Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

A 8-a Întîlnire Națională 26-31.07.2010
Pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Asteptam propuneri pentru locatie. la mare, la vadu...corbu.... Vadu si Corbu - asta daca mai tine criza si nu se-apuca aia sa betoneze tot pe-acolo ca descreieratii. LA Ranca. Lascone stieee. Nu la mare ... este prea cald. Intalnirile nationale se fac la munte. Cine vrea la mare poate sa mearga in timpul liber. S-a mai discutat despre asta. Veliko Tarnovo, Bulgaria. la ranca ar fi bine... Așa....
Îmi permit să dau că părerea deoarece anul trecut am spus: zona Vrancea, și zona aia (Buzău) s-a făcut!

Teoretic, s-a împământenit ideea să tot plimbăm Naționala pe tot teritoriul, pentru a le veni ușor tuturor... adică, ați înțeles ideea.

În 2007, s-a făcut în nord la Zugreni, pe Bistrița. în 2008 s-a făcut pe platoul Padiș, în Apuseni. Anul acesta s-a făcut pe valea Buzăului.

În 2010 ar trebui mutată pe undeva prin zona Olt - Craiova. Prin zona Târgu Jiu. Despre asta ar putea să-și dea cu părerea chiar Băruțu și craiovenii și care mai sunt din zona aia.

Pentru moldoveni, ar fi iar un drum de făcut în 2 etape, dar astea sunt detalii.

Curaj, săriți cu idei! RANCAAAAAAAAAAAAa esti surd zeph?sau chior de o ureche?
zona e superba,cabane este prin zona pe acolo Da bre! Ooh! Ce tre' să te urli așa! (scăpărați-aș una )
Am înțeles, tre' să mă uit pe GE să văd cam pe unde vine. Așteptăm poze și detalii de la cei din zonă dar.

Dar parcă n-ar avea nici un farmec să se decidă locația așa repede...ar fi mare plictiseală după asta
Frumos a fost anul ăsta când nu se știa locația cu două săptămâni înainte de Națională
Ranca este oarecum pe drumul dintre Ramnicul Valcea - Tg Jiu, cam la 30 de kilometri de Targu Jiu se face dreapta (venind dinspre Valcea) la Novaci si se merge 18 kilometri pana in varf de munte, drum asfaltat recent. Continuand, de la Ranca in sus, se ajunge la Obarsia Lotrului, dupa 30 kilometri de Transalpina, care e in curs de asfaltare. bine,era doar o propunere,la o adica putem merge la zugreni Da.......sanu fie mai sus de 1000 metri.Nu prea am chef de haine de iarna in mijlocul verii. Ranca se potriveste cu criteriile noaste de selectie? Gasim loc de campare linistit si cu apa cum vrem noi?
Din cate stiu s-a construit in draci in ultima vreme.
Nu s-a "cocalarisit" cumva? Ranca suna bine Daca indeplineste toate conditiile cerute este bine. Nu este plictiseala daca se alege locatia de acum, doar o planificare foarte buna
Dar totusi ... fain tare la Zugreni n-am avut timp sa umblam,loc de campare cred ca ar fi,nu stiu cu apa langa noi daca se poate sau nu...oricum era doar o propunere,in schimb la zugreni stim cum este,si e bine cu bistrita langa noi,acces usor,nem cocalaris
b28kft a scris:Veliko Tarnovo, Bulgaria.

am fost cu kyp in retezat , intrebati-l cum i sa parut ?partea proasta e lipsa apei ,este un parau dar e cam mic si cam inaccesibil . motane ,nu stiu de ce dar daca ar fi sa se tina afara din tara,as alege o locatie ungureasca sau poate chiar mai departe Tismana? Sopotul Nou (in capatul de sus al Cheilor Nerei)? Balaton? Orsova, cum va suna ???
Apa, este; padure gasim; impacam si capra (vecinului) ......... si varza (noastra). Desi sunt genul de individ caruia ii place sa mearga cat mai mult si cat mai departe, is de parere ca intalnirile nationale ar trebui organizate in locuri cat mai accesibile din orice colt al tarii. Pentru ca e greu pentru unii sa faca 1000 de km intr-un uichend. Luati si asta in calcul cand faceti propuneri. Eu is hotarat sa merg, indiferent unde, dar sa ne gandim si la altii. Zic.

Ca sa va faceti o idee de peisaj cu vreo 2 km inainte de Ranca. Din ce am vazut pe acolo, sursa de apa nu prea era. Poate era ascunsa
7thRaven a scris:Din ce am vazut pe acolo, sursa de apa nu prea era.
......... si nici locuri de "parcare" dupa vreo masa mai copioasa . Erau niste platouri acolo, de bagam 50 de masini si corturi, ca popa.
Din pacate, nu-i pe gustu lu Hasu, altitudinea fiind de 1800 in Ranca si vreo 1600 in Novaci. Noapte e frig. Ziua e de bronzat. As merge acolo fara sa clipesc. Plus ca drumul este pe gustul oltcitului
7thRaven a scris:Erau niste platouri acolo...
Mai, cind am spus locuri de "parcare", m-am referit la WCuri (boscheti), copaci etc. cum de n-am inteles?
Ba da, erau multi bolovani mai mari si padurea mai jos. E bine ca-s la vale, in caz de urgenta, ajungi repede frumos la ranca
7thRaven a scris:Din pacate, nu-i pe gustu lu Hasu, altitudinea fiind de 1800 in Ranca si vreo 1600 in Novaci. Noapte e frig. Ziua e de bronzat

Cred ca nu de frig ii este teama lui Dan.
Cred ca de drum si timpul schimbator de la altitudine mare, ii este lui. Ca stie ce a patimit la Padis. Si ce, anu asta n-am luat-o pe coaja de la mama natura?
Drumu... 520 de km, da, cam mult. Ce am patit eu la Padis?In fara de faptul ca am mers descut prin balti cu Dreamer si Zephirelli,nu imi amintesc sa fi patit ceva.Racoare a fost si pe valea Buzaului de nu ca la Padis.Plus ca cu cit creste altitudine creste si ricul de ploaie sai mai stii lapovita. bun deci,zugreni?
DanH a scris:Ce am patit eu la Padis?....

Nimic.
Tocmai aia ziceam si eu. Acu' frig, acu' cald; acu' soare, acu' ploaie. Putem sta si mai sus de 1000m ca sa nu patim ca si anul asta la nationala ... sa ne prajim in suc propriu
Prefer vremea de la Padis decat caldura de la Siriu

Iulica .... ti-ai uitat ceva la Zugreni de tot vrei sa mergi acolo? I-a placut,cred eu,foarte mult acolo.Si de asta. a fost mult prea bine acolo ca sa nu-mi doresc sa merg iar
Laurentiu a scris:Orsova, cum va suna ???

Mie imi suna sincer foarte bine asta. Păi daaa, că e întâlnirea oltcitiștilor fără Oltcit. El are japoneză acum, îi convine.... nu îi mai îneacă, nu se rupe luleaua, nu îi bate planetara... nu îi mai consumă multișor....
Dar neh, mi se pare destul de corect și Orșova. lasa bai zeph ca merge si asa,noi o sa fim aia mandri ca inca le mai avem(daca le-om avea pana atunci) Eu a-si opta pentru Lacul Galbenu, este dupa Lacul Petrimanu, ca zona este dincolo de Obarsia Lotrului peste munte, muntele care era dincolo de rau unde am campat prima oara la Obarsie, este liniste, nu-i nici naiba, rau este, padure este, lac de dat la peste este, ce nu ar fi cazare, si pe la sfasitu lui iulie cand am fost eu erau noptea cam 10 grade, dar in schimb nu auzeai pe nimeni, fiind drum ce se infunda in munte, drumul este gen Padis dar vreo 15 km, altitudine 1300 metri.
Zephirus a scris:Păi daaa, că e întâlnirea oltcitiștilor

Bine Zephirelli,iti promit ca eu si Laurentiu si poate impreuna cu:KYP, Iwa,Andrei_Octavian,Bogdan Lascu,Dreamer si altii care nu mai au sau nu au avut Oltcit vom sta ceva mai departe si nu va vom deranja. nu se poate asa ceva va iau la 3pazeste cu ciombeletele Bai zeph... deja mi se pune pata cu "întâlnirea oltcitiștilor fără Oltcit"... special pentru tine promit ca o sa imi pun cortul ceva mai incolo si dimineata o sa folosesc masina ta pe post de buda ecologica, si daca comentezi ceva o sa iti zic simplu: "Eu sunt cu tzaranii din tabara vecina". Nu cred ca vreunul din astia care nu are oltcit nu te-a ajutat atunci cand ai avut probleme, sau n u a mers cu 50km/h doar din simplul motiv ca oltcitul tau nu putea merge mai repede, si asta e valabil pentru oricine altcineva. Nu cred ca este cineva care vine la aceste intalniri prietenesti care sa te refuze daca urlii ca ai nevoie de ajutor.

Prin urmare: daca o mai tii mult asa iti promit ca la nationala masina ta se va transforma

In alta ordine de idei, la Ranca este frumos dar vremea o sa fie usor instabila, nu vom avea apa curenta pe langa noi, iar noaptea va fi al dracu de frig.... zona de pe langa Orsova este foarte frumoasa dar eu unul nu stiu locuri de campare unde sa intram macar 40 masini + corturi... poate totusi se duce cineva din zona sa vada ce si cum.
Mai ramane de luat in calcul si zona Parang sau chiar Voineasa dar unde iarasi eu unul nu stiu locuri de campare (poate iarasi ne ilumineaza careva), si tot odata mai vin cu o propunere: Stana de Vale... (sau valea Iadului, cascada Iadolinei, lacul Lesu) zona este superba, cred ca se va gasi cineva sa dea o fuga in primavara pe acolo, stiu ca era un pic mai comerciala, dar cred ca putem gasi un locsor mai retras... Parang? locul ideal ,ai tot ce vrei apa ,cazare ,trasee marcate ,pentru iubitorii de drumetii,citeva piscine ,telescaun, locuri salbatice ,etc ,pentru documentare il astept pe kyp care a promis ca vine cu consoarta .

P.S. il astept si pe plumber, care trebuie sa-mi intoarca vizita . Hei ... easy ... nu va mai stresati cu Zef! Asa face el de obicei ... daca nu da din gura nu se simte bine. Iar daca-l deranjeaza prezenta noastra, mergem 20m mai incolo si ne facem noi toate cele, dar tare imi e ... ca o sa faca Zef o nationala Oltcit ... singur
Da bre ... avem japoneze ... si te oftici?
Dreamer a scris:
Da bre ... avem japoneze ...

Basca ca a mea e frantuzoaica sadea.Stiu sigur.
Pt zona Orsova paremise ca stie cite ceva mai mult Gheko,adica urmasul legal al lui Laurentiu. Orsova este la 250m altitudine ... ne bate soarele in cap de nu mai stim de noi. La astia ... temperatura medie iarna este de -1 grad Celsius ... nu cred ca vreti sa stiti cum e in mijlocul verii la zona nordica a tarii nu va-ti gandit ,undeva prin Maramures sau Bucovina ? Am auzit ca este superb in Maramures ... poate ne ajuta Hofy cu mai multe informatii. Ceva zona Borsa sau Cavnic.E bine?Asta din moment ce tot ati venit cu propunerea asta.Adica Maramures.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Următoare
Pagina 1 din 15
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum