Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Statie emisie-receptie pe oltcit
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Nu pot sa le pun poza mea ca se sparge geamul.
DanH a scris:Nu pot ... ca se sparge geamul.
Mai, doar nu-l bati in CUIE; il lipesti . Pai tocmai ca nu am adeziv pt asa ceva
Si oricum e mai bine sa imi duca dorul decit grija. Gata.A venit si antena.E chiar foarte flexibila.Este excelenta.Am o receptie beton.Deja am ascultat un pic.Nu te plictisesti deloc.Afli informatii interesante si la rindul tau poti da informatii. 3 zile dormi cu receptorul sub perna sa auzi daca e vreun radar prin zona sau daca poti claxona(a se intelege sforait )
DanH a scris:Gata.A venit si antena.E chiar foarte flexibila.Este excelenta.Am o receptie beton.Deja am ascultat un pic.Nu te plictisesti deloc.Afli informatii interesante si la rindul tau poti da informatii.
Afli și unde sînt "fețite" ) Iulicuta cu el sub perna nu am cum,da cu el in camera da.Ca nu il las in masina si nici antena.Fetite...........gasesc si singur,ca stiu pe unde isi fac veacul.Am cam 19 ani de cind fac tura continua si cam stiu.
Fapt notabil: Laurentiu a luat tipla de pe statie. Precum se spune ... sa ii incingi finalul cu placere . Soferii de tir stau de obicei pe canalul 22, anumite firme cand merg in gasca folosesc si alte canale...trebuie sa cauti
baltazar2003 a scris:Soferii de tir stau de obicei pe canalul 22...
Am aflat si noi asta . Stiu ca stau pe canalul 22.Mi-a zis Dan Slotea.Au niste discutii interesante.Basca ca am plecat la o mica plimbare si le-am dat niste informatii si eu.Ciudat a fost ca mi-a raspuns.
DanH a scris:Ciudat a fost ca mi-a raspuns.
Daca nu ai fi apasat butonul mare din stinga microfonului, auzeai doar ecoul glasului tau . Pina pe 12 mai,eu nu exist. Deci nu am ecou.
baltazar2003 a scris:Precum se spune ... sa ii incingi finalul cu placere . Soferii de tir stau de obicei pe canalul 22, anumite firme cand merg in gasca folosesc si alte canale...trebuie sa cauti
Brem, ai idee unde găsesc un amplificator de 25W care să aibă și amplificare pe recepție? Știu, te-am mai întrebat, dar a rămas în coadă de pește. Că degeaba mă aude gigel la peliprava dacă nu-l aud și io ce răspunde. Saluti
Incearca la mondostile...dar de pomana ai amplificator de receptie daca este zgomot mare in banda....si de obicei este.
Daca cu sq-ul deschis auzi tot felul de haraituri si horcaituri, iar instrumentul de nivel fluctueaza....ala este zgomot si cu ampliful nu faci decat sa il amplifici...deci tot nu o sa auzi statiile slabe.

In fine ...este util in perioadele fara propagare. .
Daca vad ceva te anunt.
baltazar2003 a scris:de pomana ai amplificator de receptie daca este zgomot mare in banda
...
este util in perioadele fara propagare.

Mulțumesc de lămurire. Nu-mi mai trebuie
Îmi iau amplificator de emisie și gata.
baltazar2003 a scris:anumite firme cand merg in gasca folosesc si alte canale...trebuie sa cauti

E de ajuns sa dau scan.
Intrebare pt Dan Slotea:ai cumva momente in care se aude un zgomot de fond ca niste hirsieli si altceva nu se aude?Eu cam asa patesc.Presupun ca e cineva care emite si e prea departe de mine. Statiile prea slabe nu deschid Sq-ul, dar daca il deschizi manual se aud inteligibil (daca se aud!).
Parazitii in banda de CB provin in principal de la retelele de calculatoare care folosesc cablu fara ecran pus la masa si radiaza, de la bujii si alternatoare ( de aceea sunt bune bujiile cu rezistenta, sa reduca parazitii radiati), de la alte statii care lucreaza pe canale apropiate si au o putere mare, mai pot fi si statii care lucreaza in BLU... banda laterala unica si care nu pot fi ascultate cu un receptor de AM ori FM (o astfel de emisiune suna ca o horcaiala din care se mai disting uneori franturi de voce), parazitii atmosferici provocati de descarcarile electrice, care pot apare chiar si pe vreme senina. Astea ar fi cele mai suparatoare.... .
Uneori cand straturile superioare se ionizeaza suficient apare propagare la mare distanta, si o sa vezi ca se aud statii din toata lumea, cu care poti sa si vorbesti daca le chemi.... se folosesc indicative cu urmatoarea forma: prefixul tarii de origine, initialele clubului ori numele operatorului si inca 2-3 litere alese...dupa bunul plac, in banda de CB Romania are prefixul 233 dupa care poti sa adaugi tu ce vrei ...un nume s-au altceva... de ex 233RO101 Aha.Am inteles.Ma gindeam sa nu fie ceva la statie.Din moment ce zici ca e normal,atunci m-am linistit.Oricum asa ceva pateam si cind aveam statii pe masinile de serviciu,asta se intimpla doar in citeva zone din oras.Era bineintele de la niste retele de calculatoare. Mai pe românește, pentru cei mai puțin cunoscători, cînd apar carcalaci în stație dai "mai tare" din rotița de Squelch (care elimină paraziți) sau dai "mai încet" din "RF Gain" (care amplifică/mărește recepția).

Știu că o să mă corecteze Baltazar, dar nu găsesc alte formulări pentru necunoscători. Inteles perfect ce grait la mine tu. Asa.Deci acuma am si statie.Bun.Am vorbit cu Gheko,adica fiul lui Laurentiu ,care lucreaza la o firma care mai si comercializeaza statii si le mai si calibreaza antenele.Ei bine el mi-a calibrat antena.Din cite am inteles as avea cam 5w pe emisie si 4w si ceva pe receptie.Eu nu i-am facut nimica.Asa cum a venit am montat-o pe masina plus antena aferenta.Acuma o fi bine sau nu eu nu stiu.Cert e ca am facut o mica proba si am intrebat cum suntem receptionati.Cu un mic reglaj dintr-un buton al microfonului s-a rezolvat.Cica eram receptionati bine.Si asta in contiile in care noi eram undeva pe un deal din Iasi iar cel care ne-a raspuns era undeva mult mai jos decit noi si mai era si intre blocuri. http://www.statii-emisie-receptie.ro/statii_tti/statii_radio_tcb_880.html Aha.Am inteles eu ceva.Mai discutam noi.
DanH a scris:Am inteles.Oricum de aia cu magnet nu imi iau.Nu am prea mare incredere in ele.La viteza e posibil sa ramin fara ea.
daca vrei n eaparat sa gauresti cazanu` ... esti binevenit. magnetica nu zboara nicaieri. am eu. pentru cei care inteleg ceva din userul meu, sunt radioamator (cu antena magnetica ).
in mod normal, antena nu se aseaza oriunde. se calculeaza unda reflectata la pozitionarea pe masina, se calculeaza tipul si dimensiunea antenei, altfel se risca intoarcerea semnalului in final si busirea lui. in fine. e putin mai complicat dar ... nimic ce nu se poate repara in photoshop (cum zicea bancu`).
ar mai fi o problema cu puterea si antena asezata deasupra capului dar ... asta e o problema doar la emisii lungi.
daca mai vrea cineva statii CB ... cred ca stiu de unde se pot face rost. ca ... deh. stim radioamatori cam pe peste tot. se gasesc SH pe la noi.
daca mai aveti ceva intrebari din domeniu ... ascult.
a propos, mai sunt radioamatori p-aci ?
p.s. - io n-am CB, am pentru 144Mhz cu autorizatie & stuff.
yo9gnc a scris:daca vrei n eaparat sa gauresti cazanu` ... esti binevenit.
Cred că e cam tîrziu. Dacă citeai cu atenție, aflai că deja antena a luat-o
Eu am găurit și n-am probleme. Nu stau cu grijă că o uit, nu stau s-o pun și s-o scot în fiecare parcare...
yo9gnc a scris:in mod normal, antena nu se aseaza oriunde. se calculeaza unda reflectata la pozitionarea pe masina...
ete că merge și fără calcule. Nu cred că se întoarce nimic nicăieri la 4W amărîți. Aud și sînt auzit. Mai vedem la 25 W ce-o mai fi, peste vreo 2 săptămîni.
yo9gnc a scris:p.s. - io n-am CB, am pentru 144Mhz cu autorizatie & stuff.
Din păcate 99% (nu cred că greșesc) din mașinile cu stație radio au CB. Că e moka și fără autorizație & stuff. Așa că CB rulz pe șosele.
yo9gnc a scris:a propos, mai sunt radioamatori p-aci ?
Sînt, sînt. De ce nu citești cu atenție topicul? yo9gnc,cazanul a fost gaurit deja.Din pacate inaite de al gauri trebuia sa fac o mica masuratoare a cablului antenei care ar fi ajuns si ar mai fi ramas in cazul in care montam antena undeva cam in dreptul plafonierei.Acuma e montata undeva mai in spatele antenei radio a masinii.Oricum nu e o problema asa de mare incit sa o mut.Calibrarea s-a facut simbata de care Geko,adica baiatul lui Laurentiu.Din cite am vazut inclusiv eu si mi-a si spus el,lucru ciudat dar am cam 5,2w pe emisie in timp ce din informatiile de pe site-ul de unde am cumparat-o scrie ca ea are 4w pe iesire.
Statia e asta:
http://www.magazin-online.ro/pd1696586603.htm?categoryId=117
Antena e asta:
http://www.magazin-online.ro/pd1147417598.htm?defaultVariants={EOL}&categoryId=92
DanH a scris:lucru ciudat dar am cam 5,2w pe emisie in timp ce din informatiile de pe site-ul de unde am cumparat-o scrie ca ea are 4w pe iesire.
Și e rău? Pai nu prea cred.Pina acuma nu prea am intrat in emisie decit foarte rar.De regula imediat dupa ce am deschis-o nici nu apuc sa incerc sa intreb ca am si aflat ceea ce vreau. te prinde repede curentu`
eu inca nu mi-am pus CB. statiile au o putere dar ... nu e fixa. in functie de frecventa ... mai fluctueaza. se mai pot face si unele reglaje astfel incat sa tragi de tranzistorul final la maxim ( ceea ce inseamna peste cat au dat ei in carte- e posibil sa te poti duce chiar intr-un 7w - dar la frecventa aia ... nu prea mai conteaza.). oricum e bine sa fii auzit pe distanta pe care auzi.
intr-o vreme moldova era plina de radioamatori. acum s-au cam retras mai mult in unde scurte si mai putin pe FM.
era frumos ca radioamator (si aici incep o mare paranteza) sa mergi prin tara si cum te auzea unul ca te recomanzi cu indicativul + mobil, cum sareau "hai la o cafea". mai ales ca erau oameni cu care te stiai numai din banda. si asa un drum de 6 orese termina in vreo 12 daca nu chiar in 36
frumos. am cam ramas si fara minister dar ... se pare ca inertial inca mai exista radioamatorism in romania.
acum ... curentul asta de CB e simpatic si ca si conducator auto pot spune ca isi dovedeste pe deplin utilitatea.
sa-ti fie`ntr-un ceas bun Multumesc.
Vad ca e in floare curentul p'aci.

De statia asta ce parere aveti? (ideea e ca merg cu mai multe masini.. si as prefera sa pot sa mut statia de pe o masina pe alta fara mari probleme de adaptare..

http://www.magazin-online.ro/pd1138619097.htm?categoryId=116 Cyclops,in esenta statia e buna.E compatibila cu ceea ce am eu pe masina cit si Dan Slotea.Problema se pune la raza de emisie receptie.In speta daca o ai deja intra pe canalul 22.
yo9gnc a scris:- io n-am CB, am pentru 144Mhz cu autorizatie & stuff.
O perioada, am lucrat si eu cu statii de radio dar, nu pt amatori cu frecventa cuprinsa intre 146-147 Mhz.
Acum, mi-as lua una de utilitate larga in genul http://www.magazin-online.ro/pd1138619097.htm?categoryId=116 .

Cyclops a scris:De statia asta ce parere aveti? http://www.magazin-online.ro/pd1138619097.htm?categoryId=116
E buna. Pacat ca detine monopolul in RO. Nicu-BX are din asta din cîte știu. Bun e că poți pune la ea antena externă, care e și recomandată acolo în pagină.
De asemenea are și alimentare de brichetă.
Laurentiu a scris:O perioada, am lucrat si eu cu statii de radio dar, nu pt amatori cu frecventa cuprinsa intre 146-147 Mhz.
CFR ?

Cyclops, statia e ok. poti adauga la ea o antena magnetica de o trintesti pe plafon si o alimentare de la bricheta. eu cam asa am numai ca am statie auto, nu portabila (handy) si io i-am mai trantit si un suport pentru a mea.
vad ca statia e prevazuta:
- adaptor antena externa si 12V
- alimentator pentru bricheta masinii la 12V
ai 4W la alimentarea masinii. e ok. Și eu ce-am zis? Niciodată nu citești posturile pînă la capăt
yo9gnc a scris:
Laurentiu a scris:O perioada, am lucrat si eu cu statii de radio dar, nu pt amatori cu frecventa cuprinsa intre 146-147 Mhz.
CFR ?
Exact ..... statii fixe, portabile si mobile in sistem semi-duplex. E nevoie de comunicatii si la acest ........... minister . aaah, nu imi mai aduc aminte cum se numeau statiile alea vechi, cu 6 canale fixe, semiduplex (sau simplex)... era ceva din 3 litere. nemtesc din ddr stuff.
cu o d-aia am inceput si io :">
aveau o putere naspa. 0.6W sau ceva de genul asta.
cat mai asteptam sa trimita cfr-ul statii la casare ... asa de usor se trageau din 146 in 145 (144-146 - banda de radioamator )

DanSlotea, recunosc: n-am citit postul tau decat cand era prea tarziu :p
si tu nu ai spus de antena magnetica . nu stiu de ce e lumea reticenta la ele.
eu am una home-made care isi face treaba super bine. nu mi-a alunecat niciodata. se ia una bucata magnet de difuzor ( un diametru de 7cm e suficient ), se baga intr-un suport de aluminiu sau ceva, prin mijloc se face antena polarizata vertical-omnidirectionala, se scoate cablul, se pune niste silicon pentru siguranta si o pasla subtire ca sa nu zgarie masina.
poate ne intalnim odata si va arat antena mea. pentru banda in care am nevoie de ea, 52cm de sarma mi-ar trebui.
yo9gnc a scris:aaah, nu imi mai aduc aminte cum se numeau statiile alea vechi, cu 6 canale fixe, semiduplex (sau simplex)... era ceva din 3 litere. nemtesc din ddr stuff.
UFT - statii de radio portabile; le foloseau in general manevrantii de vagoane. yep ... alea erau. si pe urma mi-au picat pe mana niste "iemi" d-alea cu 12 canale, 25w (puteau fi duse chiar si pana la 42). alea ... scule romanian power
eeeh ... ce vremuri .
acum stau cu alinco
yo9gnc a scris: mi-au picat pe mana niste "iemi" d-alea cu 12 canale, 25w (puteau fi duse chiar si pana la 42). alea ... scule romanian power
Daca te referi la statiile mobile si fixe (locomotive, birori de miscare etc), cele mari in cutii de tabla de culoare gri inchis, se numeau IEMI si erau de origine suedeza dupa cite imi mai amintesc.
Romanii au facut statii FEMI. Sper sa nu ma insel; au trecut 25 de ani de cind n-am mai avut tangenta cu ele. S-au mai folosit si statii TESLA ca portabile, cu 8 canale - erau ceva mai mari (aproape duble) decit UFTurile. le stiu pe cele tesla. mi-au placut mult dar n-am avut niciodata.
stiu si FEMI. numai ca femi, din fabrica, i-a facut si pe ei intreprindere. si atunci s-au numit IEMI
au fost intr-adevar unele (nu portabile) cu 10 canale parca, aveau pupitrul de comanda separat de statie. dar nu alea. erau unele vreo 30x25cm (parca) si vreo 3-4kg. alea au fost misto. si cineva care lucra la iemi a facut o d-asta cu sinteza de frecventa si 100 de canale.
in fine. vremuri misto. dar nici cu ce am acum nu ma plang
yo9gnc a scris:vremuri misto.
Vremuri de trista aminitire dar ........ nostalgice totusi . Zilele astea intru si eu in randul posesorilor de CB
Statia mai mult ca sigur va fi Alan Midland 42 Multi, dar nu reusesc sa ma hotarasc la o antena.
Ma tenteaza f mult un 18-258 de la midland ( http://www.midlandradio.com/comersus/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=5445 )
Stiti ceva de ea? Pai ce ai pus tu acolo e o antena.Nu statia in sine.
Pt detalii intreaba-l pe Baltazar.Iti poate spune el mai multe.
Sau vezi ceva si pe aici: http://www.magazin-online.ro/pi410130709.htm?categoryId=118 antena pe care ai pus-o in link ... vad ca e cam zgarcita in detalii. in afara de design nu-ti pot spune mare lucru. adica nu stiu ce castig are, cati decibeli si d-astea ... polarizare verticala, omnidirectionala. suficient ?
sper sa fie ok. la 27mhz ... merge cu orice. e drept ca daca nu e acordata bine antena, nu pleaca foarte bine semnalul si din cei cativa wati pe care ii are statia, daca se mai intorc unii inapoi in statie, e posibil sa o cam buseasca in timp.
teoretic ... e antena de 27mhz ... ai statie de 27mhz ... e ok Salut ,
La "Statie radio ALAN 42 Multi, AM si FM, portabila, dealer autorizat Midland, cod C480.13" m-am gandit si eu , dar trebuie neaparat sa-i cumpar antena exterioara ?
Daca o folosesc asa cum vine , cat de departe poate receptiona , din masina evident ?
Pt ca n-as vrea sa-mi iau antena exterioara si atunci decat "TTi model TCB-770" plus antena aia exterioara de 150lei care fac aprox 500lei , imi iau Alan-ul asta si cheltui cam aceiasi bani...
Acest tip de statie mobila este inferioara celei fixe tip TTi TCB-770 ??? Si daca da , cu cat ? 10 - 15 % ? Alte cifre ?
Scopul meu este sa pot afla din timp diverse informatii utile pe drum (Bucuresti - Timisoara ) si mi-ar face placere sa nu fie ceva fix plantat pe masina ,ca poate la intoarcere vin cu masina lu' maica-mea, sau ma duc cu motorul si o las doar pe receptie.... , deci o statie mobila imi face cu ochiul
Ce spun cei care se pricep in domeniu de o astfel de optiune ?

Vad ca si Cyclops e interesat de aceeasi statie. Eu ma pricep la IT , la statii sunt paralel , pricep unele notiuni dar nu pot alege corect pt ca nu pot evalua calitatile unei statii doar citind prospectul... sorry Salut.
In principiu statiile portabile nu sunt cu nimic mai slabe decat cele mobile, exceptand mobilele cu ssb si 40-50W putere de iesire....
Au tot 4W si sunt la fel de sensibile, dar in masina randamentul antenei, care este o antena de compromis scade mult si o sa vezi ca nu o sa fii auzit decat de la 100m...si o sa auzi la fel....
Poti sa faci urmatorul compromis, sa achizitionezi, s-au sa construiesti o talpa magnetica in care sa infigi antenuta statiei atunci cand esti in masina.... Gata.. am intrat si eu in club Antena a fost cu magnet.. ML145 tot midland.. 1,6 m Atunci,nu uitati:canalul 22.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum