Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

bara trs

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am un RM si vreau sa montez o bara de TRS, treaba e ca nu am armatura. pot face vreo combinatie cumva ca s-o montez? da, pui armatura ! Bara fata... spate ... De pe barele metalice de club/rm, scoti "bandourile" alea de cauciuc si pui spoilere peste. ok, mult'am! eu nu am armatura la bara din fata,in laterale am prins-o cu suruburi,in fata e prinsa cu arici. Spuneți-mi și mie cum se desface sistemul original de prindere al barei față de TRS? Am pipăit pe acolo pe dinăuntru și mi s-a părut că e ceva de genul o șaibă peste o chestie de plastic.
Eram hotărât să schimb curelele dar când am văzut că nu mă descurc nici măcar cu desfăcutul barei mi-am zis că e un semn; așa că am lăsat-o baltă. La partea laterala sus te referi, nu? Acolo e o agrafa rotunda, de tipul asta. Se scoate cu o surublenita lata, dar cu grija sa nu tai partea de plastic din bara pe care se monteaza. De obicei asta se rupe dupa prima demontare, daca nu ai grija. Mai ai suruburile de rigoare pe laterala, unde e in crosa (flapsul) la bara metalica si mai ai niste suruburi in partea de jos, sub numar. eu la bara de trs, aveam altfel prinderea, in locul acelei saibe de care zice cristi , aveam un bolt metalic, ceva gen un cui, bagat prin plasticul ala acolo, iar restul erau asa cum zice crisrti, mai in fata unde vine flapsul la bara de club era piulita cu surub si alte suruburi dedesubt chiar la buza scutului. Vreau sa dau jos bara spate de plastic dar m-am luptat cu suruburile si sunt fff ruginite. Ma gandesc sa dau jos armatura si apoi sa tai suruburile si sa scot bara de plastic. Ce tubulara am nevoie pentru demontat armatura? Sunt doar cele 2 suruburi care se vad in spatelor capacelor de plastic? Ady, foloseste tubulara de 13, dar inainte de asta toarna degripant la greu ca altfel risti sa rupi suruburile. Astfel am patit eu, si nu e foarte placut, ca va trebui sa dai 2 gauri in imediata vecinatate a suruburilor si sa fixezi un surub lung de 10 sau 11, cu o contra-piulita, si de abia atunci vei fixa la loc spoilerul spate. Deci, ai grija! Suruburi rupte din caroserie a avut si oake si am fost la un meserias si am sudat altele, luate din Brico.
Ce-ai facut tu acolo gyogyo, se numeste tiganie Gyorgyoda, bre. Ce-ai fi vrut sa fac!? Sa merg cu ea cheala, fara spoiler!? Ca n-aveam alternativa. Poate cineva din zona Crangasi sau din apropiere sa ma ajute cu o tubulara de 13 pentru 2-3 zile? Fac cinste cu o bere
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum