Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Statie emisie-receptie pe oltcit
Pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Asta e o idee mai veche a mea, care mi-a fost reactualizata de curand si de pupa care are asa ceva
Ma gandeam sa ne punem cat mai multi Statii de emisie receptie pe oltcit. Sunt nemaipomenite in orash deoarece eliminam cat de cat costurile de telefon intre membrii, sunt utile si pt membrii care au probleme in alt orash unde raman in pana deoarece e posibil ca in orase precum iasi, Arad, bucuresti sa gaseasca pe cineva in masina care sa dea o mana de ajutor sau o indicatie ceva, fara a mai fi nevoie de o lista de telefoane (care oricum e bine sa fie pe undeva in caz ca nu raspunde nimeni).

Cel mai important e insa mersul in coloana unde aceste statii isi dovedesc din plin utilitatea

Din pacate eu nu ma pricep deloc la astfel de statii. Nu stiu cum e mai bine sa fie.. portabile, fixe (gen taxi) si de aceea ii rog pe cunoscatori sa-si dea cu parerea. Eu vreau sa-mi cumpar, si dintre oamenii cu care am vb mai vor si altii si ar fi frumos sa ne strangem mai multi si sa ne luam ca poate obtinem si discount la afacerea asta.

Statii fixe http://www.ageximco.ro/2wm.html
Statii mobile http://www.magazin-online.ro/pd-1088773382.htm?categoryId=94

Deocamdata asta am gasit, dar sunt sigur ca ofertele sunt mult mai multe si mult mai bune
Cyclops a scris:... sa ne punem cat mai multi Statii de emisie receptie pe oltcit.
Pt orice fel de statie de radio emisie-receptie sau grup, se aloca o anumita frecventa ce trebuie platita. Unde, cind, cum si cine poate detine asa ceva, poate bastus ne poate da ceva mai multe detalii. E o idee buna dar nu stiu daca e si realizabila . Din cate stiu la astea de merg pana in x km (nu stiu exact cat) in banda de frecventa libera nu iti trebe autorizatie... acuma, poate bastus ne lumineaza mintile... eventual cum e cu brevetul de radio-amator si altele...
Cyclops a scris:Din cate stiu la astea de merg pana in x km (nu stiu exact cat) in banda de frecventa libera nu iti trebe autorizatie...
Asa poti folosi un Walky-Talky dar sint pe frecventa de jucarii si nu bat mai mult de 500 - 600 m.
Daca ne punem asa ceva, e posibil sa ne trezim cu tot felul de mesaje sau "semnale morse" ale copiilor care se joaca cu astfel de statii.

Pt ceea ce vrei tu, trebuiesc achizitionate statii de radio mobile. Cele fixe sint pt birouri (stationare) iar cele portabile, sint cele de buzunar. Da e o idee fff buna , ce ai dat tu prin link-uri sunt modele relativ noi din astea cu o gramada de canela.. bla bla ... dar sunt modelele alea mai vechi n 27Mhz parca care le foloseau taximetristii dar acuma nu ii mai lasa ca au facut astia frecventa asta free si o putem folosii fara sa platim banda.Si statii din astea gasesti inca pe la taximetristi la preturi relativ mici si noua ne sunt suficient zic eu.Parerea mea aaa uitasem ca singurul inconvenient ar fi antena care e relativ lunga ...
AdyF a scris:...sunt modelele alea mai vechi n 27Mhz parca
Au frecventa fixa sau se pot modifica prin schimbarea quartzului Cred ca ideal ar fi o solutie pentru care sa fie disponibile atat terminale portabile cat si mobile, si care foloseste o banda de frecvente libera (daca nu-i prea mare inghesuiala ). Desi n-as putea sa spun exact care ar fi avantajele terminalelor mobile (daca exista)...
Laurentiu a scris:
AdyF a scris:...sunt modelele alea mai vechi n 27Mhz parca
Au frecventa fixa sau se pot modifica prin schimbarea quartzului

Da poti sa modifici frecventza schimband cuartz-ul Afaik nu ai voie să modifici frecvența pentru că nu mai ești în banda free.
Razvan a scris:...nu ai voie să modifici frecvența pentru că nu mai ești în banda free.
Am intrebat in cazul in care statiile vechi de taxi au alta frecventa decit cea free. Le luam la SH, le punem quartzuri pe frecventa free si ne-am ales cu o retea.

In banda free, va fi mai greu de comunicat din cauza celor care-si vor baga nasul .
Laurentiu a scris: Am intrebat in cazul in care statiile vechi de taxi au alta frecventa decit cea free. Le luam la SH, le punem quartzuri pe frecventa free si ne-am ales cu o retea.

In banda free, va fi mai greu de comunicat din cauza celor care-si vor baga nasul .

1. Nu prea au alea banda modificata,doar de aia i-au scos astia afara si nu ii mai lasa cu ele.Acu au banda lor alocata doar pt ei.
2. Stai linistit ca nu sunt multi cei care isi vor baga nasul si oricum ai cel putin 5 canale pana pe la 40 in functie de model.Cand te incurca unu schimb canalu si gata. hehe...ar fi misto...ca la camionagii:)
Majoritatea statiilor pe 27 Mhz au 40 de canale pe US si 40 pe MW deci nu se pune problema ca nu ai loc de altii.Un incovenient ptr cele pe 27 ar fi dupa cum zicea cineva antena care e foarte mare...
Eu am avut asa ceva,chiar 4 bucati in cityband model auto si mergeau foarte bine.Intentionez sa imi pun una pe FM cu frecventa variabila si minim 50W
Suparatuu a scris:Majoritatea statiilor pe 27 Mhz au 40 de canale pe US si 40 pe MW deci nu se pune problema ca nu ai loc de altii.Un incovenient ptr cele pe 27 ar fi dupa cum zicea cineva antena care e foarte mare...
Eu am avut asa ceva,chiar 4 bucati in cityband model auto si mergeau foarte bine.Intentionez sa imi pun una pe FM cu frecventa variabila si minim 50W

Eu am zis ca ii antena prea lunga .. da bre ce faci tu cu 50W ? pana unde vrei sa bati cu ea ? exista unele statii radio destul de ieftine care merg in banda PMR de 466 Mhz parca si banda asta e fara licenta din fabrica ele bat max 5 km si parca au puterea de 0.5w dar cu modificari minime se pote extinde raza la 15-20 de km prin schimbarea antenei. Bună,
Ideea Cyclopului este foarte bună! (Eu chiar am achiziționat 2 WT de jucărie, dar singurul lucreu pe care-l fac este să bruieze alarmele ieftine).
Mai întâi de toate eu zic că trebuie să cunoaștem legislația deoarece înainte de revoluție deținerea și folosirea unor astfel de echipamente cu bătaie mai lungă de 30m era interzisă. Pe mine chiar m-au prins
Acum am înțeles că s-a mărit la 3km distanța da nu știu exact.
Oricum au apărut stații miniaturale foarte performante datorită selectivității sprite a filtrelor, caz în car este nevoie de un amplificator muuult mai mic!
Cu stimă, Incercati la www.xdata.ro @Gaby: Sorry, ori nu am stiut eu unde sa caut, ori nu e nimic pe xdata legat de statii emisie receptie. Daca tu ai gasit da te rog un link direct ca eu nu am fost in stare sa gasesc

Later edit: In alta ordine de idei tot scobind pe net in cautare de informatii privind subiectu, am dat de saitul Inspectoratului General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei unde am dat de o pagina destul de bine ordonata cu legislatii in domeniu. Din pacate, necunoscand termenii specifici si neavand experienta de a sapa in lkegi si ordonante nu stiu daca am gasit ceva care sa aibe legatura cu ceea ce vrem noi. Tot acolo se gaseste si tabelul frecvbentelor radio folosite in Romania si la ce anume se folosesc. Scria acolo la un moment dat ca pt amatori s-a stabilit un spatiu de frecvente situat intre 1810.000 - 2000.000 KHz dar nici asta nu stiu exact ce inseamna pentru noi si la ce ne foloseste
De aceea ii rog pe cei care au sau au avut tangente cu domeniul asta sa se uite si sa ne informeze si pe noi ceilalti despre ce e vorba...

Legislatie IGTI Benzi de frecvente pentru care nu se cere autorizatie la noi sind cea de 27 Mhz, 40 canale si 446 MHz, 8 canale. Benzile astea se numesc CB sau "banda publica".
FRS inseamna family radio service, are 8 canale, puterea nu trebuie sa depaseasca 500 mW radiati din antena; GMRS inseamna cam acelasi lucru dar pentru statii mobile, care se pot monta pe masina; pentru alea trebuie la o autorizatie speciala iar puterea nu poate fi mai mare de 5w.
Dar asta in America.
In europa se foloseste banda de 446 MHz cu 8 canale. Din fisierele alea de la IGCTI rezulta ca noi ca sa ne aflam in legalitate ar trebui sa folosim banda de 446. De ce pe piata exista mai mult FRS-uri, asta n-am de unde sa stiu. Probabil ca majoritatea prevad si canalele de gmrs deci in total 14, cu 6 mai multe ca pmr.
In orice caz pmr cu frs nu se intelege. Iar IGCTI nu cred ca are ceva mai important de facut decat sa vaneze frs-isti.
Eu zic sa va luati frs-uri, pentru road-trip sunt excelente, majoritatea au VOX adica emit cand vorbesti in ea fara sa mai apesi pe butoane.
Frecvente FRS+GMRS:
1. 462.5625
2. 462.5875
3. 462.6125
4. 462.6375
5. 462.6625
6. 462.6875
7. 462.7125
8. 467.5625
9. 467.5875
10. 467.6125
11. 467.6375
12. 467.6625
13. 467.6875
14. 467.7125

PMR:

1. 446.00625
2. 446.03125
3. 446.05625
4. 446.08125
5. 446.01875
6. 446.04375
7. 446.06875
8. 446.09375 Deci sa inteleg ca la capitolul frecvente ne-am lamurit.
Puterea statiei trebe sa fie de max 0,5W ca sa fie legala fara autorizatii?
Cat o sa acopere (ce bataie are) o statie cu atata putere? 3-5 km? Bună,
Maxim 3 km în câmp deschis!
Cu stimă, Multam Mult Uite-asa: http://tinyurl.com/7wwtk
Kunzite a scris:Uite-asa: http://tinyurl.com/7wwtk
OK, toate bune si frumoase pina aici.

Setul este format din 2 buc. Daca se mai cumpara inca un set, se pot intelege toate cele 4 statii intre ele sau sint pe frcvente diferite (doua cite doua) Bună,
Se pot înțelege dacă sunt deoadtă pe același canal!
Cu stimă,
danf a scris:Se pot înțelege dacă sunt deoadtă pe același canal!
Mamaaaaaaaa, ce fraier sint . Trecusem cu vederea peste canale
Numar canale 8
Cum am mai spus, pmr cu frs nu se pupa la frecvente dacat daca se umbla in statii; este un microproc. ce comanda o sinteza de frecventa, de obicei se scot/ adauga ceva diode si se transforma din una in alta, daca nu chiar in amandoua, personal nu am incercat.
Acum daca ai 100 de pmr-uri toate pe acelasi canal ce vorbesti intr-una se aude in celelalte 99, depinde si de tonul PL ales. Ce e ala, cautati pe google dupa "CTCSS". In mare sint niste frecvente joase subaudibile, in numar de 38 ce se emit de fiecare statie si care permite impartirea unui canal in subgrupe de utilizatori.
Daca mai traiesc pana la anu' o sa va arat la viitoarea intalnire o statie care emite/receptioneaza de la romania actualitati pe unde lungi pana la gsm-uri. sa va hotarati ce luati, pmr su frs, e cam ca la televizoare indiferent de firma de pe ele majoritatea tot de vestel sunt facute, asa si astea, indiferent de marca au cam aceleasi facilitati si toate sunt facute in china. Hai sa va spun si eu ce mi-a transmis tatal meu care lucreaza in acest domeniu(lucreaza la sectia telecomunicatii a CFR Cluj),iar in timpul liber depaneaza statii de emisie-receptie pt.taximetristi.Deci exista pentru public frecventa de 27 Mhz libera,frecventa pe care emit si camionagii.Modelele de statii sunt foarte variate,incepand cu cele mobile,gen Kenwood TK-278(astea sunt statiile folosite de nasi in trenuri si sunt importate de Axel telecom,www.axeltelecom.ro)sau Kenwood TH-77E,AlanPB167,etc.Mai este gama de statii fixe care se pot prinde pe masina(au iesire la 12V din fabricatie).Aici as putea amunti:Motorola GM950,Motorola radius AM900,Motorola GM340 si altele.Statiile radio se pot programa pe diferite frecvente in doua moduri:A. cele mai vechi se programeaza prin schimbarea quartului din ele,B.cele mai noi se programeaza cu ajutorul PC-ului.Cu ajutorul unei interfete intre calculator si statii si cu ajutorul unui soft adecvat,aceste statii se programeaza pe frecventa dorita.Despre raza lor de actiune nu a putut sa-mi dea date precise despre distanta la care bat,deoarece aceasta distanta este influentata de relief.Adica,daca stai cu o statie intre blocuri poti sa ai surpriza sa nu te intelegi cu o alta statie care se afla la 500m de tine,dar in locuri inalte sau in cambp deschis statiile asea bat lejer catre 40KM.Referitor la preturi inca nu am date ,dar o sa revin in curandd cu noi informatii.Eu am avut anul trecut o asemenea statie in masina,nu stiu ce putere avea,dar eram fixat pe frecventa politiei si aflam unde era instalat radarul in Cluj.Poti sa te fixezi si pe aceste frecvente dar cu conditia sa nu emiti .
raduku a scris: ...sectia telecomunicatii a CFR...
1976 - 1984, perioada in care si eu am lucrat in bransa, frecventa alocata era cuprinsa intre 146 - 147 MHz. Bună,
În oferta metro-+selgros binatone 2 buc 850K noi noute cu garantie 8 canel 3 km etc
Altele topX 2 buc 1,5 mil cu acekleasi specificatii.etc
Cu stimă, Dacă vrem să avem stații cu care să ne auzim toți, ar trebui să cădem la învoială asupra sistemului folosit sau eventual (și cel mai bine) să decidem care este ca mai bună stație pe care o putem folosi (și să ne-o putem permite) și care eventual să nu aibă antenă de tanc.

Eu unul aș opta pentru una mobilă (de mașină), dar alții vor vrea portabile ca să le poată folosi și cînd nu conduc. Am putea căuta o firmă care să producă de-amîndouă și să fie compatibile în frecvențe, canale etc și să aibă o putere cît mai mare, eventual mai mare decît poate ne permit legile. Doar nu stă careva să măsoare puterea unei stații, mai ales dacă se deplasează pe șosea cu viteza X și emite cîteva secunde... (se poate eventual regla puterea?)

Eu am demult boala asta cu emisie-recepție, dar mi-am ținut-o în frîu. N-am vrut să mă bag pe RA că costă și e boală grea..
Dar la așa ceva m-aș băga. Ar fi frumos să își ia toți, să avem indicative...

Va rămîne vis?

P.S. Un vecin a făcut accident: venea noaptea în coloană, pe ploaie, de la un chef. N-au oprit nici unu la stop și el a nimerit un break pe care l-a făcut praf și pe care nici măcar nu l-a văzut. Ăla din spatele lui l-a văzut, dar n-a mai avut timp, evident să-l sune pe mobil și nici cu farurile nu putea să dea, că o lua ăsta și mai repede. O stație l-ar fi salvat.
DanSlotea a scris:O stație l-ar fi salvat.
Sa opreasca la stop l-ar fii salvat... Am vrut să zic că l-ar fi salvat de prostia proprie sau mai bine zis l-ar fi salvat pe ta-su de cheltuieli inutile... În break-ul pe care l-a lovit erau 3 țigani lăutari.
Rezultat final: țiganu șofer băgat 3 zile în spital cu spitalizare plătită de vecinul tată, ăilalți doi doar speriați. Dracie break cumpărată cu 70 milioane (nu era a țiganilor, era de împrumut), reparație contrabas țigani, reparație dracie berlină, că pe asigurare au făcut-o p-ailaltă... +carnet suspendat pe perioada cercetărilor care deja durează de o lună și. Noroc că nu băuse decît o gură de bere care n-a ieșit la analize. Că altfel...

A! +faptul că și-a făcut necazuri cu țiganii, de care e cam greu să scapi.

Dacă ar fi avut stații, i-ar fi putut striga ăla din spate ceva, poate ceva de dulce.

Dar să rămînem la stații. Ceea ce ziceam este că toți ar trebui să aibă același tip de stație, eventual același model... CEVA UTIL Eu tocmai am facut comanda pt asa ceva:

http://www.radio.magazin-online.ro/pd1126616434.htm?categoryId=1

Maine sosesc de la Pitra Neamtz. Dupa multe scobeli si analize am ajuns la concluzia ca ofera un raport calitate pretz foarte bun. Exista si mai eftine, dar nu bat pe distantza asta. sunt bune...daca ar fi fost bani mai multi mi-as fi tras si eu o pereche sa avem pe drum...
Site-ul asta http://www.radio.magazin-online.ro/pd1126616434.htm?categoryId=1 , in engleza a scris:delivering a maximum range of 10 miles

Tot ei, dar in romana a scris:si raza de actiune 12 Km in camp deschis
Mie imi lipsesc cam 4 Km. Of, cred ca e de la inflatie depinde la ce fel de mile face referire...ca sunt cele maritime si cele terestre...
1 mila marina=~1.8km
1 mila terestra=~1.6km...
Si dupa ei mai exista si mila de comunicatie de 1,2 km se pare ca da Salut .
Ma bag si eu in sema .Am pe camion o astfel de statie,sant cele ce le foloseau taximetristii,daca ai antena buna si este calibrata bine,are o raza de cel putin 5 km.Noi cei de pe camioane folosim canalul 22,si politia nu mai are nici o sansa cu radarele,sant foarte utile. Chiar, pe ce frecventza comunica politzia !?
Gheko a scris:Chiar, pe ce frecventza comunica politzia !?

Bei...
Poliția nu comunică decât în comunicate de presă.
Poliția amendează și deflurează traficul.
Oricum frecvența e prea mare și prea ....
Și aporopo cete interesează pe tine
danf a scris:
Gheko a scris:Chiar, pe ce frecventza comunica politzia !?
cete interesează pe tine
Putina indiscretie, n-ar strica . In cazul in care nu ma insel s-ar putea sa fie undeva intre *** si *** MHz.Stiu ca la noi la serviciu folosim in mod curent statii de emisie-receptie iar ultima data frecventa era parca *** MHz.si din cite am inteles asta are frecventa militara si care cica mai era si ceva corespondenta cu frecventele folosite de NATO.Dar oricum nu i-am recep[tionat niciodata. Oricum tin minte ca intr-o iarna cind era ger puternic noaptea ai auzeam pe granicerii Moldoveni cind discutau intre ei.Bineinteles in rusa.Ciudat a fost ca atunci cind i-am atentionat sa schimbe frecventa ne-au raspuns in romaneste. cica politistii vorbesc codat....asa ca n-ai intelege nimic...
Care aia de frontira Moldoveni?Tin minte ca vorbeau in rusa si tot repetau niste cuvinte care nu pot fi redate pe aici.
DanH a scris:...repetau niste cuvinte care nu pot fi redate pe aici.
Codul morse-verbal autohton
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum