Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

S-a lasat de spate...

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ieri am observat ca masina mea e lasata de spate pe dreapta,care sa fie cauza,ce s-a putut intampla ? Pana nu am.Amortizoarele sunt bune si suruburile sunt la locul lor. poate s-a rupt bara de torsiune Asa ma gandesc si eu....Dar nu e posibil doar sa se fi desfacut surubul care o tine. Am inteles ca este un surub care o tine in bratul rotii,un surub cu o flansa si o garnitura. Am vazut si la mine asta, pe o parte pe spate e mai lasata putin decat pe partea opusa. E cam cu 5-10 mm. Poate sa fie bara de torsiune rupta? La fel si la mine totul pare in ordine. S-a umblat cumca pe fata pe la bratele inferioare?Au fost demontate cumva? Da s-a umbat in vara,am schimbat rulmentii din brate(am pus cate 4),Dar treaba a fost buna. Si puntea spate a fost schimbata tot in vara asta cu o punte buna,cu amortizoare bune,si cu barele bune. Nu am avut probleme pana acum... Pe spate am cauciucuri de 70,iar pe fata de 80,sa fie din cauza asta,pentru ca era putin lasata de spate ? Masina statea bine,reglajul de inaltime era bine facut,doar ca era putin lasata de spate datorita cauciucurilor de 70 Daca e bara de torsiune rupta, e diferenta mare de inaltime.Stiu ca de doua ori i s-a intamplat lui tata. cel mai simplu mod de a vedea daca e rupta bara de torsiune e sa ridici masina pe cric si sa misti de roata in sus...
o bara de torsiune rupta pe spate lasa masina foarte mult,adica intra roata foarte mult in aripa,se poate observa asa simplu,uitandu-te prin spatele masinii la tamponul de cauciuc in care se sprijina bratul puntii sa nu fie sarita in dantura barii ? Si a mea s-a lasat de pe fata dreapta dupa ce am luat in plin o canalizare de langa trotuar fara capac . De atunci este cu 10 cm mai jos pe dreapta fata dar bara nu s-a rupt . Suspensia este bine mersi caci am schimbat numai telescopul dar n-am umblat la bara de torsiune caci atunci nu mi-am dat seama ca este lasata . Cind e vorba de 5-10 mm,atunci in cazul in care nu ma insel eu parca asa veneau reglate din fabrica.Adica pe stinga un pic mai sus.Din cauza soferului. Cum naiba sa se rupa bara de torsiune oameni buni?
Ia vedeti, nu cumva s-a rupt prezonul care intra in bucsa inferioara a amortizorului si acum amortizorul sta prins doar la capatul de sus?
Cum se comporta masina, balangane ca o barca? Balangane Motane,da nu se lasa. Am avut prezonul de la amortizor rupt, dar masina statea dreapta.
EEK! a scris:Cum naiba sa se rupa bara de torsiune oameni buni?

Cum se rupe orice bara de torsiune, fie de la supraincarcare, fie de la un soc puternic in timpul mersului, fie de la ... nimic. Unui amic i s-a rupt bara de torsiune pe fata , cand masina statea in parcare. Pus si simplu s-a rupt. Banuiesc ca avea un defect de fabricatie.

Revenind la subiect, nu am inteles exact cat de mult e lasata. Spuneti-mi ca sa schimb bara rupta,trebuie sa dau jos puntea spate sau nu.? Se schimba greu? Nu trebuie data jos puntea ca sa schimbi bara. Usor sau greu, depinde de cand nu s-a mai umblat la ea.
Uite aici material de citit: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=10591&postdays=0&postorder=asc&highlight=bara+torsiune&start=0

Mai cauta, sigur mai e ceva informatie, nu mai tin minte pe unde. Am reusit astazi sa schimb bara de torsiune. A iesit relativ usor,cam doua ore de munca.Nu singur,m-a ajutat un prieten. Am desfacut conducta de frana pe dreapte si am scos bratul cu totul afara,de frica sa nu sparg discul de frana,Am desfacut surubul din partea opusa a barei rupte si cu un ciocan de 5k i-am dat in cap pana a iesit afara. Atrebuit sa scot si amortizorul afara,pentru ca surubul din partea de jos se strambase.Desi cred ca se putea indrepta,l-am taiat cu flexul si am pus altul.Am pus conducta la loc,am aerisit frana,si am montat totul la loc. Probabil intamplator am avut norocul ca masina sa stea dreapta pe spate.Cam asta a fost. Multumesc tuturor pentru ajutor. Tot belea din aceiași zonă:

A încercat vreodată cineva să scoată brațul-țeavă din brațul cu roata, din spate?

Eu l-am ciocănit în amblele direcții de l-au luat dracii, l-am făcut ciupercă spartă în partea care vine în mijlocul punții... și tot degeaba... Da de ce ai făcut chestia asta!?! Ca să schimb brațul-țeavă. Să pun nou. ce conversatii interesante

nici nu stiam ca e posibil sa faci asta, cel putin nu cu, obiecte particulare. eventual cu ceva prese, poate e posibil...
dar nu luat la ciocane....ca 'infloreste'
iese dinspre brat inspre mijlocul puntii (ca sa zic asa)

(cauta si tu un mecanic mai calumea, care are presa manuala mica de vreo 10 tone (din aia hidraulica)...si rezolvi rapid problema) Exista dorn special pentru extras tuburile din bratele spate.
Operatiunea de face cu un ciocan mare si un postament solid pe care "fixezi" bratul.Dornul intra perfect in tub,fara sa aiba joc interior si fara sa depaseasca cota exterioara.Este cu 1mm mai subtire la exterior.
Am scos sute de tuburi cu acel dorn.La "bagare" incalzesti bratul cu lampa de instalatii si tubul intra foarte usor. La băgare mi-am dat seama că încălzit merge mai bine. Logic.

Dar la scos? O să-mi fabric o bucșă din țeavă de gaz, pe mărimea brațului... apoi ori la presă ori la ciocane... Eu le-am scos cu o teava zdravana si cu un Gigel de vreo 3-4 kg. La fel le-am si bagat. asa am procedat si eu ,tot cu o teava egala cu tubul si a iesit dar vara nu iarna . Iarna nu merge ciocanul?
Ete schita
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum