Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

NAȚIONALA EXCLUSIVĂ OLTCIT 2010
Pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

amatori pentru asa ceva? fugi ma de aici cu asta,tu n-ai venit la nici o nationala cum poti sa ceri asa ceva? si nici n-o sa vin niciodata
pentru ca nu e nationala OLTCIT....

la una la care vin doar oltcituri...vin si eu

P.s: nu cer...PROPUN.....
valib a scris:la una la care vin doar oltcituri...vin si eu

Si Zef... asta e atunci...ne intalnim in 2...

mie mi-ar place mai mult o intalnire de genu:

http://www.youtube.com/watch?v=geINqIFiN9s&feature=related
valib a scris:asta e atunci...ne intalnim in 2...

mie mi-ar place mai mult o intalnire de genu:

http://www.youtube.com/watch?v=geINqIFiN9s&feature=related

Daca te uiti cu atentie la ceea ce ai postat tu Vali, ai sa observi ca nu sunt numai trabanturi, in fundal mai apar si alte masini de fabricatie mai noua ... asa spre anii 2000 chiar si mai mult. Asa ca ... valib, eu unul nu prea inteleg ideea, dar ma rog. Mergi sa te intalnesti cu masina, sau cu omul? Presupunand ca te intereseaza partea tehnica, adica sa ai ce discuta despre Oltcit (ca asta inteleg din faptul ca vrei numai Oltcituri la intalnire, ca daca vrei sa bei si sa discuti despre masini femei si fotbal, chiar nu mai conteaza ce masina are celalalt), atunci cu cine ai prefera sa te intalnesti? Cu unul care are Oltcit, dar e habarnamist total si se duce la mecanic sa o repare, sau cu unul care nu a avut Oltcit, dar si-a rupt salele lucrand la ele?
valib a scris:si nici n-o sa vin niciodata
pentru ca nu e nationala OLTCIT....

la una la care vin doar oltcituri...vin si eu

sa stii ca asta e cea mai proasta si josnica idee de scuza pe care o puteai scoate...tu sa fii iubit ca asa ceva n-o sa vezi prea curand Cred ca nu se constientizeaza un anumit lucru. Trabantul, WV Broscuta sau mai stiu eu care, au devenit simbolul a ceva. Ori Oltcit-ul nu este simbolul a nimic. Asa ca nu putem avea pretentia sa fie la fel de populara. Din pacate in Romania, Oltcitul este considerat o rabla care ia foc. Asta este parerea populatiei din tara asta. Si din pacate nu ai cum sa o schimbi. Eventual se va schimba, atunci cand se va incadra in categoria "masina de epoca". nu putem compara trabantul cu oltcitul,trabantul si trabantistii in general sunt doua clase peste noi Un thread facut inutil pentru ca se stie ca asta nu o sa se intample niciodata, e poate o scuza pentru faptul ca nu vine la nationala, de parca i-a cerut cineva explicatii. Ce penibil... multumim clarvazatorului GCL

ce treaba are faptul ca nu vreau sa particip la o intalnire nationala Oltcit cu 10 oltcituri si 20 masini straine, cu faptul ca vreau sa ne intalnim doar 10-20oltcituri ?

toata lumea e peste noi cu 2 clase...pana si cei cu ARO, Dacia, etc...
doar noi si cei cu lastun nu reusim sa ne intalnim cum o fac si altii
e tare sa te dai mare pasionat de oltcit...si sa nu mergi cu el odata pe an la o intalnire nationala, preferand sa mergi cu masina noua. Halal pasiune

asta e penibil...nu faptul ca nu vreau eu sa ma duc sa stau intre 10 oltcituri si 20 masini straine. Pai vali, pana la urma prezenta la nationala a 10 Oltcituri si 20 de "non-Oltcituri", nu e la aia care vin cu ce pot, e a celor cu Oltcit care nu vin. Pana la urma e decizia lor, fiecare face ce vrea, e democratie, nu?
Pana la urma starea de spirit nu ti-o da un amarat de talon. Parerea mea.
Daca te-ai uita la intalnirile altora, ai ramane surprins sa vezi la intrunirile anumitor marci masini impecabile, aduse pe platforma, impinse pana la locul de intrunire si ... atat. Ca nu cumva, Doamne fereste, sa se murdareasca, sau, mai rau, sa se strice ceva la ele. Ai prefera asa ceva? Eu sincer, nu.

P.S: parerea mea e ca, pentru a-ti face o idee despre ce inseamna nationala Oltcit, ar trebui sa vii macar o data. Iti place, e bine, nu iti place, iar e bine, fara suparare. Pana atunci, nu cred ca poti avea o parere despre ceea ce se intampla acolo. Si ai ramane surprins cate lucruri legate de Oltcit se intampla acolo. De la reglat carburatoare la schimbat motoare.
valib a scris:e tare sa te dai mare pasionat de oltcit...si sa nu mergi cu el odata pe an la o intalnire nationala, preferand sa mergi cu masina noua. Halal pasiune
asta e penibil...nu faptul ca nu vreau eu sa ma duc sa stau intre 10 oltcituri si 20 masini straine.

Cum sa-ti explic, ai vorbit ca sa nu taci din gura...
Sunt multi care si-au luat alta masina si nu mai au oltcitul.
Am inteles, tu vrei sa participi la o intalnire cu masini, nu cu oameni.
Bafta la baut bere si manca gulas cu carburatoarele.
Inca unu care n-o sa-l vedem niciodata la foc de tabara. Mare pierdere Uite alti cum fac intalnirile

http://aircooled.3xforum.ro/post/463/1/BranBeetleMeeting2009/ si stai asa,intanlirea posesorilor si iubitorilor....titlul e mai mult decat explicit
una peste alta si amandoua peste mine astia suntem,15 oltcituri si 300 de japoneze,vrei sa vii bine nu vrei,ia trabant sau dacie,aro...ca poate aia te vad la fata la vreo intanlire de zile mari,prin peisajul nostru cam scump la vedere...
7thRaven a scris:Cum sa-ti explic, ai vorbit ca sa nu taci din gura...

atunci nu mai sunt pasionati oltcit...
Pentru o intalnire cu prietenii nu ai mai ai nevoie de un forum, nu mai ai nevoie de pretextul unei intalniri nationale oltcit far' de oltcit....
ca Mircea, muci fiind, n-a mai stat cu ochii pe geaca de motor, dotata cu buzunare, buzunare dotate cu bani, acte, ipod etc....

Frumoase rau intalnirile la altii. N-am cuvinte.
Si vorba lui Iulica "iubitorii", ce faci cu ei? Da-i in masa, sa stea acasa, ca ei nu mai au oltcit, nu? Din contra ... ceea ce nu poti tu sa intelegi, este ca pasiunea si forumul merg mana in mana la o intalnire nationala. Este acel moment si acel loc in care se simt bine oamenii, socializeaza. Lumea este unita de ceva aici ... lucru pe care nu ai de unde sa-l sti, sau sa-l intelegi, neparticipand la intalnirile noastre.
Ti-am trimis si MP, dar pentru tine se pare ca mai degraba provoci un flame inutil, decat sa intelegi parerea majoritatii.
Daca ai asa o problema mare cu ceea ce se intampla, mai bine faci un forum separat, in care la inscriere, membrii trebuie sa trimita copie dupa CI, copie dupa talon si poza cu masina, eventual un film, care atesta ca Oltcitul este in stare de functionare si cu actele la zi, precum si o declaratie pe proprie raspundere, prin care ... posesorul proaspat inscris isi asuma responsabilitatea sa participe numai la intalniri exclusive Oltcit. credeam ca lumea e unita de oltcit...daca e forum oltcit...
de prieteni e plina lumea, de pasionati/posesori sunt doar cateva mii maxim....

da chiar ca...asta o sa si fac..forum separat....merci mult de sugestie

am dreptul de a-mi expune parerea
asta e parerea majoritatii...oltcitisti fara oltcit.....sau cum? Credeam ca e forumul Oltcit...pasionati/posesori oltcit...nu audiclub.ro (ca idee)
hai mai bine sa schimbam denumirea forumului, ca oricum nimeni nu mai are oltcit, nu vrea cu oltcit, etc........

eu vreau sa fac o chestie d'asta...va place, bine, nu va place...asta e. Nu va obliga nimeni la nimic, nu va interzice nimic.
valib a scris:eu vreau sa fac o chestie d'asta...va place, bine, nu va place...asta e. Nu va obliga nimeni la nimic, nu va interzice nimic.

Are si Valib dreptate cu treaba asta...
Probabil nu se va concretiza nimic, dar e dreptul lui sa incerce.
valib a scris:credeam ca lumea e unita de oltcit...daca e forum oltcit...

Pai este ... de Oltcit si de pasiunea pentru Oltcit. Din pacate tu esti cel care face discriminari si valuri in club.
E plina lumea de prieteni? ... haha ... tocmai ca in club s-au legat prietenii frumoase si din cauza asta ne intalnim de placere. Sunt oameni care se vad odata sau de 2 ori pe ani, iar locul de intalnire este chiar nationala. Isi planifica concediul si bugetul tocmai ca sa ajunga la acest eveniment.
Iar asta inseamna ceva ... uneori chiar mai mult decat o pasiune pentru Oltcit.
valib a scris:credeam ca lumea e unita de oltcit...daca e forum oltcit...

Ai sa razi, dar poti sa fii unit in jurul Oltcitului fara a avea Oltcit. Si iti dau un exemplu: spatele lu' Drinkeru' e praf de la motorul meu.
vali, nu a zis nimeni ca nu e de acord cu ceea ce vrei tu (cel putin eu unul chiar nu am nimic impotriva), doar ca ideea aia de exclusivism suna a cu totul altceva. Exclusivismul dupa mine nu bun, nu bun deloc. cand stai in jurul focului ,iar pe trepied atarna un ditamai ceaunul ,si gusti o palinca adevarata asteptand cu cana ,sa fiarba ceaunul si sa stingi iuteala mancarii cu un vin buuun impartit de pompierul nostru ,si ascultand diferite intamplari cu si despre OLTCIT ,ce mai conteaza cu ce ai venit .
valib a scris:
7thRaven a scris:Cum sa-ti explic, ai vorbit ca sa nu taci din gura...

atunci nu mai sunt pasionati oltcit...
Pentru o intalnire cu prietenii nu ai mai ai nevoie de un forum, nu mai ai nevoie de pretextul unei intalniri nationale oltcit far' de oltcit....

La anu daca-l fac pe Ruginila pana cand are loc intalnirea, caut pe cineva cu permis si vin. vali,cand o sa fie clubul legal ne poti da in judecata ca luam numele oltcitului in "deșert" pana atunci astia suntem si pace,ne vom intanli asa cai cu magari unii cu oltcit altii cu logan sau vreo japoneza si noroc bun,important e sa ne simtim bine intre noi,nu neaparat sa copiem pe cineva
iulicuta2000 a scris:vali,cand o sa fie clubul legal ne poti da in judecata ca luam numele oltcitului in "deșert" ...

Amin!
Pace voua posesorilor de Oltciiit! razi tu razi...dar nu e rasul tau...

se poate sterge...
tocmai i-am inregistrat un domeniu separat...si o sa continui acolo Tocmai ca e rasul meu ... e o gluma prieteneasca
valib a scris:...de pasionati/posesori sunt doar cateva mii maxim....
Vali, pasionatii, pot sau nu sa posede obiectul pasiunii Vali, cred ca stiu ce vroiai tu sa faci, dar te-ai exprimat un pic aiurea. Eu unul am avut vreo 5 oltcituri (cred) din care unul decapotat si unul care m-a tinut 2 zile.... si totusi m-am atasat de cativa oameni de pe acest forum, si pot spune ca am legat ceva prietenii. Culmea este ca anul trecut plecam la Padis cu Kyp, care nu a avut niciodata oltcit si pe care nu il vazusem niciodata.... si totusi ne-am distrat de minune. Tot la Padis am dat de DanH cu ajutorul caruia am schimbat motorul spart... inevitabil sa spun ca pe Dan l-am cunoscut acolo, a si sa nu mai spun ca de fiecare data cand am ajuns prin Iasi de atunci el si cu Laurentiu m-au primit la orice ora (chiar si la 3 dimineata).
Nu a fost nimeni care sa vina la nationala si cu care sa nu poti schimba 2 vorbe, fiecare are felul lui de a fi, fiecare e intr-un fel sau altul. Culmea chiar si cu Sandor am schimbat 2 vorbe anul asta la nationala si a stat cred ca 10 minute in total...

Cat despre pasiune... consider ca pasiunea pentru o masina se manifesta in mai multe feluri. Decat sa tin un oltcit sa rugineasca pe bordura prefer sa lucrez cu Cristi, Corbu, Talash si Lascone toata noaptea pentru a face din 2 motoare unul... si nu iti poti imagina cum m-am simtit cand toti mecanicii de pe acolo se uitau la noi si ne spuneau ca suntem tari a doua zi cand motorul nou era pe masina si mergea fara probleme... Vali a dat glas uneia din chestiile de principiu.
In fiecare an la intalnirea Oltcit, apar din ce in ce mai putine oltcit-uri si mai multe marci diferite. A culminat in 2009, nici jumatate din masinile de la intalnire nu au fost Oltcit.

Multi si-au luat alta masina si au vandut Oltcitul. A ramas pasiunea? NU. Hobby e ceva ce faci din placere, si daca esti pasionat, chiar daca ai o alta masina, pastrezi rabla. In fond, care este efortul financiar?? Asigurare 3-4 mil, ITP la 2 ani 1 mil, ceva piese, consumabile, putine daca mergi cu rabla doar duminica si la parada. Sub 10 milioane pe an, platiti din cand in cand. Rata pe o luna sau doua la masina noua. Asta inseamna hobby, pierzi financiar si te imbogatesti sufleteste.

Eu am Oltcit pentru ca masina nu este pentru mine un hobby, iar rabla reprezinta un mijloc de transport ieftin si ocazional. Da, imi place mult masina, insa pana la hobby mai e. Da, hobby inseamna sa dau 1-2 mil pe roti pentru role de 10 mil, inseamna sa dau 1-2 mil pe cauciucuri si camere pentru bicicleta de 8 mil, sa am un cort bun in loc de unul chinezesc + folie si saci de dormit in loc de patura sau pilota la camping. Hobby se numeste cand dai 10 mil pe un avion sau o barca cu telecomanda, sau 1000 de euro pe echipament de kiteboard, parapanta, schiuri. Daca as avea nevoie drastica de masina, as cumpara una in rate sau sh, si la revedere Oltcit, as dona masina cuiva, de pe forum eventual.

Pentru cine Oltcit-ul e o pasiune, il are inca. Asa cum unii au broscute si trabanturi, care sint scoase in week end la plimbare. Si e frumos cand faci o intalnire si sint 50 de masini identice acolo. Restul sint groupies.
Vali practic si-a exprimat in felul asta regretul ca multi au vandut masina, nu ca aceia nu-i mai sint prieteni. Caci intalnirea Oltcit devine doar o simpla intalnire intre prieteni si cunostinte, care au avut si poate mai au Oltcit, un pretext pentru un week end la gratar. Nu mai sint masini cu capotele ridicate, nu ne mai mandrim cu fisele de Urziceni, cu capacele delco, cu indicatoarele Veglia, cu recircularea scoasa afara, cu cuiele de portiera care ruginesc si tobele finale ruginite, si cel mai mult, cand fiecare povesteste ce metode si inovatii de reglaj ale carburatorului CIC are, de nu s-a mai infundat de 3 ani, consuma 5 la suta si merge cu 160 la ora.

Sa enumeram cateva raspunsuri la topicul lui Vali:

Plumber - "Cred ca nu se constientizeaza un anumit lucru. Trabantul, WV Broscuta sau mai stiu eu care, au devenit simbolul a ceva. Ori Oltcit-ul nu este simbolul a nimic. Asa ca nu putem avea pretentia sa fie la fel de populara." - Un om care spune adevarul, si doare. Trabantul, WV Broscuta, sint simboluri, datorita pasionatilor. Oltcit-ul nu e nimic.
iulicuta - "nu putem compara trabantul cu oltcitul,trabantul si trabantistii in general sunt doua clase peste noi " - altul care adevar graieste.
GCL - "Un thread facut inutil pentru ca se stie ca asta nu o sa se intample niciodata, e poate o scuza pentru faptul ca nu vine la nationala, de parca i-a cerut cineva explicatii. Ce penibil... " - Ai mare dreptate... din pacate nu threadul e penibil...
Laurentiu (cu bun simt ca intotdeauna) - "Vali, pasionatii, pot sau nu sa posede obiectul pasiunii" - este Oltcit, nu este iaht, este un hobby care si-l poate permite oricine, este mai scump sa schiezi 5 zile la Sinaia decat sa tii un Oltcit un an.
Dreamer - "Pace voua posesorilor de Oltciiit!" - Gata, e oficial! Posesorii de Oltcit sint o minoritate ciudata pe forumul Oltcit.
7thRaven - "Cum sa-ti explic, ai vorbit ca sa nu taci din gura... "
Cristi_s - " Mergi sa te intalnesti cu masina, sau cu omul?" - Cu posesorul masinii... prieteni ai suficienti, un forum de pasionati e altceva, o pasiune comuna.
iulicuta - "sa stii ca asta e cea mai proasta si josnica idee de scuza pe care o puteai scoate...tu sa fii iubit ca asa ceva n-o sa vezi prea curand"

Cred ca Vali ar vrea mai mult o intalnire la care sa vina oricine, insa frumusetea ar fi ca Oltciturile sa stea aliniate frumos la un loc, iar celelalte masini sa stea separat, mai la o parte de rablele in jurul caruia s-a construit forumul, s-au construit prietenii... Sint sigur ca multi dintre fostii proprietari de Oltcit ar putea sa-si ia un Oltcit din nou peste ceva vreme, si ii dau dreptate lui Laurentiu acum, unii renunta la Oltcit din cauza ca pur si simplu nu au unde sa-l tina, nu au o curte unde sa bibileasca la el, ci doar fata blocului, unde lumea te considera putin diliu daca hobby-ul tau e un Oltcit. Asa ca ajungem la vorba lui IWA - "Cat despre pasiune... consider ca pasiunea pentru o masina se manifesta in mai multe feluri. Decat sa tin un oltcit sa rugineasca pe bordura prefer sa lucrez cu Cristi, Corbu, Talash si Lascone toata noaptea pentru a face din 2 motoare unul... si nu iti poti imagina cum m-am simtit cand toti mecanicii de pe acolo se uitau la noi si ne spuneau ca suntem tari a doua zi cand motorul nou era pe masina si mergea fara probleme... "

Cu greu ti-ai fi putut imagina in urma cu 5-6 ani ca pe acest forum ar putea apare astfel de raspunsuri la un topic ca cel al lui Vali, dar sa fim realisti... cati dintre cei care au postat pe acest topic stiu cine a fost Liviu? motane , zau ca m-ai lasat masca
in toti anii de cand activez pe forumul asat ester primul tau mesaj serios si profund cap-coada.
sigur nu ai patit ceva ?
poata ca valib are dreptate , nu contest , dar asata nu inseamna sa aruncam cu pietre in cei ce au fost si raman in continuare alaturi de cei ce inca mai au un oltean in ograda
si da , eu am unl functional 100% in fata portii si inca doua de piese in curte de care nu ma indur sa le duc la fier vechi . dar asta nu inseaman ca vreau mortis o nationala de 7 oltence in jor . crede-ma ca m-as simti la fel de bine cand ar fi in jurul meu 5 oltence printre 50 de alte masini , dar stransi la un loc de aceeasi pasiune .
kyp a spus ceva la nationala de anul asta , si are perfecta dreptate :
" prefer sa vin la nationala oltcit unde char daca nu am avut si nu am oltean sunt primit cu bratele deschise decat sa ma duc la nationala citroen unde trebuie sa platesc pentru a face parte dintr-un grup "
Laurentiu a scris:pasionatii, pot sau nu sa posede obiectul pasiunii ?

Off-Topic:
Daca pasionatii nu mai poseda obiectul pasiunii (l-au vandut),unde e pasiunea?Stiu ca un pasionat/colectionar de ceasuri de ex.aduna ceasuri.
Radu Mazare.Tiriac sunt pasionati de masini si aduna masini rare daca isi permit!Jay Leno la fel!
Consider ca daca esti pasionat de oltcit iti iei oltcit,cu un salariu,doua,ca doar nu dai pe el averi,(bagi in el averi ).Cand eu voi vinde oltcitul nu mai am ce cauta pe forum,nu mai pot vorbi "vai ce-mi place oltcitul ca are vecinul" si eu "pasionat" fiind l-am vandut ca un bou.Daca nu ai "obiectul" nu poti intretine pasiunea cu amintiri.
Am pasiune pt vanatoare/pescuit mi-am luat pusca/undita nu sunt gonac/spectator!
Peste 5 ani(cand n-or mai avea nici un sfert de pe aici oltcit-pun pariu din diverse motive-piesele in principal!!) o sa fie intalnirea olcitistilor fara oltcituri?
EEK! a scris:
Dreamer - "Pace voua posesorilor de Oltciiit!" - Gata, e oficial! Posesorii de Oltcit sint o minoritate ciudata pe forumul Oltcit.

Monane ... era o gluma, continuare la ce a scris Iulica ... nu avea nici o referire asupra numarului de posesori de Oltcit de pe forum. Imi cer scuze celor care au interpretat gresit gluma mea.
Este mult mai usor de exemplu sa fi pasionat de ceasuri sau brichete ( de ex. ) si sa ai o colectie.
Mai dificil este sa ai un Oltcit si sa nu ai unde sa-l pastrezi ... cel putin in cazul meu. De multe ori am vrut sa imi iau Oltcit, dar nu am ce face cu el, mi-e mila de al sa il las pe strada, pentru ca nu am curte unde sa-l bibilesc, sau sa-l pun sub pod si sa se pise toti pe el si sa-l distruga. Daca aveam curte, era cu totul altceva.
In iarna cand si-a lasat Iwa Cx-ul la mine, pentru ca avea motorul praf, toti vecinii se uitau stramb la el, pentru ca ocupa un loc de parcare. Odata la 2-3 zile, coboram si-l curatam de zapada, ca sa nu se vada ca este parasit, dar nemiscandu-se de langa bordura, deja vecinii se uitau lung la el si i-au pus gand rau.
Imi pare rau, ca ii priviti pe cei de langa voi, care nu au Oltcit ... ca nu sunt pasionati doar pentru ca nu au si ei Oltcit.
robertino a scris:

1. Daca pasionatii nu mai poseda obiectul pasiunii (l-au vandut),unde e pasiunea?
2. Stiu ca un pasionat/colectionar de ceasuri de ex.aduna ceasuri.
Radu Mazare.Tiriac sunt pasionati de masini si aduna masini rare daca isi permit!Jay Leno la fel!
3. Consider ca daca esti pasionat de oltcit iti iei oltcit,cu un salariu,doua,ca doar nu dai pe el averi,(bagi in el averi ).
4. Cand eu voi vinde oltcitul nu mai am ce cauta pe forum...
5. ...l-am vandut ca un bou.
6. Daca nu ai "obiectul" nu poti intretine pasiunea cu amintiri.
7. Peste 5 ani... o sa fie intalnirea olcitistilor fara oltcituri?

1. In suflet. Peste ceea ce ai iubit odata, nu poti trece usor cu vederea.

2. Citi de aici s-ar putea alinia, vorbesc dpdv financiar, lui Mazare, Tiriac etc. Oltcitul a fost si v-a ramine considerata "masina saracului" din RO.

3. E bine ca totusi ti-ai dat seama de cheltuielile de intretinere a unei masini vechi in care piesele nu se mai fabrica si esti nevoit sa iei la suprapret piese SH.

4. E o idee preconceputa si egoista. Prin experienta ta, ai putea ajuta mult proprietarii de oltcit.

5. Multumesc (multumim).

6. De ce nu ? Oamenii traiesc si din amintiri pt ca viitorul nu-l cunosc. Stii cu cite amintiri am ramas de la intilnirile nationale ? Nu cred ca exista participant care sa nu aibe macar o singura amintire.

7. Va fi o intilnire a PRITENILOR care AU AVUT o pasiune comuna. E un subiect interesant desi nu stiu cat de util In principiu il inteleg pe Vali, insa cred ca a pus problema gresit. Chiar daca nu mi se pare foarte grava initiativa lui, lasa loc de multe "intepaturi" dupa cum se vede pe tot topicul.

Pe Vali il inteleg pentru ca si eu ma simt destul de frustrat cand vad ca in fiecare an vin tot mai putine oltcituri la intalniri Pe parcursul timpului poate m-au dezamagit multi renuntand la Oltcit. Probabil tocmai pentru ca tin la acele persoane si tocmai Oltcitul ne-a adunat Poate cu un efort, puteau sa pastreze Oltcitul.

Insa, incerc sa fiu realist. Nu toti au norocul meu sa am un garaj vara racoros, iarna cat decat cald, cu tone de scule unde fac cand si ce vreau, il dezmembrez cand vreau, il asamblez cand vreau, pot sa tin Oltcitu in el la nesfarsit fara sa comenteze nimeni.

La intalniri, ma bucur si prefer sa-i vad pe Hashu, Dreamer, Iwa, Laur si multi altii, sta stau cu ei la foc, sa bem ceva, sa povestim despre Oltcituri si nu numai... Atata timp cat ma bucur de ei, putin imi pasa ca au venit cu japoneza, nemtoaica, frantzuzoaica, bicicleta, autobuzu sau telecabina. Complicata problema.... cred ca cel mai simplu ar fi sa redenumim nationala: "Intalnirea Nationala a membrilor Forumului Oltcit" cu sau fara oltcit... si apropos.. daca cititi titlul forumului: "www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)" cred ca nu e un forum exclusivist.

Si da, nu mai am oltcit, si nu pt ca a disparut pasiunea, ci pt ca nu mai avea loc in parcare (ca nu am casa la curte sa-i fac loc) Adevarat Hofy, si Dreamer, si toti.
Intrebarea mea era alta: sint normale replicile care s-au scris la adresa lui Vali in acest topic?
EEK! a scris:sint normale replicile care s-au scris la adresa lui Vali in acest topic?

Eu i-am pus doar o intrebare lui Vali si ............ astept un raspuns sincer din partea lui .
EEK! a scris: sint normale replicile care s-au scris la adresa lui Vali in acest topic?

Atata timp cat exista acest forum, in care activeaza un anumit numar de utilizatori si care sunt activi, nu este frumos ca sa-i interzici unui utilizator activ sa participe la intalnire. Indiferent ca e vorba de mine, de Laurentiu, de DanH, de Iwa, KYP, MrclRadu si care mai sunt ( ca mai sunt, dar nu vreau sa fac un adevarat carnat aici ) in aceiasi situatie.
Suntem toti oameni, trebuie sa ne intelegem intre noi, majoritatea ne cunostem personal .... daca era vorma de vreun Dogy sau MaraIon, atunci mai intelegeam.
robertino a scris:
Am pasiune pt vanatoare/pescuit mi-am luat pusca/undita nu sunt gonac/spectator!
Peste 5 ani(cand n-or mai avea nici un sfert de pe aici oltcit-pun pariu din diverse motive-piesele in principal!!) o sa fie intalnirea olcitistilor fara oltcituri?

Adica, daca-ti place folbalul si nu dai in besica, poti sa te apuci de filatelie, nu? Nu poti mere pe stadion sa arunci o privire...
Laurentiu a scris:
robertino a scris:

1. Daca pasionatii nu mai poseda obiectul pasiunii (l-au vandut),unde e pasiunea?
2. Stiu ca un pasionat/colectionar de ceasuri de ex.aduna ceasuri.
3. Consider ca daca esti pasionat de oltcit iti iei oltcit,cu un salariu,doua,ca doar nu dai pe el averi,(bagi in el averi ).
4. Cand eu voi vinde oltcitul nu mai am ce cauta pe forum...
5. ...l-am vandut ca un bou.
6. Daca nu ai "obiectul" nu poti intretine pasiunea cu amintiri.
7. Peste 5 ani... o sa fie intalnirea olcitistilor fara oltcituri?

1. In suflet. Peste ceea ce ai iubit odata, nu poti trece usor cu vederea.

2. Citi de aici s-ar putea alinia, vorbesc dpdv financiar, lui Mazare, Tiriac etc. Oltcitul a fost si v-a ramine considerata "masina saracului" din RO.

3. E bine ca totusi ti-ai dat seama de cheltuielile de intretinere a unei masini vechi in care piesele nu se mai fabrica si esti nevoit sa iei la suprapret piese SH.

4. E o idee preconceputa si egoista. Prin experienta ta, ai putea ajuta mult proprietarii de oltcit.

5. Multumesc (multumim).

6. De ce nu ? Oamenii traiesc si din amintiri pt ca viitorul nu-l cunosc. Stii cu cite amintiri am ramas de la intilnirile nationale ? Nu cred ca exista participant care sa nu aibe macar o singura amintire.

7. Va fi o intilnire a PRITENILOR care AU AVUT o pasiune comuna.

Nu am vrut sa ofensez pe nimeni.Nu stiu cine are,cine a avut,sau cine vrea oltcit.Am scris ce as simti eu!Am oltcit din timpurile in care nu existau conexiunile la internet decat la internet cafe,ce sa mai vorbim de forum.Daca nu eram pasionat nu-l mai tineam,chiar dupa ce mi-am luat alte masini noi.Dupa cel care l-am vandut am plans ca un copil. Am dat exemple de mazare ,tiriac pentru pasiuni,nu am facut referire la puterea financiara.Un pasionat de oltcit il poate scoate sa-l spele,sa mearga cu el 10 km pe saptamana si in rest merge cu alteceva.Intalnirile nationale nu ma ademenesc,poate si din pricina "mahalalei" care pe alte forumuri nu este permisa.
Viata de zi cu zi este egoista.Aproape in fiecare zi primesti cate o palma de la cineva care il credeai amic/prieten.Sa-mi dea Dumnezeu sanatate cati oltcititsti ajut/am ajutat(nu neaparat de pe forum),neinteresat de bani(de ex.barutzu poate confirma) pentru ca cine are un oltcit nu e om bogat. Bun...
Mai întîi am să scriu părerea mea, și apoi am să întorc și am să dau la rândul meu, niște palme.

Ideea este una foarte bună.
Ba chiar de principiu, un fel de șablon de încadrare a startului fiecărei întâlniri naționale.
Cum mi-ar sta mie să mă duc la chibițul la naționala Lada: "ftiți, fi eu pafionat, pe aifea.... hihi"....

Acuș are loc a opta întâlnire, și la nici una nu am auzit să se fi rezervat/închiriat un camping/cabană NUMAI pentru noi. N-am auzit să se organizeze tombole, să se decerneze diverse premii pentru întreaga activitate, pentru realizări, pentru cea mai frumoasă mașină, pentru cel mai amuzant membru...
Naționalele Oltcit sunt doar o adunătură de rable de orice marcă, cu șoferii lor, care stau în jurul unui foc, crapă și beu. Și ciobanii de la stână fac cam tot asta, în fiecare seară.
Și capac la toate, mașinile stau aruncate ca vreascurile în pădure, nu am văzut să se alinieze măcar Oltcit-urile, iar altele, să se retragă mai într-o parte.... Da, s-a făcut treaba asta dar prin norocul bunului-simț de a se orienta, și grupa după zone, a unora. Dar nu într-o zonă ANUME marcată.

Vă mirați că ați ajuns de râsul țării? Păi sunteți o mie și nu aveți nici acum un club înregistrat. Trabantiștii sunt o sută și au o asociație demnă de tot respectul. Plus defilări exclusive (aici nu-mi pot stăpâni amuzamentul când mă gândesc cum ar fi ca în mijlocul coloanei de Trabanturi să apară un Q6... că a fost și el trabantist )

Și acum, ca să răspund unora, ba chiar să mă cobor la nivelul altora...

Dreamer a scris:la una la care vin doar oltcituri...vin si eu

Si Zef...

Ai vorbit când trebuia să taci. Taman tu care ești simbolul înplusului pe aici.
Adică ce, uite s-au găsit fraierii...

Cel mai bine a spus roberrtino (îmi place modul tău de gândire în general) , păcat că
Laurențiu a scris:4. E o idee preconceputa si egoista. Prin experienta ta, ai putea ajuta mult proprietarii de oltcit.
&
5. l-am vândut ca un bou

...a scos propoziția din context. haidi bre.... fraza întreagă e un mare adevăr.

cristi_s a scris:Si iti dau un exemplu: spatele lu' Drinkeru' e praf de la motorul meu.

Am și eu pe vecinu' căruțaș pentru subzistență, în aceeași situație. (Ridică motor, dau doo pahare de vin și se duce la iapa lui. )
Asta îl face Oltcit-ist?

La momentul actual, și eu am pe jumătate cumpărat un autoturism NOU. Marcă mediu evaluată. DAR! Păstrez de suflet ZPH-ul. Pentru dezmorțiri ocazionale.

Închei cu răspunsul scurt și la obiect:
ValiB a scris:amatori pentru așa ceva?

Da, eu. Zef cel care este in plus ... nu sunt eu! Tine minte asta, iar daca nu ma crezi, incearca sa iti faci o autoanaliza a comportamentului tau! E mai rau ca intre copii mici. Fiecare face ce vrea, cu cine vrea, unde vrea, cand vrea. End of story. Ba iaca, , eu am ajuns aici pentru și din cauza unui Oltcit. Și nu pentru că am beut o bere cu ăla care are Oltcit.
Autoanaliză de comportament îmi fac destul de des (cine naiba m-a pus să mă complic să-i răspund....) și mai găsesc alinturi câteodată. Copilării. Însă nu rateuri de bază. Acum vre-o 10 ani cand mi-am pus in cap sa-mi cumpar oltcit am inceput sa sap pe net pentru informatii si am gasit lista de discutii de pe serverul de la matematica, putini au prins acele discutii. Printre ei erau Liviu, Laurentiu, Titus parca si Myke si de restul nu-mi mai amintesc. O parte i-am regasit pe oltcit.ro, si am reusit sa-i cunosc mai intai virtual si dupa aceea fizic la Lacul Rosu, pe ei si inca cateva persoane: Corina, Maidanez, Motanu, Pui de Drac, Razvan, Evil, Vali, Suparatu, Ztoli, Iradiatu, Gabii

Cu timpul si cu alte intalniri am cunoscut alte si alte persoane,

Daca cineva ma pune sa aleg intre intalnirea cu aceste persoane si un grup “privat” in care sunt numai oltcituri nu as sta nici o secunda sa ma gandesc. Sunt oameni pe care imi doresc sa-i intalnesc macar 1 data pe an chiar daca sunt din toate colturile tarii. Este singura ocazie in care ne putem aseza in jurul focului la o bere sa povestim.

Pentru mine intalnirile la sute de km presupun un efort, 2 intalniri pe an sunt aproape imposibil de facut, cel putin pentru mine (si sunt convins ca nu sunt singurul) si atunci trebuie sa aleg.

Cei care au oltcit, vin si se duc, intr-o proportie destul de mare, cei care-si cumpara masina asta sunt tineri pana in 25 de ani care intr-un viitorul (apropiat sau nu) isi schimba masina. Si atunci ? Fete mai mereu noi, cu care ai prea putine lucruri in comun, cu care nu poti sa schimbi pre multe idei. Te intalnesti, ii admiri masina, si a doua zi nu prea mai ai ce sa povestesti.

Dacat sa admir o gramada de olticiuri ( asta o pot face si la REMAT) prefer oricand sa intalnesc cunostinte vechi. Păi se pare că, cu, cunoștințele vechi tot pe la Remat te întâlnești....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cluburi Oltcit Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum