Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ce școală mai e și asta fraților?!?!
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
DanSlotea a scris: Daca am nevoie sa stiu despre ceva, am Google si Wikipedia chiar si pe strada. Copiii trebuie invatati sa fie oameni, nu roboti memoratori.

De fapt ai biblioteca publica pentru astfel de lucruri, ci mai putin google sau wikipedia, deoarece acolo informatiile nu sunt 100% corecte. Unde mai pui ca la biblioteca gasesti nenumarate gagici frumoase...
gyorgyoda a scris:
DanSlotea a scris: Daca am nevoie sa stiu despre ceva, am Google si Wikipedia chiar si pe strada. Copiii trebuie invatati sa fie oameni, nu roboti memoratori.

De fapt ai biblioteca publica pentru astfel de lucruri, ci mai putin google sau wikipedia, deoarece acolo informatiile nu sunt 100% corecte. Unde mai pui ca la biblioteca gasesti nenumarate gagici frumoase...
Biblioteca publica miroase a mucegai si e departe, mai ales cind sint in Irac. Plus ca nu ma opresc la primul rezultat pe care-l da gugla, iar daca wikipedia nu are articole 100% corecte, pot fi facute 100% corecte prin implicarea celor interesati.
Iar gagicile nu-s frumoase, sint misto. Fetele sint frumoase

Ideea era ca informatiile nu trebuie memorate pentru ca sint la indemina oricui in anul 2010. Creierul trebuie folosit la creatie, nu la memorare.
DanSlotea a scris: Creierul trebuie folosit la creatie, nu la memorare.

Tizule eu tare cred ca te-a afectat caldura de acolo.Cum crezi tu asa ceva?Vino sa lucrezi cu mine macar o luna si vei ajunge la urmatoarea concluzie: ''H''ule,mare dreptate ai cind sustii sus si tare ce esti prost(de parca am sustinut vreodata contrariu).Nici nu poti sa indraznesti a gindi.Si spun asta la modul cel mai serios.Chiar aseara ca am fost de serviciu am ajuns sa incep sa vorbesc singur cu voce tare.Colegul meu(care e absolvent de studii superioare) m-a rugat sa nu mai sustin ca eu sunt prost.Chiar el s-a convins ca sunt unii atit de prosti incit eu personal sunt Albert Einstenin pe linga ei.Si asta in conditiile in care mie personal mi-au trebuit 18 ani sa absolv 3 ani de liceu si aia la seral.Nu e minciuna,e adevar.
DanH a scris:personal mi-au trebuit 18 ani sa absolv 3 ani de liceu
Asta pt ca ti-a placut sa aprofundezi materia. H-ule da pe vatmanul cand ai invatat sa faci daca ai facut liceul in 18 ani ? Dan Slotea, se vede ca n-ai pasit vreodata in cladirea B.C.U. din Bucuresti... Aia se intaimpla prin anii 1980-1981,eram in scoala generala.Concluzia:cam in perioada aia incepusem sa am vaga banuiala ca de fapt eu nu fac parte din specia homo sapiens cu urmasii sai:homo sapiens-sapens si homo sapiens-sapiens-urbanus ci ca eu personal fac parte din specia homo de neanderthal.Si sa stii ca in vara asta cind sper sa ne intilnim iti voi arata si asemanarile fizice,asta ca sa nu spui ca te mint.Ai sa vezi. Vorbesc foarte serios.La ora cind scriu chiar nu am chef de loc de gluma.
iwa a scris:H-ule da pe vatmanul cand ai invatat sa faci ...?
In timpul liber.
DanH a scris: mie personal mi-au trebuit 18 ani sa absolv 3 ani de liceu si aia la seral.Nu e minciuna,e adevar.

Cum dracu' ti-au trebuit 18 ani sa absolv 3 ani de liceu?!???? Da' ce-ai facut?!????Ai promovat cate o materie pe an?? La școala unde lucrează, nevastă-mea nu a încheiat media la 12 dobitoci care terminau clasa a XII-a. Motivul este clar: tâmpiții nu au venit la ore. Unii chiar niciodată. Și era chiar clasa vedetă, clasa de sportivi. Culmea este că la celelalte materii aveau situația încheiată și chiar promovaseră.
Și a început circul. Prima dată a chemat-o directorul și a luat-o la întrebări. Că ce a început jihadul(oare idiotul o ști ce o fi aia având în vedere că e un politruc tembel cu diplomă fabricată?), că face parte din clica ce urmărește schimbarea lui etc. Nevastă-mea încerca să îi povestească că dobitocii nu au venit la ore și că nici măcar nu îi cunoaște. Da ăsta nimic. Că ce putea să le pună și lor note de promovare ce atâta. Vă dați seama că tembelul nici nu își dă seama că pe lângă faptul că poate fi acuzat de trafic de influență mai și instigă la săvârșirea de infracțiuni? A venit acasă un car de draci nevastă-mea.
Nu i-a trecut bine că se pomenește că este chemată de inspectorul general al județului care tocmai făcea o vizită prin liceul lor. Nemernicul ăsta un pic mai cu clasă, a vorbit mai altfel decât directorul dar tot în același sens. Și ce m-a enervat pe mine cel mai mult a fost replica amândurora cum că "ce să facem dacă ăsta este sistemul?" Tembelii ăștia nu realizează că de fapt ei ar trebui să schimbe acel sistem, ei îl perpetuează.
Mă gândesc la faptul că e un curent general la nivel de țară ăsta cu promovarea dobitocilor indiferent de cât învață sau dacă frecventează cursurile.
Și ne mai mirăm de ce avem tot felul de neaveniți în funcții de decizie. Plumber,cunosc problema,din pacate!
Idiotii aia doi,directorul si inspectorul,sunt pusi in functie politic.N-au cum sa schimbe sistemul.
Plumber a scris:La școala unde lucrează, nevastă-mea nu a încheiat media la 12 dobitoci care terminau clasa a XII-a. Motivul este clar: tâmpiții nu au venit la ore.
Se putea rezolva destul de simplu situatia. "Nu mai este loc de note din cauza umplerii rubricii cu ABSENTE". Directorul si inspectorul, fiind cadre "superioare" ii puteau trece ei clasa. scoala de azi ne formeaza sa devenim niste inculti... ca banul este cel mai de pret lucru... masina cu care te-a adus parintele te reprezinta ... totul ...din punctul meu de vedere ...este o manipulare de foarte sus pusa ... pentru ca in final sa ducem la "globalizare"... si de cand ii formezi asa ? de mici....
nu cred ca am fost clar ...si o sa detaliez ... profesorul, medicul, politaiul ...este foarte motivat prin scaderi de salarii ... luari de bonificatii ... etc. si la o astfel de atitudine a statului ... raspunsul este pe masura ...adica profesorii nu isi mai fac treaba ...medicii ...politaii ... iar cine isi face treaba, iese din tipar si este luat de urechi imediat.
astfel avand o societate cu copii inculti, adulti care fura ...se omoara...se arunca in cap ...sau mai stiu eu ce fac ca sa fie stirea si mai gorzava despre el la stirile de la ora 5 ...si cu niste batrani bolnavi ...cand ni se va intinde "mana salvatoare" in ideea ca va ajut dar imi sunteti datori ... societatea va accepta si se vor duce precum oile ...

niste oameni invatati corect ....
care ar creste de mici cu simtul ...hai sa nu ii zic patriotic ...ca suna comunist ... ... si care nu ar plange dupa parintii care sunt plecati la munca cea mai de jos in afara ...pentru a veni in tara si a il face in sange pe cel care mai are ceva in cap ...dar nu a avut curajul sa faca acelasi lucru...sau a avut alt motiv...
ar fi buni in planurile astea globale ?

in nici un caz ! ...ar fi ghimpi .... asa ca indobitocirea in masa ... ocuparea timpului cu orice altceva decat invatatul... este in avantajul alora care fac marile jocuri ale lumii ! par a fi SF-uri ce spun eu ...poate par un pic dus cu capul ...dar se pregatesc terenuri pentru una alta !
Plumber a scris:si era chiar clasa vedeta, clasa de sportivi. Culmea este ca la celelalte materii aveau situatia incheiata si chiar promovasera.

Si daca-s sportivi... ce-i doare asa mult sa termine liceul? Ca n-au nevoie. Oricum dupa asta o sa bata toata ziua mingea pe maidan... errrr, stadion, cum i-o fi zicand...
MadWolf a scris:ce-i doare asa mult sa termine liceul? Ca n-au nevoie.
Ba au. Intr-un tirziu ii vor lasa puterile si vor trebui sa devina antrenori si ............... fara macar un liceu, nu prea ai sanse.
Laurentiu a scris:
Plumber a scris:La școala unde lucrează, nevastă-mea nu a încheiat media la 12 dobitoci care terminau clasa a XII-a. Motivul este clar: tâmpiții nu au venit la ore.
Se putea rezolva destul de simplu situatia. "Nu mai este loc de note din cauza umplerii rubricii cu ABSENTE". Directorul si inspectorul, fiind cadre "superioare" ii puteau trece ei clasa.

Nu merge!Vin cu scutiri,le motiveaza dirigintii absentele iar directorul te roaga frumos sa le arunci si lor acolo doi de 5.''Ce este asa greu?''
deceneu32 a scris:... directorul te roaga frumos sa le arunci si lor acolo doi de 5.''Ce este asa greu?''
Daca tot e director, sa-si puna el semnatura pe cei DOI de 5.
MadWolf a scris:Si daca-s sportivi... ce-i doare asa mult sa termine liceul?

Păi Lupule nu știi că prostul dacă nu e și fudul parcă nu e prost destul?
Nu iți mai spun că a doua zi după discuția cu inspectorul a venit unul ca să-l asculte pentru a-i încheia situația. Nemernicul nu venise tot anul. Deci vroia să primească 4 note(câte două pentru fiecare semestru) în aceeași zi. Tipul a venit și la intimidare cu vrăjeală că el are afaceri internaționale, că este băiatul unui țigan din Buzescu (ăla cu tribunalul mi se pare) și că e finu lui nuțu cămătaru.
Datorită compromisurilor pe care le-au făcut profesorii în toți acești ani promovând toți analfabeții la toate nivelurile, acești PROȘTI chiar au impresia că hârtiile alea pe care le posedă sunt adevărate și faptul că le au le conferă toate drepturile.
ACEASTA ESTE MAREA GREȘEALĂ PE CARE AU FĂCUT-O PROFESORII. FORMAL, I-AU ADUS PE DOBITOCI PE ACEEAȘI TREAPTĂ CU OAMENII INTELIGENȚI.
Exemplele se regăsesc chiar în învățământ. Tot acum cu discuția cu cei 12 talibani o spiruharetistă îi spunea nevesti-mii că nu știe să evalueze elevii.
Nu vă spun ce a pățit respectiva pentru această remarcă. Are ea o privire și un discurs specific pentru astfel de situații.

Se întâmplă mai rău Laurențiu; directorul încheie medii în locul profesorilor. Dar cu o condiție: numai dacă profesorul este șantajabil.
Este un mare cerc vicios în învățământ. Posturile și chiar titularizările se dau pe bani sau ochi frumoși. Și atunci profesorul respectiv trebuie să fie receptiv la mai toate rugămințile venite din partea superiorilor.
De aceea nevastă-mea le stă în ochi netrebnicilor ăstora. A obținut postul când încă se mai dădeau examene naționale pe bune(probabil mulți nu or să creadă dar nu am dat nici măcar un suc pentru postul ei) și se duce la toate orele. Uneori își face orele cu 11, 7, 8 și chiar 3 elevi. Da,Plumber,asa este!Ai perfecta dreptate!Daca ai sti tu cate note le-am pus eu tiganilor fara sa-i vad la fata!Zeci,sute....
La scoala unde predau,jumate din efectiv sunt tigani.Au zeci si sute de absente.Ii doare in carici pe tigani de scoala.
Daca ar fi sa ne prindem minte cu ei,sa-i evaluam asa cum trebuie,ca la carte,i-am lasa pe toti repetenti.Ca sa evitam aceasta situatie neplacuta,le dam cate-un 4 pe la inceputul semestrului si un 5 la final. Si am terminat povestea!!
Tiganii trebuie promovati ca sunt multi si dau bine in statistici.Cu cati are mai multi elevi promovati,cu atat scoala respectiva e vazuta mai bine la inspectorat si minister.Trebuie ascuns adevarul pentru UE ca avem cea mai mare rata a abandonului scolar si cea mai mare rata de analfabetism din Europa.
Tot asa si cu sportivii aia!!Traim in Romania.Plumber,intelegi? Pai in Bechet vin si aia din Dabuleni, si din Sadova+Damian...Calarasi, Ostroveni...si la ce e pe acolo...mi-e chiar mila de tine
deceneu32 a scris:Daca ai sti tu cate note le-am pus eu tiganilor fara sa-i vad la fata!Zeci,sute.... ...Trebuie ascuns adevarul pentru UE ca avem cea mai mare rata a abandonului scolar si cea mai mare rata de analfabetism din Europa.
Si nu ai pe nimni pe constiinta ??? Un analfabet de asta poate demonstra ca stie sa scrie, sa citeasca si sa-si procure un permis auto. Toti tiganii care au terminat cateva clase la mine la scoala au permise de conducere.Repet:TOTI!!Dac-ai sti cat sunt de corupti astia de la circulatie,de la judet,din Craiova......

P.S.:Ca fapt divers,seful serviciului circulatie din localitatea in care lucrez a fost prins in flagrant cand lua mita o pereche de adidasi si-un trening de la un tigan din Sadova,o localitate invecinata.A fost arestat,eliberat si repus in functie.Cica probele nu sunt concludente....Da cautare pe goagal dupa Sorin Domozina.... Vedeti ca ce ziceti voi aici se potriveste mai bine la "tara de rahat".
deceneu32 a scris:Dac-ai sti cat sunt de corupti astia de la circulatie,de la judet,din Craiova......
Am vazut la TV. Ca si cei din Arges. Lasa ca le mareste acus Basescu teritoriul. Poate-i mai ingrasa putin cu cea mai ramas pe la fundul sacului.
Marius45jml a scris:Vedeti ca ce ziceti voi aici se potriveste mai bine la "tara de rahat".

Din pacate,ai dreptate!
Avem rezultateeeeeeeeeeeeee la baaaaaaaaaaaaaaaaaac!
Din două licee doar 17 reușiți. La mine in liceu doar 3 promovati...din pacate nu sunt printre ei Multumiti-i lui fune(B)riu si celor care-si "bat" capul cu voi sa va invete ceva. Adevarul este ca nici voi nu va dati interesul. Invatati,invatati,invatati.Tot asa a spus si Tovatarul Lenin dupa ce a vazut carnetul de note al lui Stalin.Rezultatele le stim. Eu mai am trei ani pana la bac.
Stau si ma gandesc, ca peste trei ani, poate s-o mai schimba si ministerul asta. Să se schimbe ministerul?!?!? Sau ministrul?
Cam multe greșeli de exprimare, Cristi.
Oricum, promovarea unui examen are legătură doar cu nivelul de cunoștințe al candidatului.
Cristii a scris:Eu mai am trei ani pana la bac.
Stau si ma gandesc, ca peste trei ani, poate s-o mai schimba si ministerul asta.

Pana se schimba ministrul,nu ''ministerul'' ,pune mana pe carte!Lasa forumurile! La așa generație de cretini, nu te poți aștepta la altceva.
Tipic românului: i se pare absolut normal și firesc să trișeze, să fure, să copieze. "Păi cum să nu copiem?.....Ce facem???"
Nu vă e o imagine normală o piți de 18 ani să nu știe citi, dar să o eclipseze la ținută și machiaj pe o prințesă ? Pusă în fața unui text să citească în chineză?

Nu vă e normală imaginea unui cocalaruț de șapșpe ani cu manele pă telefon sau coborînd din mașină frahte la opșpe ani mai plin de importanță decît ministrul educației.... pus să scrie știind numai de "mijto k e kum e plm s mai zic..."

La așa tineret, așa viitor. La urma urmei or să vadă că "aici nu se poate frahte" și or să rupă poarta înspre Europa. Dar acolo n-o să-i pună patronu' la numărat dinții și valoarea lu Gutză.... și or să-și dea cu palma-n propriul..... Deceneu sa stii ca invat foarte bine.
Cand am intrat la liceu, am avut media de admitere 8.04.
Iar in clasa a opta am avut la acele examene, 8.70 la romana si 9.20 la matematica.
Zephirus a scris:La așa generație de cretini, nu te poți aștepta la altceva.
Tipic românului: i se pare absolut normal și firesc să trișeze, să fure, să copieze. "Păi cum să nu copiem?.....Ce facem???"
Nu vă e o imagine normală o piți de 18 ani să nu știe citi, dar să o eclipseze la ținută și machiaj pe o prințesă ? Pusă în fața unui text să citească în chineză?

Nu vă e normală imaginea unui cocalaruț de șapșpe ani cu manele pă telefon sau coborînd din mașină frahte la opșpe ani mai plin de importanță decît ministrul educației.... pus să scrie știind numai de "mijto k e kum e plm s mai zic..."

La așa tineret, așa viitor. La urma urmei or să vadă că "aici nu se poate frahte" și or să rupă poarta înspre Europa. Dar acolo n-o să-i pună patronu' la numărat dinții și valoarea lu Gutză.... și or să-și dea cu palma-n propriul.....

Crede-ma ca si tu daca ai fii in locul nostru ai fii la fel de cretin...
Vina se pare ca tot a noastra a fost, nu neaparat ca nu am invatat, dar anumiti idioti pe la renumite licee cand ieseau de la bac si venea nenea reporteru cu vestita intrebare ''ce ai facut la bac'' ala zicea ca idiotu ca a fost floare la ureche...ca a facut tot. si ministru hop: a fost usor aa? las ca va dau mai greu
Danutz Bratosin a scris: Vina se pare ca tot a noastra a fost, nu neaparat ca nu am invatat, dar anumiti idioti pe la renumite licee cand ieseau de la bac si venea nenea reporteru cu vestita intrebare ''ce ai facut la bac'' ala zicea ca idiotu ca a fost floare la ureche...ca a facut tot. si ministru hop: a fost usor aa? las ca va dau mai greu
Asta e ministru PIRIT si ar fi avut locul asigurat peste tot felul de cretini.
Bacalaureatul nu este un examen de ocupare a unui loc, un concurs ci este un examen de sfirsit de liceu. La asa un examen, subiectele se dau de regula la nivelul mediu raminind ca institutiile superioare (facultatile) ce vor scoate locuri la concurs, sa faca subiecte cu dificultate diferentiata in functie de concurenta. Chiar si seful de comisie care a fost la noi in liceu a zis ca subiectele au fost mult mai grele fata de anii precedenti...si unii profesori au avut probleme in rezolvarea subiectelor (asta a zis el) Dadura si ai mei de la scoala bacu'.Am avut doua clase,A si B,cu un efectiv de 47 de elevi.15 dintre ei n-au reusit sa promoveze.Eu cred ca e bine.Procentul de promovabilitate este mai mare decat media pe tara! Pe de o parte le dau dreptate si la o parte (subliniez, o parte) din profesori. Cum sa fie motivati sa faca scoala cu loazele cand astia se poarta cum se poarta si cand lefurile sunt asa cum sunt? Pe de alta parte le dau dreptate si la o parte din elevi. Celor care vor sa invete si n-au de la cine. Situatia in invatamant e dezastruoasa si e vorba de un cerc vicios pan' la urma... si nu-s de vina nici elevii care vor sa invete, si nici profesorii care-si fac treaba. Toti sunt in aceeasi oala cu cei pe care-i doare-n basca, din pacate.

Iar ministrul... singura chestie pe care ministrul invatamantului a inteles-o din toata mizeria asta este ca trebuie o noua lege a invatamantului. Desi pana acum fiecare varianta se pare ca a fost mai proasta decat precedenta, fie si prin simplul fapt ca daca schimbi legea odata pe an nimeni nu mai intelege nimic... Din punctul meu de vedere este foarte bine ca au picat atat de multi BAC-ul(fac referire in special la cei care vroiau sa se inscrie la o facultate), deoarece prea multi cretini ajung sa faca facultate dar ei habar nu au sa scrie si sa citeasca.
Aproape toti se bazeaza pe spagi date,pe favoruri.De ce sa ocupe un dobitoc care a platit bac-ul locul cuiva la facultate?
Cand eram in facultate aveam 10 colegi 45+ si culmea toti la fara taxa si cu burse.
Un exemplu este prostovanul ala de la Dinamo care a dat bac-ul(parca Danciulescu ii zice cretinului).Daca ala stie in momentul asta vreun roman,sau daca-l pui sa povesteasca IONA se pisa tot pe el.
bibi a scris:Din punctul meu de vedere este foarte bine ca au picat atat de multi BAC-ul(fac referire in special la cei care vroiau sa se inscrie la o facultate)...
N-ar trebui sa te bucure nereusita altora. Cine stie la citi copii, cursul normal al vietii a fost schimbat din cauza unuia care nici macar 12 clase nu are terminate.
Sint cretini ce ajung chiar si europarlamentari daca BABACUL e pe val si impinge unde trebuie. Nu ma refer la cei care intradevar nu au avut posibilitatea de a invata din cauza parintilor sau a altor treburi intradevar serioase,ma refer in mare parte la taranii astia obositi de coboara din bemveuri si sunt plini de figuri.
Multi au luat exemplu de la fratii lor mai mari sau mai grav de la parintii lor care zic"ce iti trebuie scoala?mergi in afara si muncesti" sau "n-ai nevoie de scoala,trebuie doar sa te duca capu,sa fii smecher"...e plina lumea de obositi din acestia Am luat bacul
George Hermenean a scris:Am luat bacul ...
FELICITARI fericitule !

L.E.

Hitler s-a enervat din cauza rezultatelor de la Bacalaureat:
VIDEO http://www.realitatea.net/hitler-s-a-enervat-din-cauza-rezultatelor-de-la-bacalaureat-video_850110.html Felicitari.
Acum poti intra cu bine la facultate.
Succes. De exemplu am fost weekendul asta ...la festivitatea de absolvire a facultatii de medicina din Cluj ... si l-am vazut si pe asa zisul ministru Funeriu... era de tot ....hmmmm...
George Hermenean a scris:Am luat bacul

Felicitari, George!
COSMIN* a scris:Hai sa va vorbesc eu, din rolul pustiului care se duce la scoala in zilele noastre.
...

Este de admirat ca nu te-ai lasat influentat de raul din scoala de azi (din Romania distrusa de azi).
Unde sunt disciplina si exemplul pozitiv din scoala de alta data ... ? (vezi Liceenii http://youtu.be/Aji7IQ7g2rA)
Sistemul de valori a fost rasturnat.

Felicitari George! Si tutror care l-au luat anul asta!

Poate o sa ma injure cineva dar zilele astea jubilez! De ce? Pai e simplu: toate pitipoancele si cocalarii care mereu erau cu nasul pe sus si cu figuri in cap pana la cer acum mai lasa si ei capul in pamant ca deh toate pilele si banii lu' taticu nu i-au ajutat sa promoveze! A si nici maneaua din telefon sau masina smechera parcata in fata liceului!

Bine, maaaaa! Felicitari.

On topic: sa vedem cat o sa tina "severitatea" asta. Ca la noi o minune tine 3 zile, un lucru normal maxim 2.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum