitor australian, sec. XIX)
Cartea este de fapt drama, povestea unui om nevinovat care a trebuit sa ispaseasca greseala altuia (ocna), deoarece s-a crezut ca el ar fi jefuit un mort.

+ Niccolo Machiavelli - Arta razboiului si Principele
Jean-Jacques Rousseau - Les Miserables (Mizerabilii)
Vol. 1-2-3 din O mie si una de nopti
Alexandre Dumas pere - Cei trei muschetari si Dupa douazeci de ani
as dori sa citesc si Vicontele de Bragellone, dar nu o gasesc fiind o carte foarte, foarte rara in librarii si in anticariate.
am inceput sa citesc si Carl von Clausewitz - Despre razboi
Am vrut sa scriu mai multe carti pe care le-am citit, dar, grabindu-ma am atribuit gresit opera autorului;astfel: Victor Hugo - Mizerabilii; J. J. Rousseau-Contractul social si Discurs asupra originii inegalitatii dintre oameni
P.S.:Va multumesc pentru observatiile facute si pentru ajutorul acordat. http://www.scribd.com/doc/3222156/Dumas-Alexandre-Vicontele-de-Bragelonne-vol-4

http://www.scribd.com/ MIzerabilii de Jean Jaques Rousseau!!!!!!!??????!!!!!!
http://www.okazii.ro/catalog/43716254/al-dumas-vicontele-de-bragelonne.html
http://www.okazii.ro/catalog/38177764/Alexandre-Dumas-Vicontele-de-Bragelonne-vol-II-si-III.html
http://www.okazii.ro/catalog/43775523/VICONTELE-DE-BRAGELONNE-ALEXANDRE-DUMAS-VOL-1-2-3-4-.html Alexandr Beleaev - "Omul Amfibie"
,,Pentru toata viata" - Marcus Clarke (supranumit ,,autorul unei singure carti" ; scriitor australian, sec. XIX)

Aia o fost tare cartea, Rufus parca il chema pe protagonist...
gyorgyoda a scris:,,
as dori sa citesc si Vicontele de Bragellone

Nu ai pierdut mare lucru, pe mine nu prea m-a dat pe spate. am citit cateva volume de Pavel Corut dar nu le am pe toate ,ca mi-a placut cum a scris .
cristi_s a scris:
gyorgyoda a scris:,,
as dori sa citesc si Vicontele de Bragellone

Nu ai pierdut mare lucru, pe mine nu prea m-a dat pe spate.

Deh! Lectura asta este specifica unei anumite varste.
La vremea respectiva mie mi-au dat lacrimile cand a murit Porthos. Am pe undeva, cartile lui Sven Hassel, in format rtf/doc. Daca va intereseaza....

Unele carti le recitim cu placere, altele le vedem cu alti ochi. Deh, chestie de virsta. Acum citesc Baroness Orczy - "Cavalerul dreptatii" Tocmai am terminat "Bolile si Istoria", o carte pe care o recomand cu mare mare caldura celor care au pasiunea istoriei. imbina istoria medicinei, diversele molime si alde asemenea in context istoric. spre exemplu, unu din capitole povesteste despre cum o boala ( hemofilia ) a reginei victoria a dus la sfarsitul romanovilor...iar altul cum tifosul a distrus planu lui napoleon de a cuceri kremlinu...foarte foarte buna, bine documentata si pusa la punct Acuma citesc o carte despre Carol al-II-lea.Cu tot respectul dar omul asta a facut mai mult rau decit bine si pe deasupra mai era si un mare afemeiat. Da! Dar nu știi care a fost cel mai bun lucru adus de regalism ?
INDEPENDENȚA BĂĂ !!!

(să mi se scuze exprimarea puțin inexactă, oricum ideea e aceiași. Mi-i lene să caut acum.) Nu cred ca dupa ce ai avea ocazia sa citesti respectiva carte nu iti vei schimba parerea despre multe.Acuma se contiuna ceva inceput de mult. Eu m-am apucat de "Expeditiile Ra" a lui Thor Heyerdahl. Acum sunt in mijlocul actiunii, sau mai bine zis la primele 10 pag. din vol. 2 din Regina Margot de Al. Dumas pere. Tocmai am terminat de citit romanul "Toate panzele sus!" (pauza de ras 30 de secunde, apoi continuati sa cititi ), de Radu Tudoran. Desi am vazut serialul de mai multe ori, nu am rezistat tentatiei de a citi si cartea, cand am vazut-o in raftul bibliotecii. Desi serialul mi s-a parut reusit si foarte bine facut, cartea este si mai si. Foarte captivanta, foarte bine scrisa si foarte bine documentata. A, si un pic diferita fata de serial. Am trecut pe lista de "achizitii" romanul "Un port la rasarit", sper sa il gasesc la biblioteca. dune - casa corino
dune - casa harkonnen Hm, cred ca ma reapuc si eu de seria Dune, desi unele mi s--au parut cam greoaie si stufoase. pana una alta, am inceput Fahrenheit 451, de Ray Bradbury. Urmeaza o colectie de povestiri de A.E. van Vogt, Destination: Universe. de A.E. van Vogt recomand seria lumea non-A The Good Book: A Humanist Bible - http://www.evz.ro/detalii/stiri/biblia-umanista-ii-are-ca-apostoli-pe-aristotel-newton-si-confucius-926703.html George Toparceanu - Cin’ s-a fript cu ciorba…

Fratele nevestei unui negustor
A venit odata pe la casa lor,
Zicând ca la noapte, mâine, cine stie,
Are gând sa plece în calatorie
Si ca, prin urmare,
Vrea sa-si sarute sora la plecare.

— Ba sa nu pui gura pe nevasta mea,
A strigat barbatul, ca intri-n belea!
— Si de ce sa nu pun gura, mai cumnate,
Când stii ca mi-e sora si ca eu i-s frate?
— Poti sa-i fii si tata! zise omul scurt,
Cin’ s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt. Balada basinii de G. Toparceanu

Ați văzut prea bine că la consultații
Doctorii te-ntreabă despre emanații.
Vor să știe totul: abundență, faze,
Unii le zic "vînturi", alții le zic "gaze".

Dar sã nu vă mire dacă medicina
Studiază astăzi foarte mult "bășina".
Fiindcă, biologic, pentru toti e clar,
A băși e-un lucru foarte necesar.

Toată lumea bese, asta-i axioma
Nu intereseazã sunet sau aroma.
În privința asta toti sîntem la fel

Floarea nobilimii, preoți, prinți, prințese,
Papa de la Roma bese și iar bese.
Îns-o chestiune trebuie-nțeleasa
Fiecare bese, dar la el acasă!

Fără martori merge, tare sau încet,
Nimeni nu-ți dictează să te beși discret.
Vrei rafale scurte sau prelungi să sune
Treaba ta, ești liber, poți să faci si spume!

Și chiar dacă nimeni nu-ți stă împrejur,
Poti să beși în lege, pînă pici in cur.
Eticheta cere, însă, să fii pudic
Bunul simț pretinde să nu beși în public.

Ce-ar fi, bunăoară, s-auzi pe cutare
C-a bășit in public doamna nu-știu-care
Sau că domnișoara, profesoara X,
S-a bășit în clasă, ieri la 9 fix?

Cum ar fi privite, sau calificate,
Ar mai fi prestigiu, autoritate?
Cine le-ar mai crede ființe gratioase?
Ar fi socotite niste bășinoase.

Dar mă-ntorc acuma iar la medicină
Să-ți riști sănătatea pentru o bășină ?
Să n-o lași să iasă dacă ești în public,
Fiindcă eticheta cere să fii pudic

În privința asta sînt păreri mai multe,
Cine-ar sta pe toate să le mai asculte?
Astfel, după unii poți să beși oricît
Dar să știi la vreme să le strîngi de gît.

Poți să fii același om cu demnitate
De le dai tăcut drumu-n libertate
Asta-i o părere, una dintr-o mie
Dar morala spune că-i ipocrizie.

Ce deosebire între om si cal
Ar mai fi atuncea sub aspect moral?
Când te-arăti în lume demn, gras si frumos
Iar in realitate esti un bășinos ?

Câți nu sunt din ăștia care bes de zor,
Parcă știi vreodată ce-i la curul lor ?
Dar rămîne lege că e indecent
Să slobozi la gaze pe eșapament.

Fie, cu morala nu te poti certa
Dar mai vine gazul fără voia ta.
Suieră si geme, cu prelung ecou
Iar tu ai neșansa să fii la birou.

În astfel de cazuri, spune, ce te faci?
Să recurgi la scuze sau să te prefaci?
Din experiență eu vă spun cinstit
Că nicicînd in viață nu am îndraznit

Să recurg la scuze, ar fi fost mai rău
Sa roșească lumea toată-n jurul meu
Am tîrșîit un scaun, am făcut ceva,
Ca să nu se creadă c-am bășit cumva.

Și oricît s-ar spune că sînt ipocrit
S-au făcut si alții că n-au auzit.
Chiar și-ndrăgostiții cînd admiră luna,
Cu sau fără voie, scapă cîte una

Dar cu-o tuse seacă, bine regizata
Sau cu-o melodie mai pe nas cîntată
Fac să se ascundă tot, a poezie,
Chiar și nedorita, scurtă gălăgie

Ce-a trecut prin mațe și s-a dus in vînt
Si care ne-ncurcă viața pe pămînt.
Dar astfel de cazuri cînd ipocrizia
E asociată chiar cu poezia,

Crime moraliștii nostri le socot.
Căci morala-și bagă nasul peste tot.
În final, tot omul se întreabă trist:
Să asculți de medic sau de moralist ? Nu știți voi că pentru o glumă de asta sus pomenită, mulțumită unui țigan figurant am ajuns să repet un serviciu... In ideea ca la batranete nu am ce sa fac ... m-am apucat sa imi cumpar carti din "biblioteca pentru toti" ... dar editia cea veche (aia comunista) care la final ...sper eu ... va contine aproape 1400 de volume !
si ca sa ma dau si mai mare le iau la fabulosul pret de 1 leu bucata ...din bazar de la vechituri ! pana acu am aproape 200 de carti ... Am inceput sa citesc Dinastia Sunderland Beauclair-Pasari de prada.
Foarte interesanta carte. O sa revin cu ceva citate. Am inceput sa recitesc Aventurile bravului soldat Jvek
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum