Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Lumea Audio Vintage

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Deschid acest topic pentru a imparti experiente,pareri si nu in ultimul rand ,materiale audio, cu pasionatii (sunt sigur ca exista) Deasemenea ne putem prezenta aparatele audio din colectiile personale, pe care nu de putine ori am dat o avere la vremea respectiva.Ma refer la aparatele devenite istorie ,care au avut un cuvant greu de spus in anii de glorie ai sunetului analogic si inceputul erei digitale.Aceste aparate sunt inca foarte apreciate de colectionari/cunoscatori,cu performante si fiabilitate net superioare chinezariilor produse in prezent in locatii incerte.
Personal sunt fan Matsushita,adica Technics-Panasonic.
In decursul timpului inca de dupa revolutie,am inceput sa adun bani pentru o linie Technics,Putin cate putin am cumparat cate un aparat si ce a iesit se vede in poze.De bani nu mai spun ,pentru ca in anii '90 cu banii de pe un tv color si un video iti luai apartament.Bineanteles din cauza disparitiei celebrei marci,mai am cate ceva si de pe la altii.
Apetitul pentru sistemele audio l-am capatat in cei 8 ani de studio(cum era pe vremuri) in marea amploare luata la aparitia muzicii la tarabe pe casete audio.Aparatele technics desi nu cele mai performante,au fost si sunt cele mai fiabile.
Bineanteles ca detin si o colectie impresionanta de muzica veche in format analogic, pe casete audio metal si crom,pe care o pot imparti cu doritorii.
In ordine detin:
-Amplif SU A 700 Mos clasa AA
-Amplif SU 80-44
-Procesor de sunet SH-GE 90
-Cd player cu iesire optica
-Deck 3 head RS-BX 727 clasa AA
-Deck RS BX 404
-Preamplificator sansui C 1000
-Tuner sansui T 1000
-cd player Denon cu celebrele decodoare Burr-Brown

Vreau sa multumesc si pe aceasta cale lui Zephirus si lui Accelerator care m-au ajutat cu achizitia a doua boxe technics cu care mi-am satisfacut nebunia.Acum am in total 6 bucati !
Pot sa ajut pe cei interesati(fara costuri) cu transferul colectiilor din format analogic in format digital,in special de pe casete audio.Bineanteles la o calitate mult imbunatatita cu tehnologia de azi ! man . u r 2 sik.....

ma bucur ca acu ai 6

si la cat de tare se auzeu alea 2 ... ma intreb ca acu mai ai casa intacta si fara crapaturi pe pereti ... E na ! Doar n-o sa crap casa.Apoi vecini sunt doar de gard,nu de planseu !

Ascult la volum moderat,insa imi place muzica redata profund,curata, fara pârâituri .
Vezi ca am nebunie mai mare decat oltcitul ..... A fost necesar sa deschid prima poza si n-am mai avut curat mai departe...ce sa zic,felicitari! Ma bucur ca mai exista oameni care nu-si cumpara home cinema de cateva sute de lei si care au pasiuni:)
Prin liceu m-am tot jucat cu statii,boxe,incinte,filtre si tot felul de nebunii dar erau prea scumpe pentru bugetul meu si a trebuit sa las piticul asta in pace,apoi a aparut piticul fotograf si nu mai vrea sa plece! Astept sa vad ce minunatii mai aveti,cred ca este o placere sa asculti muzica,inca o data felicitari! Technics parca erau divizia de scule pro a lui Panasonic?
Vremuri bune, casete TDK, RAKS, Goldstar... robertino stiam pe cineva care avea de vanzare un egalizator technics pe 2x 10 canale.
daca esti interesat arunc o vorba Egalizatorul ma intereseaza numai daca este modelul SH-GE 70 .
Technics era divizia high end de la panasonic.La ora actuala face cele mai bune(cele mai premiate in USA) pick-up-uri profesoinale ,scule pentru DJ si casti cum nu are "curajul" sa faca nimeni !
http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/290187/index.html
Am gasit un subwoofer SONY de 100 W cu difuzor de kevlar 15 toli ,la flanco redus 15% la pretul de 560 ron.Vreo doua luni m-am invartit pe acolo si surpriza mare !!L-am gasit acum 5 zile ,redus dramatic la un super pret de 237 ron.Bineanteles ca l-am saltat pe loc.Pe internet la sony.ro unul nou este undeva la 700 ron nou si second la 400.
Buna si criza !
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum