Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

pot sa pun pe "al meu" RT, 155x80x13...???

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
..poate ma mai iarta de indoit jante..., ma refer daca nu "freaca " pe spate sau fata... Poti sa pui linisitit merg si pe fata si pe spate doar ca o sa ai o mica eroare la vitezometru(sunt un pic mai mari la diametru). Io am avut pe fata, acum le am pe spate si merg fara probleme. ...multumesc , m-ai salvat, mai astept pareri...
mihu a scris:Poti sa pui linisitit merg si pe fata si pe spate doar ca o sa ai o mica eroare la vitezometru(sunt un pic mai mari la diametru). Io am avut pe fata, acum le am pe spate si merg fara probleme.

155/80/13 sunt mai late cu 10 milimetri, nu si mai mari in diametru. Intra perfect, eu am 165 si n-am probleme.
155/80/13 sunt mai late cu 10 milimetri, nu si mai mari in diametru. Intra perfect, eu am 165 si n-am probleme.

da, asa este sunt in principiu ceva mai late, dar si o idee mai mari in diametru, circumferinta la 145/80R13 = 1,71m fata de 1,76m cat e la celelalte de 155/80R13
oricum eroarea la vitezometru va fi neglijabila.. (te vei deplasa cu viteza ceva mai mare decat cea afisata)
ai jenti de dacie sa inteleg?! Da, ma jante de DACIE . Eu credeam ca prima grupare de cifre , de Ex. 145/ 60/13 prima grupare de cifre, ziceam, 145 /--/-- , inseamna grosimea rotii, adica latimea...l__l , pe urma , ---/ 60/-- , inseamna ...inaltimea balonului , a rotii, de la talon, de la Janta ..., pina la dungile unde vine montata calea de rulare a cauciucului..., iar ---/--/13 este dimensiunea Jantei ..." O" . ...sau gresesc ?
De asta am intrebat, ca nu cumva sa fie diametrul mai mare si coraborat cu latimea sa ...frece de contra aripi....

Multumesc tuturor, dar chestia cu..... 155 / 80 / 13 = 1,76 m si
145 /80 / 13 = 1,71 m ... : m-ai facut PRAF, chiar nu stiam si iti multumesc FRUMOS. al doile agrup de cifre e procentul din latime cat e inaltimea talonului. Adica la 145/70713, 145mm e latimea, 145*70/100 e inaltimea talonului (aproximativ de la janta la calea de rulare), iar 13 e diametrul jantei in inch.
Asa ca raza statica a unui pneu 145/70/13 se poate deduce astfel:

r=145*70/100+(13/2)*25,4 am folosit 165/80R13 pe olticanie si a fost mai "eleganta" in suspensii...nu mai scutura si nu mai simteam in volan orice denivelare....insa aveam senzatia ca eram cu un etaj mai sus. la mine este si ridicata asa ca parcaas fi pe la un bar pe scaun cand ies din masina Eu a pescuit olteanca de la tata, cu 145/80/13. I-am pus 165/70/13 si sta mai bine pe viraje si franeaza mai bine. Nu mai pun 145 in veci! La itp zice ceva daca ai 165?
Eu in certificat nu am trecute pneurile ,doar in carte le am.
George Hermenean a scris:La itp zice ceva daca ai 165?
La ITP te prezinti obligatoriu si cu CIV asa ca .............. trebuia sa ai cauciucurile cu dimensiuni normale.
George Hermenean a scris:La itp zice ceva daca ai 165?
Eu in certificat nu am trecute pneurile ,doar in carte le am.

Ce este scris in carte se ia in considerare la ITP . Cere alt certificat cu mentiunea respectiva dar platesti pt asta la inmatriculari . Am si eu o intrebare... Am Oltcit Club de 1129cmc, din 83 parca, jante de Oltcit (habar n-am daca exista mai multe tipuri de jante pt. Oltcit), in cartea masinii la anvelope scrie parca 145 R13 si as vrea sa stiu daca cumpar 4 cauciuce de iarna 155/80-13, merg puse pe jantele de le am sau trebuie sa iau alte jante?
Sau altfel sa pun intrebarea: ce cauciucuri ma sfatuiti sa iau de iarna, ma refer la cele care se gasesc fara probleme pe piata, fara a fi nevoie sa schimb jantele de le am?
multumesc! Poti sa pui pneuri de 155 pe jantele de Oltcit.
danco72 a scris: ce cauciucuri ma sfatuiti sa iau de iarna, ma refer la cele care se gasesc fara probleme pe piata, fara a fi nevoie sa schimb jantele de le am?

Atata timp cat pe pneu scrie R13 poti pune orice cauciuc pe janta, fara nici o problema.

Spre exemplu:

165/70/R13

165 = latimea pneului
70 = talonul pneului sau cat de inalt e de la janta la extremitatea cauciucului
R13 = raza jantei, in cazul acesta 13 inches ~ 33 cm. 70 este procentul din latimea cauciucului pe care il reprezinta inaltimea lui, pe jantele de oltcit cred ca poti sa pui maxim 175 parca, sau 185 dar o sa arate oribil. multumesc tuturor pt. raspunsurile prompte!
gyorgyoda a scris: Atata timp cat pe pneu scrie R13 poti pune orice cauciuc pe janta, fara nici o problema.
Asta in cazul nu ai de facut ITPul sau o intilnire cu cei de la RAR.
gyorgyoda a scris:[

Atata timp cat pe pneu scrie R13 poti pune orice cauciuc pe janta, fara nici o problema.

Sa moooooooooori tuuuuuuuuuuu??????????
Ba fratilor, ** ***** **** ********** ****, *-******** ** **********!
Nu poti pune orice anvelopa pe o janta, chiar daca au aceeasi raza (R13)!

(admin)
Ce reprezinta J-ul de la jante? j este l,atimea jantei adica 6 j nu poti pune 155 asa cum pe 4j nu poti pune 185 .....de pus se poate dar arata rau ,la oltcit am 6,5 cu 185 ,merge si 195 Multumesc frumos pentru lamurire!

Insa mai am cateva intrebari.
1. J-ul in ce se masoara?
2. Cum aflam J-ul unei jante?
3. Janta de Oltcit cat are J-ul? google stie tot

http://wiki.answers.com/Q/What_does_the_letter_J_mean_in_a_wheel_size_7.5J_x_15 salut, pe caroseria veche, unde aveam reparate aripile spate si cred ca umflate, aveam 175/70 R13 fata, iar 175/65 R13 spate.
Acum am aripi standard pe spate, ca cele din fabrica.
Cat pot sa pun max pe spate fara sa atinga de aripa sau interior, indiferent cat as incarca-o, si fara nicio modificare.
Eu ma gandesc la 165/70 R13, ce spuneti?
Va multumesc depinde si de janta pe care o folosesti mai bine zis de ET-ul jantei ... oricum in principiu intra si 175 fara sa frece ... la 185 stiu ca freca, cu jante amil ..ca pe jante normale de oltcit nu prea merg cauciucuri mai mari de max 165 Deci 165/70 R13 pe jante standard, cred de 4,5j sunt OK?
pe fata pastrez 175/70 ca sunt de iarna daca as sti sigur ca intră 175/65 pe aripi standard nu ar fi asa caraghios fata spate. daca ai deja 175 pe fata ... cat iti ia sa vezi daca iti intra roata de pe fata pe spate ... 10 min????

in alta ordine de idei .... mai in gluma mai in serios de iarna ... mai ales pentru zapada tot mai bune sunt 145/80/13 ... si dintre faptul ca arata caraghios si faptul ca e mai util tu ce alegi ... sincer acuma eu am roti de bicicleta ... 135-uri pe spate @ Lancer ;pe spate nu a intrat niciodata 175/70 , cat am pe fata, ci doar 175/65
(122,50 versus 113,75 cat are 175/65) e o diferenta mica dar loveste in calea de rulare cu pragul meu de fibra, cand ridicam pe cric ca s a pun roata. Pai si atunci de ce ne intrebi pe noi, daca iti intra pe aripi stock? Din moment ce pe tine te limiteaza pragurile de fibra de sticla?

Pe aripi stock, masina stock, intra si 185-uri fara probleme.
Restul...sunt incercari, tatonari, SF-uri.... intrebam 185/ CAT
175*65%
165*70%
145*80%, toate pe R13, sunt marimi echivalente, deci la astea diametrul balonului nu variaza foarte mult, in aceeasi ordine:
113.75
115.50
116.00, pe mine ma interesa doar asta , daca atinge de lateral aripa stock, se pare ca am aflat acum, sper ca nu am suparat pe careva , mai nervos de dimineata
Si,, , mie imi place SF-ul, no offense. http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Distractie placuta la calcule (pe la jumatatea de jos a paginii ) 185/oricat gasesti.
De intrat intra fara probleme, la un oltcit stock.
Problema apare la tine, din cauza pragurilor de fibra. bravo, mai Cristi , esti dastept , am facut pagina ta Bookmark instantaneu, multumesc!
Oricum , ai vazut ca sunt pe aproape...
@ Adrian_Paul adica intra si 185/80R13 fara praguri, vrei sa spui?!
http://www.carbibles.com/createtyre.php?radius1=250&radius2=146.83386695126288&radius3=278.4596229099964&radius4=146.83386695126288

Zona rosie e cu cat e mai mare decat 145/80 R13 Da, intra, fara praguri.
Uite, eu am jante pe 16 pe masina, cu anvelope de 225/45/16. Ca si circumferinta, intra. Ca si latime...a trebuit sa umflu aripile spate. Dar nu din cauza ca nu incapea intre prag si spoilerul spate. + ca pe spate diametrul rotii nu conteaza .. nici macar ca design sa vina pe linia aripii ca la alte masini partea superioara vine sub aripa ... chiar si cu suspensia normala ... singura chestie logica la o garda mai mare spate e sa inalti masina atata tot Maama ce de roți , si ce jante ai pus , de 8,5j? Unde vad foto.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum