Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Galerie evacuare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am dus masina la mecanic pentru ca nu-mi lucra o supapa la cilindru 1,mi-a schimbat supapa,s-a rezolvat problema,dar...a aparut alta problema. Pufaie pe la galeria din stanga(asta dupa ce s-a montat totul la loc)....Ma rog,nu am avut garnituri noi,si mecanicul zice ca la galerie daca umbli si nu pui apoi garnituri noi,cele vechi nu mai etanseaza ca lumea. Acuma am facut rost de garnituri,si vreau sa intreb daca se poate da jos galeria,sau se pot schimba garniturile fara sa dau motorul jos. da, evident ca se poate.
Dar tot trebuie sa dai jos spoilerul(bara fata), si traversa dintre lonjeroane.

pe suprafetele garniturii, eu de obicei aplic un strat moderat de vaselina. (si de obicei, refolosesc garniturile vechi) Stiu ca trebuie date si alea jos.Vaselina nu o sa arda,temperature este mare acolo....Eu am un tub cu pasta pentru evacuare(un fel de solutie care se intareste ca cimentul si cica tine pana la 1200 grade),n-ar fi bine sa pun din ala? Dai jos scut ,traversa,desfaci tampoanele muti motorul maxim in partea opusa, il ridici cu un troliu sau cric dupa posibilitati,iei crichet mic+ prelungitor mic+tub 11 te bagi in canal sau "pe branci"si ii dai bataie..
Numai sa nu fie buba in chiuloasa sa se invarta prezonul in gol.
Da-o incolo de pasta.....frectie la piciorul de lemn care intr-un final se transforma tot in demontat+garnituri noi ! unde e stricat filetul se poate majora la metric 8 e simplu si usor pasta aceea de evacuare (cred ca vorbesti de una alba usor poate spre gri) este geniala cand n-ai chef de munca. aveam pata calda sparta la vechiul oltcit , erau 2 gauri prin care puteai baga 2 degete, m-am jucat cu pasta pana am acoperit complet gaurile, din aproape in aproape (stiu ca e tziganie dar am zis sa ma tina 2-3 zile pana fac rost de admisie noua. cert este ca m-a tinut vreo 3 luni, si mai tinea dar nu am mai folosit-o, desi ea este facuta sa fie folosita ca solutie de etansare nu carpire directa. deci ca etansare eu zic ca poate fi folosita foarte bine. dar nu recomand folosirea ei daca ai garnituri noi, deoarece se scoate foarte greu, se face ca piatra.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum