Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

B-25-SFW
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cum adica pui cheia de 17 pe bucsa superioara?piulitele sunt mai mari de 17 in primul rand,iar in al doilea rand treaba asta se verifica cel mai bine cu masina pe roti,la fel si pivotii,si se verifica folosind un levier care se baga intre axul bratului superior si caroserie,si se verifica jocul lateral dar si intre piulite(pe rand fata,spate) si se ridica practic axul pe verticala folosind acelasi levier...

Oricum bucsile de amortizor nu-s aceleasi cu bucsile de la bascula(rotule)... Daca Iulicuta nu mai m-a criticat, asta inseamna ceva...
Cheia fixa de 17 intra fara probleme pe piulitele de la bucsa/urechea superioara a amortizorului. Sa tinem cont ca sunt doua piulite, una de la amortizorul propriu-zis si cealalta de la bucsa care se infileteaza pe pistonul amortizorului. Si ai sa verifici de pe tija amortizorului jocul basculei superioare in vecii vecilor,numa prostii ai in cap
iulicuta2000 a scris:Si ai sa verifici de pe tija amortizorului jocul basculei superioare in vecii vecilor,numa prostii ai in cap

Am ras la faza asta pana am cazut de pe scaun. Ce-ti mai debiteaza mintea... Bravo! Tine-o tot asa! Iulicuta, eu vorbeam despre bucsa superioara a amortizorului fata, nu de bucsele flexibloc, care au piulite cu hexagon de 22mm.

Lasam pozele sa vorbeasca de la sine
.
Doresc sa-i multumesc, si prin aceasta cale, domnului Dan Alexandru pentru toate piesele pe care mi le-a furnizat (unele dintre ele nu apar in poze).

De ce chederele de usi noi sunt mai lungi cu aprox. 30-40 cm fata de cele vechi?

Mai sunt necesare un filtru de aer si un termostat nou. Din aprinderea electronica pe care am luat-o, fisele tesla vor merge pe SFW iar restul aprinderii pe Eva. Am montat etrierii de frana de spate de la Hanimall dupa ce in prealabil le-am curatat. Doua pistonase erau gripate, abia am reusit sa le scot. Important este ca functioneaza perfect acum. Multumiri lui Hanimall pentru piese.

In viitor o sa urmeze pe ambele masini (SFW si Eva) lichid de frana blue racing.

L.E.: Etrierii si pistonasele par a fi de sorginte Citroen.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum