Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oltcit-Masina de teren

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am si eu un Oltcit l-am cumparat de la unu cu 3 mil....e in stare de functionare dar caroseria e oleaca ruginita.Nu am varsta necesara sa iau carnet asta ma enerveaza cel mai tare, si am zis sa imi iau o masina (Oltcit) sa imi fac o masina de teren...sa ma plimb prin spate prin padure p unde nu e drum public.Am dat aripele pe fata joc, portierele jos, geamurile in afara de luneta le-am dat si p alea si a ramas o caruta ca sa o fac mai usoara.Acuma vreau sa ii tai plafonul sa dau jos luneta si sa o las dezbracata....O alta idee ar fi sa o fac 4x4 asta e mai complicata mia explicat mie un prieten mecanic cum s-ar putea face...si sa ii pun motor de vectra si aici sunt alti bani...cutie d vectra etc.Daca rezolv astea ar fi beton fuge de o ia dracu... .Daca are cineva panou electric de vanzare pm please.mi l-a furat ca nu am portiere...il tin in padure cu o prelata care si p aia a furato da ma rog stiu ca is nebun da cand o sa fie gata o sa fie frumoasa si am sa ii gasesc un loc mai decent.Am sa pun in curand poze cu masina.Vreau niste idei ce sa mai fac sa o fac si mai d teren:D si niste sfaturi ca nu ma supar.Multumesc anticipat pacat de masina. daca nu o cumparam o ducea la pieta;) Daca o tai si ii dai aripile jos nu o face cu absolut nimic "masina de teren". Daca il vei folosi cum zici tu nu te va tine mult deloc! Tu iti faci masina de tren decapatabila
Pacat de masina. Mai bine ii tai decat tabla de la plafon si lasi structura de rezistenta, mai iei si tu o gagicutza , doua in spate le pui o muzica, fetele ies prin plafon si se tin de o bara pe care o sudezi intre stapli asa e frumos, eu asa as face
andrei01 a scris:daca nu o cumparam o ducea la pieta;)

Banii t
Ruptdebeat a scris:Mai bine ii tai decat tabla de la plafon si lasi structura de rezistenta, mai iei si tu o gagicutza , doua in spate le pui o muzica, fetele ies prin plafon si se tin de o bara pe care o sudezi intre stapli asa e frumos, eu asa as face

imi place ideea ta...si app nu e greu de facut 4x4 din cate am inteles...tre sa pun nu stiu ce ax de pe fata pe spate...da nu am inteles prea bine....oricum totul e pt fun spor la treaba
tzatzelor mai lasati omul in pace,daca vrea 4x4 din oltcit e treaba lui
hai sa-i ocaram pe toti care au modificat oltcitul,au pus gpl,au taiat bordul,au pus turbo,au taiat traversele de scaune,au pus jante late si cate alte modificari se pot aduca...ah,dar stai,daca ii eliminam pe astia toti mai raman doua trei oltcituri,si alea nu prea le vezi pe strada... Daca ar fi asa de usor de facut 4x4, un ax din fata in spate , un stiker boss si ala e.
I-ai niste roti mari daca vrei 4x4 fa-i tot ce-i trebuie sa le montezi......
Dumitru Cristian a scris:Daca ar fi asa de usor de facut 4x4, un ax din fata in spate , un stiker boss si ala e.
I-ai niste roti mari daca vrei 4x4 fa-i tot ce-i trebuie sa le montezi......

sa imi iau niste cauciucuri de tractor .nu...de jeep cu striuri Uite un oltcit modificat special pentru off-roadhttp://www.youtube.com/watch?v=uMX8dTe-v9k; banuiesc ca pentru asta vrei de fapt sa il modifici.
gyorgyoda a scris:Uite un oltcit modificat special pentru off-roadhttp://www.youtube.com/watch?v=uMX8dTe-v9k; banuiesc ca pentru asta vrei de fapt sa il modifici.

ms mult crek asa am sa fac si eu...adica sigur cu sasiu d aro...si mai am intrebare cum a inaltato asa?
iulicuta2000 a scris:tz
andrei01 a scris:
gyorgyoda a scris:Uite un oltcit modificat special pentru off-roadhttp://www.youtube.com/watch?v=uMX8dTe-v9k; banuiesc ca pentru asta vrei de fapt sa il modifici.

ms mult crek asa am sa fac si eu...adica sigur cu sasiu d aro...si mai am intrebare cum a inaltato asa?

Citeste comment-urile(comentariile) si aisa afli.

Sa nu cumva sa umbli la caroserie(adica sa o tai), si ia aminte bine: intarestei structura de rezistenta, eventual pune-i si roll cage.[/url] Andrei, ti-ai raspuns la intrebare inainte sa o pui.
Cum a inaltat-o? A pus o coaja de oltcit pe un sasiu de aro [+ toate subansamblele de aro] Nu-i chiar asa simplu sa o faci 4x4... Cutia de viteze trebuie sa suporte cardan (axul ala de care ziceai tu, din fata pana-n spate), deci din start cutia de Oltcit nu-i buna. Dupa aia iti mai trebuie si diferential spate, si niste planetare pe spate... practic puntea spate, asa cum e ea acum, dispare... si pana la urma ajungi sa schimbi si motorul pentru ca n-ai cum sa adaptezi alta cutie de viteze, si ca sa schimbi si puntea spate cu sistemul planetare + diferential deja-i prea mult, asa ca tot la caroserie de Oltcit pe sasiu de Aro ajungi... si iese o strutocamila cu care n-o sa poti niciodata sa circuli si pe drumurile publice pentru ca n-o sa ti-o omologheze nimeni, asa ca... Interesanta ideea, dar dupa cum au zis si ceilalti mai sus, trebuie facute multe modificari, iar omologare oha la noi in tara . Desi trebuie sa recunosc ar fi tare fain sa te uiti la ceilalti de sus din Oltcit .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum