Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Alba Ca Zapada si cei 6 crocotauri.......
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Povestea mea incepe cind am fost la spital si am fost diagnosticat cu sindromul Oltcit in sange......................(gluma fiind)
Ok, acum vrb serios am avut placerea de a cumpara un oltcit de la Axel Storm,o masina destul de ingrijita pt anii care ii are si la un pret destul de rezonabil.
Acum m-am apucat de munca la ea (am vazut destul de multe oltcituri modificate in decursul anilor care au trecut,cu motoare comprimate,turbo,genti,interioare,suspensi intarite si o gramada de alte chestii)si am decis ca as putea si eu la randul meu sa fac ceva asemanator.
Bun,astea fiind de zis,m-am apucat de mesterit la ea. Astazi am reusit sa-i cobor suspensia,sa functioneze toata electrica si beculetele de pe ea,sa-i pun restul de interior sa-i fac relativ destul de bine franele (o pregatesc pt ITP),si sunt destul de multumit de ceea ce am facut astazi;)
Acum dupa ce termin cu itp-ul si cu toate actele care le am de facut la ea,mai am de facut citeva modificari (genti de aluminiu late,muzica,estetica,si cireasa de pe tort un motor de oltcit de fabrica de la unchiul meu din Craiova (care a auzit ca mi-am luat oltcit si mi-a promis ca imi v-a face un cadou de neuitat)...........la care din spusele lui acel motor ar avea in jur de 97 de cai putere;) (pastrat si conservat foarte bine in beciul de la casa)............nu ma intrebati cum este posibil ca nici eu nu stiu ce are prin el.
Si sincer deabea astept sa-l pun pe masina,sa-l rodez ca lumea si pe urma sa rup banana cu el............
Deci ..........cum am muncit toata ziua si sunt destul de rupt pt o zi,va urez noapte-buna si v-a tin la curent cu tot ce se v-a intimpla de acum inainte cu masina mea;)
P.S.-Maine bag si poze cu ea:D Asa mai Jhonny boy bagam maine si 2-3 poze

Cati mai multi km fara incidente .. si sa vedem bestia pe strazi bafta cu ea.... Tare curios sunt ce e cu motorul ala...
Bafta maxima domnule Ionel !!! Multa bafta Km multi si fara incidente majore ca minore avem toti posesori de oltcit A trecut "maine" , glumesc dar hai sa te vedem "bolnav" cu sindromul oltcit Are febra oltcitului !
Asteptam pozele! Motor de Oltcit cu 96 cai, suna interesant D-abia astept sa vad. asaaaa

Jhonny Boy am adaugat eu niste poze
tu sa spui ce s-a mai lucrat la masina azi Bine ai venit printre noi!
Arata bine Oltcitul . Ala griu al cui e? Ca arata bine. al meu. Felicitari Johnny pentru achizitie si la cat mai multi km cu ea si cu motorul nebun A-gu-guuu!!! ) Mai, felicitari pt combinatia cu motorul. Daca are cati cai zici ca are - stiu ce e in el. O sa iti placa cum trage, chiar aspirat. Hmmm... io's ala care a aparut pe la voi acu' doua seri si cauta un imbus de desfacut manerele la usi N-am mai ajuns ieri, cum ziceam, da' cred ca si azi tot pe-acolo va gasesc.

In alta ordine de idei chiar m-ai facut curios cu motorul ala de 96 de cai... da' sa fii atent cu el, ca daca-i comprimat in nestire sa nu fie de-ala gen "las' ca daca se strica facem altul". Adica preparat pentru curse.

Spor la mesterit, baieti!
A-gu-guuu!!! Jhonny si cu mine am avut o tentativa de a regla suspensia sa fie egala pe ambele parti .
reparat partea de sub bord unde este aeroterma unde era rugina la greu( ai facut treaba buna acolo Jhonny) , schimbat condictele de benzina cu furtune, dat cu teroson contra-aripi fata spate ( multumiri unor super baieti Gicu, Yoyo si Pletosu` )

va tinem la curent .. maine seara mai urmeaza niste poze niste poze

si propietarul

astazi s-au finalizat lucrariele la capitolul suspensie multumiri lui Pupa )

maine frane si gata de itp

noul stil de a monta plafonul

@ axelstorm : cine te-a invatat sa pui silicon negru sub carburator si la sonda de benzina pfff ce oameni mai nene Vad ca merge treaba...bravo nenilor, va miscati bine
aX3lStorm a scris:......Daca are cati cai zici ca are - stiu ce e in el. ......

Te dai mare mecanic .. nu zic ca eu sunt mare mecanic dar macar stiu ce fac.
De unde sti tu ce are motorul ala in el?
L-ai vazut tu?

Ai tu o vorba .... nu cred ca a auzit nimeni de asa ceva tot tu o spui si afirmi asa ceva ca motoarele aspirate de la Craiova ( care cica ai mers) trag mai bine decat un oltcit turbo

Nu mai face afirmatii daca nu sti despre ce este vorba . te dai mare mecanic nu ai pus mana sa strangi macar o piulita la masina ......nu stiu cum ai putut pune tu silicon negru sub carburator pe post de garnitura si ... sa pui la sorbul de la rezervor la fel silicon negru .

Am spus toate astea cu riscul de a-mi lua Ban ...dar nu mai puteam rezista . ( Nu cred ca am fost vulgar) maaaaaaaaaa,nu va certati...daca e vorba de carpeli stiu si eu pe cineva... ) Rau de tot e Mormolete asta mic... Mai omu (MOro) frate, ce am pus, am pus cu cap - iar masina exact asa cum a fost facuta fugea bine pt un 1.1; Mai devreme ai adaugat acid ca avea rugina sub bord - ce am spus cand ati vazut-o vara interior - ba acolo e strecuratoare, n-am vrut sa las tinichigiul sa puna flacara acolo, si ideea a fost - o reparam noi.

Daca tot e sa ne intepam - pana la urma nu vad care e problema. Vrei sa te certi, cearta-te frate cu altcineva! Spor la treaba kids Cu ITP-ul va pot ajuta daca aveti nevoie. @ axelstorm

nu am spus nimic de rugina de sub bord ca stiam de ea ....( citeste cu atentie ce am scris .. nu ti-a reprosat nimeni ca avea rugina sub bord , stiam asta ca are )
nu ai fost in stare sa pui nici suruburile de prindere la barile de torsiune

am venit -am muncit toti in afara de tine

ce ai pus cu cap? silicon in loc de garnituri la carburator? si la rezervor la fel?
planetrare desfacute ..puntea spate oha suruburi si piulite la barele de torsiune ....
daca asta numesti tu munca facuta cu capul... no comment

trebuie sa discutam intre 4 ochi
imi cer scuze de off-topic nu se va mai intampla

va multumim tuturor ( Pupa, Lex,Chivu,Rontzy, GCL-u, Gicu , Yoyo, Robert )pentru ajutorul acordat pana acum si va asteptam in continuare

Astazi masina a fost la ITP si am fost respinsi pentru....
etanseitate tobe
rulmenti cu ace pe partea dreapta
1 bieleta directie pe stanga
1 pivot superior stanga
si frana pe spate nu tinea bine ( mai trebuie intins arcul de la repartitor )
si altenatorul care incarca 0 .. nimic ..... nu puteau face noxele
in rest toate bune si frumoase ca de am muncit 4 zile aproape non stop Ce s-a mai facut dupa ce am plecat eu? Cu alternatorul s-a rezolvat. In rest? No hai ca nu mai e mult si masina devine street-legal.
Bafta azi!! ma moro,hai ca poate cu bratul inferior nu te prindeai,dar ca alternatorul nu incarca...da-o-n masa de treaba
de tobe nu zic nimic ca aproape toata lumea are ceva cu ele,dar mergea pus niste silicon acolo,cat sa tina pana la itp si inapoi Iulica, tobele se auzeau bine, doar pe la pata calda pierdea, dupa ce am plecat de la itp a inceput sa dea si prin alta parte...
Cat despre alternator, nu a mai fost timp sa fie schimbat pana am plecat la itp, l-am schimbat dupa... da ce ma e cu ora fixa la itp?
..puntea spate oha suruburi si piulite la barele de torsiune ....

eee acolo nu e el vinovat ci subsemnatul! nu le-am mai pus pt ca fusesera scoase cu forta si erau paradite! nu aveam ce pune !da restul nu-i treaba mea!!! @ Banditu : of of of lenea-i cucoana mare

De ieri de la ora 9 dimineatza s-a lucrat non stop la masina .
s-au facut urmatoarele : schimbat esapament din fata pana in spate ( TOT) schimbat rtepartiror de frana spate ..., schimbat iarasi pompa de frana si multe maruntisuri .

Multumiri lui Pupa pentru carburatorul care a scos noxe de Euro 1

Eu , Jhonny si Rontzy am terminat treaba acum 2 ore ai am fost la IPT care a fost luat cu brio . franele au iesit foarte bune . electrica perfecta , pe partea de directie un singur lucru mai trebuie schimbatgi rulmentii cu ace pe partea drepta
]
poze
asteptand la statia de ITP

alte poze cu noi la lucru

No braaaavo baheti, bravo Hanimall !!
Nu mai ramane decat sa te vedem cu troaca pe strazi de azi inainte. Hanimall unleashed !!
Toata lumea casti de fier pe cap ca e legal nebunu
glume-am !! bravo Johnny&Co pt munca depusa
Sa te bucuri de ea si la cat mai multi km
rontzy_r a scris:bravo Johnny&Co pt munca depusa

Ce Johnny&Co prietene? Zi dreacu ca ai lucrat si tu ca un robot, lasa modestia. Bravo Rontzy, ai muncit ca un Hanimall ) Ceva perfuzie s-a mai folosit pt sindromul Oltcit ?
Hai la strada eheeeee mai baieti,vad ca moro (mare baiat ,mare caracter,TOATA STIMA SI RESPECTUL PT EL),el.........omul meu din interior )))) saracul a scris si a pus poze in locul meu si a spus ce s-a facut la masina,bla-bla-bla.
Ce sa mai......................... s-a muncit la masina destul de mult,s-au facut destul de multe la ea dupa cum a spus si moromete (suspensii,carburator,electrica,pompa+repartitor de frana,conducte benzina,electrica,interior.evacuare,sorbul si altele),dar,dupa zeci de ore muncite..................sunt cu Alba Ca Zapada in regula (itp-ul s-a luat,asigurarea este gata, acum mai ramane sa fac restul de acte si gata) o sa fiu linistit;)
P.S.- Deabea astept sa rup gura la toti manelistii infecti cu sloganurile lor si cu toate impresiile care le au in ei..........)))))).

Tot respectul pt urmatorii baietii care m-au ajutat sa duc aproape de finalizare masina........(mai sunt destule de facut;) ).......Moro,Spuf,Ronty,Lexul,Gece,Pletosul,Yoyo,Gicu si altii ............nu am ce sa zic,doar tot respectul si toata stima pt ei.............(v-a poopa fratele vostru;).

Iar pt voi ceilalti...................... o sa revin cu poze si altele zilele aste.
V-a sal pe toti....... sau pun eu pozele? Frecati duda! Hai cu pozeleeeeeeeee Morlo baga pozele sa vada si ochiu' nostru de sticla !!! Sa traiasca Adrian Copilu' de Zahar !!! Sa porti sanatos noile numere draga Johnesculeeeeeee !!
dlaga Spuf..................nu este Adrian COPILUL de Zahar.....
este Alba Ca Zapada
sunt legallllllll ......................pe strazi
Hanimall a scris:nu este Adrian COPILUL de Zahar

Hmm. Nu "Copilul"? Atunci cum? Adrian Cipriotul de Zahar? "Nu'nteleeeeeg"

Zi bre cum e cu numerele & co. este .........Am Cazut Zdravan....................
Hanimall a scris:este .........Am Cazut Zdravan....................

Cu MTB-u? inainte cred ca numarul era asa )

B- bucuresti
03 - era la HATTA
si CLO - cloceste

acum ai niste numere TZIPLA B-19 - ACZ

Abea acum poti spune ca esti legal pe strada ca posibil sa ai si asigurare ( nu se stie ) Sigur are asigurare .Ca nu-ti da certificatu si numerele noi fara asigurare! este mai complicat cu asigurarea ... iti povestim noi
te ia durerea de cap
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum