Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

PH 15 YWA
Pagina 1, 2  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ca barcuta sa aiba o surioara mai mica, si ca eu sa am "masina de oras" am inceput sa intind antenutzele dupa ceva interesant de cumparat, si am asteptat.
Spre norocul meu fix la finalizarea unui proiect a aparut pe net dansa:

Am fost am vazut, am placut atat masina cat si fostul proprietar, intro seara mohorata de miercuri (parca).
Am batut palma si a ramas sa ne vedem azi pentru acte.
Intre timp am vb cu nenea Gutman, alias pupi si am inceput sa adun acareturi, pana acum am asa:
- Carburator R5Gtt (de la iulica) + kit reparatie (de la Gutmann):

- Turbina IHI RHB5 - cumparata din germania acum mai bine de 1 an si plimbata pe aici:

- Intercooler MAAAAAREEEEE (de la Gutmann)

- kit furtune apa pentru circuitul de racire al turbinei

Si in acelas timp avem pe drum asa:
- Pompa benzina (noua de la Gutmann)
- regulator presiune R5 (sh de pe net)
- blow off HKF (sh de pe net)
- Modina + radiator (noua de la Gutmann)
- Vas apa (nou de la Gutmann)
- Pompa Apa (noua de la Gutmann)
- sonda lamda (noua de la Gutmann)
- filtru aer (nou de la Gutmann)

Maine trebuie sa mai comandam:
- Ceas Boost
- Ceas AFR
- furtune admisie aer

Si apoi mai urmeaza furtunele de benzina plus diverse coliere si maruntisuri.

Dupa ce toate acestea vor fi la mine incepe distractia .
Si cam asta inseamna stage 1.

Stage 2 inseamna: Suspensie & frane - amortizoare noi, placute noi (binenteles tot de la Gutmann)

Stage 3 inseamna: Interior - 2 scaune OMP TRS Plus (binenteles tot de la Gutmann) si un roll-cage (aici mai vedem, sper o colaborare cu baietii de la Sf. Gheorghe)

Stage 4 inseamna motor nou - aici mai vedem, oricum va fi cu piese binenteles de la Gutmann.

Ca sa raspund anticipat unor intrebari:
- jantele se vor schimba, cu ceva pe 15" as prefera sa fie OZ Racing, dar vazand ca mai are cineva afinitati catre asa ceva ma mai gandesc. Oricum vor fi albe
- jantele de 13" NU se vand !! se vor imprumuta daca va fi cazul baietilor cu masina de raliu pentru poze .

p.s. Daca are cineva am si eu nevoie de un ax de volan + butuc(daca se poate, nu neaparat); reductie pentru temperatura ulei, presiune ulei.
p.s.2. Da stiu ca in acest post cel mai des cuvant este Gutmann dar are si de ce. Felicitari pt masina da pacat intr-un fel ca o cam schimbi total... Nu se poate !!!! hai frate ai inebunit ????era printre putinele oltcituri bune ramse ! o sa-mi para rau de el !!!

Poate pateste si asta ceva ca sa mor io de nu iti rup capu!
P.S. hai cu el pe strada si sa-l alergi mult de acu inainte1 stai linistit banditule, o are promisa si de la mine daca pateste ceva masina

p.s. iwa vezi ca am eu un butuc de volan de dacie,nu da banii pe altul felicitari pt noua achizitie ..
bafta cu turbarea Bafta cu Olteanu'!
Nu va luati de iwa, ca daca nu cumpara el masina cred ca fostul proprietar o dezmembra sigur . Iwa,de mai strici si pe la asta ceva asa cum ai mai facut................nici nu iti dai seama ce se poate intimpla cu viata ta. Bravoooo (am descoprit si cumparatorul secret)
Felicitari pentru achizitie si multa bafta cu masina. O sa iasa ceva frumos...zic eu. Bafta! hasule pun un motor deoparte pentru nationala de anu viitor special pentru tine IWA. felicitari..ma bucur ca asa masinuta a intrat pe mana unui asa pasionat. Sa ai bafta cu ea, si bani sa iasa ce ti-ai propus. Pentru carcotasi: nu inteleg care e problema voastra... Bueeei ce surpriza placuta felicitari pentru achizitie! Cel putin din poze, masina arata perfect E o bijuterie. Sa ai mult noroc si spor la munca pentru a duce la bun sfarsit proiectu' indraznet!
iwa a scris:hasule pun un motor deoparte pentru nationala de anu viitor special pentru tine

Daca anul viitor mergem la Maramu' te ajut si eu la carat Banditule.
S-a stapanesti sanatos Iwa, mii si mii de km! ,,tampoanele ''ti le dau eu
acuma serios ma bucur ca l-ai scapat de la dezmembrat ,era pacat sa moara asa tanar . Masina chiar este foarte ok, momentan detine un motor de 1100 din categoria celor la care bagi capul sub capota sa il auzi la relanti, si intradevar este unul dintre cele oltencele care arata foarte bine atat interior cat si exterior.
daniel.opr a scris:Pentru carcotasi: nu inteleg care e problema voastra...

Cred ca il cunosc pe posesor )!

Bafta IWA, sa iasa ce-ti doresti matale!
daniel.opr a scris:Pentru carcotasi: nu inteleg care e problema voastra...

Bre, stim noi ce stim... e la al patrulea. Si de la mine o are promisa daca n-are grija de masinuta, cat e el de mare.

Apropo, am vazut ieri masinuta, e dichisita. Si daca motorul e cald si functioneaza aeroterma, la relanti nici nu se-aude. Bine, ar mai fi niste mici retusuri gen scos "eleronul" ala care ar fi trebuit sa aiba panta invers, doua plastice in spate care sunt rupte si plafonul la care vinilinul e dezlipit in partea din fata. Dar astea-s detalii si per total a facut o afacere buna Iwa. Happy happy joy joy, a mai venit un pachetel:

indicatoor BOOST din seria Night Flight facut de raidHP. Tare am impresia ca jucaria a costat ceva bani.
Mi-am adus aminte.Nu mai car dupa mine trusa de scule. FELICITARI IWA !!!

Vin si eu cu o amenintare daca farimi ceva la masina: iti inod (noduri pescaresti) furtunele de narghilea .

P.S. Am reductie de presiune si temperatura (3 cai) pe care sint montate sondele (2 de dacia si una de oltcit) + un volan original de oltcit. Daca le doresti, da-mi un MP. salut,
Daca nu mai ai nevoie de reductie te scap eu de ea, eventual chiar weekendul acesta daca ajungeti la Ciclopul la nunta

iwa.

L.E. am mai primit o cutiutza cu jucarii:
Felicitari pentru alegere.
O masinuta frumoasa care merita cumparata. Multumita lui Laur voi avea si reductie pentru ceasurile de presiune / temp ulei in acest weekend.
Pana atunci am mai primit asa:

- un bord cu leduri, si o aprindere pe boton de la Iulica
- de la fostul proprietar un set de bujii, nu vedeti in poza dar sunt NGK IR noi, un bidon de ulei pentru viitoarul motor si 1l lichid de frana (care nu apare in poza)

Si in continuare:

- butucul de volan de la Iulica
- pompa de benzina si sonda lamda de la Gutmann
- rezervorul de apa si radiatorul tot de la Gutmann
si binenteles un filtru de aer "tuning" care o sa imi dea cativa cai frumosi in plus

Momentan atat, restul maine. Astazi au venit si furtunele pentru admisie, si tot odata am comandat restul de furtune pentru prin masina. Am vorbit si cu sudorul, ramane sa ajung cu masina la el si sa ne apucam de taiat Ia vezi matale ce tai pe acolo ! Miroase a ceva fain tare Frumoasa achizitie bre, sa o folosesti cat mai indelungat si cu mare grija, ca asta dintre toate oltciturile e cea mai rasarita.Spor la proiect, suntem cu ochii pe tine . doamne ca frumoasa ii
sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi cai frumosi si turbati Mersi, Mersi sa fie cat mai turbati Duma dumelor, ieri la identificare:
Masina este rosu cu alb, nu doar rosu cum era trecuta in carte. Prin urmare se face identificarea si se modifica cartea, dar nu poate ridica cartea decat proprietarul (adica nu eu), prin urmare dupa putin umblat cu sarumana am aflat ca pot ridica si eu cartea dupa ce le duc fisa fiscala semnata de administratia financiara unde sunt eu ca sa vada ochiul lor ca am fost luat in evidenta Felicitari Iwa! Si sper sa n-o strici si p-asta... Pai in cazul in care o mai strica si pe asta vin eu si ai arat eu lui. ii confisti narghileaua? eheee... tre sa caut la FIA sa gasesc desenul pentru suportul de narghilea aprobat de ei pe roll cage Am primit ieri de la Gutmann si ultimele maruntisuri, adica toba finala si catalizatorul, poze ceva mai tarziu .... finala este mareeeeeeeee Sa le invarti cu placere

si a venit si volanul (mersi iulica)

Am ramas ceva in urma cu pozele si cu lucrul dar din pacate am avut foarte mult de munca .

p.s. Cineva idei unde fac si eu niste butuci/flanse (4x100) ? Unde i-am facut eu si tiga, dar trebuie sa-ti gasesti material si sa ii duci schema exacta. iti aduc eu daca vrei material pentrut flanse!!
am luat deja pentru UXD-ul (defapt maine ma duc dupa ele ) Se pare ca de maine ne apucam de joaca.
Mersi iulica pentru butucii spate de imprumut, de asemena multumesc Banditu pentru butucii fata. Trebuie doar sa mai ajung cu ei la strungar si sa speram ca ii face, altfel mai tre sa cautam putin.

De asemenea astazi am primit o veste buna de la Lascone... sunt gata reductiile , ceea ce inseamna ca maine montam o parte din ceasuri.

Saptamana asta tre sa ajung si la baietii cu cu evacuarea, sper sa o rezolvam si pe asta cat mai repede Si am luat reductiile de la lascone si pompa de benzen, si acum am fugit sa le montez.
Maine punem si pompa de benzina. Na bre si pozna... Sa le porti sanitar.
TRS PLUS
Tare!
Si ca de obicei, la orice scaun nou, sa le besi sanatos si cu placere eu iti doresc sa iesi greu din ele,si sa tragi una puturoasa sa te dea afara din masina... Ehe,ce bine arata.Bravo ma! Nimic nou? Momentan nimic... din cauza zapezii care a fost masina a stat cuminte in parcare. Urmeaza sa ajung sa iau butucii 4x100 si apoi sa produc bani de gume , dupa care sa montam pe ea suspensia... deja Lascone ma injura caci trebuia sa facem asta de ceva timp... Tare frumoasa!Felicitari!Nici nu stiu ce-mi place asa mult la masina asta,dar mi se pare absolut perfecta mai ales in poza aia din lateral!
Cat mai multe succese si podumuri cu ea!!!Va fi o senzatie un exemplar asa frumos la start!!!
iuliu marinescu a scris:Cat mai multe succese ...
Citind o clasica inca in viata, se spune "succesURI". Ptiuuu, da tare fromoasa mai e ea... si o sa fie si turbata
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum