Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Statie emisie-receptie pe oltcit
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Fratilor,daca aveti ceva intrebari sau nedumeriri,va rog sa ma contactati.Nu de alta,dar tatal meu se ocupa cu statii de emisie -receptie zilnic.Are o mica firma prin care se ocupa de statiile a peste 80% din taximetristii din Cluj.
Apelati cu incredere.
Am fost recent cu o masina echipata cu astfel de statie,pe ruta CLuj-Oradea si retur si precizez ca statia a fost de mare folos.Radare,ARR-ul,politisti,date despre trafic,vreme,toate le-am obtinut in timp util.Nu conteaza ca nu esti sofer de camion,daca intrebi frumos ti se raspunde indiferent de masina.
P.S. Vine care va la intalnirea nationala cu statie la el? Da.Dan Slotea, DanH, Cyclop si mai sunt care au statii portabile. si sa nu aveti persoane pudice (sau copii) in preajma statiei. s-ar putea sa li se imbogateasca vocabularul
btw: statie de radioamator n-are nimeni ? sa fii radioamator e un hobby scump
Dap... pe CB se mai injura.. deh tirishtii nu sunt toti oameni educati.. dar am mai auzit si oameni care cer in eter folosirea unui limbaj decent... sa fii radioamator nu e un hobby chiar asa scump. adica ... depinde la ce te gandesti. platesti o taxa anuala de vreo 7-14 ron (nu mai stiu cat e). dai un examen pentru autorizatie de emisie , cumperi statie, antena ... si cam atat.
intr-adevar , daca vrei sa ai statie digitala de scurte cu nu stiu cate moduri si pentru nu stiu cate benzi plus antena nu stiu de care cu super castig si facuta din platina ... da, poate fi. eu sunt radioamator si nu fac vreun efort pentru asta cred ca mai scump e pescuitul. Pai da exemple de costuri intiale Si examenul ala din ce "materie" il dai? exista un regulament de vreo ... 50-100 pagini.
statie sh ... 50-100 euro. antena home-made. cablu se gaseste. comunitatea de radioamatori e la fel de saritoare ca si asta de oltcitari (poate chiar mai putine flame-uri, tinand cont de faptul ca se bazeaza pe comunicare).
putina radiotehnica, daca mai stii si telegrafie ... e ok.
yo9gnc a scris:si sa nu aveti persoane pudice (sau copii) in preajma statiei. s-ar putea sa li se imbogateasca vocabularul
btw: statie de radioamator n-are nimeni ?

Salut
Radioamatori sunt si utilizatorii benzii de cb...
Zi o frecventa... pai ... 225 de regula. aaa... nici vorba, aia e folosibila in afara bucurestiului.... prin scurte ori in 70cm... Așa, ușurel și timid, cred că o să intru și eu în clubul CB-iștilor...

Locuiesc foarte aproape de europeană, și chiar fără antenă suplimentară, pot afla multe informații... utile.

Ideea e că, așa cum a spus și scorpion, aș prefera una portabilă decât mobilă. Sunt cazuri când schimb mașina, las mașina pe deal și trebuie să comunic cu alții, etc. etc. etc....

Mi se pare interesantă așa ceva, combinată cu așa ceva

Rspectiva stație, din ce am înțeles de la un deținător de pe DrăciaClub, când se pune alimentată de la brichetă se scoate "fundul" cu acumulatori și se pune adaptorul de brichetă, caz în care mărimea ei nu va fi mai mare decât un microfon de la o mobilă.

Trebe să mă clarific asupra faptului cum se trage cablul de antenă, pentru că e logic, când schimbi mașina iei și antena. Daca nu ma insel sistemul acesta de statie si antena cu montura magnetica parca avea Cyclops.Oricum antena vine cu tot cu cablul aferent si mufa care se cupleaza la statie.Se calibreaza antena iar aceasta trebuie sa fie montata cit mai pe centyrul masinii.Calibrarea antenei se face pe masina iar apoi se va monta pe cit posibil in acelasi loc. Dilemă mare bre....
Antena, cam aceeași peste tot, talpă magnetică.... 150 lei. Bun.

Dar stația...
Portabila: costă mai puțin. Un Maxon bun, merge la 300 lei. Are 4 W, 40 canale (de parcă mai mult de 22 mi-ar trebui ), interfață ușoară (canal, volum, afișaj, squelch și.... cam atât ).
DAR... e cam "bătută în cuie". O pun pe o singură mașină și acolo rămâne. Cam mare efortul de a o transborda de pe o mașină pe alta. Chiar și cu antenă magnetică...

Mobila, deși costă mai mult, cam 500 lei, e ușor de mutat, ușor de folosit, se scoate corpul cu acumulatori și se pune adaptorul de brichetă, în care caz rămâne cât microfonul celei portabile.
Poate fi folosită și fără antenă externă, bineînțeles pe distanțe mult mai mici.

Așadar, dilemă mare bre....
Nu prea folosesc eu CB-ul înafară de mașină, așadar merge o portabilă.
Schimb mașina, sau să nu merg cu antena pe mașină, așadar merge o mobilă...

Cam greu o să mă decid...
Oricum totuși balanța înclină spre portabilă. Adică, ca și cost, stație portabilă + antenă magnetică = stație mobilă. DAR! Distanța acoperită....

Pentru 450 de lei cred că o să mă arunc la un entry-level ... că antema merge la orice stație ulterioară.

Mai studiez piața.

EDITARE ULTERIOARĂ:
1: Stațiile portabile au difuzor încorporat sau trebuie să le leg boxe (-le mașinii )
2: DanH, de asta ai ? http://www.radar-auto.ro/?p=productsMore&iProduct=423

O ALTĂ MODIFICARE ULTERIOARĂ
Tot umblând... uite ce-am găsit: http://www.statieradio-online.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=218&category_id=16&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Ce părere aveți ? A mea e din asta:
http://www.magazin-online.ro/pd1696586603.htm?categoryId=121
La staie portyabila tot ai nevoie de antena pe masina.Altfel nu prea vei fi auzit si nici nu prea vei auzi decit pe cei foarte aproape.Mai degraba cu putere de 5 w decit una de 4 w.
Si revin,cind plecam de la Padis poate iti amintesti ca vorbeam cu IWA si Cylops,ei bine in timpul asta Nicu-BX nu ma auzea.Nu avea antena din cite am inteles eu.Deci tot ai nevoie de antena externa.
Zephirus a scris:Portabila:... e cam "bătută în cuie". O pun pe o singură mașină și acolo rămâne.
Mobila,... e ușor de mutat, ușor de folosit, se scoate corpul cu acumulatori și se pune adaptorul de brichetă, în care caz rămâne cât microfonul celei portabile.

Zeph, faci o mare confuzie. Statia portabila este statia care se poate monta pe masina sau se poate purta la PURTATOR cu acumulatori sau baterii (dimensiuni relativ mici).
Statiile mobile, sint statii ce pot fi montate pe masini, locomotive, mijloace de transport in comun etc. Nu pot functiona in "afara spatiilor inchise" (dimensiuni mijlocii).
Statii fixe, sint statiile care se monteaza in cladiri (birouri) si au dimensiuni mari. am eu Alan 42, statie portabila, care este f buna, dar cu antena exterioara. Fara bate max 1 km. Eu am cu o antena de 750 mm cu magnet. E versatila si f usor de mintat/demontat si se poate baga lejer in portbagaj. are arie de acoperire intre 10 si 40 km cu antena externa mda, le-am incurcat intrele, asa e.
Mobila e cea montabila pe auto, portabila e cea "carabila" . Salut.
Din pdv caracteristici tehnice, ambele sunt identice si mobila si portabila, aceeasi sensibilitate la borna de antena si aceeasi putere(vorbim de cele legale).
Mobila are un difuzor mai mare deci este mai usor de folosit in conditii de drum, difuzor care se poate atasa si la portabila, intrucat are prevazut un jack pentru casca s-au difuzor extern.
Eu as alege portabila, intrucat o poti folosi si fara automobil.
baltazar2003 a scris:Din pdv caracteristici tehnice, ambele sunt identice si mobila si portabila, aceeasi sensibilitate la borna de antena si aceeasi putere(vorbim de cele legale).
Dpdv constructiv, portabila este mai mica iar in ceea ce priveste alimentarea, portabila poate fi folosita si cu baterii .
Tot o portabila as folosi. Dacă stau să mă gândesc (pot eu așa ceva ... ) stația o folosesc STRICT doar când sunt în mașină - pentru alte ocazii există PMR... mult mai răspândite.
Pentru a asigura cu ușurință transbordarea ei, există mufe de brichetă etcetera etceteraaa...

Se pare că voi achiziționa pachetul mențiuonat mai sus. E destul pentru cât am eu nevoie.

Vă țin la curent cu primele impresii care vor veni calde Stm si ai sa vii la mine sa iti realizez respectivul sistem de alimentare.Plata in lire sterline la cursul stabilit de mine.Adica 1 leu= 4 lire sterline.Asta e pret ca prieteni.
Zephirus a scris:stația o folosesc STRICT doar când sunt în mașină...
Pentru a asigura cu ușurință transbordarea ei, există mufe de brichetă etcetera etceteraaa...
Mai nasol este cind cel care-ti imprumuta masina nu-ti da voie sa o gauresti pt restul accesoriilor. Se poate si fara sa gauresti respectiva masina.Am facut eu asa ceva cind am folosit Renaultul lui frate-meu.
DanH a scris:Se poate si fara sa gauresti respectiva masina.

Zephirus a scris:Dacă stau să mă gândesc (pot eu așa ceva ... )
Ai facut tu dar ........... Deci, repet (....o slabă urmă de gândire... e un început )

PACHET
stație Superstar 77-114 (4W, 40 canale, AM/FM.... etc)
plus
antenă montură magnetică (40 cm, telescopică... etc)

O privire mai atentă la link-ul postat de mine mai sus, vă rog.

Dane, "kizdol di likit", ... am. Na! Sâc!
Zephirus a scris:PACHET
stație Superstar 77-114 (4W, 40 canale, AM/FM.... etc)
plus
antenă montură magnetică (40 cm, telescopică... etc)

Un NU clar. Doar daca vrei sa dai bani pe ceva care sa te chinuie. Te sfatuiesc sa mergi macar pe Midland, daca nu pe President. Dar in nici un caz pe MAXON (am testat eu, cam tot ce e comercial).
Si de la midland pe modelul ALAN 42 Plus, cu o antena ML145 cu montura magnetica. E cel mai simplu mod; cand ai terminat arunci antena pe bancheta din spate si gata. Calibrarea ti-o fac eu, si ai sa vezi ca o sa fii multumit Ascula ce spune Gheko ca stie ce spune.De altfel poti lua statie cu tot ce tine de ea chiar de la el de la magazinul unde lucreaza.Calibrarea antei mele tot el a facut-o si totul e perfect.
Si nu se spune kizdol ci chistol. Mai nou.... set stație și antenă
Știu că e o bombă de antenă; o să achiziționez una separat. (cel mai probabil un ML-145)
DAR
1: îmi place stația ca interfață. Simplă dar completă. Și dacă e cum zic ăia pe acolo... e bine
2: prefer dintr-un anume motiv ca garanția să se acorde în Bacău.

Totuși, ce antenă recomandați ? Da de ce nu incerci tu cu una de asta: http://statiiradio-bacau.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=26&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=1 Prea complexă. Prea scumpă. Plus antena... CE e asa de complicat la ea?O reglezi o data si gata.Doar mai umbli la volum,in caz de nevoie.Si gata. La mine a fost simplu:
- Cea mai ieftina statie de pe google
- Cea mai lunga antena pe care o aveau la acelas magazin...

in total 300ron si inca merge beton Pai statia care a luat-o el e bunicica.Simpla si eficienta.Azi a calibrat antena.Merge.Asta il interesa pe el.Sa auda si sa fie auzit. pai am vazut-o si eu ieri ...ca e luata din bacau...
de aratat arata bine ...sper sa mearga si bine...

s-o stapanesti sanatos Zef!!! Merge bine ca a pus antena de 140cm si e si calibrata. Da, abia acum am reușit și eu să intru pe forum. Îmi taie dușmanii netul, când mai plec prin țară

Le-am luat pe cele menționate. Merg bine, se aude bine.
Mulțam fain junioru pentru calibrare. Totuși cu riscul de a te supăra.... parcă mergea mai bine necalibrată... ori sunt eu prost. Nici una nu e exclus!
După ce am terminat-o de montat în parcare, primul lucru pe care l-am întrebat,, a fost "Un coleg care vine în Bacău dinspre Roman, mă aude și pe mine?" ca să primesc pe loc cel puțin trei răspunsuri: "Liber-liber colegu' ", "Liber spre Roman colegu' "...

Adio radare, rovignete și alți bani arși degeaba
(faptul hotârâtor a fost că am luat amendă pt rovignetă, 250 lei, bani aruncați degeaba.... pe când pe stație am dat 260, și mă folosesc de ea.... vorba aia, dă doamne mintea românului de pe urmă). Explică și mie cum ai luat tu amdenda aia pentru rovinetă! Adică te-a prins cu oltcitul și ți-a cerut actele + rovinietă ?? tu ce crezi? Cind a fost oprit si a primit amenda nu avea statie. zeph s-o stapanesti sanatos . @ Tonim, sa stabineasca sanatos amenda sau statia "Buna , buna asta " statia , lojic dar................stiti baieti ca si astea de la rovignete au staii
si asta nui gluma ca eu am montat cateva in judetul asta covasna
pentru ei. deci aveti grija baieti si bafta la statii si calatorii fara evenimente.
domi a scris:dar................stiti baieti ca si astea de la rovignete au staii
Nu-i bai. Doar nu-i injura nimeni. Prin statii nu se face altceva decit ca li se anunta prezenta pe soseaua X la km Y. De altfel si politia are statii. Nu e ceva ilegal la ora actuala. Si ce daca au si ei statii de astea?Da rovigneta au?Eu nu prea cred. Si........chiar se merita pe deplin asa ceva.Te scapa de multe belele.Asta in combinatie cu un detector de radar chiar face minuni.Cei drept mai sunt si nesimtiti pe sosele.Laurentiu stie.In rest majoritatea soferilor de camioane sunt niste tipi foarte de treaba.Totusi in cazul in care nu aveti nici una nici alta cind circulati prin localitati stati cam la 40-50 metri in spatele unui tir.Sigur scapati de radar.Tot timpul se anunta intre ei de existenta radarelor si a altfel de controale. ..mie mi s-a prajit... cred.

La plecarea de la Nationala, eu comunicam doar cu Gheko care era.... in spatele meu. In rest, nu auzeam nimic.
Zephirus a scris:..mie mi s-a prajit... cred.
Verifica-ti firul de antena. Nu cumva ai intrat pe emisie fara a avea antena montata?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 4 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum