Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

B-92-CTC

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am luat masina in octombrie anul trecut, cam in aceeasi perioada in care mi-am luat si permisul. Initial a fost masina de invatat pe ea si adevarul e ca desi am facut scoala pe "dizal", m-am adaptat foarte usor pe Oltcit. Este la origine un Club 11 din 91, convertit in TRS. Cand am luat-o n-avea saraca spoiler, un far era spart, parbriz crapat si multe trebuiau schimbate. Ce-a mai mare bataie de cap a fost cu ITP-ul care a expirat in ianuarie. Dar cu ajutorul lui b28kft am reusit sa aduc masina la stare normala cat sa ia ITP-ul.Am avut cateva probleme cu ea de-a lungul timpului, mi s-a spart elicea de racire, s-a stricat starterul, s-au blocat franele odata, mai nou mi-a sarit o bujie dar in rest a mers saraca.Are niste rugina pe ici pe colo, dar nimic grav. Am schimbat la ea filtrul de benzina, placute de frana, parbriz, geamuri custode si luneta, uleiul, volan, scaune si roti. Inca mai am de luat o pereche de gume si un filtru de ulei, pe care ar fi trebuit sa-l fi luat cu uleiul, dar atunci n-am avut bani. Am trecut prin multe cu ea si in special, multe fete au mers cu ea. Nici una nu a facut fite ca e Oltcit sau ca arata saraca cum arata. Initial a avut kit complet, dar eu vreau un look clasic, asa ca o sa renunt la bara spate si eventual la praguri. Desi m-am zbatut mult pentru ea si s-au dus ceva bani, nu regret nimic, e prima masina si o iubesc ca pe un Ferrari .

http://img222.imageshack.us/gal.php?g=p1050216.jpg

P.S. Mii de multumuri in special lui b28kft si lui Moro, care m-au ajutat la masina, in special b28kft, care a reparat la ea. Multumesc mult si tuturor de pe forum pentru orice fel de ajutor pe care mi l-ati oferit . Dap. Masina merge, i-am dat talpi cat cuprinde cand am mers cu ea.
Are pompa de frana super buna, pivoti, bielete noi, curele si galeti noi, toba finala noua si fostele mele scaune...
Motoru' merge bine, chiar daca-i bat axele si consuma destul de elegant.
Ca parte mecanica, a luat ITP-ul pe bune, cu altele a fost mai naspa.
Ai uitat sa zici, Dane, de 140-u' care i l-am dat (140 pe ceas, real dracu' stie) si de "bucuria" care te-a invaluit cand ti-am zis isprava. Ce moaca ai facut, era de filmat si pus la Bancuri, glume si alte chestii. Culoare,pragurile.bara spate frumusica!!!
Numai bine cu ea!
b28kft a scris:Dap. Masina merge, i-am dat talpi cat cuprinde cand am mers cu ea.
Are pompa de frana super buna, pivoti, bielete noi, curele si galeti noi, toba finala noua si fostele mele scaune...
Motoru' merge bine, chiar daca-i bat axele si consuma destul de elegant.
Ca parte mecanica, a luat ITP-ul pe bune, cu altele a fost mai naspa.
Ai uitat sa zici, Dane, de 140-u' care i l-am dat (140 pe ceas, real dracu' stie) si de "bucuria" care te-a invaluit cand ti-am zis isprava. Ce moaca ai facut, era de filmat si pus la Bancuri, glume si alte chestii.

Da si imi ziceai mie sa merg usor cu ea ....lasa ca si eu i-am dat 140 cu a-4-a cand credeam ca am cutie in 4 trepte ....
P.S. Dar cand ai venit nemernicule de la RAR pentru problemele cu seria de mi-ai zis ca e furata masina...eram alb tot I-am zis tatalui tau inainte sa nu se impacienteze dac-o sa faci urat Am fost azi la Moro sa-mi vopsesc jantele, adica sa dau o dunga alba pe exterior. Ideea era sa le fac pe toate 4, dar din lipsa de materiale si timp, deoarece am reusit sa ma ratacesc de vreo 2-3 ori, n-am apucat sa facem decat una. Adica Moro sa faca una, ca eu am cam frecat duda... . Am facut si schimb de bare spate, eu cedand bara mea de fibra pe una clasica de TRS . Am facut si cateva poze, urmand ca restul jantelor sa le fac maine .
http://img269.imageshack.us/gal.php?g=p1150079.jpg nu poti spune ca ai frecat duda ai fost plecat dupa materiale mai tot timpul
andreimorocos a scris:nu poti spune ca ai frecat duda ai fost plecat dupa materiale mai tot timpul

Am admirat cartierul de fapt de aceea ai stat tu atat cand ai fost la CORA
te-ai uitat dupa pasarici
andreimorocos a scris:de aceea ai stat tu atat cand ai fost la CORA
te-ai uitat dupa pasarici

Dupa pasarici a.k.a. numele strazilor...cred ca am facut vreo 20 km numai plimbandu-ma aiurea Terminat azi de vopsit jantele masinii, cu ocazia asta am dus-o si la spalat . Parcat ceva mai incolo era b28kft ce demonta de zor la masina, a schimbat pompa de ulei. Erau scule in jurul masinii cat pentru un atelier intreg

http://img217.imageshack.us/gal.php?g=p1150086.jpg Prima oara cand am vazut masina asta B 92 CTC, a fost acum vreo 2-3 ani, pe strada unde locuiesc. Arata impecabil, exact cum reiese si din primele imagini postate; a doua oara a fost parca prin aprilie, la festivalul berii din Piata Revolutiei; atunci, saraca era ca vai de ea, interiorul avariat, spoilerele crapate, etc. Acum ma bucur din nou de ea si de proprietar ca o ingrijeste si ai reda aspectul clasic. Felicitari Dan!!! A fost foarte elegant tunata, modificata, si inca ramane foarte eleganta. Bravo!!!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum