Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ce pot pune in loc de garniturile de la surubuul de CO

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am scos surubul de progresiune si de CO de la un carburator pentru a-l spala si regla,si am distrus garniturile torice de etansare. Altele nu am si nici nu am reusit sa gasesc. Ce altceva s-ar putea pune in locul lor ? mergi la un magazin cu profil auto...
am vazut in ultima vreme aproape la toate magazinele, o geanta gen trusa de scule, cu diverse oringuri de diverse dimensiuni

poti incerca un oring din trusa respectiva...(au si dimensiuni asa mici, cum sunt pt suruburile de reglaj)
ca pret, undeva la 5bani/buc
Vieriu Nicolae Constantin a scris:Ce altceva s-ar putea pune in locul lor ?
Sau cauta garnituri pt carburatoarele de Dacia Nova.
Laurentiu a scris:
Vieriu Nicolae Constantin a scris:Ce altceva s-ar putea pune in locul lor ?
Sau cauta garnituri pt carburatoarele de Dacia Nova.

Smecheria asta am incercat-o eu, nu tine. nu se mai gasesc nici de Oltcit, nici de Nova. Decat daca ai noroc sa gasesti ratacite printr-un magazin. Eu,cred,sunt singurul norocos care a mai gasit un surubel de progresiune nou,cu garnitura de etansare, intr-un magazin ACSA pentru carbul de Oltcit.Am dat pe el 3 lei.De CO n-am mai gasit.
Am mai intrebat si la celelate magazine dar nu mai aveau de ani buni. Astazi am cumparat doua garnituri de cauciuc toroidale.Se gasesc la trusa rosie din material plastic,de la cele mai mari pana la cele mai mici dimensiuni.
Le-am luat pe cele mai mici posibile dar nu se potribesc nici pe surubul de progresiune,nici pe cel de CO.Sunt ...mari! Eu am pus un fir de bumbac in partea exterioara a garniturii, dar nu era ciupita sau uzata prea tare garnitura ,presupun ca merge si canepa Nu promit nimic, dar caut zilele astea sa vad pe unde am pus cutia cu "maimutze", poate gasesc un surub in stare buna, cu o-ring ca lumea. Mai adu-mi aminte. :D eu am infasurat ata pana a ajuns la nivelulul fostei garnituri si nu are pierderi
AwM a scris:eu am infasurat ata pana a ajuns la nivelulul fostei garnituri ...
..... + dupa reglaj, un "sigiliu" cu vaselina.
Laurentiu a scris:
AwM a scris:eu am infasurat ata pana a ajuns la nivelulul fostei garnituri ...
..... + dupa reglaj, un "sigiliu" cu vaselina.

da am uitat sa zic ca am dat cu vaselina pe el ca sa nu se desfaca firul Este 3,5 lei nou la magazin si s-a terminat cu inventiile ! Unde?Ca eu n-am mai gasit! La Tg jiu Norocosule! Daca vrei iti iau unul doua trei cate ai nevoie
Io nu am ce face cu el.Pe gpl nu e folosit. Ia-mi si mie trei bucati,te rog frumos,ca pe la ACSA nu mai sunt.
De progresiune se mai gasesc pe la voi?Ma intereseaza si asta!
Multumesc! Profesore, nu ar fi mai bine sa ne strangem mai multi care vor ca sa nu se oboseasca Robertino cu drumurile ?

Eu nu am inteles prea bine. Acestea sunt suruburi de CO sau de progresiune?

In acest caz ma abonez si eu la 2 bucati de CO si 2 bucati de progresiune.
Dar cum rezolvam cu transportul?

Multumesc frumos! Despre transport,m-am gandit sa ni le trimita Robert intr-un plic mai gros,prin posta romana.N-are rost sa se complice prin colet postal.
gyorgyoda a scris:In acest caz ma abonez si eu la 2 bucati de CO si 2 bucati de progresiune.

Garniturile sint la fel si pt CO si pt progresiune.
De trimis se pot trimite (destul de multe) prin plic normal fara alte complicatii. Nu era vorba despre suruburi ?
Fiindca doresc suruburi (CO si progresiune) noi.
gyorgyoda a scris:Nu era vorba despre suruburi ?

Eu zic ca era vorba de GARNITURI:
deceneu32 a scris:Astazi am cumparat doua garnituri de cauciuc toroidale. ... Le-am luat pe cele mai mici posibile dar nu se potribesc nici pe surubul de progresiune,nici pe cel de CO.
Gasiti inele (garnituri) oentru surubul din talpa si de la progresiune,precum si garnitura jiclor spritz la mine "pieseoltcitgeo". Ai tu asemenea garnituri pentru surubul de imbogatire?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum